Gazdasági partnerségi megállapodás – Kelet- és Dél-Afrika
Az EU-ESA gazdasági partnerségi megállapodás megkönnyíti a két régió polgárai és vállalkozásai számára az egymásba való beruházást és az egymással folytatott kereskedelmet, valamint a kelet- és dél-afrikai fejlődés ösztönzését. Ismerje meg, hogy az EU 5 afrikai állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodásai milyen előnyökkel járhatnak az Ön kereskedelme számára.
Dióhéjban
Az Európai Unió és Kelet- és Dél-Afrika közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodást (EU-ESA iEPA) Mauritius, a Seychelle-szigetek, Zimbabwe és Madagaszkár 2009 augusztusában írta alá, és azt 2012 májusában ideiglenesen alkalmazták. Az Európai Parlament 2013 januárjában egyetértését adta a megállapodáshoz. A Comore-szigetek 2017 júliusában írta alá a megállapodást, és 2019 februárjában kezdte meg annak alkalmazását.
Az EU és az ESA iEPA a következőket foglalja magában:
- az ESA-államokból származó behozatalra vonatkozó valamennyi uniós vám és kontingens megszüntetése;
- az ESA-piacok fokozatos megnyitása az uniós export előtt;
- a származási szabályokra, a halászatra és a piacvédelemre vonatkozó részletes rendelkezések;
- együttműködés a kereskedelem technikai akadályai, valamint az állat- és növény-egészségügyi előírások terén;
- a fejlesztési együttműködésre vonatkozó szabályok;
- vitarendezési mechanizmusok.
A megállapodást már alkalmazó öt ország késznek mutatkozott arra, hogy az árukereskedelemen túl egy átfogóbb megállapodás felé mozduljon el. 2019. október 2-án tárgyalások kezdődtek a gazdasági partnerségi megállapodás hatályának a szolgáltatások kereskedelmére, a beruházásokra, a fenntartható fejlődésre és a versenyre való kiterjesztésére. Ezen túlmenően a felek megállapodtak a szóban forgó gazdasági partnerségi megállapodás származási szabályait korszerűsítő csomagban.
A kedvezményezett országok
- Comore-szigetek
- Madagaszkár
- Mauritius
- Seychelle-szigetek
- Zimbabwé
- A megállapodás nyitva áll a régió más országai előtt is.
Aszimmetrikus rendelkezések az ESA-országok javára
Az EU-ESA gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetriára vonatkozó rendelkezéseket irányoz elő az ESA-országok javára, mint például az érzékeny termékek liberalizációból való kizárása, hosszú liberalizációs időszakok, rugalmas származási szabályok, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágak védelmére vonatkozó különleges biztosítékok és intézkedések.
- Miközben az EU piacait azonnal és teljes mértékben megnyitották, az ESA-államok részlegesen megnyitják piacaikat az EU-ból származó behozatal előtt, teljes mértékben figyelembe véve a fejlettségi szintek közötti különbségeket.
Vámtarifák
Az EU 100%-ban vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít az ESA-országokból származó valamennyi behozatal számára. Az uniós piachoz való hozzáférés minden termék esetében állandó, teljes körű és ingyenes.
Az ESA-országok az átmeneti gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt egyedi ütemterveiknek megfelelően részben megszüntetik a vámokat az alábbiak szerint:
- Madagaszkár liberalizálja az uniós behozatal 81%-át;
- Mauritius 96%;
- Seychelle-szigetek 98%;
- Zimbabwe 80%.
Az érzékeny termékek teljes mértékben kizárhatók a liberalizációból. A liberalizációból való főbb kizárások a következők:
- Madagaszkár: hús, tej és sajt, halászat, zöldségek, gabonafélék, olajok és zsírok, ehető készítmények, cukor, kakaó, italok, dohány, vegyi anyagok, műanyag és papírtermékek, textíliák, fémáruk, bútorok;
- Mauritius: élő állatok és hús, élelmezési célra alkalmas állati eredetű termékek, zsírok, ehető készítmények és italok, vegyi anyagok, műanyagok és gumitermékek bőrből és szőrmebőrből, vas és acél, valamint elektronikai fogyasztási cikkek;
- Seychelle-szigetek: hús, halászat, italok, dohány, bőráruk, üveg- és kerámiatermékek és járművek;
- Zimbabwe: állati eredetű termékek, gabonafélék, italpapír, műanyagok és gumi, textíliák és ruházat, lábbelik, üvegek és kerámiák, elektronikai fogyasztási cikkek és járművek.
Használja a kereskedelmi asszisztensem keresési opcióját, hogy pontos információkat találjon az Ön konkrét termékére vonatkozó vámokról és vámtarifákról, figyelembe véve annak származási és rendeltetési országát. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.
Származási szabályok
Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, olvassa el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív „Származási szabályok önértékelési eszközét (ROSA)” menüpontban, hogy felmérje, hogy terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítse el a megfelelő dokumentumokat.
A termékekre vonatkozó követelmények
Műszaki szabályok és követelmények
- Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az Európai Unióba importálhassák őket.
- Keresse meg a termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a „My Trade Assens” adatbázisban.
Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS
- Tájékozódjon azokról az általános egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványokról, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük az Európai Unióba történő behozatalhoz.
- Az Ön termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és SPS-szabályok keresése a „My Trade Assens” adatbázisban.
Vámkezelési dokumentumok és eljárások
Származási igazolások
Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré váljon, Önnek képesnek kell lennie arra, hogy igazolja a vámhatóságok felé termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket.
A vámhatóságok visszaélés esetén visszavonhatják az Ön elfogadott exportőri státuszát. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.
A kedvezményes vámtételekre való jogosultsághoz az ESA-országokból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig marad érvényben. Ez lehet:
- az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőnek) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
- számlanyilatkozat – bármely exportőr, legfeljebb 6 000 EUR értékű szállítmány esetében, vagy bármely értékű szállítmány esetében elfogadott exportőr által kibocsátott számlanyilatkozat. A számlanyilatkozat kitöltésekor Önnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
Egyéb dokumentumok
További információk az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról.
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
- Konkrét információk a szellemi tulajdonra és a földrajzi jelzésekre vonatkozó uniós jogszabályokról, valamint a legkevésbé fejlett és a fejlődő országokra vonatkozó szellemitulajdon-jogokkal kapcsolatos uniós politikáról
- Általános információk a szellemi tulajdonról és a földrajzi árujelzőkről
A szolgáltatások kereskedelme
- Konkrét információk a szolgáltatások uniós piacáról
- Általános információk a szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó szabályokról, rendelkezésekről és eszközökről
Közbeszerzés
- Konkrét információk az uniós közbeszerzési piacról
- Általános információk a közbeszerzési jogszabályokról, szabályokról és a különböző piacokhoz való hozzáférésről
Beruházások
- Konkrét információk a külföldről az EU-ba irányuló befektetésekről
- A külföldi befektetéstlehetővé tevő általános információk keresése
Egyéb (verseny, játékok biztonságáról szóló irányelv)
Verseny a versenyben
- 2014 óta az EU megszüntette a gazdasági partnerségi megállapodás hatálya alá tartozó országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását.
- Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
- Ha az Európából származó behozatal növekedése veszélyezteti a helyi ipart, a gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét szolgáló intézkedések bevezetését.
Fenntartható fejlődés
Az EU-ESA gazdasági partnerségi megállapodás kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken alapul, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson.
- A „végrehajtás elmulasztására vonatkozó záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint) „megfelelő intézkedések” tehetők, ha valamelyik fél nem teljesíti az alapvető elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését.
- A gazdasági partnerségi megállapodás közös intézményeinek feladata a gazdasági partnerségi megállapodás végrehajtása által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerep hárul a civil társadalomra és a parlamenti képviselőkre.
Regionális integráció
A gazdasági partnerségi megállapodás előmozdítja az ESA-országok felkészültségét az Afrikai Unió keretében működő afrikai kontinentális szabadkereskedelmi térség (AfCFTA) végrehajtására, és ezáltal a regionális gazdasági integráció építőköve.
Fejlesztési együttműködés, kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás
- Az EU készen áll arra, hogy támogatást nyújtson, amelyet a meglévő eszközök, elsősorban az EU fejlesztési költségvetése és az Európai Fejlesztési Alap (EFA) révén, a kereskedelemösztönző támogatáson keresztül finanszíroznak.
- Az öt ESA-ország kérésére az Európai Unió már megállapodott abban, hogy pénzügyi támogatást nyújt a gazdasági partnerségi megállapodás koordinációs mechanizmusának létrehozásához. Célja, hogy megfelelő koordinációt és technikai támogatást biztosítson az öt ESA-ország számára, lehetővé téve számukra, hogy hatékonyan részt vegyenek a tárgyalási folyamatban. A koordinációs mechanizmus már segítséget nyújtott az ESA-államok számára a közelgő tárgyalások hatókörének meghatározására szolgáló szakasz előkészítésében.
Hasznos linkek és dokumentumok
- Kereskedelmi asszisztensem – mindent meg kell tudnia, amit tudnia kell az EU-ból/az EU-ba irányuló konkrét exportjáról/behozataláról
- Lásd az EU-ESA gazdasági partnerségi megállapodásteljes szövegét.