Gazdasági partnerségi megállapodások (GPM-ek)

Ismerje meg az EU afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) partnerekkel kötött gazdasági partnerségi megállapodásait.

Egy pillantásra

A gazdasági partnerségi megállapodások (GPM-ek) az EU és az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országok közötti kereskedelmi és fejlesztési megállapodások. Teljes mértékben és azonnal megnyitják az uniós piacokat, míg az AKCS-partnerek átmeneti időszakokban csak részben nyílnak meg az uniós behozatal előtt.

GPM-megállapodások:

  • ez a folyamat a Cotonoui Megállapodás aláírásáig nyúlik vissza.
  • „testre szabottak”, hogy megfeleljenek a sajátos regionális körülményeknek.
  • a WTO-val összeegyeztethető megállapodások, de túlmutatnak a hagyományos szabadkereskedelmi megállapodásokon, és az AKCS-országok fejlesztésére összpontosítanak, figyelembe véve azok társadalmi-gazdasági körülményeit, beleértve az együttműködést és a segítségnyújtást annak érdekében, hogy segítsék az AKCS-országokat a megállapodások előnyeinek kihasználásában.
  • széles körű kereskedelmi együttműködés biztosítása olyan területeken, mint az egészségügyi normák és egyéb szabványok.
  • közös intézményeket hoz létre, amelyek nyomon követik a megállapodások végrehajtását, és együttműködésben kezelik a kereskedelmi kérdéseket.
  • úgy vannak kialakítva, hogy a változás mozgatórugói legyenek, amelyek elősegítik a reform elindítását és hozzájárulnak a jó gazdasági kormányzáshoz. Ez segíteni fogja az AKCS-partnereket a beruházások vonzásában és gazdasági növekedésük fellendítésében.

A kedvezményezett országok

Összesen 32 AKCS-ország hajt végre gazdasági partnerségi megállapodást 7 régióban:

Afrika két régiója – Nyugat-Afrika és a Kelet-afrikai Közösség (EAC) – még nem fejezte be az aláírási folyamatot, míg az uniós tagállamok, valamint a 16 nyugat-afrikai országból 15 és az EAC 5 országából 2 aláírta ezeket a regionális GPM-eket. 

Tekintse meg a GPM különböző partnerországokban történő végrehajtásának áttekintését.

Aszimmetrikus rendelkezések az AKCS-országok javára

A GPM-ek aszimmetria-rendelkezéseket irányoznak elő az AKCS-országok számára, például az érzékeny termékek kizárását a liberalizációból, a hosszú liberalizációs időszakokat, a rugalmas származási szabályokat, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágak védelmére vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.

  • Míg az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyílnak, az AKCS-országoknak 15 évük van arra, hogy megnyissák kapuikat az uniós behozatal előtt (az érzékeny behozatalok védelme mellett), kivételes esetekben pedig akár 25 év is. Ezenkívül a legérzékenyebb áruk 20%-át előállító termelők állandó védelmet élveznek a versennyel szemben.

Vámtarifák

  • Az EU nulla vámot és nulla kvótát biztosít az AKCS-országokból származó behozatal számára. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és ingyenes a gazdasági partnerségi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi termék számára
  • Az AKCS-országok fokozatosan, 15–25 év alatt szüntetik meg a vámokat. Az olyan érzékeny termékek, mint az élelmiszerek, teljes mértékben kizárhatók a liberalizációból. Ha egyes uniós áruk AKCS-országokba irányuló behozatala hirtelen megugrik, olyan biztosítékokat kell alkalmazni, mint az importkvóták. Egyes GPM-ek lehetővé teszik az AKCS-országok számára, hogy konkrét fejlesztési okokból új vámokat vessenek ki.
  • Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját az adott termékre vonatkozó vámokra és tarifákra vonatkozó pontos információk megtalálásához, figyelembe véve a származási és rendeltetési országot. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal.

Származási szabályok

 

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

A rugalmas származási szabályok lehetővé teszik az AKCS-országok számára, hogy más országokból származó alapanyagokból exportáljanak termékeket, különösen a kulcsfontosságú ágazatokban – a mezőgazdaságban, a halászatban, valamint a textil- és ruházati ágazatban. Például egy textiltermék akkor léphet be vámmentesen az EU-ba, ha előállításának legalább egy szakaszára – például szövésre vagy kötésre – gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országban került sor.

Tolerancia

A gazdasági partnerségi megállapodásokban szereplő toleranciák enyhébbek, mint a szokásosak. Ezek a végtermék gyártelepi árának 15%-át teszik ki, szemben a legtöbb uniós megállapodásban előirányzott 10%-kal. A textil- és ruházati termékekre különleges tűréshatárok vonatkoznak.

Kumuláció

A GPM-ek általános rendelkezései a kumuláció következő típusait foglalják magukban:

  • Kétoldalú kumuláció az EU-val
  • Diagonális kumuláció és teljes kumuláció a TOT-okkal és az AKCS-országokkal. Eltérések lehetnek a különböző GPM-ekben alkalmazandó rendelkezések között. Kérjük, ellenőrizze az egyes GPM-ekre vonatkozó rendelkezéseket. A végrehajtott GPM-ek többségében az összes AKCS-országgal való kumuláció (az egyes GPM-ekben meghatározottak szerint) csak akkor alkalmazandó, ha:
    • a származó helyzet megszerzésében részt vevő országok igazgatási együttműködési megállapodásokat kötöttek;
    • az alapanyagok és a végtermékek a gazdasági partnerségi megállapodásban foglaltakkal azonos származási szabályok alkalmazásával szerezték meg a származó helyzetet.
  • Kumuláció a szomszédos fejlődő országokkal. Az AKCS-államoktól eltérő szomszédos fejlődő országból (amely egy összefüggő földrajzi egységhez tartozik) származó anyagok az EPA-államokból származó anyagoknak tekinthetők, amennyiben azokat ott előállított termékbe építik be. Kérjük, vegye figyelembe, hogy:
    • A szomszédos országnak minősülő országok jegyzékét az egyes jegyzőkönyvek tartalmazzák.
    • Ahhoz, hogy az ilyen típusú kumuláció alkalmazható legyen, azt a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országoknak kell kérniük.
    • Ebben az esetben a szomszédos országokból származó alapanyagokra alkalmazandó származási szabályokat az egyes GPM-ek határozzák meg.

A 2016. szeptember 16. óta ideiglenesen alkalmazott SADC-GPM esetében a kumulációnak két másik típusa van, amelyek a szomszédos fejlődő országokkal való kumulációra vonatkozó rendelkezések helyébe lépnek. Ezek a következők:

  • Kumuláció az Európai Unióban a legnagyobb kedvezményes elbánás (MFN) szerinti vámmentesség hatálya alá tartozó anyagok tekintetében
  • Kumuláció az Európai Unióba preferenciális vám- és kvótamentességet élvező más országokból származó anyagok tekintetében

A gyakorlatban a fentiek lehetővé teszik az SADC-GPM-országok számára a származási kumulációt minden olyan anyag esetében, amely nulla vámtétellel importálható az EU-ba (ez vagy az EU-val kötött preferenciális megállapodás – beleértve a GSP-t is – keretében, vagy a legnagyobb kedvezményes elbánás alapján történik). Így a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országok esetében „globális kumuláció” jön létre a nulla vámtételű anyagokra, függetlenül azok származásától.

Közvetlen szállítás

A közvetlen szállítás bizonyítékát be kell nyújtani az importáló ország vámhatóságaihoz.

A valamely kelet- és dél-afrikai állam (ESA) és az EU közötti (vagy a kumulációról szóló cikkekben említett egyéb országok területén keresztül történő) közvetlen szállítás alkalmazandó. Származó termékek csővezetéken egy ESA-állam vagy az EU területén kívüli területen is szállíthatók.

A csendes-óceáni államok és az EU közötti (vagy a kumulációról szóló cikkekben említett egyéb országok területén keresztül történő) közvetlen szállítás alkalmazandó. Ugyanez az elv vonatkozik a Cariforum-államok és az EU közötti árufuvarozásra is.

Az SADC-GPM esetében a „közvetlen szállításra” vonatkozó rendelkezés szigorúbb feltételei helyébe a „változtatás tilalma” elnevezésű új rendszer lép. A változtatás tilalmára vonatkozó szabály lehetővé teszi a szállítmányok harmadik országok területén történő átrakodását, tárolását és felosztását.

Vámvisszatérítés

Ez azt jelenti, hogy visszatérítés igényelhető az olyan anyagok után fizetett vámra, amelyeket korábban további feldolgozás céljából importáltak, majd olyan országba exportáltak, amely gazdasági partnerségi megállapodást írt alá az EU-val.

A hajókra vonatkozó feltételek

A nyílt tengeren és a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országok kizárólagos gazdasági övezeteiben kifogott halak csak akkor tekinthetők valamely gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országból származónak, ha azokat bizonyos kritériumoknak megfelelő hajók fogják ki. Ezek a kritériumok a hajó lajstromozásának helyére, a lobogóra, amely alatt „vitorláznak”, valamint a hajó tulajdonjogára vonatkoznak.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy az EPA származási szabályai nem írnak elő külön követelményt a személyzet, a parancsnokok vagy a tisztek állampolgárságára vonatkozóan. Ezeket a követelményeket, amelyek az eredeti Cotonoui Megállapodásban szerepeltek, most eltörölték, hogy megkönnyítsék a származás megadását a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országok által kifogott halak számára.

A kumulációra vonatkozó rendelkezések miatt ezeket a feltételeket a különböző GPM-államok is teljesíthetik.

Termékspecifikus származási szabályok

A termékspecifikus szabályokat az egyes jegyzőkönyvek II. melléklete tartalmazza. Mindazonáltal egyes GPM-ek esetében a 2A. melléklet tartalmaz néhány enyhébb szabályt.

Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját, hogy megtalálja az adott termékre vonatkozó szabályokat a származási ország és a rendeltetési ország alapján.

Eltérések

E rendelkezéseken túlmenően különböző gazdasági partnerségi megállapodások keretében eltéréseket engedélyeztek egy adott termékre vonatkozó különös szabály alól. Például a Cariforum-GPM eltérést engedélyezett a Dominikai Köztársaságnak (a ruházati cikkekre vonatkozó egyedi szabályt lásd a Cariforum-GPM-ben),az ESA-GPM-ek és a csendes-óceáni GPM-ek a tonhalkonzervre vonatkozóan adtak eltérést (a tonhalkonzervre vonatkozó egyedi szabálytlásd az ESA-GPM-ben), végül pedig az SADC-GPM-országok számos területen, többek között a tonhalra és a homárra vonatkozóan kaptak eltérést. (Lásd Namíbia esetében a germonra vonatkozó külön szabályt, Mozambik esetében pedig a garnélarákra, garnélarákra és homárra vonatkozó külön szabályt.)

Származási igazolások

  • Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré válhasson, bizonyítania kell a vámhatóságai számára a termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket.

Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az Ön elfogadott exportőri státuszát. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.

  • A preferenciális vámtételekre való jogosultsághoz a GPM-országokból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig érvényes. Ez lehet akár
    • az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőjének) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokra vonatkozó jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
    • számlanyilatkozat – bármely exportőr által kibocsátott, legfeljebb 6 000 EUR értékű szállítmányokra, vagy elfogadott exportőrök által kibocsátott, bármilyen értékű szállítmányokra vonatkozó számlanyilatkozat
  • A számlanyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.

 

Az EUR.1 szállítási bizonyítvány és a számlanyilatkozat megfelelő mintái minden EPA-megállapodásban megtalálhatók, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló jegyzőkönyv mellékleteiként.

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

  • Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.
  • Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a Trade Assistant adatbázisban. A termékre vonatkozó követelmények megtekintéséhez először meg kell adnia a termék vámkódját. Ha nem ismeri a vámkódot, akkor a beépített keresőmotorban megkeresheti azt a termék nevével.

Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS

  • Ismerje meg azokat az egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az Európai Unióba importálhatók legyenek.
  • Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és egészségügyi és növény-egészségügyi szabályokat a Trade Assistant adatbázisban. A termékre vonatkozó követelmények megtekintéséhez először meg kell adnia a termék vámkódját. Ha nem ismeri a vámkódot, akkor a beépített keresőmotor segítségével megkeresheti azt a termék nevével.

Vámkezelési dokumentumok és eljárások

A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások

A preferenciális vámtarifa igénylése céljából a termékek származásának bizonyítására vonatkozó szabályok, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírása a származási szabályokról szóló fenti szakaszban található.  

Egyéb dokumentumok

Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

Szolgáltatáskereskedelem

Közbeszerzés

Beruházás

Egyéb (verseny, kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló irányelv)

Verseny

  • 2014 óta az EU megszüntette a GPM-országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását.
  • Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
  • Ha a helyi ipar veszélybe kerül az Európából érkező behozatal megugrása miatt, a gazdasági partnerségi megállapodások lehetővé teszik az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét célzó intézkedések elindítását.

Fenntartható fejlődés

A gazdasági partnerségi megállapodások kifejezetten a  Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapulnak. A gazdasági partnerségi megállapodások tehát az uniós megállapodásokban a jogokra és a fenntartható fejlődésre vonatkozóan rendelkezésre álló egyik legerősebb megfogalmazást tartalmazzák.

  • A „nem teljesítési záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint) „megfelelő intézkedéseket” lehet hozni, ha valamelyik fél nem teljesíti az alapvető elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését.
  • A közös GPM-intézmények feladata a GPM-ek végrehajtása által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerepe van a civil társadalomnak és a parlamenti képviselőknek.

Regionális integráció

A gazdasági partnerségi megállapodások célja, hogy hozzájáruljanak a regionális gazdasági integrációhoz. A gazdasági partnerségi megállapodások regionális preferencia-záradékai előírják, hogy az egyazon régióba tartozó országok legalább ugyanazokat az előnyöket biztosítják egymásnak, mint az EU-nak.

A gazdasági partnerségi megállapodások tehát legalább annyira szólnak a gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő országok közötti kereskedelemről, mint az EU-val folytatott kereskedelemről.

  • Az EU fejlesztési támogatást és kereskedelmi kapacitásépítési intézkedéseket biztosít annak érdekében, hogy támogassa az AKCS-országok mezőgazdasági termelőit az egészségügyi, növény-egészségügyi és egyéb mezőgazdasági előírásoknak való megfelelésben.

Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás

Az EU minden gazdasági partnerségi megállapodás mellett technikai segítséget is nyújt a kereskedelemösztönző támogatáshoz. Ez segíti az országokat vámeljárásaik kiigazításában és a papírmunka csökkentésében. Számodra ez kevesebb gondot jelent a vámkezelés során.

Hasznos linkek és dokumentumok

Lásd a „Partnerség megvalósítása a gyakorlatban” című füzetet. Gazdasági partnerségi megállapodások (GPM-ek) az EU és az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országok között

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások