Kaubanduskokkulepped
EL on kehtestanud arenguriikide toetamiseks kaubanduse erikorra.
Üldine soodustuste süsteem (GSP)
EL pakub oma praegust GSPd madala ja madalama keskmise sissetulekuga riikidele. Kavaga kaotatakse osaliselt või täielikult ELi tariifid paljude ELi turule sisenevate toodete puhul.
Üldine soodustuste süsteem+ (GSP+)
GSP+ on säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord. Sellega vähendatakse ELi imporditollimaksu 0 %-ni haavatavate madala ja keskmisest madalama sissetulekuga riikide puhul, kes rakendavad 27 rahvusvahelist konventsiooni inimõiguste, töötajate õiguste, keskkonnakaitse ja hea valitsemistava kohta.
Kõik peale relvade (EBA)
Erikord „Kõik peale relvade“ on vähim arenenud riikide suhtes kohaldatav erikord, millega antakse kõigile toodetele, välja arvatud relvad ja laskemoon, täielik tollimaksu- ja kvoodivaba juurdepääs ELi ühtsele turule.
Majanduspartnerluslepingud
Majanduspartnerluslepingud on ELi ning Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) riikide vahelised kaubandus- ja arengulepingud, mille eesmärk on hõlbustada AKV riikide integreerimist maailmamajandusse kaubanduse järkjärgulise liberaliseerimise ja kaubandusega seotud koostöö parandamise kaudu.
Turulepääsu määrus
Turukuritarvituse määrus võimaldab tollimaksu- ja kvoodivaba juurdepääsu ELi turule AKV riikidest pärit toodetele, kes on sõlminud majanduspartnerluslepingu enne selle ratifitseerimist.
Muud kauplemise erikorrad hõlmavad järgmist:
Euroopa Majanduspiirkond (EMP)
EEA ühendab ELi 27 liikmesriiki ja kolme Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni (EFTA) riiki – Islandit, Liechtensteini ja Norrat – ELi ühtsel turul, tagades kaupade, teenuste, inimeste ja kapitali vaba liikumise ning sellega seotud poliitikavaldkondade (konkurents, transport, energeetika, majandus- ja rahanduskoostöö) ühise kogumi.
Tolliliidud
EL on osa kolmest tolliliidust
Tolliliidud tagavad kaupade vaba liikumise tolliliidu kahe osa vahel, välistariifide ühtlustamise, ühtlustatud kaubanduspoliitika meetmed, ühised standardid ja vastastikuse abi tolliküsimustes ning koostöö muudes valdkondades.
Ülemeremaad ja -territooriumid (ÜMT)
ÜMTd ei ole osa Euroopa Liidu territooriumist, vaid on põhiseaduslikult seotud kolme liikmesriigiga (Taani, Prantsusmaa ja Madalmaad). EL annab ühepoolseid kaubandussoodustusi kõikidele ÜMTdest pärinevatele toodetele, et edendada nende majanduslikku ja sotsiaalset arengut ning luua tihedad majandussidemed ÜMTde ja ühenduse kui terviku vahel.