Účtovné delenie pre zastupiteľné materiály

 

Článok 50 („Účtovné oddelenie“) dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

Výrobca musí zabezpečiť, aby pôvodné a nepôvodné materiály použité pri výrobe jeho výrobku boli počas skladovania fyzicky oddelené. Ak sú tieto materiály zastupiteľné (čo znamená, že sú identické a vzájomne zameniteľné), výrobca môže skladovať pôvodné a nepôvodné zastupiteľné materiály spoločne za predpokladu, že sa použije účtovné delenie.

  • Účtovným delením sa musí prostredníctvom účtovného systému zabezpečiť, aby množstvo výrobkov, ktoré možno považovať za výrobky s pôvodom v EÚ, bolo rovnaké ako v prípade fyzického oddelenia použitých materiálov. Musí sa uplatňovať v súlade so všeobecne uznávanými účtovnými zásadami zmluvnej strany.
  • V preferenčných obchodných dohodách EÚ sa účtovné delenie vzťahuje len na zastupiteľné materiály. Musia byť preto rovnakého druhu a obchodnej kvality s rovnakými technickými a fyzikálnymi vlastnosťami. Nemalo by byť možné ich navzájom odlíšiť na účely pôvodu po ich zapracovaní do hotového výrobku.
  • V niektorých preferenčných obchodných dohodách EÚ (napríklad v dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Kóreou) sa účtovné delenie môže použiť len vtedy, ak pri oddelenom skladovaní vznikajú značné náklady alebo závažné ťažkosti.
  • Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom a Komplexná hospodárska a obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, CETA, výnimočne umožňujú účtovné delenie pre obmedzený počet zastupiteľných hotových výrobkov, ako sú obilniny (kapitola 10), rastlinné oleje a živočíšne tuky (kapitola 15) a určité chemické látky (v kapitolách 27, 28, 29 a položkách 3201 až 3207 a 3901 až 3914).
  • V niektorých preferenčných režimoch EÚ musia colné orgány najprv povoliť, aby spoločnosť mohla používať takýto systém. V iných dojednaniach môžu zmluvné strany vyžadovať takéto predchádzajúce povolenie (napríklad dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kóreou, CETA, dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom a dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom). V takom prípade by vývozca z EÚ mal prednostne požiadať svoje colné orgány o podporu pred uplatnením tohto systému.
  • Ďalšie informácie nájdete v Usmernení o preferenčných pravidlách pôvodu.

Rýchle odkazy