Atvietojamu materiālu uzskaites nošķiršana
ESun Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 50. pants (“Grāmatvedības segregācija”)
Ražotājam jānodrošina, ka tā produkta ražošanā izmantotie noteiktas izcelsmes un nenoteiktas izcelsmes materiāli glabāšanas laikā tiek fiziski nodalīti. Ja šie materiāli ir atvietojami (t. i., tie ir identiski un savstarpēji aizstājami), ražotājs var uzglabāt kopā noteiktas un nenoteiktas izcelsmes atvietojamus materiālus, ja tiek izmantota uzskaites nošķiršana.
- Uzskaites sistēmai ir jānodrošina, ka to produktu daudzums, kurus var uzskatīt par ES izcelsmes produktiem, ir tāds pats, kāds būtu bijis, ja būtu notikusi izmantoto materiālu fiziska nošķiršana. Tas jāpiemēro saskaņā ar Puses vispārpieņemtajiem grāmatvedības principiem.
- ES preferenciālās tirdzniecības nolīgumos grāmatvedības nošķiršana attiecas tikai uz atvietojamiem materiāliem. Tāpēc tiem jābūt vienāda veida un komerciālās kvalitātes, ar vienādām tehniskajām un fizikālajām īpašībām. Nevajadzētu būt iespējai tos atšķirt viena no otras izcelsmes nolūkos, kad tie ir iestrādāti galaproduktā.
- Dažos ES preferenciālas tirdzniecības nolīgumos (piemēram, ES un Korejas brīvās tirdzniecības nolīgumā) uzskaites segregāciju var izmantot tikai tad, ja rodas ievērojamas izmaksas vai būtiskas grūtības atsevišķu krājumu saglabāšanā.
- Izņēmuma kārtā ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīgums un ES un Kanādas Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums (CETA) arī pieļauj uzskaites segregāciju ierobežotam skaitam atvietojamu galaproduktu, piemēram, graudaugiem (10. nodaļa), augu eļļām un dzīvnieku taukiem (15. nodaļa) un dažām ķīmiskām vielām (27., 28. un 29. nodaļā un pozīcijās 32.01–32.07 un 39.01–39.14).
- Dažos ES preferenču režīmos muitas dienestiem vispirms ir jāatļauj uzņēmumam izmantot šādu sistēmu. Citos pasākumos Puses var pieprasīt šādu iepriekšēju atļauju (piemēram, ES un Korejas brīvās tirdzniecības nolīgums, CETA, ES un Japānas ekonomisko partnerattiecību nolīgums un ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīgums). Šādā gadījumā ES eksportētājam pirms šīs sistēmas piemērošanas vēlams lūgt atbalstu savām muitas iestādēm.
- Sīkāku informāciju skatīt Norādījumos par preferenciāliem izcelsmes noteikumiem.
Tiešās saites
Bieži uzdotie jautājumi
- Ja tarifs attiecas uz svaru, vai tas ir bruto svars vai neto svars?
- Kā varu atrast manam produktam piemērojamo ievedmuitas nodokli?
- Ja es vēlos pārdot savu preci vairākās ES valstīs, vai ir ievedmuita, kas jāmaksā katru reizi, kad manu preci ieved citā valstī?
- Vai varu saņemt sarakstu ar precēm, kurām piemēro 0 % ievedmuitas nodokli?
- Vai akcīzes nodokli piemēro ES vai valsts līmenī?
- Kā ES iekasē PVN?
- Kā saņemt atļauju zivju eksportam uz ES?
- Vai uz ES eksportētajai pārtikai ir jābūt no ES pilnvarota uzņēmuma?
- Vai man jāmaksā, lai izmantotu manu tirdzniecības asistentu pakalpojumu un ieguldījumu jomā?
- Kādās valodās ir pieejams mans tirdzniecības asistents pakalpojumu un ieguldījumu jomā?