Oddělené účetnictví pro zastupitelné materiály

 

Článek 50 („Oddělení účetnictví“) dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Výrobce musí zajistit, aby původní a nepůvodní materiály použité při výrobě jeho produktu byly během skladování fyzicky odděleny. Pokud jsou tyto materiály zastupitelné (tj. jsou totožné a zaměnitelné), může výrobce skladovat původní i nepůvodní zastupitelné materiály společně za předpokladu, že se použije oddělené účetnictví.

  • Účetní oddělení musí prostřednictvím účetního systému zajistit, aby množství produktů, které lze považovat za pocházející z EU, bylo stejné jako množství, které by bylo, kdyby použité materiály byly fyzicky odděleny. Musí být uplatňována v souladu s obecně uznávanými účetními zásadami strany.
  • V preferenčních obchodních dohodách EU se oddělené účetnictví vztahuje pouze na zastupitelné materiály. Proto musí být stejného druhu a obchodní kvality a musí mít stejné technické a fyzické vlastnosti. Nemělo by být možné je od sebe odlišit pro účely původu, jakmile byly zapracovány do konečného produktu.
  • V některých preferenčních obchodních dohodách EU (například v dohodě o volném obchodu mezi EU a Koreou) lze oddělené účetnictví použít pouze tehdy, vzniknou-li při odděleném držení zásob značné náklady nebo materiální obtíže.
  • Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím a Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) výjimečně umožňují oddělené účetnictví u omezeného počtu zastupitelných konečných výrobků, jako jsou obiloviny (kapitola 10), rostlinné oleje a živočišné tuky (kapitola 15) a některé chemické látky (v kapitolách 27, 28, 29 a v číslech 32.01 až 32.07 a 39.01 až 39.14).
  • V některých preferenčních režimech EU musí celní orgány nejprve povolit, aby společnost mohla takový systém používat. V jiných ujednáních mohou strany vyžadovat takové předchozí povolení (například dohoda o volném obchodu mezi EU a Koreou, CETA, dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem a dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím). V takovém případě by měl vývozce z EU před použitím tohoto systému pokud možno požádat své celní orgány o podporu.
  • Další informace naleznete v Pokynech k preferenčním pravidlům původu.

Rychlé odkazy