Pán-euromediterrán egyezmény (PEM)
Dióhéjban
A preferenciális származási szabályokról szóló pán-euromediterrán egyezmény célja, hogy közös származási szabályokat és kumulációt állapítson meg a partnerországok és az EU között a kereskedelem megkönnyítése és az övezeten belüli ellátási láncok integrálása érdekében.
A szabályok felülvizsgálat alatt állnak, és 2021 közepén új származási szabályokat kell alkalmazni, beleértve a kumulációra, a vámvisszatérítésre, a tűréshatárra és a módosítás tilalmára vonatkozó rendelkezéseket, amelyeket enyhíteni fognak.
A cél az azonos származási szabályok alkalmazása felé való elmozdulás a származási kumuláció tekintetében az összes érintett ország közötti kereskedelem tárgyát képező áruk esetében. Végső soron a PEM-egyezmény a pán-euromediterrán övezetben hatályban lévő, a származási szabályokról szóló mintegy 60 kétoldalú jegyzőkönyvből álló hálózat helyébe lép.
A PEM szerződő feleinek jegyzéke
A pán-euromediterrán rendszerrel kapcsolatos részletes információk a felhasználói kézikönyvben találhatók.
Származási szabályok
Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, olvassa el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív „Származási szabályok önértékelési eszközét (ROSA)” menüpontban, hogy felmérje, hogy terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítse el a megfelelő dokumentumokat.
A származásiszabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.
A származás a forgalmazott áruk „gazdasági állampolgársága”. Ha újdonság a témával kapcsolatban, az árukról szóló részben bemutathatja a főbb fogalmakat.
A kedvezményes vámtételre való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie bizonyos, származását igazoló szabályoknak.
Hol találhatom meg a származási szabályokat?
A származási szabályokat a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (PEM-egyezmény)határozza meg.
A PEM-egyezmény szerinti származási szabályokra vonatkozó követelményeket a PEM- egyezmény I. függeléke határozza meg. Ezek a szabályok felülvizsgálat alatt állnak, és 2021 közepén új alternatív származási szabályokat kell alkalmazni, beleértve a kumulációra, a vámvisszatérítésre, a tűréshatárra és a változtatás tilalmára vonatkozó rendelkezéseket (lásd alább), amelyeket enyhíteni fognak.
A pán-euromediterrán rendszerrel kapcsolatos részletes információk a felhasználói kézikönyvben találhatók.
A termékem „származó”-e a PEM-egyezmény szerint?
A PEM-egyezmény értelmében egy termék akkor minősül az EU-ból vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő feléből származónak, ha:
- teljes egészében az EU-ban vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő felének területén létrejött vagy előállított termékek, vagy
- az EU-ban vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő felének területén nem származó anyagok felhasználásával állítják elő, feltéve, hogy az ilyen anyagok kielégítő megmunkáláson vagy feldolgozáson mentek keresztül a II. mellékletben meghatározott termékspecifikus szabályok betartásával. Lásd
még az I. mellékletet (Bevezető megjegyzések) a termékspecifikus származási szabályokhoz. Ezen túlmenően aII. függelék bizonyos termékek esetében eltéréseket állapít meg a termékspecifikus szabályoktól.
Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokban szereplőtermékspecifikus szabályokfő típusaira
- a hozzáadott érték szabálya – a termékben lévő összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
- a tarifális besorolás változása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi – például papír előállítása (a Harmonizált Rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
- egyedi műveletek – különleges gyártási folyamatra van szükség, például rostok fonalká történő fonása – ezeket a szabályokat többnyire a textil-, ruházati és vegyiparban alkalmazzák
Az alkalmazandó termékspecifikus szabályokat az én kereskedelmi asszisztensem tartalmazza.
Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához
A megállapodás további rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy Ön megfeleljen a termékspecifikus szabályoknak, mint például a tűréshatár vagy a kumuláció.
Tűréshatár
- a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának 10%-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt.
- ez a tűréshatár nem alkalmazható a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagok maximális értékküszöbének túllépésére.
- egyedi tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50–63. árucsoportjába sorolt textíliákra és ruházati termékekre, amelyek a „Bevezető megjegyzések a II. mellékletben található listához” című I. melléklet 5. és 6. megjegyzésében szerepelnek.
Kumulációs kumuláció
A PEM-egyezmény a származás kumulálásának három módját írja elő:
- kétoldalú kumuláció – a PEM-egyezmény valamely szerződő feléből származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők (és fordítva), ha egy termék előállítása során felhasználják őket
- diagonális kumuláció – a PEM-egyezmény egyik szerződő feléből származó anyagok egy másik szerződő fél területéről származónak tekinthetők, amennyiben azokat a pán-euromediterrán övezetben lévő harmadik szerződő fél területére exportálják. A diagonális kumuláció azonban csak akkor alkalmazandó, ha az összes érintett szerződő fél között kereskedelmi megállapodás van érvényben, és ezek az országok ugyanazokat a származási szabályokat alkalmazzák.
Kérjük, ellenőrizze a „mátrixot” (az összes hatályos megállapodást a PEM-egyezmény alkalmazásával tartalmazó táblázat), hogy megtudja, mely szerződő felek közötti diagonális kumuláció alkalmazható. - ateljes kumuláció az EU és Algéria, Marokkó és Tunézia, valamint az Európai Gazdasági Térség országai (az EU, Izland, Liechtenstein és Norvégia) között zajlik. Az EGT-t egységes területnek kell tekinteni, amely közös „EGT származó státusszal” rendelkezik. A teljes kumuláció lehetővé teszi a nem származó anyagokon az említett országokban végzett megmunkálás vagy feldolgozás figyelembevételét annak érdekében, hogy segítsen Önnek megfelelni a termékspecifikus szabálynak.
Hogyan működik a diagonális kumuláció?
A diagonális kumuláció több különböző, azonos származási szabályokkal rendelkező és egymással kereskedelmi megállapodást kötött ország között fordul elő. Ez az az eset, amikor a termékek előállítói bármelyik országban importálhatnak és felhasználhatnak anyagokat úgy, mintha azok a saját országukból származnának. Például a PEM-egyezmény értelmében egy olyan moldovai kereskedő, aki ruhát gyárt az EU-ba irányuló exportra, Moldovából, Grúziából és Ukrajnából (és/vagy a PEM-egyezmény bármely más részes feléből) származó szöveteket használhat fel a ruhák előállításához. A kettős átalakítási követelmény (azaz a fonalból előállított termék) teljesült, és a ruhákat az EU-ba történő kivitelkor Moldovából származónak kell tekinteni, és ezért az uniós piacra való szabad bejutásban részesülnek.
A PEM kumulációval kapcsolatos további magyarázatok itt találhatók.
Egyéb követelmények
A terméknek meg kell felelnie az egyezményben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például a nem kielégítő megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak:
Harmadik országon keresztül történő szállítás: a közvetlen szállításra vonatkozó szabály
A származó termékeket az EU-ból a PEM-egyezmény valamely szerződő felére (és fordítva) vagy a kumulációt alkalmazó szerződő felek területén keresztül kell szállítani anélkül, hogy azokat harmadik országban tovább feldolgoznák.
Ha a termékek a vámhatóságok felügyelete alatt maradnak, a következő műveletek engedélyezettek:
- kirakodás
- újratöltés
- bármely egyéb művelet, amelynek célja a termékek jó állapotban való megőrzése
Származó termékek csővezetéken az exportáló és importáló félként eljáró szerződő felek területén kívüli területen is szállíthatók.
E feltételek teljesülését a következők bemutatásával kell bizonyítani az importáló ország vámhatóságainak:
- egyetlen fuvarokmány (például hajóraklevél), amely kiterjed az exportáló országból azon harmadik országon keresztül történő áthaladásra, amelyen az áruk áthaladtak;
- annak a harmadik országnak a vámhatósága által kiállított igazolás, amelyen keresztül Ön az árut szállítja. E bizonyítványnak tanúsítania kell, hogy az áruk mindenkor a harmadik ország vámhatóságainak felügyelete alatt álltak; vagy
- ennek hiányában bármilyen igazoló dokumentum
Vámvisszatérítés
A PEM-egyezmény értelmében nem lehet visszatérítést igényelni a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok után, kivéve az EU és
- Algéria
- Egyiptom
- Jordánia
- Marokkó
- Tunézia
- Gáza és Ciszjordánia
A tisztán kétoldalú kereskedelem azt jelenti, ha nem alkalmaznak diagonális kumulációt, és a terméket nem viszik ki újra az importáló országból az övezet bármely más országába.
A származásra vonatkozó eljárások
Az exportőröknek és importőröknek követniük kell a származásra vonatkozó eljárásokat. Az eljárásokat a származási igazolásról szóló V. cím és a közigazgatási együttműködési megállapodásokról szóló VI. cím határozza meg. Tisztázzák például, hogyan kell nyilatkozni a termék származásáról, hogyan lehet preferenciális elbánást igényelni, vagy hogyan ellenőrizhetik a vámhatóságok a termék származását.
Hogyan lehet kedvezményes díjszabást igényelni?
A preferenciális vámtarifában való részesüléshez az importőröknek származási igazolást kell benyújtaniuk.
A származási igazolás lehet:
- EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány, vagy
- származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat.
Nincs szükség származási igazolásra, ha a termékek összértéke nem haladja meg
- Kis csomagok esetében 500 EUR, vagy
- Személyi poggyász esetén 1 200 EUR.
A származási igazolás a kiállítás napjától számított 4 hónapig érvényes.
EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány
- Az EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítványokat az exportáló ország vámhatóságai állítják ki.
- A IIIa. és IIIb. melléklet tartalmazza az EUR.1 és az EUR-MED bizonyítványmintát, és utasításokat ad a kitöltéshez.
- A bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.
Az EUR.1 vagy az EUR-MED tanúsítvány használatára vonatkozó további magyarázatok a kézikönyv 72. oldalán találhatók.
Származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat
Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy a PEM-egyezmény szerződő feléből származik. A származási nyilatkozatot a következők állíthatják ki:
- elfogadott exportőr
- bármely exportőr, ha a termékek összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t.
A származási nyilatkozat kiállításának módja
Az exportőrnek be kell írnia, le kell bélyegeznie vagy ki kell nyomtatnia a következő nyilatkozatot a számlán, a szállítólevélen vagy a terméket azonosító egyéb kereskedelmi okmányon (IVa. melléklet):
„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma:... kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”
Az EUR-MED származási nyilatkozat elkészítésének módja
Az EUR-MED származási nyilatkozat kiállításához a következő nyilatkozatot kell tenni (IV.melléklet b) pont):
„Az ezen okmány (vámengedély száma...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek preferenciális származásúak.
kumulációt alkalmaztak... -val/-vel (az ország/országok neve).
- kumuláció alkalmazása nélkül”
A származási nyilatkozatot az EU bármely hivatalos nyelvén vagy a IV. melléklet a) és b) pontjában említett PEM-övezet hivatalos nyelvein lehet kiállítani (a kumulációval kapcsolatos nyilatkozatot mindig angol nyelven kell megfogalmazni).
Származási nyilatkozatát kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy vámhatóságai írásban kötelezettséget vállalnak arra, hogy teljes felelősséget vállalnak az Önt azonosító nyilatkozatokért.
A származás ellenőrzése
A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés a következőkön alapul:
- igazgatási együttműködés az importáló és exportáló felek vámhatóságai között
- a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések – az importáló Fél által az exportőrnél tett látogatások nem megengedettek.
Az exportáló fél hatóságai elvégzik a származás végleges meghatározását, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.
Hasznos linkek
Olvasson Palesztináról* (* Eza megnevezés nem értelmezhető a palesztin állam elismeréseként, és nem érinti az uniós tagállamok e kérdéssel kapcsolatos egyéni álláspontjait.)