Intelektualno vlasništvo

Što je intelektualno vlasništvo?

 

Intelektualno vlasništvo odnosi se na djela kao što su izumi, književna i umjetnička djela, dizajn i simboli te imena i slike kojima se koriste poduzeća.

  • za poduzeća je važno da je njihovo intelektualno vlasništvo zaštićeno pravima intelektualnog vlasništva.
  • Prava intelektualnog vlasništva štite izumitelje, stvaratelje i poduzeća od drugih koji pogrešno profitiraju od svojih djela ili izuma
  • Prava intelektualnog vlasništva poduzećima pružaju priliku da povrate novac uložen u razvoj proizvoda ili ugled njihovih poduzeća – ako se ideje, robne marke ili proizvodi poduzeća piratiziraju i krivotvore, čime se smanjuju mogućnosti poduzeća za rast i zapošljavanje ljudi
  • Prava intelektualnog vlasništva potrošačima nude jamstva s pomoću žigova i oznaka zemljopisnog podrijetla kojima se utvrđuje podrijetlo stvaralaštva i koji mogu djelovati kao pokazatelji kvalitete
  • krivotvoreni proizvodi mogu ugroziti sigurnost ili zdravlje građana, na primjer kad je riječ o rezervnim dijelovima ili lijekovima za vozila

 

Prava intelektualnog vlasništva nude vam pravnu zaštitu.

U nastavku su navedena glavna prava intelektualnog vlasništva

Patenti

Patenti štite izum ili tehnički proizvod ili postupak. Za druge je nezakonito proizvoditi, koristiti, preprodavati, iznajmljivati ili isporučivati patentirani predmet ili postupak. Međutim, nositelj patenta može drugima dati dopuštenje za to izdavanjem licencije za patent. Licenciranje patenta sporazum je između vlasnika patenta i osobe koja želi koristiti patent. Obično zahtijeva plaćanje od osobe koja uzima dozvolu.

Autorska prava

Autorskim pravom štite se književna, stipendistička, znanstvena i umjetnička djela. To uključuje knjige i članke, filmove, slike, glazbu, igre, fotografije i softver. Važno je da poduzeća imaju na umu da autorska prava postoje automatski. To znači da nije potrebno registrirati se ili podnijeti zahtjev za registraciju. Na primjer, svatko tko izradi crtež automatski posjeduje autorska prava na njemu.

Susjedna ili povezana prava

Osim autorskih prava, postoje i „susjedna prava” koja se ponekad nazivaju „srodnim pravima”. Srodna prava su naknade za javnu izvedbu zbog javnog igranja zvučnih zapisa nositelja autorskih prava. Svaka pjesma ima dvije osnovne vrste autorskih prava: jedan za sastav pjesme i drugi za snimanje pjesme. Autorska prava na temelju kompozicije plaćaju pjeskovniku i izdavaču, dok se autorskim pravom za snimanje zvuka plaća umjetniku koji je snimio pjesmu i znak snimanja. Kao i autorska prava, ta prava nastaju automatski.

Žigovi

Vaše poduzeće može upotrebljavati žig kako biste razlikovali svoje proizvode ili usluge od proizvoda i usluga svojih konkurenata. Pravima na žigove štite se nazivi proizvoda ili usluga. Njima se štiti i logotip proizvoda i dizajn pakiranja. Vaše poduzeće mora registrirati svoj žig ako ga želite zaštititi.

Prava na dizajn

Pravima dizajna štiti se izgled dvodimenzionalnih ili trodimenzionalnih proizvoda. To uključuje uzorke zidnih papira, tekstil i dizajn kućanskih artikala kao što su alarmni satovi, igračke i stolice. Dizajn mora biti nov i originalan. Kako bi se ostvarila takva zaštita, dizajn mora, u načelu, najprije biti registriran. Međutim, u nekim je slučajevima dizajn automatski zaštićen u EU-u bez prethodne registracije.

Oznake zemljopisnog podrijetla

Oznaka zemljopisnog podrijetla (OZP) znak je koji se upotrebljava na proizvodima posebnog zemljopisnog podrijetla i koji imaju svojstva ili ugled koji proizlaze iz tog podrijetla.

Na primjer, čaj Darjeeling. U regiji u kojoj je zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla Darjeeling proizvođači čaja Darjeeling mogu zabraniti upotrebu izraza „Darjeeling” za čaj koji se ne uzgaja u vrtovima čaja ili nije proizveden u skladu sa standardima utvrđenima u kodeksu prakse za oznaku zemljopisnog podrijetla.

Oznake zemljopisnog podrijetla obično se upotrebljavaju za poljoprivredne proizvode, prehrambene proizvode, vino i jaka alkoholna pića, rukotvorine i industrijske proizvode. Oznaka zemljopisnog podrijetla mora označavati proizvod kao proizvod s podrijetlom s određenog mjesta. Više informacija dostupno je ovdje.

Prava uzgajivača bilja

Uzgajivači bilja mogu se pozvati na prava uzgajivača bilja kako bi zaštitili svoje nove biljne sorte (kako bi ispunjavali uvjete za ta isključiva prava, sorta mora biti nova, različita, ujednačena i stabilna). Te nove sorte često proizlaze iz dugotrajnih i skupih postupaka uzgoja.

Prava uzgajivača bilja daju uzgajivaču isključivu kontrolu nad reprodukcijskim materijalom (koji uključuje sjeme, reznice i podjele biljaka te kulturu biljnog tkiva) i ubranim materijalom (koji uključuje rezano cvijeće, voće i lišće) nove sorte tijekom niza godina.

S tim pravima oplemenjivač može odabrati hoće li postati isključivi trgovac sorte ili izdati dozvolu za tu sortu drugima.

Mnoge zemlje imaju prava uzgajivača bilja članstvom u Međunarodnoj konvenciji za zaštitu novih biljnih sorti i Sporazumu WTO-a o trgovinskim aspektima prava intelektualnog vlasništva.

Prava na baze podataka

Baze podataka koje se sastoje od prikupljanja naručenih podataka mogu biti zaštićene pravima na baze podataka. Za poduzeća je za izgradnju takve baze podataka često potrebno znatno ulaganje vremena i novca. Vlasnik ima pravo uložiti prigovor na kopiranje znatnih dijelova svoje baze podataka.

Ukratko o poduzećima i pravima intelektualnog vlasništva

Bez obzira na to što vaše poduzeće proizvede ili pruža uslugu, vjerojatno ćete upotrebljavati i stvarati intelektualno vlasništvo.

Na primjer

  • većina poduzeća ima trgovački naziv ili jedan ili više žigova i trebala bi razmotriti njihovu zaštitu
  • gotovo sva poduzeća imaju vrijedne povjerljive poslovne informacije, kao što su baze podataka klijenata ili prodajne strategije koje žele zaštititi
  • mnoga poduzeća također razvijaju kreativne originalne dizajne ili osmišljavaju ili poboljšavaju proizvode ili usluge – poduzeća također mogu proizvoditi i distribuirati djela zaštićena autorskim pravima.

Vaše poduzeće trebalo bi razmotriti kako najbolje iskoristiti sustav intelektualnog vlasništva za vlastitu korist.

  • Vaše poduzeće trebalo bi razmotriti što je potrebno za zaštitu, upravljanje i provedbu vašeg intelektualnog vlasništva i poslovnih tajni kako bi se ostvarili najbolji mogući komercijalni rezultati iz vaše imovine.
  • Neka poduzeća mogu smatrati da je registracija prava intelektualnog vlasništva skupa, posebno ako su mala poduzeća.
  • Međutim, imajte na umu da se određena prava intelektualnog vlasništva mogu uživati bez službenog postupka i plaćanja službenih pristojbi – to je slučaj s autorskim pravima i neregistriranim dizajnima.

Moguće je da vaše poduzeće upotrebljava intelektualno vlasništvo koje pripada drugima.

  • U takvim situacijama možete ga kupiti ili steći pravo na njegovo korištenje uzimanjem dozvole – time ćete izbjeći nastanak spora i posljedične skupe parnice.

Više informacija o prednostima prava intelektualnog vlasništva možete pročitati ovdje.

Kako ostvariti prava intelektualnog vlasništva

Ako smatrate da su vaša prava intelektualnog vlasništva ugrožena, trebali biste razmotriti traženje stručnjaka, po mogućnosti pravnog savjeta.

  • savjetujemo vam da pošaljete službeni dopis, poznat kao pismo o prekidu povrede, navodnom počinitelju povrede vaših prava intelektualnog vlasništva.
  • time bi ih se trebalo obavijestiti o mogućem postojanju sukoba između prava intelektualnog vlasništva vašeg poduzeća i njihove poslovne aktivnosti – trebalo bi utvrditi točan sukob i predložiti moguće rješenje problema.
  • ako počinitelj povrede namjerno krši vaša prava, pismom o prekidu povrede moglo bi se zaustaviti kršenje ili vam omogućiti da pregovarate o ugovoru o licenciranju bez obraćanja sudu.
  • u slučaju namjernog kršenja prava intelektualnog vlasništva, kao što su krivotvorenje i piratstvo, možete zatražiti pomoć tijela za izvršavanje zakonodavstva.

 

Ako smatrate da je izbjegavanje sudskih postupaka u vašem interesu, postoje i alternativni mehanizmi za rješavanje sporova, uključujući arbitražu i mirenje koje biste mogli razmotriti.

Koja je veza između trgovine i prava intelektualnog vlasništva?

Poduzeća danas više ne otpremaju samo robu u strane zemlje. Inovacije, kreativnost i brendiranje pridonose mnogo većem iznosu vrijednosti njihove trgovine nego prije. Znanje vašeg poduzeća o novim tehnologijama, idejama, metodama i tehnikama važno je sredstvo.

Zaštitom poslovnih ideja djelotvornim pravima intelektualnog vlasništva vlade potiču poslovne inovacije i kreativnost jer mogu rasti i otvarati radna mjesta.

Mnoga poduzeća iz EU-a posluju u inozemstvu. Budući da njihovo intelektualno vlasništvo postaje sve važnije u međunarodnoj trgovini, razlike u razinama zaštite i provedbe prava intelektualnog vlasništva diljem svijeta mogu stvoriti napetosti.

Zemlje koje imaju mnogo intelektualnog vlasništva u inozemstvu pokušavaju braniti svoje domaće poslovne interese tražeći od drugih vlada da donesu učinkovita pravila ili provedu pravila o pravima intelektualnog vlasništva u svojim zemljama.

Dogovor o novim trgovinskim pravilima za prava intelektualnog vlasništva važan je način za uvođenje veće sigurnosti i predvidljivosti te za sustavnije rješavanje sporova povezanih s pravima intelektualnog vlasništva u inozemstvu.

Postoji nekoliko sporazuma o pravima intelektualnog vlasništva na međunarodnoj razini, uključujući

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice