SGP – Vzhodna in Južna Afrika
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in ESA ljudem in podjetjem iz obeh regij olajšuje medsebojno vlaganje in trgovanje ter spodbuja razvoj v vzhodni in južni Afriki. Spoznajte, kako lahko sporazumi EU o gospodarskem partnerstvu s petimi afriškimi državami koristijo vaši trgovini.
Na kratko
Začasni sporazum o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo ter Vzhodno in Južno Afriko (v nadaljnjem besedilu: začasni sporazum o gospodarskem partnerstvu EU-ESA) so avgusta 2009 podpisali Mauritius, Sejšeli, Zimbabve in Madagaskar, začasno pa se je uporabljal maja 2012. Januarja 2013 je sporazum odobril Evropski parlament. Komori so sporazum podpisali julija 2017 in ga začeli uporabljati februarja 2019.
Začasni sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in ESA vključuje:
- odprava vseh dajatev in kvot EU za uvoz iz držav ESA;
- postopno odpiranje trgov ESA za izvoz EU;
- podrobne določbe o pravilih o poreklu, ribištvu in trgovinski zaščiti;
- sodelovanje na področju tehničnih ovir v trgovini ter standardov na področju zdravja živali in rastlin;
- pravila o razvojnem sodelovanju;
- mehanizmi za reševanje sporov.
Pet držav, ki že uporabljajo sporazum, je izrazilo pripravljenost, da presežejo trgovino z blagom in dosežejo celovitejši sporazum. 2. oktobra 2019 so se začela pogajanja za razširitev področja uporabe sporazuma o gospodarskem partnerstvu na trgovino s storitvami, naložbe, trajnostni razvoj in konkurenco. Poleg tega so se pogodbenice dogovorile o svežnju za posodobitev pravil o poreklu za ta SGP.
Države upravičenke
- Komori
- Madagaskar
- Mauritius
- Sejšeli
- Zimbabve
- Dogovor ostaja odprt za druge države iz regije.
Asimetrične določbe v korist držav Vzhodne in Južne Afrike
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in ESA predvideva asimetrije v korist držav Vzhodne in Južne Afrike, kot so izključitev občutljivih izdelkov iz liberalizacije, dolga obdobja liberalizacije, prožna pravila o poreklu ter posebni zaščitni ukrepi in ukrepi za kmetijstvo, varnost preskrbe s hrano in zaščito mladih gospodarskih panog.
- Medtem ko so bili trgi EU takoj in v celoti odprti, so države ESA svoje trge delno odprle za uvoz iz EU, pri čemer so v celoti upoštevale razlike v stopnji razvoja.
Tarife
EU zagotavlja 100-odstotni dostop brez carin in kvot za ves uvoz iz držav Vzhodne in Južne Afrike. Dostop do trga EU je stalen, popoln in brezplačen za vse izdelke.
Države Vzhodne in Južne Afrike v skladu s svojimi posameznimi časovnimi razporedi, priloženimi začasnemu sporazumu o gospodarskem partnerstvu, delno opustijo dajatve, in sicer:
- Madagaskar liberalizira 81 % uvoza v EU;
- Mauritius 96 %;
- Sejšeli 98 %;
- Zimbabve 80 %
Občutljivi izdelki se lahko v celoti izključijo iz liberalizacije. Glavne izključitve iz liberalizacije vključujejo:
- Madagaskar: meso, mleko in sir, ribištvo, zelenjava, žita, olja in maščobe, užitni pripravki, sladkor, kakav, pijače, tobak, kemikalije, plastični izdelki in izdelki iz papirja, tekstil, kovinski izdelki, pohištvo;
- Mauritius: živih živali in mesa, užitnih proizvodov živalskega izvora, maščob, užitnih pripravkov in pijač, kemikalij, plastičnih mas in gumijastih izdelkov iz usnja in krzna, železa in jekla ter elektronskih izdelkov za široko porabo;
- Sejšeli: meso, ribištvo, pijače, tobak, usnjeni izdelki, stekleni in keramični izdelki ter vozila;
- Zimbabve: proizvodi živalskega izvora, žita, papir za pijače, plastika in guma, tekstil in oblačila, obutev, steklo in keramika, potrošna elektronska oprema in vozila.
Za iskanje točnih informacij o carinah in tarifah za vaš izdelek ob upoštevanju države porekla in namembne države uporabite možnost Mojega trgovinskega pomočnika. V primeru dvoma se obrnite na svoje carinske organe.
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, mora izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v Moji trgovinski asistent, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in preverite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Zahteve za proizvode
Tehnična pravila in zahteve
- Seznanite se s tehničnimi zahtevami, pravili in postopki, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo.
- Posebna pravila in predpisi, ki veljajo za vaš izdelek in državo porekla, poiščite v podatkovni zbirki Moji trgovinski pomočniki.
Zdravstvene in varnostne zahteve za sanitarne in fitosanitarne ukrepe
- Seznanite se s splošnimi zdravstvenimi, varnostnimi, sanitarnimi in fitosanitarnimi standardi, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo.
- Poiščite zdravstvena, varnostna in sanitarna in fitosanitarna pravila, ki veljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla, v podatkovni zbirki Moji trgovinski pomočniki.
Dokumenti in postopki carinjenja
Dokazila o poreklu
Da bi postali pooblaščeni izvoznik, morate svojim carinskim organom dokazati status porekla vaših izdelkov in vse druge zahteve, ki jih lahko naložijo.
Carinski organi lahko v primeru zlorabe prekličejo vaš status pooblaščenega izvoznika. Za več informacij o postopkih se obrnite na svoje carinske organe.
Za upravičenost do preferencialnih stopenj dajatev morajo biti izdelki s poreklom iz držav ESA opremljeni z dokazilom o poreklu. Dokazilo o poreklu ostane veljavno 10 mesecev. To je lahko:
- potrdilo o gibanju blaga EUR.1, ki ga izdajo carinski organi države izvoznice. Izvoznik (ali pooblaščeni zastopnik), ki zaprosi za potrdilo, mora biti pripravljen, da na zahtevo predloži dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov, in izpolnjuje druge zahteve Protokola o pravilih o poreklu.
- izjavo na računu – ki jo izda kateri koli izvoznik za pošiljke v vrednosti 6 000 EUR ali manj ali pooblaščeni izvozniki za pošiljke katere koli vrednosti. Pri izpolnjevanju izjave na računu morate biti pripravljeni predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla vaših izdelkov in izpolnjujejo druge zahteve Protokola o pravilih o poreklu.
Drugi dokumenti
Več o drugih dokumentih in postopkih carinjenja, potrebnih za uvoz v Evropsko unijo.
Intelektualna lastnina in geografske označbe
- Poiščite posebne informacije o zakonodaji EU na področju intelektualne lastnine in zelene infrastrukture ter politiki EU na področju pravic intelektualne lastnine do najmanj razvitih držav in držav v razvoju.
- Splošne informacije o intelektualni lastnini in geografskih označbah
Trgovina s storitvami
- Posebne informacije o trgu storitev v EU
- Splošne informacije o pravilih, predpisih in zmogljivostih, ki urejajo trgovino s storitvami
Javna naročila
- Posebne informacije o trgu javnih naročil EU
- Splošne informacije o zakonodaji o javnih naročilih, pravilih in dostopu do različnih trgov
Naložbe
- Poiščite posebne informacije o naložbah iz tujine v EU
- Poiščite splošne informacije, ki vam bodo omogočile naložbo v tujini
Drugo (konkurenca, TSD)
Konkurenca
- EU je od leta 2014 ukinila izvozne subvencije za vse izdelke, ki se izvažajo v države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu.
- EU je čim bolj zmanjšala ukrepe, ki izkrivljajo proizvodnjo in trgovino
- Če je lokalna industrija ogrožena zaradi povečanega uvoza iz Evrope, sporazum o gospodarskem partnerstvu omogoča uvedbo ukrepov za zaščito industrijskih sektorjev in mladih gospodarskih panog.
Trajnostni razvoj
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in ESA izrecno temelji na „bistvenih in temeljnih“ elementihSporazuma iz Cotonouja, tj. človekovih pravicah, demokratičnih načelih, pravni državi in dobrem upravljanju.
- „Klavzula o neizvršitvi“ pomeni, da se „ustrezni ukrepi“ (kot so določeni v Sporazumu iz Cotonouja) lahko sprejmejo, če katera koli stran ne izpolni svojih obveznosti v zvezi z bistvenimi elementi. To lahko vključuje začasno prekinitev trgovinskih ugodnosti.
- Naloga skupnih institucij SGP je spremljanje in ocenjevanje učinka izvajanja SGP na trajnostni razvoj pogodbenic. V skladu s Sporazumom iz Cotonouja imajo civilna družba in poslanci jasno vlogo.
Regionalno povezovanje
Sporazum o gospodarskem partnerstvu spodbuja pripravljenost držav Vzhodne in Južne Afrike na izvajanje afriškega celinskega območja proste trgovine (AfCFTA) v okviru Afriške unije in tako predstavlja gradnik regionalnega gospodarskega povezovanja.
Razvojno sodelovanje, krepitev zmogljivosti in tehnična pomoč
- EU je pripravljena zagotoviti podporo, ki se bo financirala iz obstoječih instrumentov, zlasti razvojnega proračuna EU in Evropskega razvojnega sklada (ERS), prek pomoči za trgovino.
- Na zahtevo petih držav Vzhodne in Južne Afrike se je Evropska unija že dogovorila, da bo zagotovila finančno pomoč za vzpostavitev mehanizma za usklajevanje sporazumov o gospodarskem partnerstvu. Njen cilj je zagotoviti ustrezno usklajevanje in tehnično podporo petim državam Vzhodne in Južne Afrike, da se jim omogoči učinkovito sodelovanje v pogajalskem procesu. Mehanizem za usklajevanje je na strani držav Vzhodne in Južne Afrike že prispeval k pripravljalni fazi prihodnjih pogajanj.
Uporabne povezave in dokumenti
- Moj trgovinski pomočnik – vse, kar morate vedeti za svoj izvoz/uvoz iz/v EU
- Glej celotno besedilo sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in ESA.