Ettevõtte lugu:

Intellektuaalomand

Mis on intellektuaalomand?

 

Intellektuaalomandi all mõeldakse selliseid loominguid nagu leiutised, kirjandus- ja kunstiteosed, disainilahendused ja sümbolid, samuti nimed ja pildid, mida ettevõtjad kasutavad.

  • ettevõtete jaoks on oluline, et nende intellektuaalomand oleks kaitstud intellektuaalomandi õigustega.
  • Intellektuaalomandi õigused kaitsevad leiutajaid, loojaid ja ettevõtjaid teiste eest, kes saavad oma loomingust või leiutistest valesti kasu
  • Intellektuaalomandi õigused annavad ettevõtjatele võimaluse teenida tagasi raha, mille nad on investeerinud toote arendamisse, või oma ettevõtte maine – kui ettevõtte ideid, kaubamärke või tooteid pireeritakse ja võltsitakse, vähendab see ettevõtte võimalusi kasvada ja inimesi tööle võtta
  • Intellektuaalomandi õigused pakuvad tarbijatele tagatisi kaubamärkide ja geograafiliste tähiste kaudu, mis määravad kindlaks loomingu päritolu ja võivad toimida kvaliteedinäitajatena
  • võltsitud tooted võivad ohustada kodanike ohutust või tervist, näiteks sõidukite varuosade või ravimite puhul

 

Intellektuaalomandi õigused pakuvad teie ettevõttele õiguskaitset.

Siin on peamised intellektuaalomandi õigused.

Kaubamärgid

Patendid kaitsevad leiutist või tehnilist toodet või protsessi. Teistel on ebaseaduslik valmistada, kasutada, edasi müüa, rentida või tarnida patenteeritud eset või protsessi. Patendiomanik võib siiski anda teistele loa, andes selleks patendilitsentsi. Patendi litsentsimine on patendiomaniku ja seda kasutada sooviva isiku vaheline leping. Tavaliselt nõuab see litsentsisaajalt tasu maksmist.

Autoriõigus

Autoriõigus kaitseb kirjandus-, stipendiumi-, teadus- ja kunstiteoseid. Nende hulka kuuluvad raamatud ja artiklid, filmid, maalid, muusika, mängud, fotod ja tarkvara. Ettevõtete jaoks on oluline meeles pidada, et autoriõigus on automaatselt olemas. See tähendab, et seda ei ole vaja registreerida ega taotleda. Näiteks igaüks, kes teeb joonistuse, on automaatselt selle autoriõiguse omanik.

Naaberõigused või nendega seotud õigused

Lisaks autoriõigusele on olemas naaberõigused, mida mõnikord nimetatakse „seotud õigusteks“. Autoriõigusega kaasnevate õiguste puhul on tegemist avaliku esitamise tasudega, mis tulenevad autoriõiguse omaja helisalvestiste avalikust mängimisest. Igal laulul on kaks põhilist autoriõiguse liiki: üks laulu koostise kohta ja teine laulu salvestamise kohta. Muusikateoste autoriõigus maksab laulukirjanikule ja kirjastajale, samas kui helisalvestise autoriõigus maksab kunstnikule, kes laulu ja salvestise salvestas. Nagu autoriõigus, tekivad need õigused automaatselt.

Kaubamärgid

Teie ettevõte võib kasutada kaubamärki, et eristada oma tooteid või teenuseid konkurentide toodetest ja teenustest. Kaubamärgiõigused kaitsevad toodete või teenuste nimetusi. Need kaitsevad ka toote logo ja pakendi kujundust. Teie ettevõte peab registreerima oma kaubamärgi, kui soovite seda kaitsta.

Disainilahenduste õigused

Disainilahenduse õigused kaitsevad kahe- või kolmemõõtmeliste toodete välimust. Nende hulka kuuluvad tapeedimustrid, tekstiilid ja majapidamistarvete, näiteks valvekellade, mänguasjade ja toolide kujundus. Disainilahendus peab olema uus ja originaalne. Sellise kaitse saamiseks tuleb disainilahendus põhimõtteliselt kõigepealt registreerida. Mõnel juhul kaitstakse disainilahendust ELis automaatselt ilma eelneva registreerimiseta.

Geograafilised tähised

Geograafiline tähis (GT) on tähis, mida kasutatakse toodetel, millel on konkreetne geograafiline päritolu ja millel on sellest päritolust tulenevad omadused või maine.

Näiteks Darjeelingi tee. Piirkonnas, kus kaitstud geograafiline tähis Darjeeling on kaitstud, võivad Darjeelingi tee tootjad keelata nimetuse „Darjeeling“ kasutamise tee puhul, mida ei kasvatata nende teeaedades või mis ei ole toodetud vastavalt geograafilise tähise tegevusjuhises sätestatud standarditele.

Geograafilisi tähiseid kasutatakse tavaliselt põllumajandustoodete, toiduainete, veini ja piiritusjookide, käsitöö ja tööstustoodete puhul. Geograafilise tähise tähis peab näitama, et toode on pärit teatavast kohast. Lisateavet leiate siit.

Sordiaretajate õigused

Sordiaretajad võivad kasutada sordiaretajate õigusi, et kaitsta oma uusi taimesorte (selle ainuõiguse saamiseks peab sort olema uus, eristatav, ühtlik ja püsiv). Need uued sordid tulenevad sageli pikkadest ja kulukatest aretusprotsessidest.

Sordiaretajate õigused annavad aretajale ainukontrolli uue sordi paljundusmaterjali (sealhulgas seemned, taimede pistikud ja jagunemised ning taimekoekultuur) ja koristatud materjali (sealhulgas lõikelilled, viljad ja lehestikud) üle mitme aasta jooksul.

Nende õiguste alusel võib aretaja valida sordi ainuturustajaks või litsentsida sorti teistele.

Paljudel riikidel on sordiaretajate õigused tänu rahvusvahelisele uute taimesortide kaitse konventsioonile ja WTO intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepingule.

Andmebaasiõigused

Andmebaasid, mis koosnevad tellitud andmete kogumist, võivad olla kaitstud andmebaasiõigustega. Ettevõtte jaoks nõuab sellise andmebaasi loomine sageli märkimisväärseid aja- ja rahainvesteeringuid. Omanikul on õigus esitada vastuväiteid oma andmebaasi oluliste osade kopeerimisele.

Ettevõtjad ja intellektuaalomandi õigused lühidalt

Olenemata oma ettevõtte pakutavast teenusest, kasutate ja loote tõenäoliselt intellektuaalomandit.

Näiteks

  • enamikul ettevõtetel on kaubanimi või üks või mitu kaubamärki ja nad peaksid kaaluma nende kaitsmist
  • peaaegu kõigil ettevõtjatel on väärtuslik konfidentsiaalne äriteave, näiteks klientide andmebaasid või müügistrateegiad, mida nad võivad soovida kaitsta.
  • paljud ettevõtted arendavad ka loomingulisi originaaldisaine või leiutavad või täiustavad tooteid või teenuseid – ettevõtjad võivad ka toota ja levitada autoriõigusega kaitstud teoseid.

Teie ettevõte peaks kaaluma, kuidas IP-süsteemi oma huvides kõige paremini kasutada.

  • Teie ettevõte peaks kaaluma, mis on vajalik teie intellektuaalomandi ja ärisaladuste kaitsmiseks, haldamiseks ja jõustamiseks, et saada teie varast parimaid võimalikke kaubanduslikke tulemusi.
  • Mõned ettevõtjad võivad pidada intellektuaalomandi õiguste registreerimist kulukaks, eriti kui nad on väikeettevõtjad.
  • Kuid pidage meeles, et teatavaid intellektuaalomandi õigusi saab kasutada ilma ametliku menetluseta ja ametlikke tasusid maksmata – nii on see autoriõiguste ja registreerimata disainilahenduste puhul.

On võimalik, et teie ettevõte kasutab intellektuaalomandit, mis kuulub teistele.

  • Sellises olukorras võite selle osta või omandada õiguse seda kasutada litsentsiga – see aitab vältida vaidlusi ja sellest tulenevaid kulukaid kohtuvaidlusi.

Lisateavet intellektuaalomandi õiguste eeliste kohta leiate siit.

Kuidas jõustada oma intellektuaalomandi õigusi?

Kui arvate, et teie intellektuaalomandiõigusi on rikutud, peaksite kaaluma eksperdi või võimaluse korral õigusnõu küsimist.

  • teil võib olla soovitatav saata teie intellektuaalomandi õiguste väidetavale rikkujale ametlik kiri, mida nimetatakse lõpetamis- ja loobumiskirjaks.
  • see peaks neid teavitama võimalikust konfliktist teie ettevõtte intellektuaalomandi õiguste ja nende äritegevuse vahel – ta peaks tegema kindlaks täpse konflikti ja pakkuma välja ka probleemile võimaliku lahenduse.
  • kui rikkuja rikub tahtmatult teie õigusi, võib rikkumise lõpetada või lubada teil pidada läbirääkimisi litsentsilepingu üle ilma kohtusse pöördumata.
  • intellektuaalomandi õiguste tahtliku rikkumise korral, nagu võltsimine ja piraatlus, soovitatakse teil pöörduda abi saamiseks õiguskaitseasutuste poole.

 

Kui leiate, et kohtumenetluse vältimine on teie huvides, on olemas ka alternatiivsed vaidluste lahendamise mehhanismid, sealhulgas vahendamine ja vahendamine.

Milline on seos kaubanduse ja intellektuaalomandi õiguste vahel?

Ettevõtjad ei toimeta praegu enam mitte ainult kaupu välisriikidesse. Innovatsioon, loovus ja kaubamärgid lisavad nende kaubanduse väärtusele varasemast palju suurema summa. Oluline väärtus on teie ettevõtte teadmised uuest tehnoloogiast, ideedest, meetoditest ja tehnikatest.

Kaitstes äriideid tõhusate intellektuaalomandi õigustega, soodustavad valitsused äriinnovatsiooni ja loovust, sest see võib laiendada teie ettevõtet ja luua töökohti.

Paljud ELi ettevõtted tegutsevad välismaal. Kuna intellektuaalomand muutub rahvusvahelises kaubanduses üha olulisemaks, võivad intellektuaalomandi õiguste kaitse ja jõustamise taseme erinevused kogu maailmas tekitada pingeid.

Riigid, kellel on palju intellektuaalomandit välismaal, püüavad kaitsta oma riigisiseseid ärihuve, paludes teistel valitsustel kehtestada oma riigis tõhusad eeskirjad või jõustada intellektuaalomandi õigusi käsitlevad eeskirjad.

Intellektuaalomandi õigusi käsitlevate uute kaubanduseeskirjade kokkuleppimine on oluline viis suurema turvalisuse ja prognoositavuse saavutamiseks ning intellektuaalomandi õigustega seotud vaidluste süstemaatilisemaks lahendamiseks välismaal.

Rahvusvaheliselt on sõlmitud mitu intellektuaalomandi õiguste lepingut, sealhulgas:

Jagage seda lehte:

Kiirlingid