Valitsuse lepingud väljaspool ELi
EL pooldab avatud rahvusvahelisi riigihanketurge
- WTO riigihankelepingus
- ning kahepoolsete ja piirkondlike lepingutekaudu
EL on sõlminud mitmeid rahvusvahelisi lepinguid, mille eesmärk on tagada ELi ettevõtjatele juurdepääs rahvusvahelistele hanketurgudele. Kõige olulisem neist on mõnepoolne WTO riigihankeleping.
WTO 2012. aasta mitmepoolne leping riigihangete kohta
ELi liikmesriigid on ühinenud WTO riigihankelepinguga. See on peamine riigihangetega seotud rahvusvaheline leping. See on mõnepoolne, sest kõik WTO liikmed ei ole sellega ühinenud.
Riigihankelepingu ülejäänud 19 riiki on:
Armeenia, Austraalia, Kanada, Hiina Taipei, Hongkong (Hiina), Island, Iisrael, Jaapan, Liechtenstein, Montenegro, Moldova, Madalmaad seoses Aruba, Norra, Uus-Meremaa, Lõuna-Korea, Singapuri, Šveitsi, Ukraina ja Ameerika Ühendriikidega.
Teised WTO liikmed peavad läbirääkimisi riigihankelepinguga ühinemise üle.
Riigihankelepingul on kaks peamist elementi
- menetlused ja eeskirjad selle kohta, kuidas tuleks lepingu sõlmimiseks pakkumismenetlust korraldada
- loetelu hankijatest ja hankeliikidest, mida iga riik on nõustunud avama välismaisele ärikonkurentsile
Lisateavet pakkumisvõimaluste kohta leiate WTO ühtse riigihangete turulepääsu teabevahendi (e-GPA) portaalist.
See annab teavet katvuse kohta, sealhulgas kohaldatavate piirmäärade kohta, märkides väärtuse, mille ületamisel kohaldatakse riigihankelepingu eeskirju.
- ülevaade WTO riigihankelepingust
Kahepoolsed kaubanduslepingud
Lisaks riigihankelepingule tagab EL oma kaubanduslepingute kaudu Euroopa ettevõtjatele ärivõimalused. Paljud kahepoolsed kaubanduslepingud sisaldavad üksikasjalikke peatükke riigihangete kohta, mille kaudu pooled avavad vastastikku oma hanketurud.
Mõnel juhul, kui teine lepinguosaline on juba riigihankelepingu osaline, sisaldavad need kahepoolsed lepingud kohustusi, mis ulatuvad kaugemale riigihankelepingus sätestatud kohustustest.
Muudel juhtudel kujutavad need kahepoolsed lepingud endast ainulaadset vastastikust kohustust seoses riigihanketurgude vastastikuse avamisega.
Pange siiski tähele, et isegi kui konkreetse hankemenetlusega seotud kohustusi ei ole, võib ELi ettevõtja siiski otsustada esitada pakkumuse.
Kohustuse puudumine tähendab üksnes seda, et ELi äriühingul ei ole õigust osaleda hankemenetluses riigisiseste pakkujatega võrdsetel alustel, kuid tavaliselt ei takista see avaliku sektori hankijat saamast ja kaalumast pakkumusi või sõlmimast lepingut ELi tarnijaga.
Lisateave riigihangete kohta ELi kaubanduslepingutes:
- teave konkreetsete kaubanduslepingute alusel korraldatud riigihangete kohta turgudel
- riigihanked kaubanduslepingutes
Hinnake oma õigust osaleda välisriigi riigihankemenetluses
Selleks et saada teada, kas teil on õigus osaleda konkreetses riigihankemenetluses väljaspool ELi, kasutage vahendit My Trade Assistant for Procurement.
Minu hankeassistenti eesmärk on aidata Euroopa ettevõtetel hinnata, kas neil on õigus osaleda riigihankel väljaspool ELi. Hindamine nõuab, et kasutaja sisestaks teabe, mis tavaliselt sisaldub hanketeates: hankeüksus, hanke ese ja eeldatav maksumus.
Katseprojektina võimaldab vahend praegu hinnata Kanada riigihangete pakkumisi (mis põhinevad nii riigihankelepingul kui ka kahepoolsel laiaulatuslikul majandus- ja kaubanduslepingul). Järgmine hõlmatud riik on Jaapan. Hiljem integreeritakse vahendisse veel teisi riike.