Sporazum o gospodarskem partnerstvu – Srednja Afrika
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Srednjo Afriko ljudem in podjetjem iz EU in Kameruna olajšuje naložbe in medsebojno trgovanje ter spodbuja razvoj v Srednji Afriki. Spoznajte, kako lahko sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Kamerunom koristi vaši trgovini.
Na kratko
Pogajanja o celovitem sporazumu o gospodarskem partnerstvu s celotno srednjeafriško regijo so se začela leta 2003. Doslej je začel veljati sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Kamerunom, kar je korak k doseganju celovitega regionalnega sporazuma.
Sporazum je Kamerunu omogočil prost dostop do trga EU brez primere za vse njegove proizvode. Mednje spadajo banane, aluminij, predelani proizvodi iz kakava, vezane plošče ter drugi sveži in predelani kmetijski proizvodi. EU ima od 4. avgusta 2016 koristi od postopne liberalizacije svojih proizvodov na kamerunskem trgu.
Države upravičenke
- Trenutno je Kamerun edina država v Srednji Afriki, ki izvaja sporazum o gospodarskem partnerstvu.
- Gabon in Kongo (Brazzaville) še nista podpisala sporazuma o gospodarskem partnerstvu. Kongo trguje z EU v okviru GSP EU, medtem ko Gabon kot država z višjim srednjim dohodkom po klasifikaciji Svetovne banke od 1. januarja 2014 ni upravičen do sheme GSP.
- Čad, Srednjeafriška republika, Demokratična republika Kongo, Sao Tome in Principe ter Ekvatorialna Gvineja so najmanj razvite države, zato imajo v okviru sheme EU „Vse razen orožja“ dostop EU brez carin in kvot.
- EU in srednjeafriški regionalni organizaciji (CEMAC in ECCAS) preučujeta možnost sklenitve celovitega sporazuma o gospodarskem partnerstvu na podlagi vmesnega sporazuma, ki ga Kamerun že uporablja.
Asimetrične določbe v korist Srednje Afrike
Ob popolnem upoštevanju razlik v stopnjah razvoja med pogodbenicami sporazum o gospodarskem partnerstvu predvideva določbe o asimetriji v korist Kameruna, kot so izključitev občutljivih proizvodov iz liberalizacije, dolga obdobja liberalizacije, prožna pravila o poreklu ter posebni zaščitni ukrepi in ukrepi za nekatere občutljive kmetijske trge in industrije.
- Medtem ko so trgi EU takoj in v celoti odprti, ima Kamerun 15 let časa, da se odpre za uvoz iz EU. Poleg tega bodo proizvajalci 20 % najobčutljivejšega blaga deležni trajne zaščite pred konkurenco.
Tarife
- EU odobri ničelne dajatve in kvote za uvoz iz Kameruna. Dostop do trga EU je trajen, popoln in brezplačen za vse izdelke.
- Kamerun postopno odpravlja dajatve na 80 % blaga v 15 letih. Občutljivi proizvodi, vključno z večino vrst mesa, vin in žganih pijač, slada, mlečnih proizvodov, moke, nekatere zelenjave, lesa in lesnih proizvodov, rabljenih oblačil in tekstila, slik in rabljenih pnevmatik, so v celoti izključeni iz liberalizacije.
- Z iskalno možnostjo My Trade Assistant (Moj trgovinski pomočnik) lahko poiščete natančne informacije o dajatvah in tarifah za določen izdelek, pri čemer upoštevajte njegovo državo porekla in namembno državo. Če ste v dvomih, se obrnite na svoje carinske organe.
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, bo moral izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA)v aplikaciji My Trade Assistant, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Splošne informacije o pravilih o poreklu so na voljo spodaj.
Trenutno potekajo pogajanja o novih, izboljšanih pravilih o poreklu, ki bodo čim prej priložena sporazumu o gospodarskem partnerstvu.
Medtem ima Kamerun koristi od splošnega sporazuma o gospodarskem partnerstvu, ki je izboljšal pravila o poreklu, vključena v Uredbo Sveta 2016/1076 (ex 1528/2007) o dostopu do trga EU.
Toleranca
Tolerance, vključene v EPA, so milejše od običajnih. Znašajo 15 % cene franko tovarna končnega izdelka namesto 10 %, kot je predvideno v večini sporazumov EU. Za tekstil in oblačila se uporabljajo posebna odstopanja.
Kumulacija
Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Srednjo Afriko vključuje naslednje vrste kumulacije:
- Dvostranska kumulacija z EU.
- Diagonalna kumulacija in popolna kumulacija s ČDO in državami AKP pod določenimi pogoji.
- Kumulacija s sosednjimi državami v razvoju pod določenimi pogoji.
Neposredni prevoz
Dokazilo o neposrednem prevozu je treba predložiti carinskim organom države uvoznice.
Povračilo dajatev
Nadomestilo se lahko zahteva za dajatve, plačane za materiale, ki so bili predhodno uvoženi za nadaljnjo predelavo in nato izvoženi v državo, ki je z EU podpisala sporazum o gospodarskem partnerstvu.
Razmere na plovilih
Za ribe, ulovljene na odprtem morju in v izključnih ekonomskih conah Kameruna, se lahko šteje, da izvirajo iz Kameruna samo, če jih ulovijo plovila, ki izpolnjujejo določena merila. Ta merila se nanašajo na kraj registracije plovila, zastavo, pod katero "pluje", in na njegovo lastništvo.
Ni posebnih zahtev glede državljanstva posadke, poveljnikov ladij ali častnikov. Te zahteve, ki so bile v prvotnem Sporazumu iz Cotonouja, so bile zdaj odpravljene, da bi se olajšalo dodeljevanje porekla ribam, ki jih ulovijo države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu.
Pravila o poreklu za določene izdelke
- Preverite pravila o poreklu za določen izdelek prek My Trade Assistant
Zahteve za izdelke
Tehnična pravila in zahteve
- Seznanite se s tehničnimi zahtevami, pravili in postopki[link], ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo.
- V podatkovni zbirki My Trade Assistant poiščite posebna pravila in predpise, ki veljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla.
Zdravstvene in varnostne zahteve SPS
- Seznanite se s splošnimi zdravstvenimi, varnostnimi, sanitarnimi in fitosanitarnimi standardi, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo.
- V podatkovni zbirki My Trade Assistant poiščite pravila o zdravju, varnosti in sanitarnih in fitosanitarnih ukrepih, ki veljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla.
Dokumenti in postopki za carinjenje
Dokazila o poreklu
- Če želite postati pooblaščeni izvoznik, morate carinskim organom dokazati status porekla vaših izdelkov in vse druge zahteve, ki jih lahko uvedejo.
Carinski organi lahko v primeru zlorabe odvzamejo vaš status pooblaščenega izvoznika. Če želite izvedeti več o postopkih, se obrnite na svoje carinske organe.
- Za upravičenost do preferencialnih stopenj dajatev mora izdelke s poreklom iz Kameruna spremljati dokazilo o poreklu. Dokazilo o poreklu ostane veljavno 10 mesecev. To je lahko:
- Potrdilo o gibanju blaga EUR.1 – izdajo ga carinski organi države izvoznice. Izvoznik (ali pooblaščeni zastopnik), ki zaprosi za potrdilo, mora biti pripravljen na zahtevo predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov, in izpolnjevati druge zahteve Protokola o pravilih o poreklu.
- izjavo na računu – ki jo izda kateri koli izvoznik za pošiljke, katerih vrednost je 6 000 EUR ali manj, ali pooblaščeni izvozniki za pošiljke katere koli vrednosti. Pri izpolnjevanju izjave na računu morate biti pripravljeni predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla vaših izdelkov.
Drugi dokumenti
- Seznanite se z drugimi dokumenti in postopki carinjenja[link], ki so potrebni za uvoz v Evropsko unijo.
Intelektualna lastnina in geografske označbe
- Posebne informacije o zakonodaji EU na področju intelektualne lastnine in geografskih označb ter politiki EU na področju pravic intelektualne lastnine do najmanj razvitih držav in držav v razvoju
- Splošne informacije o intelektualni lastnini in geografskih označbah
Trgovina s storitvami
- Specifične informacije o trgu EU za storitve
- Splošne informacije o pravilih, predpisih in olajšavah, ki urejajo trgovino s storitvami
Javna naročila
- Posebne informacije o trgu javnih naročil EU
- Splošne informacije o zakonodaji o javnih naročilih, pravilih in dostopu do različnih trgov
Naložbe
- Podrobnejše informacije o naložbah iz tujine v EU
- Poiščite splošne informacije, ki vam bodo omogočile naložbo v tujini
Drugo (konkurenca, trgovina in trajnostni razvoj)
Mediacija in arbitraža
Pred kratkim sta bila s Sklepom Sveta 2019/1954 sprejeta poslovnik za mediacijo in arbitražo ter kodeks ravnanja za arbitre.
Konkurenca
- EU je od leta 2014 ukinila izvozne subvencije za vse proizvode, izvožene v vse države podpisnice sporazuma o gospodarskem partnerstvu.
- EU je zmanjšala število ukrepov, ki izkrivljajo proizvodnjo in trgovino
- Če je lokalna industrija ogrožena zaradi povečanja uvoza iz Evrope, sporazum o gospodarskem partnerstvu Kamerunu omogoča, da sproži ukrepe za zaščito občutljivih sektorjev.
Razvojno sodelovanje
Da bi lahko v celoti izkoristili trgovinske preferenciale SGP, ima sporazum tudi komponento sodelovanja. Glavna prednostna področja razvojnega sodelovanja, ki sta jih opredelila EU in Kamerun, so:
- razvoj osnovne regionalne infrastrukture;
- kmetijstvo in prehranska varnost;
- industrija, diverzifikacija in konkurenčnost gospodarstev;
- krepitev regionalnega povezovanja;
- izboljšanje poslovnega okolja;
- Podpora izvajanju pravil, povezanih s trgovino.
Trajnostni razvoj
Sporazumi o gospodarskem partnerstvu izrecno temeljijo na „bistvenih in temeljnih“ elementih izSporazuma iz Cotonouja, tj. človekovih pravicah, demokratičnih načelih, pravni državi in dobrem upravljanju. Sporazumi o gospodarskem partnerstvu tako vsebujejo nekaj najmočnejših izrazov o pravicah in trajnostnem razvoju, ki so na voljo v sporazumih EU.
- „Klavzula o neizvajanju“ pomeni, da se lahko sprejmejo „ustrezni ukrepi“ (kot so določeni v Sporazumu iz Cotonouja), če katera koli pogodbenica ne izpolni svojih obveznosti v zvezi z bistvenimi elementi. To lahko vključuje začasno ukinitev trgovinskih ugodnosti.
- Skupni odbor SGP je zadolžen za spremljanje in ocenjevanje učinka izvajanja na trajnostni razvoj pogodbenic. V skladu s Sporazumom iz Cotonouja imajo civilna družba in poslanci jasno vlogo.
Koristne povezave in dokumenti
- Moj trgovinski pomočnik – vse, kar morate vedeti o svojem specifičnem izvozu/uvozu iz EU ali vanjo
- Glej celotno besedilo začasnega sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Srednjo Afriko.