Vienpusēji tirdzniecības režīmi

Vai eksportējat vai importējat no jaunattīstības valsts uz attīstītu valsti? Pateicoties vienpusējam tirdzniecības nolīgumam, jūsu preces varētu gūt labumu no samazinātiem tarifiem vai bez tiem.

Kas ir vienpusējs tirdzniecības nolīgums?

Vienpusēji tirdzniecības nolīgumi ir vienpusējas, nesavstarpējas tirdzniecības preferences, ko attīstītās valstis piešķir jaunattīstības valstīm ar mērķi palīdzēt tām palielināt eksportu un stimulēt ekonomikas attīstību.

To mērķis ir:

  • veicināt eksportu un ekonomisko attīstību saņēmējvalstīs
  • palīdzēt tām samazināt nabadzību, veicināt labu pārvaldību un atbalstīt ilgtspējīgu attīstību;
  • veicināt starptautisko standartu ievērošanu cilvēktiesību, darba tiesību un vides aizsardzības jomā

 

Ko tas nozīmē ikvienam no mums?

  • saskaņā ar preferenču režīmiem jūs varat eksportēt/importēt no jaunattīstības valsts uz attīstīto valsti, maksājot mazākus nodokļus vai vispār nemaksājot nodokļus.
  • jūsu preces ir jākvalificē kā tādas, kuru izcelsme ir saņēmējvalstī, saskaņā ar izcelsmes noteikumiem, kas noteikti īpašajā preferenču sistēmā.
  • produktu tvērums, aptvērums valstīs un īpašie noteikumi dažādos nolīgumos/shēmā ievērojami atšķiras

Nosacījumi

Bieži vien vienpusēji tirdzniecības nolīgumi ir atkarīgi no situācijas attīstības cilvēktiesību, ilgtspējīgas attīstības un labas pārvaldības jomā saņēmējvalstīs. Nopietnu un sistemātisku pārkāpumu gadījumā nodrošinātāja valsts var atsaukt šo priekšrocību, kamēr situācija nav pietiekami uzlabojusies.

Piegādātājvalstis

Preferenciālas tirdzniecības nolīgumu nodrošinātāji ir: ES, Armēnija, Austrālija, Kanāda, Čīle, Ķīna, Islande, Indija, Japāna, Kazahstāna, Dienvidkoreja, Kirgizstānas Republika, Melnkalne, Maroka, Jaunzēlande, Norvēģija, Krievija, Šveice, Taivāna, Tadžikistāna, Taizeme, Tirkija un ASV.

Saraksts ar preferenciāliem tirdzniecības režīmiem pasaulē

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites