Счетоводно разделяне на взаимозаменяемите материали

 

Член 50 („счетоводно разделяне“) от Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС иОбединеното кралство

Производителят трябва да гарантира, че материалите с произход и материалите без произход, използвани в производството на неговия продукт, са физически отделени по време на съхранението. Когато тези материали са взаимозаменяеми (т.е. те са идентични и взаимозаменяеми), производителят може да съхранява взаимозаменяеми материали с произход и материали без произход, при условие че се използва счетоводно разделяне.

  • Чрез счетоводна система счетоводното разделяне трябва да гарантира, че количеството на продуктите, които могат да се считат за продукти с произход от ЕС, е същото като това, което би било в случай на физическо разделяне на използваните материали. Той трябва да се прилага в съответствие с общоприетите счетоводни принципи на една от страните.
  • В преференциалните търговски споразумения на ЕС счетоводното разделяне се прилага само за взаимозаменяеми материали. Следователно те трябва да бъдат от един и същ вид и с едно и също търговско качество, с еднакви технически и физически характеристики. Не следва да е възможно те да бъдат разграничени за целите на произхода, след като са били вложени в крайния продукт.
  • В някои преференциални търговски споразумения на ЕС (например Споразумението за свободна търговия между ЕС и Корея) счетоводното разделяне може да се използва само когато възникнат значителни разходи или материални затруднения при отделното съхраняване на запасите.
  • По изключение Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство и Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (ВИТС) също така позволяват счетоводно разделяне на ограничен брой взаимозаменяеми крайни продукти, като например зърнени култури (глава 10), растителни масла и животински мазнини (глава 15) и някои химикали (в глави 27, 28, 29 и позиции 32.01—32.07 и 39.01—39.14).
  • При някои преференциални режими на ЕС митническите органи трябва първо да разрешат на дадено дружество да използва такава система. При други договорености страните могат да изискват такова предварително разрешение (например Споразумението за свободна търговия между ЕС и Корея, ВИТС, Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония и Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство). В този случай е за предпочитане износителят от ЕС да поиска съдействие от своите митнически органи, преди да приложи тази система.
  • За допълнителна информация, моля, направете справка с Ръководството за преференциалните правила за произход

Бързи връзки