Sveobuhvatni i gospodarski trgovinski sporazum između EU-a i Kanade
CETA je trgovinski sporazum između EU-a i Kanade. Njime se smanjuju carine i olakšava izvoz robe i usluga, od čega korist imaju i građani i poduzeća u EU-u i Kanadi.
CETA je privremeno stupila na snagu 21. rujna 2017., što znači da se većina sporazuma sada primjenjuje. Nacionalni parlamenti u državama članicama EU-a, a u nekim slučajevima i regionalni, morat će odobriti CETA-u prije nego što ona stupi na snagu.
Ukratko o dogovoru
Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum između EU-a i Kanade (CETA) privremeno je stupio na snagu 21. rujna 2017.
Područja koja još nisu stupila na snagu su:
- zaštita ulaganja i sustav sudova za ulaganja (ICS)
- pristup tržištu portfeljnih ulaganja
- odredbe o kamkoriranju
- dvije odredbe koje se odnose na transparentnost upravnih postupaka, preispitivanja i žalbe na razini država članica
Sporazum će stupiti na snagu nakon što ga službeno ratificiraju svi parlamenti država članica.
Koje su koristi za vaše poduzeće?
Sporazum
- uklanjaju ili smanjuju trgovinske prepreke, carine i troškovi povezani s izvozom
- pojednostavnjuje rad na papiru, tehničke propise, carinske postupke i pravila o podrijetlu, zahtjeve za ispitivanje proizvoda, informacije o nabavi, pitanja intelektualnog vlasništva itd.
- potiče trgovinu hranom, životinjskim i biljnim proizvodima te istodobno održava visoke razine zdravlja i sigurnosti ljudi, životinja i biljaka
- omogućuje vašem poduzeću da se nadmeta na natječaje na svim razinama kanadske vlade
- stvara dodatni pristup tržištu u određenim sektorima, nudi bolju mobilnost za zaposlenike i olakšava uzajamno priznavanje kvalifikacija za stručnjake
- štiti širok raspon oznaka zemljopisnog podrijetla za visokokvalitetne europske prehrambene proizvode na kanadskom tržištu
- promiče visokokvalitetna ulaganja između EU-a i Kanade
Obuhvaćena područja uključuju pravila o pristupu tržištu za robu, tehničke prepreke trgovini, sanitarne i fitosanitarne mjere, ulaganja, usluge, elektroničku trgovinu, politiku tržišnog natjecanja, javnu nabavu, intelektualno vlasništvo, regulatornu suradnju ili rješavanje sporova. Prilozi uključuju rasporede ukidanja carina, kvote, postupke, pravila o podrijetlu, uzajamno prihvaćanje ocjena sukladnosti itd.
Poglavlja sporazuma ukratko su objašnjena ovdje i povezani tekst može se preuzeti.
Tarife
Kanada i EU već su 21. rujna 2017. ukinuli 98 % svojih tarifnih stavki i dogovorili postupno ukidanje gotovo svih preostalih tarifnih stavki. Do 2024. ukinut će se 99 % svih tarifnih stavki.
Kanadski proizvodi na koje se primjenjuje prijelazno postupno ukidanje carina uključuju:
- motorna vozila
- brodovi
- ječam i slad
- rafinirani šećer
- krumpirov škrob
- cvijeće
Europski proizvodi koji podliježu prijelaznom postupnom ukidanju carina uključuju:
- motorna vozila
- neke ribe i morski prehrambeni proizvodi
- sirovi i rafinirani šećer
- određena zrna
Postupno ukidanje carina slijedi raspored ukidanja carina. Smanjenja su izražena u kategorijama postupnog snižavanja u Prilogu 2.A sporazumu.
- A: nulta stopa carine 21. rujna 2017.
- B: carina se smanjuje na nulu u jednakim smanjenjima tijekom tri godine
- C: carina se smanjuje na nulu u jednakim smanjenjima tijekom pet godina
- D: carina se smanjuje na nulu u jednakim smanjenjima tijekom 7 godina
- E: carina je izuzeta od ukidanja carina
- S: carina ostaje ista tijekom pet godina, nakon čega se ukida u tri jednake faze 1. siječnja osme godine.
- AV0 + EP: carina ad valorem jednaka nuli pri stupanju na snagu; zadržava se posebna carina koja proizlazi iz sustava ulaznih cijena koji se primjenjuje na tu robu s podrijetlom.
Moj asistent za trgovinu prikazuje raspored ukidanja carina za odgovarajuće tarifne stavke.
Industrijska roba
Obje su se strane složile da će ukinuti 100 % tarifnih stavki za industrijske proizvode, od čega 99,6 % nakon stupanja na snagu u slučaju Kanade i 99,4 % nakon stupanja na snagu u slučaju EU-a. Među malobrojnim proizvodima koji nisu liberalizirani na dan stupanja na snagu nalazi se ograničen broj automobilskih proizvoda, koji će se na uzajamnoj osnovi liberalizirati tijekom razdoblja od 3, 5 ili 7 godina (17 proizvoda u kanadskoj carinskoj ponudi i odgovarajućih proizvoda u ponudi EU-a). Kanada će liberalizirati svoje preostale carine na brodove starije od sedam godina (tj. do 2024.).
Poljoprivredni proizvodi
Nakon stupanja na snagu Kanada je ukinula carine za 90,9 % svih svojih poljoprivrednih tarifnih stavki. Do 2023. taj će se iznos povećati na 91,7 %.
Za osjetljive poljoprivredne proizvode primjenjivat će se poseban tretman:
Carinske kvote
Obje strane primjenjuju carinske kvote na određene proizvode, uključujući goveđe meso, svinjsko meso i kukuruz šećerac te europski sir. Riječ je o određenim količinama robe na koje će se u određenom vremenskom okviru primjenjivati povlašteno tarifno postupanje.
Uvoz iz Kanade
Dodjela carinskih kvota izračunava se na temelju dostupnih količina u okviru određene carinske kvote i količine za koju je podnesen zahtjev, o kojima su nacionalna tijela obavijestila Europsku Komisiju.
Nakon što Europska komisija izračuna i objavi dodijeljene carinske kvote, države članice EU-a moraju u okviru carinskih kvota izdati uvozne ili izvozne dozvole za količine za koje su podneseni zahtjevi.
Osnovna pravila za istodobnu provjeru utvrđena su u Uredbi Komisije 1301/2006 o utvrđivanju zajedničkih pravila za upravljanje uvoznim carinskim kvotama za poljoprivredne proizvode kojima upravlja sustav uvoznih dozvola.
Stope dodjele carinskih kvota EU-a, u smislu izdanih uvoznih dozvola, objavljuju se svaki mjesec i dostupne su putem Promatračke skupine za tržište mesa.
Sljedećim uredbama utvrđuje se način na koji EU upravlja različitim carinskim kvotama za CETA-u
Izvoz u Kanadu
- Kanada primjenjuje godišnji model za dodjelu kvota za mliječne proizvode
- zahtjev za kvote podnosi se u prvoj polovini studenoga, a neiskorištene kvote vraćaju se i preraspodjeljuju 1. kolovoza
- kako biste ispunili uvjete za kvotu, morate imati boravište u Kanadi i biti aktivni u sektoru sira.
Više informacija o dodjeli carinskih kvota za mliječne proizvode izvezene iz EU-a u Kanadu u skladu s CETA-om možete pronaći u odjeljku „Obavijesti” na internetskim stranicama Kanade za globalna pitanja.
U obavijestima za uvoznike utvrđeni su kriteriji prihvatljivosti za dodjelu u okviru svake odgovarajuće carinske kvote. U obavijestima se navode i informacije o upravljanju carinskim kvotama općenito te o postupku podnošenja zahtjeva. Obrasci za prijavu i povezani dodaci priloženi su svakoj obavijesti.
Popis nositelja sira iz CETA-e 2020.
Popis nositelja kvota za industrijski sir u okviru CETA-e za 2020.
2019. – Tablica korištenja carinske kvote CETA-e za sir
Nadalje, napominjemo da je
- voće i povrće i dalje podliježu EU-ovu sustavu uvoznih cijena
- primjenjivat će se carine na perad i jaja
Vina i jaka alkoholna pića
Stupanjem na snagu CETA-e ukinute su posebne carine na vina i jaka alkoholna pića iz EU-a koja ulaze u Kanadu.
Kad je riječ o jakim alkoholnim pićima kao što su gin, votka i viski, CETA-om se rješavaju necarinske prepreke koje su znatno otežale sposobnost EU-a da uđe na kanadsko tržište, posebno
- primjena diferencijalne naknade troškova usluge (koju Kanada uvodi za uvezena vina i jaka alkoholna pića) na temelju količine, a ne vrijednosti, te njezin izračun na transparentniji način, smanjenje troškova za proizvođače iz EU-a za prodaju svojih proizvoda u Kanadi
- zamrzavanje broja kanadskih privatnih trgovina izvan lokacije, koje su otvorene samo kanadskim proizvođačima i koje su alternativa monopolu pokrajinskih odbora za alkoholna pića
- sprečavanje neprovincijalnih aktivnosti određenih odbora za alkoholna pića koje su dovele do nepoštenog tržišnog natjecanja na državnom području Kanade i u trećim zemljama
- ukidanje kanadskih zahtjeva za miješanje uvezenih jakih alkoholnih pića u rasutom stanju s lokalnim jakim alkoholnim pićima prije punjenja u boce (taj je zahtjev spriječio da se uvezena jaka alkoholna pića u rasutom stanju označuju kao oznake zemljopisnog podrijetla nakon punjenja u Kanadu)
CETA uključuje Sporazum između EU-a i Kanade o alkoholnim pićima iz 1989. i Sporazum o vinima i jakim alkoholnim pićima između EU-a i Kanade iz 2004., čime se pružaju snažna pravna jamstva europskim i kanadskim trgovcima vinom i jakim alkoholnim pićima. Manje izmjene Sporazuma iz 2004. navedene su u Prilogu 30.-B CETA-i.
Ribarstvo
Kanada je stupanjem na snagu u potpunosti ukinula sve carine na proizvode ribarstva.
EU je nakon stupanja na snagu ukinuo 95,5 % svojih carina i dogovorio daljnje ukidanje preostalih 4,5 % tarifa u roku od 3, 5 ili 7 godina.
Usporedno s ukidanjem carina, EU i Kanada razvijat će održivo ribarstvo upotrebom mjera za praćenje, kontrolu i nadzor te suzbijanjem nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova.
Pronađite primjenjivu tarifnu stopu za svoj proizvod na stranici Moja pomoćnica za trgovinu.
Pravila o podrijetlu
Kako biste ispunili uvjete za povlašteno postupanje, vaš proizvod morat će ispunjavati pravila o podrijetlu u skladu sa sporazumom. Provjerite interaktivni „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moji trgovinski asistent kako biste ocijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i kako pripremiti točne dokumente.
Opće informacije o pravilima o podrijetlu i postupcima u vezi s podrijetlom nalaze se u ovom odjeljku.
Podrijetlo je „gospodarska pripadnost” robe kojom se trguje. Ako ste novi u vezi s temom, pronađite uvod u glavne koncepte u odjeljku o robi.
Pravila o podrijetlu
Pravila o podrijetlu utvrđena su u Protokolu o pravilima o podrijetlu i postupcima u vezi s podrijetlom iz Sveobuhvatnog gospodarskog i trgovinskog sporazuma između EU-a i Kanade (CETA) (SL L 11, 14.1.2017., str. 465.). Pogledajte i detaljne smjernice o pravilima o podrijetlu.
Je li moj proizvod „podrijetlom” prema CETA-i između EU-a i Kanade?
Kako bi vaš proizvod ispunjavao uvjete za nižu ili nultu povlaštenu carinu na temelju CETA-e, vaš proizvod mora biti podrijetlom iz EU-a ili Kanade.
Proizvod „podrijetlom” iz EU-a ili Kanade ako ispunjava jedan od sljedećih zahtjeva:
- u cijelosti je dobiven u EU-u ili Kanadi
- proizvedena je isključivo od materijala podrijetlom iz EU-a ili Kanade
- podvrgnut dostatnoj proizvodnji u EU-u ili Kanadi u skladu s pravilima za pojedine proizvode utvrđenima u Prilogu 5.
Vidjeti i uvodne napomene uz Prilog 5.
Nadalje, Prilogom 5.a predviđene su kvote za proizvode s podrijetlom i alternativna pravila za pojedinačne proizvode za određene proizvode.
Primjeri pravila za određene proizvode u trgovinskim sporazumima EU-a
- pravilo o dodanoj vrijednosti – vrijednost svih upotrijebljenih materijala bez podrijetla ne smije premašiti određeni postotak cijene proizvoda franko tvornica
- promjena razvrstavanja u carinsku tarifu – proizvodni postupak dovodi do promjene razvrstavanja u carinsku tarifu materijala bez podrijetla i gotovog proizvoda (na primjer proizvodnja papira (poglavlje 48. u Harmoniziranom sustavu) od celuloze bez podrijetla (Harmonizirani sustav, poglavlje 47.)
- posebni postupci – potreban je poseban proizvodni postupak, na primjer predenje vlakana za pređu. Takva se pravila uglavnom primjenjuju u tekstilnom i odjevnom sektoru te u kemijskom sektoru.
Kombinacija tih različitih pravila moguća je s obzirom na to da se različita pravila ispunjavaju alternativno ili u kombinaciji.
Savjeti i trikovi za pomoć pri usklađivanju s pravilima za pojedine proizvode
Sporazumom se omogućuje dodatna fleksibilnost kako bi vam se pomoglo u usklađivanju s pravilima za pojedinačne proizvode, kao što su dopuštena odstupanja ili kumulacija.
Dopušteno odstupanje
- pravilom o dopuštenim odstupanjima proizvođaču se dopušta upotreba materijala bez podrijetla koji su obično zabranjeni pravilom za određeni proizvod do 10 % cijene proizvoda franko tvornica
- to se odstupanje ne može upotrijebiti za premašivanje bilo kojeg praga maksimalne vrijednosti materijala bez podrijetla navedenog u pravilima za određene proizvode.
- posebna odstupanja primjenjuju se na tekstil i odjeću razvrstanu u poglavlja od 50. do 63. HS-a, koji su uključeni u Prilog 1.
Kumulacija
CETA-om se predviđaju tri načina kumuliranja podrijetla
- bilateralna kumulacija – materijali podrijetlom iz Kanade mogu se računati kao materijali podrijetlom iz EU-a (i obrnuto) ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda
- puna kumulacija – omogućuje uzimanje u obzir obrade ili prerade obavljene na materijalima bez podrijetla u EU-u ili Kanadi kako bi se pomoglo u usklađivanju s pravilom za određene proizvode
- ovlašćujuća klauzula za proširenu kumulaciju – materijali podrijetlom iz zajedničkog partnera sporazuma o slobodnoj trgovini mogu se računati kao materijali podrijetlom iz EU-a ili Kanade ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda. Ta je odredba uvjetovana dogovorom stranaka o primjenjivim uvjetima.
Ostali zahtjevi
Vaš proizvod mora ispunjavati i sve druge primjenjive zahtjeve navedene u Protokolu o pravilima o podrijetlu, kao što je nedovoljna obrada ili prerada, ili pravilo o neizmijenjenosti.
Pravilo o neizmijenjenosti
Proizvodi s podrijetlom moraju se prevoziti iz EU-a u Kanadu (i obrnuto) bez daljnje prerade u trećoj zemlji.
Neki se postupci mogu provesti u trećoj zemlji ako proizvodi ostanu pod carinskim nadzorom.
- istovar
- ponovno punjenje
- sve druge radnje potrebne za očuvanje proizvoda u dobrom stanju ili za prijevoz proizvoda na državno područje EU-a ili Kanade
- skladištenje
- pošiljke za razdvajanje pošiljaka
Carinsko tijelo može zahtijevati od uvoznika da dokaže da je proizvod za koji uvoznik traži povlašteno tarifno postupanje otpremljen u skladu s pravilima o prijevozu.
Povrat carine
Povrat prethodno plaćenih carina na materijale bez podrijetla upotrijebljene za proizvodnju proizvoda koji se izvozi po povlaštenoj tarifi dopušten je samo u prve tri godine nakon stupanja na snagu CETA-e, tj. do 21. rujna 2020.
Postupci u vezis podrijetlom
Ako želite zatražiti povlaštenu tarifu, morat ćete slijediti postupke u vezi s podrijetlom i zatražiti da zahtjev provjere carinska tijela zemlje u koju uvozite svoju robu. Postupci su utvrđeni u odjeljku C Protokola o pravilima o podrijetlu sporazuma.
Kako zatražiti povlašteno tarifno postupanje?
Uvoznici mogu zatražiti povlašteno tarifno postupanje na temelju izjave o podrijetlu koju daje izvoznik.
Izjava o podrijetlu
U EU-u dokaz o podrijetlu nije potreban ako ukupna vrijednost proizvoda ne premašuje
- 500 EUR u slučaju malih paketa ili
- 1 200 EUR u slučaju proizvoda koji čine dio osobne prtljage putnika.
Osobna izjava izvoznika
Izvoznici mogu sami izjaviti da je njihov proizvod podrijetlom iz EU-a ili Kanade dostavljanjem izjave o podrijetlu.
U EU-u se može dovršiti:
- izvoznik registriran u sustavu registriranih izvoznika (REX)
- bilo koji izvoznik pod uvjetom da ukupna vrijednost proizvoda ne prelazi 6 000 EUR
Isti broj REX-a može se upotrebljavati i za neke druge sporazume EU-a o povlaštenoj trgovini (na primjer trgovinski sporazum EU-a s Japanom).
- tekst izjave o podrijetlu može se sastaviti na bilo kojem službenom jeziku EU-a i nalazi se u Prilogu 2. Protokolu o pravilima o podrijetlu.
- izjava o podrijetlu trebala bi biti navedena na računu ili bilo kojoj komercijalnoj ispravi u kojoj se proizvod s podrijetlom opisuje dovoljno detaljno da omogući njegovu identifikaciju.
- izjava o podrijetlu vrijedi 12 mjeseci od datuma kada ju je ispunio izvoznik
- tvrdnja o podrijetlu obično se odnosi na jednu pošiljku, ali u Kanadi može obuhvaćati i više pošiljaka istovjetnih proizvoda tijekom razdoblja od najviše godinu dana.
Provjera podrijetla
Carinska tijela mogu provjeriti je li uvezeni proizvod doista proizvod s podrijetlom ili ispunjava li druge zahtjeve u pogledu podrijetla.
U slučaju dvojbe, carinsko tijelo može zahtijevati od uvoznika da dokaže da je proizvod za koji uvoznik traži povlašteno tarifno postupanje otpremljen u skladu s pravilima o prijevozu.
Provjera se temelji na sljedećim načelima
- administrativna suradnja između carinskih tijela zemlje uvoznice i zemlje izvoznice
- provjere podrijetla proizvoda koje provode lokalna carinska tijela. Posjeti zemlje uvoznice izvozniku nisu dopušteni.
Nakon završetka provjere nadležna tijela zemlje uvoznice donose konačnu odluku o podrijetlu i obavješćuju nadležna tijela stranke uvoznice o rezultatima.
Praktični vodič o odredbama CETA-e o pravilima o podrijetlu
Zahtjevi u pogledu proizvoda
Tehničkim pravilima definiraju se posebne značajke koje bi proizvod trebao imati, kao što su dizajn, označivanje, obilježavanje, pakiranje, funkcionalnost ili učinkovitost, a dizajnirani su, primjerice, za zaštitu ljudskog zdravlja, sigurnosti ili okoliša. Međutim, ispunjavanje različitih zahtjeva na različitim tržištima trgovcima može biti skupo.
Tehnička pravila i propisi EU-a i Kanade postali su kompatibilniji kako bi poduzeća mogla prodavati isti proizvod ili isti proizvod uz manje izmjena na oba tržišta. Time se malim poduzećima, posebno mikropoduzećima, omogućuje da se natječu s većim poduzećima i da sudjeluju u međunarodnim lancima opskrbe i e-trgovini.
CETA sadržava i odredbe kojima se osigurava transparentnost – na primjer, zainteresirane osobe s obje strane mogu komentirati predložene tehničke propise koje Kanada ili EU mogu razviti).
Nadalje, EU i Kanada dogovorili su se da će ojačati veze i suradnju između svojih tijela za izradu normi te svojih organizacija za ispitivanje, certificiranje i akreditaciju.
Olakšavanje certifikacije za regulirane proizvode
EU i Kanada dogovorili su se da će ojačati veze i suradnju između svojih tijela za izradu normi te svojih organizacija za ispitivanje, certificiranje i akreditaciju.
CETA-om se utvrđuju odredbe koje pomažu u izbjegavanju nepotrebnih poremećaja i osiguravanju transparentnosti (na primjer, da zainteresirane osobe s obje strane mogu komentirati predložene tehničke propise koje Kanada ili EU mogu razviti).
Ocjenjivanje sukladnosti – uzajamno prihvaćanje
Kanada i EU dogovorili su se da će prihvatiti obvezne potvrde o ocjenjivanju sukladnosti koje izdaju priznata tijela za ocjenjivanje sukladnosti sa sjedištem u EU-u i obrnuto za sektore obuhvaćene Protokolom CETA-e kako bi dokazale usklađenost sa zahtjevima Kanade ili EU-a.
Protokolom o uzajamnom prihvaćanju rezultata ocjenjivanja sukladnosti zamjenjuje se postojeći sporazum o uzajamnom priznavanju (MRA) i proširuje opseg proizvoda, uz mogućnost daljnjeg proširenja.
Proizvodi obuhvaćeni protokolom su:
- električna i elektronička oprema, uključujući električne instalacije i uređaje te povezane sastavne dijelove
- radijska i telekomunikacijska terminalna oprema
- elektromagnetska kompatibilnost (EMC)
- igračke
- građevni proizvodi
- strojevi, uključujući dijelove, komponente, uključujući sigurnosne komponente, zamjenjivu opremu i sklopove strojeva
- mjerni instrumenti
- Toplovodni kotlovi, uključujući povezane uređaje
- oprema, strojevi, aparati, naprave, upravljačke komponente, zaštitni sustavi, sigurnosne naprave, upravljačke naprave i regulacijske naprave te povezani instrumenti te preventivni i detekcijski sustavi za uporabu u potencijalno eksplozivnim atmosferama (oprema ATEX)
- oprema za uporabu na otvorenom jer je povezana s emisijom buke u okoliš
- rekreacijska plovila, uključujući njihove sastavne dijelove
Kako pronaći odobrena tijela za ocjenjivanje sukladnosti?
- tijela priznata na temelju postojećeg sporazuma o uzajamnom priznavanju i dalje će to činiti u okviru CETA-e.
- kako bi se priznalo novo tijelo za ocjenjivanje sukladnosti, stranka koja imenuje mora drugoj strani dostaviti informacije navedene u Prilogu 3. Protokolu.
Baza podataka NANDO sadržava prijavljene i imenovane organizacije i druge relevantne informacije o ocjenjivanju sukladnosti.
Odobrena tijela za ocjenjivanje sukladnosti
- popis odobrenih tijela za ocjenjivanje sukladnosti koja je imenovala Kanada
- popis odobrenih tijela za ocjenjivanje sukladnosti koja su imenovale države članice EU-a
Prehrambeni proizvodi
CETA-om se dodatno pojednostavnjuju postupci odobravanja, smanjuju troškovi i poboljšava predvidljivost trgovine proizvodima životinjskog i biljnog podrijetla
- svi proizvodi koji se uvoze u EU moraju biti u skladu s primjenjivim sanitarnim i fitosanitarnim standardima i obrnuto
- pronađite informacije i zahtjeve za izvoz prehrambenih proizvoda u Kanadu
- zahtjevi za uvoz prehrambenih proizvoda u EU
Kanadska agencija za inspekciju hrane (CFIA) utvrđuje politike i propise za uvoz hrane, poljoprivrednih sirovina i poljoprivrednih proizvoda.
Kanadska granična služba (CBSA) odgovorna je za početnu inspekciju uvoza hrane, poljoprivrednih sirovina i poljoprivrednih proizvoda.
Primjeri zahtjeva za označivanje prehrambenih proizvoda u Kanadi
- jezični zahtjevi
- uobičajeni naziv
- neto količina
- sastojci i alergeni
- tablica s činjenicama o prehrani
- identitet trgovca
- „Najbolje upotrijebiti”, „Packaged on” i datumi isteka valjanosti
- upute za pohranu
- zemlja podrijetla
- standard identiteta
Pronađite više zahtjeva za označivanje u alatu za označivanje industrije kanadske agencije za inspekciju hrane.
Ovo je popis propisa koje smatrate korisnima pri izvozu prehrambenih proizvoda u Kanadu.
- Zakon i propisio hrani i drogama
- Zakon i propisio ambalaži i označivanju potrošača
- Kanadski Zakon i propisio poljoprivrednim proizvodima
- inspekcijski pregledi mesa i propisi
- inspekcijski pregledi i propisiu području ribarstva
- Zakon i propisio sigurnoj hrani za Kanađan
Životinje i proizvodi životinjskog podrijetla
CETA-om se potvrđuje postojeća suradnja EU-a i Kanade u području veterinarstva na temelju visoke razine uzajamnog povjerenja te uključuje daljnje pojednostavnjenje postupka odobravanja za izvoznike.
- Kanada je ponovno otvorila svoje tržište govedine za devetnaest država članica EU-a
- u slučaju izbijanja bolesti (takozvana regionalizacija), stranke su se dogovorile da će trgovinska ograničenja svesti na najmanju moguću mjeru, a trgovina iz nezahvaćenih područja može se nastaviti bez prekida ili dugotrajnih postupaka ponovnog odobravanja.
Zahtjevi za izvoz životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u Kanadu
- Poveznica na web-mjesto CFIA-e s informacijama o uvozu
- Opće zdravlje kopnenih životinja – uvoz
- Uvozni i međupokrajinski zahtjevi za mliječne proizvode
- riba i morski prehrambeni proizvodi – uvoz
- meso i proizvodi od peradi – uvoz
- Status odobrenja sustava za pregled mesa u državama članicama EU-a
Bilje, voće i povrće
CETA-om se uspostavljaju novi postupci za pojednostavnjenje i ubrzavanje postupka odobravanja biljaka, voća i povrća u Kanadi.
CETA-om se Kanadi omogućuje da sadašnji pristup po zemljama i pojedinačnim proizvodima zamijeni procjenama i postupcima odobravanja voća i povrća na razini EU-a.
Cilj je stvoriti predvidljivije regulatorno okruženje za izvoznike.
Za sve kategorije proizvoda stranke su se dogovorile da će uspostaviti ubrzane postupke za stavke koje su utvrđene kao prioritetne.
Informacije i zahtjevi za izvoz bilja i biljnih proizvoda u Kanadu
Farmaceutski proizvodi
CETA se temelji na uzajamnom priznavanju dobre proizvođačke prakse i inspekcijama farmaceutskih tvornica koje su već uspostavljene između EU-a i Kanade te se njime smanjuju dvostruke inspekcije.
To znači da ćete se kao farmaceutski proizvođač suočiti sa znatno manjim administrativnim opterećenjima i troškovima te da regulatori iz EU-a i Kanade mogu bolje iskoristiti svoje resurse smanjenjem dvostrukih inspekcija i umjesto toga usmjeravanjem na tržišta na kojima postoje veći rizici. Konkretno,
- Kanada prihvaća inspekcije koje na području EU-a provodi bilo koje tijelo države članice EU-a i obrnuto.
- inspekcije koje se provode u trećim zemljama također se mogu priznati.
U današnjem globalnom gospodarstvu 40 % gotovih lijekova koji se stavljaju na tržište u EU-u potječe iz prekomorskih zemalja i 80 % aktivnih farmaceutskih sastojaka koji se upotrebljavaju za stavljanje lijekova na raspolaganje u EU-u.
Više informacija: Protokol o uzajamnom priznavanju programa usklađenosti i provedbe u pogledu dobre proizvođačke prakse za farmaceutske proizvode.
Pronađite posebna pravila i zahtjeve za svoj proizvod na stranici Moja pomoćnica za trgovinu.
Tehničke prepreke trgovini
Iako su tehnička pravila važna, ponekad mogu djelovati kao prepreka međunarodnoj trgovini i stoga mogu biti znatno opterećenje za vas kao izvoznika.
- ako mislite da se suočavate s trgovinskom preprekom koja usporava vaše poslovanje ili sprječava vaš izvoz, možete nam reći
- s pomoću internetskog obrasca izvijestite o tome što zaustavljate izvoz u Kanadu, a EU će analizirati vašu situaciju i poduzeti odgovarajuće mjere.
Isprave i postupci carinjenja
Sporazumom se osiguravaju transparentniji i pojednostavnjeni carinski postupci kako bi se olakšala trgovina i smanjili troškovi za poduzeća.
Dokumenti
Vodiči po korak opisuju različite vrste dokumenata koje trebate pripremiti za carinjenje svojih proizvoda.
Ovisno o vašem proizvodu, carinska tijela mogu zahtijevati sve ili neke elemente navedene u nastavku.
- trgovački račun (definirao posebne zahtjeve u pogledu oblika i sadržaja u odjeljku My Trade Assistant)
- popis pakiranja
- uvozne dozvole za određenu robu
- certifikati o vašem proizvodu u skladu su s obveznim propisima o proizvodima, kao što su zdravstveni i sigurnosni zahtjevi, označivanje i pakiranje
- dokaz o podrijetlu – izjava o podrijetlu
Radi veće sigurnosti možete unaprijed zatražiti obvezujuće tarifne informacije i/ili obvezujuće informacije o podrijetlu.
Za detaljne informacije o ispravama koje morate predočiti za carinjenje svojeg proizvoda posjetite Moji trgovinski asistent.
Postupci za dokazivanje i provjeru podrijetla
Za opis načina dokazivanja podrijetla vaših proizvoda za podnošenje zahtjeva za povlaštenu tarifu i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela vidjeti prethodni odjeljak o pravilima o podrijetlu.
Za informacije o carinskom postupku za uvoz i izvoz općenito posjetite Glavnu upravu za oporezivanje i carinsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
CETA pruža bolju zaštitu prava intelektualnog vlasništva europskim poduzećima koja u Kanadu izvoze inovativne, umjetničke, različite i visokokvalitetne proizvode te nudi zaštitu farmaceutskih proizvoda i oznaka zemljopisnog podrijetla.
Kanada je pojačala svoje granične mjere protiv krivotvorenih žigova, piratske robe i robe s krivotvorenom oznakom zemljopisnog podrijetla uvođenjem mogućnosti da carinska tijela zadrže sumnjivu lažnu robu.
Intelektualno vlasništvo
Trgovinskim sporazumom predviđaju se i moderna pravila za zaštitu i provedbu prava intelektualnog vlasništva.
Autorska prava u digitalnom dobu
S CETA-om Kanada je pristala uskladiti svoj sustav zaštite autorskih prava sa sljedećim „internetskim ugovorima” Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO).
- WIPO Ugovor o autorskom pravu
- ugovor o izvedbama i fonogramu WIPO-a
Ugovorima o internetu utvrđuju se norme kojima se sprječava neovlašten pristup kreativnim djelima na internetu ili u digitalnom obliku te njihovo neovlašteno korištenje, što je važno za naše kreativne industrije.
Sporazum sadržava važne odredbe o ograničenjima odgovornosti pružatelja internetskih usluga za sadržaj kojim se povređuju prava, ako su u skladu s nizom uvjeta, kao što je sustav učinkovitog obavješćivanja o takvom sadržaju.
Kanada je također pristala osigurati da nositelji prava mogu učinkovito upotrebljavati tehnologiju za zaštitu svojih prava i licenciranje svojih djela na internetu
- na primjer, osigurani su zaštita i djelotvorni pravni lijekovi protiv izbjegavanja tehnoloških mjera (kao što je šifriranje) kojima se koriste nositelji prava kako bi zaštitili svoja prava.
- nadalje, zabranjeno je namjerno izmijeniti ili izbrisati elektroničke „informacije o upravljanju pravima”, to jest informacije koje prate bilo koji zaštićeni materijal, kojima se identificira djelo, njegovi stvaratelji, izvođači ili vlasnici te uvjeti njegova korištenja.
Prava emitiranja
Kanada je također pristala bolje zaštititi prava europskih umjetnika tako što će umjetnicima izvođačima dati isključivo pravo odobravanja ili zabrane bežičnog emitiranja i priopćavanja njihovih izvedbi javnosti.
Tim će se pravima osigurati da umjetnici, i europski i kanadski, budu nagrađeni za svoju kreativnost i da imaju poticaje za nastavak stvaranja novih umjetničkih djela.
- Europski umjetnici mogu dobiti tantijeme od, primjerice, kafića i maloprodajnih trgovina koje igraju glazbu kako bi privukle potrošače.
- Kanada će osigurati plaćanje jedinstvene primjerene naknade za bežično radiodifuzijsko emitiranje ili za svako priopćavanje javnosti, a tu naknadu dijele relevantni umjetnici izvođači i proizvođači fonograma.
Zaštita biljnih sorti
Kanada je također postigla dogovor o jačanju zaštite biljnih sorti na temelju Zakona iz 1991. o Međunarodnoj konvenciji za zaštitu novih biljnih sorti (UPOV).
To znači da će inovativne biljne sorte koje mogu dovesti, primjerice, do boljih prinosa, biti zaštićene i stoga će se vjerojatno brže uvesti na kanadsko tržište u korist poljoprivrednika i potrošača.
EU je veliki pružatelj novih biljnih sorti. Ta važna aktivnost istraživanja i inovacija zaštićena je sui generis vrstom intelektualnog vlasništva koje se naziva oplemenjivačko pravo Zajednice na biljnu sortu. To nije povezano s upotrebom genetski modificiranih organizama.
Mjere protiv krivotvorina
Kanada je također pristala ojačati svoje granične mjere protiv krivotvorenih žigova, piratske robe i robe s krivotvorenom oznakom zemljopisnog podrijetla, i to uvođenjem mogućnosti da carinska tijela zadrže krivotvorenu robu po službenoj dužnosti.
- Nadležna tijela Kanade mogu djelovati na vlastitu inicijativu kako bi privremeno zadržala robu za koju se sumnja da se njome povrjeđuje pravo intelektualnog vlasništva.
- robne marke ne moraju se pojedinačno registrirati pri kanadskoj carini kako bi imale pravo na zaštitu
Kanada će donijeti ili održavati postupke na temelju kojih nositelj prava može od njezinih nadležnih tijela zatražiti da suspendiraju puštanje robe za koju se sumnja da krši pravo intelektualnog vlasništva ili da je zadrže.
Kanada je uvela i mogućnost da pravosudna tijela poduzmu potrebne privremene mjere te da izravno izdaju naloge za obustavu i obustavu protiv posrednika koji bi na tržište stavili krivotvorenu robu.
Farmaceutski proizvodi
CETA-om se na tri načina poboljšavaju prava intelektualnog vlasništva za inovativne farmaceutske proizvode
- inovatori koji su nositelji farmaceutskog patenta imaju pravo žalbe na odluke o odobrenju za stavljanje u promet u Kanadi na isti način kao i drugi proizvođači
- Kanada se obvezuje na postojeći sustav zaštite podataka (6 + 2 godine), čime pruža pravnu sigurnost u području u kojem su dugoročna ulaganja ključna
- Kanada će uspostaviti sustav za ponovnu uspostavu statusa patenta po uzoru na sustav EU-a kako bi se nadoknadila neopravdana kašnjenja u postupku odobravanja stavljanja na tržište, uključujući maksimalno razdoblje dodatne zaštite (2 godine) – stranke su se dogovorile o mogućnosti iznimki u svrhu izvoza u treće zemlje.
Saznajte više o zaštiti intelektualnog vlasništva u EU-u.
Europskaslužba za pomoć u području prava intelektualnog vlasništva nudi uslugu službe za pomoć za izravnu potporu u području intelektualnog vlasništva. Za savjetovanje i potporu o pitanjima prava intelektualnog vlasništva izvan tržišta EU-a.
Oznake zemljopisnog podrijetla
Oznake zemljopisnog podrijetla vina i jakih alkoholnih pića zaštićenih u Kanadi i EU-u navedene su u Prilogu III. točki (a) odnosno Prilogu IV. točki (a) Sporazuma o trgovini vinima i jakim alkoholnim pićima iz 2004.
Osim oznaka zemljopisnog podrijetla koje su zaštićene u okviru sporazuma o vinima i jakim alkoholnim pićima između EU-a i Kanade, Kanada je pristala zaštititi 143 oznake zemljopisnog podrijetla – prepoznatljive prehrambene proizvode i pića iz određenih gradova ili regija u EU-u.
Kanada će zaštititi te tradicionalne europske proizvode od imitacija slično kao što to čini EU. Bit će nezakonito obmanjivati potrošače o pravom podrijetlu proizvoda, na primjer upotrebom zastava koje lažno podsjećaju na zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla EU-a ili zemlju podrijetla tog proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla. Nositelji prava iz EU-a moći će se koristiti administrativnim postupkom za zaštitu prava s oznakama zemljopisnog podrijetla u Kanadi, umjesto da se oslanjaju samo na dugotrajnije i složenije postupke u nacionalnom sudskom sustavu.
Popis oznaka zemljopisnog podrijetla zaštićenih u Kanadi
Popis se u budućnosti može proširiti i na druge proizvode ako se EU i Kanada o tome usuglase.
Više informacija o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla u Kanadi zahvaljujući CETA-i dostupno je u ovom praktičnom vodiču.
Kad je riječ o oznakama zemljopisnog podrijetla navedenima u sporazumu o trgovini vinima i jakim alkoholnim pićima iz 2004., kako bi bili zaštićeni u Kanadi, nositelji prava tih oznaka zemljopisnog podrijetla moraju registrirati svoje oznake zemljopisnog podrijetla pri Kanadskom uredu za intelektualno vlasništvo.
Postupak registracije objašnjen je ovdje.
Elektronička trgovina
U poglavlju o elektroničkoj trgovini u općim odredbama navodi se da stranke prepoznaju važnost olakšavanja uporabe elektroničke trgovine od strane MSP-ova.
Usluge
CETA-om se osigurava pravna sigurnost za pružatelje usluga iz EU-a i Kanade obvezujućom visokom razinom liberalizacije u Kanadi i EU-u.
EU dobiva bolji pristup kanadskom tržištu, posebno za pomorske usluge.
Postupna liberalizacija i transparentnost
Kanada ne može uvesti nove kvote ili nove diskriminirajuće mjere protiv pružatelja usluga iz EU-a, osim u ograničenom skupu osjetljivih sektora. Sporazumom se također jamči da pružatelji usluga iz EU-a mogu imati koristi od
- viša razina pristupa tržištu koja nadilazi obveze Kanade u okviru WTO-a
- većina buduće liberalizacije koju bi Kanada mogla provesti
Kanada je uklonila niz ograničenja u pogledu državljanstva i uvjeta boravišta za niz stručnjaka koji obavljaju djelatnost u Kanadi, uključujući
- odvjetnici
- računovođe
- arhitekti
- inženjeri
Kanada se prvi put obvezala na buduću liberalizaciju telekomunikacijskih usluga te poštanskih i kurirskih usluga.
Pomorske usluge
Novim otvaranjem kanadskog tržišta pomorskog prometa pomorskim prijevoznicima iz EU-a i njihovim većim plovilima olakšat će se plovidba na važnoj ruti između Montreala i Halifaxa u Kanadi.
Obje su luke važne za istočnu obalu Kanade. Montreal je velika luka s 1,4 milijuna standardnih kontejnera (ukupni uvozni i izvozni kontejneri 2015.), dok Halifax rukuje 0,4 milijuna ekvivalentnih dvadeset stopa (UEU) (2015.).
EU je daleko svjetski predvodnik u uslugama jaružanja. Zahvaljujući CETA-i Kanada svoje tržište jaružanja otvara i subjektima iz EU-a, što je tržište za koje se procjenjuje da vrijedi između 150 milijuna CAD – 400 milijuna godišnje (oko 104 milijuna – 278 milijuna EUR godišnje).
Regulatorna pravila
Osim preuzetih ambicioznih obveza u pogledu pristupa tržištu, CETA uključuje i inovativne i snažne regulatorne discipline kojima se dopunjuju i poboljšavaju obveze dviju strana u pogledu pristupa tržištu.
Ta regulatorna pravila uključuju jedan od najopsežnijih i najsveobuhvatnijih skupa uzajamno obvezujućih pravila o domaćim propisima koji se odnose na sustave izdavanja dozvola ili odobrenja za gotovo sve usluge i investicijske aktivnosti. Tekstom se osiguravaju pošteni i transparentni sustavi za sve podnositelje zahtjeva te se pojednostavnjuje proces odobravanja.
Kretanje stručnjaka
Dogovoreni paket o privremenom ulasku stručnjaka uključuje sljedeće povlastice:
- Poduzeća iz EU-a mogu uputiti svoje osobe premještene unutar društva u Kanadu na razdoblje do tri godine – na temelju prethodnih sporazuma ta se korist općenito primjenjuje na sve sektore
- produljeno trajanje boravka stručnjaka – ugovorni pružatelji usluga ili samostalni djelatnici (definirani u sporazumu) moći će boraviti na državnom području druge stranke u razdoblju od 12 mjeseci (dvostruko što je prethodno bilo moguće)
Ugovorni pružatelji usluga imaju koristi od boljih uvjeta ulaska i boravka (kao što je nediskriminirajuće postupanje u odnosu na kanadske pružatelje usluga) u dodatnim sektorima. Među njima su:
- Savjetodavne i konzultantske usluge povezane s
- rudarstvo
- telekomunikacijske usluge
- poštanske i kurirske službe
- osiguranje i usluge povezane s osiguranjem
- ostale financijske usluge
- prijevoz
- proizvodnja
- Održavanje i popravak opreme, kao što su
- plovila, oprema za željeznički prijevoz
- motorna vozila, motocikli, motorne sanjke i oprema za cestovni prijevoz
- zrakoplovi i njihovi dijelovi
- metalni proizvodi, neuredski strojevi i ostale vrste opreme i predmeta za kućanstvo
- Povezane usluge znanstvenog i tehničkog savjetovanja
- Usluge zaštite okoliša
Novi profili: povlašteni pristup kanadskom tržištu i nediskriminirajući tretman u Kanadi primjenjivat će se i na nove kategorije dobavljača iz EU-a, kako su definirane u sporazumu: ulagatelje, poslovne posjetitelje u kratkoročnom posjetu i tehnologe.
Kanada će na bračne partnere osoba premještenih unutar društva iz EU-a proširiti postupanje koje je istovjetno postupanju prema bračnim partnerima kanadskih osoba premještenih unutar društva u EU-u.
Uzajamno priznavanje kvalifikacija
Kako bi se olakšala mobilnost visokokvalificiranih stručnjaka između EU-a i Kanade, CETA-om se uspostavlja okvir za uzajamno priznavanje stručnih kvalifikacija te se utvrđuju opći uvjeti i smjernice za pregovore o sporazumima specifičnima za određenu profesiju.
CETA-om se osigurava detaljan okvir za pregovore o sporazumima o uzajamnom priznavanju stručnih kvalifikacija i njihovo sklapanje.
Sporazumom se udrugama reguliranih profesija obiju stranaka prepušta pokretanje postupka pregovaranja o sporazumu o uzajamnom priznavanju davanjem preporuka nadležnom odboru CETA-e i dogovor o posebnim uvjetima. Nakon što se udruženja dogovore o načelima i slijede postupke utvrđene u okviru, Sporazum o uzajamnom priznavanju postaje pravno obvezujući, čime se europskim stručnjacima osigurava da njihove kvalifikacije priznaju nadležna tijela u Kanadi i obrnuto.
Javna nabava
Zahvaljujući CETA-i poduzeća iz EU-a sada se mogu natjecati za natječaje kanadske vlade na sve tri razine javne nabave: Savezni, pokrajinski i općinski.
U Kanadi pokrajine i teritoriji imaju nadležnost nad javnim dobrima kao što su
- zdravstvena skrb
- obrazovanje
- socijalna skrb
- prijevoz unutar pokrajine.
Općine upravljaju
- lokalni prijevoz
- školski odbori
- javne komunalne službe itd.
Naručitelji obuhvaćeni CETA-om nalaze se u prilozima 19.-1. do 19.8.
CETA-om se pruža i pravna sigurnost da kanadske javne agencije i tijela neće moći diskriminirati europska poduzeća, tj. poduzećima ograničiti pristup javnom natječaju.
Dobavljači mogu osporavati odluke o nabavi za koje smatraju da su u suprotnosti s obvezama iz Sporazuma. U Kanadi tu ulogu obavlja Kanadski sud za međunarodnu trgovinu („CITT”).
Kanada je također pristala učiniti natječajni postupak transparentnijim objavljivanjem svih svojih javnih natječaja na jednom web-mjestu o javnoj nabavi u odgovarajućem roku. Ovo web-mjesto trenutačno pruža alat za pretraživanje mogućnosti nabave od (savezna) vlada.
Druga javna nabava (pokrajinska i teritorijalna vlada) trenutačno oglašava pozive na podnošenje ponuda na svojim web-mjestima za javnu nabavu ili u elektroničkom sustavu javne nabave kojim upravlja treća strana pružatelj usluga.
Kako biste saznali imate li pravo sudjelovati u određenom javnom natječaju za javnu nabavu izvan EU-a, obratite se Mojem trgovinskom asistentu za nabavu
Ulaganje
Kada CETA stupi na snagu ona će omogućiti ulagateljima iz EU-a i Kanade veću predvidljivost, transparentnost i zaštitu njihovih ulaganja u Kanadi i EU-u.
Odredbama CETA-e o zaštiti ulaganja i novom sustavu sudova za ulaganja (ICS) osigurat će se visoka razina zaštite ulagatelja, uz potpuno očuvanje prava vlada na reguliranje i ostvarivanje ciljeva javne politike kao što su zaštita zdravlja, sigurnosti ili okoliša.
Sustav sudova za ulaganja jasan je odmak od pristupa rješavanja sporova između ulagatelja i države te pokazuje zajedničku odluku EU-a i Kanade da uspostave pošteniji, transparentniji i institucionalizirani sustav za rješavanje investicijskih sporova.
Odredbama o ulaganjima u CETA-i zamijenit će se i osam postojećih bilateralnih sporazuma o ulaganjima između određenih država članica EU-a i Kanade.
Prag za preispitivanje stjecanja kanadskih društava na temelju Zakona Investment Canada Act znatno je povećan s trenutačnih 354 milijuna CAD na 1,5 milijardi CAD. To se primjenjuje na sve ulagače iz EU-a osim onih koji su poduzeća u državnom vlasništvu.
Ako planirate ulagati u Kanadu, više informacija možete pronaći ovdje.
NAPOMENA: Zaštita ulaganja i sustav sudova za ulaganja te pristup tržištu portfeljnih ulaganja neće se privremeno primjenjivati u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2017/38 od 28. listopada 2016. o privremenoj primjeni Sveobuhvatnoga gospodarskog i trgovinskog sporazuma (CETA) između Kanade, s jedne strane, i Europske unije i njezinih država članica, s druge strane (SL L 11, 14.1.2017., str. 1080. – 1080. – „1081 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2017.011.01.1080.01.ENG).
Poveznice i kontakti
EUROPSKA UNIJA |
Delegacija Europske unije u Kanadi Adresa: 150 ulica Metcalfe, Suite 1900, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tel.: + 1 6132386464 E-pošta: Delegation-Canada@eeas.europa.eu |
AUSTRIJA |
Austrijska savezna gospodarska komora (Wirtschaftskammer Österreich, WKÖ) U KANADI Glavni konzulat Austrije – Trgovački odjel EUR Advantage Austria Adresa: 30 St Clair Avenue West, Suite 1402, Toronto, Ontario, M4V 3A1 Tel.: + 1 4169673348 E-pošta: toronto@advantageaustria.org Tel.: + 1 5148493708 E-pošta: montreal@advantageaustria.org
Adresa: 445 ulica Wilbrod, Ottawa, Ontario, K1N 6M7 Tel. + 1 6137891444, E-pošta: ottawa-ob@bmeia.gv.at |
BELGIJA |
U KANADI Flandrija/Valonija/Bruxelles Trgovački rep. za Ontario, Manitoba Adresa: 2 Bloor Street West – Suite 2508, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Tel. + 1 416515 – 7777 E-pošta: toronto@awex-wallonia.com
Adresa: 999 Boulevard de Maisonneuve West – Suite 1600,Montreal (Québec) H3A 3L4 Tel.: + 1 514289 – 9955 E-pošta: montreal@fitagency.com
Adresa: 1250 René-Lévesque West – Suite 4115, Montreal, Québec, H3B 4W8 Tel.: + 1 514939 – 4049
Adresa: 1010 Sherbrooke West – Suite 2404, Montreal, Québec, H3A 2R7 Tel.: + 1 514286 – 1581 E-pošta: info@bruxelles-canada.com
Adresa: 360 ulica Albert, 8. kat, Suite 820, Ottawa, Ontario, K1R 7X7 Tel.: + 1 6132367267 E-pošta: ottawa@diplobel.fed.be |
BUGARSKA |
Bugarska agencija za promicanje U KANADI Adresa: 325 Stewart Street, Ottawa, Ontario, K1N 6K5 Tel.: + 1 613893215 E-pošta: Embassy.Ottawa@mfa.bg |
HRVATSKA |
U KANADI Adresa: 229 Chapel St, Ottawa, Ontario, K1N 7Y6 Tel.: + 1 6135627820 E-pošta: croemb.ottawa@mvep.hr
Adresa: 918 Dundas Street East, Suite 302, Mississauga, Ontario, L4Y 2B8 Tel.: + 1 9052779051 E-pošta: genmiss@mvep.hr |
CIPAR |
Služba za trgovinu U KANADI Adresa: 150 ulica Metcalfe, Suite 1002, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tel.: + 1 6135630727 E-pošta: ottawahighcom@mfa.gov.cy
Počasni konzulat Adresa: 435 Donald Street, Coquitlam, Britanska Kolumbija, V3K 3Z9 Tel.: + 1 6049362268 E-pošta: tberggre@sfu.ca
Adresa: 13 Istok 40. ulica, New York, NY 10016 Tel.: + 1 2122139100 E-pošta: ctncy@cyprustradeny.org |
ČEŠKA REPUBLIKA |
U KANADI Adresa: 6707 Elbow Drive SW, T2V0E5 Calgary, Alberta, T2H 0S7 Tel.: + 1 4032694924 E-pošta: calgary@czechtrade.cz Adresa: 251 Ulica Cooper, Ottawa, Ontario, K2P 0G2 Tel. + 1 6135623875 Web: http://www.mzv.cz/ottawa/en/ E-pošta: ottawa@embassy.mzv.cz E-pošta: commerce_ottawa@mzv.cz
Glavni konzulat Češke Republike Adresa: 2 Bloor Street West, Suite 1500, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Web: www.mzv.cz/toronto E-pošta: toronto@embassy.mzv.cz E-pošta: commerce_toronto@mzv.cz |
DANSKA |
Ministarstvo vanjskih poslova Danske Udenrigsministeriet Eksportrådet U KANADI Adresa: 2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Tel.: + 1 416962 – 5661 E-pošta: yyzhkt@um.dk Adresa: 47 Clarence Street, Suite 450, Ottawa, Ontario, K1N 9K1 Tel.: + 1 6135621811 E-pošta: ottamb@um.dk |
ESTONIJA |
Poduzeće Estonija (EAS) U KANADI Adresa: 260 Dalhousie Street, Suite 210, Ottawa, Ontario K1N 7E4 Tel.: + 1 6137894222 E-pošta: embassy.ottawa@mfa.ee |
FINSKA |
U KANADI Adresa: 55 Metcalfe Street, Suite 850, Ottawa, Ontario, K1P 6L5 Tel.: + 1 6132882233 E-pošta: embassy@finland.ca E-pošta: sanomat.ott@formin.fi |
FRANCUSKA |
U KANADI Predstavnik za trgovinu u Kanadi: Business France Toronto Adresa: 154 Sveučilište Avenue Suite 400, Toronto, M5H 3Y9 Tel.: + 1 4169771257
Montreal: Bureau Business France, Adresa: 1501 McGill College, Predsjedništvo 1120, Montreal, QC H3A 3M8 Tel.: + 1 5146704000
Vancouver: Adresa: 1111 ulica Melville, Suite 320 Vancouver, Britanska Kolumbija V6E 3V6 Tel.: + 1 6046390923 E-pošta: canada@businessfrance.fr
Adresa: 42 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, K1M 2C9 Tel.: + 1 6137891795 E-pošta: politique@ambafrance-ca.org |
NJEMAČKA |
Njemačka Trgovina i ulaganja (GTAI) U KANADI Njemačka gospodarska komora u Kanadi Adresa: 480 Sveučilište Avenue, Suite 1500, Toronto, Ontario, M5G 1V2 Tel.: + 1 416598 – 3355 E-pošta: info@germanchamber.ca
Adresa: 1 Laverley Street, Ottawa, Ontario, K2P 0T8, Kanada Tel.: + 1 613 232 1101 E-pošta: info@ottawa.diplo.de |
GRČKA |
Poduzeće Grčka U KANADI Adresa: 80 MacLaren Street Ottawa, Ontario, K2P 0K6 Tel.: + 1 6132386271 E-pošta: ecocom-ottawa@mfa.gr
Glavni konzulat Adresa: 1075 ulica Bay Bay, Suite 600, Toronto, Ontario, M5S 2B1 Tel.: + 1 4165150133 E-pošta: ecocom-toronto@mfa.gr |
MAĐARSKA |
Mađarsko nacionalno društvo za trgovinu Mađarska agencija za promicanje ulaganja U KANADI Adresa: 175 Bloor Street East, Suite 1109, Južni toranj, Toronto Tel.: + 1 6473492550 E-pošta: mission.tor@mfa.gov.hu
Adresa: 299 Waverley St., Ottawa, K2P 0V9 Tel.: + 1 6132307560 E-pošta: mission.ott@mfa.gov.hu |
IRSKA |
U KANADI Predstavnikza trgovinu u Kanadi: Poduzeće Ireland Adresa: 2 Bloor St. W, Suite 1501, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Tel.: + 1 4169345033 E-pošta: client.service@enterprise-ireland.com E-pošta: neil.cooney@Enterprise-Ireland.com
Adresa: Zgrada Varette, 130 Albert St, Ottawa, Ontario, K1P 5G4 Tel.: + 1 6132336281 E-pošta: embassyofireland@rogers.com |
ITALIJA |
U KANADI Talijanska agencija za promicanje trgovine Glavnog konzulata Italije Adresa: 365 Bloor Street East, Suite 1802, Toronto, Ontario, M4W 3L4 E-pošta: toronto@ice.it Tel.: + 1 4165981566
Adresa: 1000 rue Sherbrooke ouest, Predsjedništvo 1720., Montreal, Québec, H3A 3G4 Tel.: + 1 5142840265 E-pošta: montreal@ice.it
Adresa: 275 Slater St, Ottawa, Ontario, K1P 5H9 Tel.: + 1 6132322401 E-pošta: ambasciata.ottawa@esteri.it |
LATVIJA |
Agencija za ulaganja i razvoj Latvije U KANADI Adresa: 350 Sparks St, Ottawa, Ontario, K1R 7S8 Tel.: + 1 6132386014 E-pošta: embassy.canada@mfa.gov.lv |
LITVA |
U KANADI Adresa: 150 Metcalfe Str #1600, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tel. + 1 61356754 58 E-pošta: amb.ca@urm.lt |
LUKSEMBURG |
U KANADI Počasni konzulat u Ottawi Adresa: World Exchange Plaza, ulica 45 O’Connor, Suite 1150, Ottawa, Ontario, K1P 1A4 Tel.: + 1 6137554091 E-pošta: luxconsulottawa@gmail.com
Veleposlanstvo u Washingtonu, D.C. Adresa: 2200 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC. 20008 Tel. + 1 2022.654171 E-pošta: luxembassy.was@mae.etat.lu |
MALTA |
U KANADI U kanadskom generalnom konzulatu u Torontu Adresa: 3300 Bloor St W, Etobicoke, Ontario, M8X 2X3 Tel.: + 1 4162070922 E-pošta: maltaconsulate.toronto@gov.mt |
NIZOZEMSKA |
Nizozemska poduzetnička agencija Ondernemersplein – internetski portal za inozemna i nizozemska novoosnovana poduzeća U KANADI Adresa: 350 Albert Street, Suite 2020 Ottawa, Ontario, K1R, 1A4 Tel.: + 1 613 237 503 E-pošta: ott@minbuza.nl
Glavni konzulat u Torontu Adresa: 1 Dundas Street West, Suite 2106, Toronto, Ontario, M5G 1Z3 Tel.: + 1 416 595 2402 Web: www.hollandtradeandinvest.com |
POLJSKA |
Poljska agencija za ulaganja i trgovinu (bivša poljska agencija za informacije i strana ulaganja) Tajništvo predsjednika: Tel.: + 48 223349871 Odjel za strana ulaganja: Tel.: + 48 223349875 Odjel za gospodarski razvoj: Tel.: + 48 223349820 Odjel za promicanje gospodarstva: Tel.: + 48 223349926 Odjel za informacijske i komunikacijske usluge: Tel.: + 48 223349994
U KANADI Poljska agencija za ulaganja i trgovinu u Torontu Adresa: 438 Sveučilište Avenue, Suite 1810, Toronto, Ontario, M5G 2K8 E-pošta: zack.labieniec@paih.gov.pl
Veleposlanstvo Republike Poljske u Ottawi Adresa: 443 Daly Ave, Ottawa, Ontario, K1N 6H3 Tel. + 1 6137890468 E-pošta: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl Glavni konzulat Republike Poljske u Torontu Adresa: 2603 jezero Shore Blvd. Zapad, Toronto, Ontario, M8V 1G5 Tel.: + 1 4162525471 Tel.: + 1 4164645405 E-pošta: toronto.info@msz.gov.pl
Glavni konzulat Republike Poljske u Vancouveru Adresa: 1177 ulica zapadnog Hastingsa, Suite 1600, Vancouver, Britanska Kolumbija, V6E 2K3 Tel. + 1 6046883458 E-pošta: vancouver.info@msz.gov.pl
Konzulat Republike Poljske u Montrealu Adresa: 3501 Avenue du Musée, Montreal, Québec, QC H3G 2C8 Tel. + 1 6137890468 E-pošta: michal.falenczyk@msz.gov.pl |
PORTUGAL |
AICEP Portugal Global – Agencija za trgovinu i ulaganja U KANADI Agencijaza trgovinu i ulaganja: AICEP Toronto Adresa: 438 Sveučilište Avenue, Suite 1400, Toronto, Ontario, M5G 2K8 Tel.: + 1 4169214925 E-pošta: aicep.toronto@portugalglobal.pt
Adresa: 645 otoka Park Dr, Ottawa, Ontario, K1Y 0B8 Tel.: + 1 6137290883 E-pošta: ottawa@mne.pt |
RUMUNJSKA |
Ministarstvo poslovnog okruženja, trgovine i poduzetništva Gospodarska i industrijska komora Rumunjske U KANADI Rumunjski ured za gospodarstvo i promicanje trgovine Adresa: 1010, rue Sherbrooke Ouest, Predsjedništvo 610, étage 6, Montreal, Québec, H3A 2R7 Tel.: + 1 5145048235 E-pošta: romtrade.mtl@videotron.ca
Adresa: 655 Rideau St, Ottawa, Ontario, K1N 6A3 Tel.: + 1 6137893709 E-pošta: ottawa@mae.ro |
SLOVAČKA |
U KANADI Adresa: 50 Rideau Terrace, Ottawa, Ontario, K1M 2A2 Tel.: + 1 6137494442 E-pošta: emb.ottawa@mzv.sk |
SLOVENIJA |
U KANADI Adresa: 150 Metcalfe Street Suite 2200, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tel.: + 1 6135655781 E-pošta: sloembassy.ottawa@gov.si |
ŠPANJOLSKA |
ICEX – Španjolski institut za vanjsku trgovinu U KANADI Adresa: 151 Slater Street, Suite 801, Ottawa, Ontario, K1P 5H3 Tel.: + 1 6132360409 E-pošta: ottawa@comercio.mineco.es
Ured za promicanje trgovine u Torontu Adresa: 170 Sve #602, Toronto, Ontario, M5H 3B3 Tel.: + 1 4169670488 E-pošta:toronto@comercio.mineco.es
Adresa: 74 Stanley Ave, Ottawa, Ontario, K1M 1P4 Tel.: + 1 6137472252 E-pošta: emb.ottawa@mae.es |
ŠVEDSKA |
Business Sweden – švedsko vijeće za trgovinu i ulaganja U KANADI Predstavnikza trgovinu u Kanadi: Business Sweden – Business Sweden Adresa: 2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto Ontario M4W 3E2 Tel.: + 1 4169228152 E-pošta: toronto@business-sweden.se
Adresa: 377 Dalhousie Street, Ottawa Ontario, K1N 9N8 Tel.: + 1 6132448200 E-pošta: sweden.ottawa@gov.se |
Gospodarske komore i poslovna udruženja
EUROPSKA UNIJA |
Gospodarska komora Europske unije u Kanadi (EUCCAN) Adresa: 480 Sveučilište Avenue, Suite 1500, Toronto, Ontario, M5G 1V2 Tel.: + 1 4165987087 E-pošta: info@euccan.com
Gospodarska komora Europske unije na zapadu Kanade E-pošta: info@eu-canada.com Popis lokalnih i bilateralnih gospodarskih komora EU-a i poslovnih udruženja u Kanadi dostupan je na internetskim stranicama Gospodarske komore Europske unije u Kanadi (http://www.euccan.com). EUCCAN je krovna organizacija za te vrlo raznolike strukture i organizaciju. |
Informacijski alati
U tih sedam informativnih članaka objašnjava se koje su prednosti CETA-e.
- Pregled CETA-e – (drugi jezici) 7 glavnih dijelova sporazuma
- CETA i poljoprivreda – (drugi jezici) Kako poljoprivreda EU-a ima koristi
- Strateške koristi CETA-e – (drugi jezici) Zajednički rad na oblikovanju globalizacije
- Zaštitne mjere u CETA- i – (drugi jezici) šest načina kojima se jamče interesi EU-a
- Standardi i vrijednosti u CETA- i – (drugi jezici) Progresivni sporazum za održivi razvoj
- U brojkama - (drugi jezici) Trgovinski odnos EU-a i Kanade
- Pregovarački proces – (drugi jezici) Pokretanje dogovora
Saznajte kako sudjelovati u postupcima javne nabave u Kanadi
- Praktični vodič za poduzeća iz EU-a o tome kako sudjelovati u postupcima javne nabave u Kanadi
- Vodič o postupcima javne nabave i njihovoj organizaciji u Kanadi i njezinim pokrajinama
Saznajte više o poslovnim prilikama koje nudi Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum između EU-a i Kanade
Dodatne poveznice
Brošura za poduzeća – opis koristi, po poglavljima i praktični savjeti za poduzeća
Infografika prikazuje koristi CETA-e po državama članicama EU-a
Postupni vodič za izvoznike u Kanadu
Priče i svjedočanstva poduzeća
Preporuka za MSP-ove
U rujnu 2018. Zajednički odbor CETA-e postigao je dogovor o posebnoj preporuci za MSP-ove da svaka stranka na internetu pruža informacije MSP-ovima druge stranke o CETA-i te da EU i Kanada surađuju kako bi trgovinski sporazum pogodovao MSP-ovima.
Kanadsko web-mjesto za potporu MSP-ovima iz EU-a koji izvoze u Kanadu