Segregacja księgowa dla materiałów zamiennych
Artykuł 50 („Rozdzielność księgowa”) umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem
Producent musi zapewnić, aby materiały pochodzące i niepochodzące użyte do wytworzenia jego produktu były fizycznie oddzielone podczas składowania. W przypadku gdy materiały te są zamienne (co oznacza, że są identyczne i wymienne), producent może składować razem pochodzące i niepochodzące materiały zamienne, pod warunkiem że stosuje się rozdzielność księgową.
- W systemie księgowym rozdzielność księgowa musi gwarantować, że ilość produktów, które można uznać za pochodzące z UE, jest taka sama, jak gdyby miało miejsce fizyczne rozdzielenie użytych materiałów. Musi być ona stosowana zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości Strony.
- W umowach preferencyjnych UE rozdzielność księgowa ma zastosowanie wyłącznie do materiałów zamiennych. W związku z tym muszą one być tego samego rodzaju i takiej samej jakości handlowej, o takich samych cechach technicznych i fizycznych. Nie powinno być możliwe ich odróżnienie do celów pochodzenia po ich włączeniu do produktu gotowego.
- W niektórych umowach preferencyjnych UE (np. w umowie o wolnym handlu między UE a Koreą Południową) rozdzielność księgowa może być stosowana jedynie w przypadku znacznych kosztów lub poważnych trudności związanych z oddzielnym utrzymywaniem zapasów.
- W drodze wyjątku umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem oraz kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą (CETA) umożliwiają również rozdzielność księgową dla ograniczonej liczby zamiennych produktów gotowych, takich jak zboża (rozdział 10), oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce (dział 15) oraz niektóre chemikalia (w rozdziałach 27, 28, 29 i pozycjach 32.01–32.07 i 39.01–39.14).
- W niektórych uzgodnieniach preferencyjnych UE organy celne muszą najpierw zezwolić przedsiębiorstwu na korzystanie z takiego systemu. W innych ustaleniach Strony mogą wymagać takiego uprzedniego zezwolenia (np. umowy o wolnym handlu między UE a Koreą Południową, CETA, umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią oraz umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem). W takim przypadku eksporter z UE powinien zwrócić się do swoich organów celnych o wsparcie przed zastosowaniem tego systemu.
- Więcej informacji można znaleźć w wytycznych dotyczących preferencyjnych reguł pochodzenia.
Linki
Często zadawane pytania
- Kiedy taryfa odnosi się do wagi, jest to waga brutto lub waga netto?
- Jak mogę znaleźć należności celne przywozowe mające zastosowanie do mojego produktu?
- Jeżeli chcę sprzedawać mój produkt w kilku krajach UE, czy istnieją opłaty przywozowe, które należy zapłacić za każdym razem, gdy mój produkt zostanie wprowadzony do innego kraju?
- Czy mogę otrzymać wykaz produktów, których dotyczy cło przywozowe w wysokości 0%?
- Czy podatek akcyzowy jest stosowany na szczeblu UE lub na szczeblu krajowym?
- W jaki sposób VAT nalicza się w UE?
- W jaki sposób mogę uzyskać zgodę na eksport ryb do UE?
- Czy żywność wywożona do UE musi pochodzić z zakładu posiadającego zezwolenie UE?
- Czy muszę płacić za korzystanie z usług Mójego asystenta ds. handlu usługami i inwestycjami?
- W jakich językach dostępnych jest Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji?