Osnovne carine
Ako vaše društvo razmatra izvoz, ovaj će vam odjeljak pomoći da saznate s kojim biste se uvoznim carinama i drugim troškovima mogli suočiti. U njemu se ne navode informacije o određenom proizvodu. Za to biste trebali koristiti funkciju pretraživanja proizvoda.
Kada se proizvodom trguje na međunarodnoj razini, često se primjenjuje carina na temelju tarifnog rasporeda.
Međutim, kada postoje sporazumi o slobodnoj trgovini ili trgovinski aranžmani kao što je OSP, carine se ponekad smanjuju ili čak ne postoje. Te se tarife nazivaju povlaštenim tarifama.
Proizvod može podlijegati i antidampinškim, kompenzacijskim ili zaštitnim pristojbama, koje su instrumenti trgovinske zaštite usmjereni na zaštitu gospodarstva. Kako biste saznali koje se od tih carina primjenjuju na vaš proizvod, prvo morate utvrditi točnu tarifu ili oznaku proizvoda.
Povlaštene carinske kvote
Carinske kvote omogućuju uvoz određenih količina robe po sniženoj ili nultoj carinskoj stopi tijekom određenog razdoblja. Time se ne dovode u pitanje antidampinške pristojbe koje se također mogu primjenjivati.
Takve se kvote obično nalaze u trgovinskim dogovorima i preferencijalnim sporazumima između zemalja ili trgovinskih blokova. Više pojedinosti o kvotama koje se primjenjuju na vaš proizvod potražite u odjeljku Tržišta.
Moj pomoćnik za trgovinu pruža vam detaljne informacije o tarifama i mjerama koje se primjenjuju na vaš proizvod i tržište.
Trgovinskim sporazumima često se definira postupno ukidanje carina na određene proizvodne linije. Za određene partnerske zemlje sporazuma Moj pomoćnik za trgovinu pomaže vam odrediti budući razvoj carina za vaš proizvod. Rasporede ukidanja carina (za EU ili trgovinskog partnera) možete pronaći i izravno u trgovinskom sporazumu (poveznice na pravne tekstove navedene su u odjeljku o tržištima).
Određivanje carinske vrijednosti
Određivanje carinske vrijednosti odnosi se na izračun gospodarske vrijednosti robe deklarirane za ulazak na granicu. Standardni skup pravila za određivanje vrijednosti te robe važan je iz nekoliko razloga.
Najvažnije je da se carine (i PDV) izračunavaju kao postotak vrijednosti robe. Poduzeća i carinska tijela moraju imati jasna pravila o vrednovanju robe.
Nakon što se utvrdi vrijednost robe, carinska tarifa i podrijetlo robe mogu se uzeti u obzir za izračun ukupne carine za proizvod.
Iako su u EU-u na snazi zajednička pravila za određivanje carinske vrijednosti, prakse određivanja vrijednosti mogu se razlikovati od zemlje do zemlje. Za više informacija o izračunu carinske vrijednosti u EU-u kliknite ovdje.