Kumulatsioon
Selleks et teada saada, kas toodet on partnerriigis piisavalt töödeldud, on oluline teada, millal võib kasutatud materjale ja sisendeid pidada EList või kaubanduspartnerist riigist pärinevaks. ELi sooduspäritolureeglid hõlmavad kumulatsiooni mõistet, mis võimaldab teil importija või eksportijana teatavatel tingimustel käsitada kolmandatest riikidest imporditud päritolustaatuseta materjale või väljaspool partnerriiki toimunud töötlemist EList või kaubanduspartnerist riigist pärinevana. ELi sooduskordades kasutatakse kolme liiki kumulatsiooni. Need kolm liiki erinevad toimingus osalevate riikide arvu ja kumuleeritavate materjalide (päritolustaatusega või päritolustaatuseta) liikide poolest.
A) Kahepoolne kumulatsioon
Kahepoolne kumulatsioon hõlmab kahte poolt: EL ja partnerriik. See võimaldab kasutada EList pärit materjale partnerriigist pärit materjalidena ja vastupidi. Seda kumulatsiooni kohaldatakse kõigi ELi sooduskordade suhtes.
Kahepoolset kumulatsiooni kohaldatakse kolme peamise reegli suhtes, mida on kirjeldatud piisavalt töödeldud kaupa käsitlevas jaos, järgmiselt:
- Kui kohaldatakse lisandväärtuse reeglit, võimaldab kahepoolne kumulatsioon arvata päritolustaatuseta materjalide maksimaalse protsendimäära künnisest välja teise lepinguosalise territooriumilt pärit materjalide väärtuse.
- Kui kohaldatakse tariifse klassifikatsiooni muutmise reeglit, ei pea te kontrollima, kas teise lepinguosalise territooriumilt pärit materjalide tariifne klassifikatsioon on muutunud.
- Kui kohaldatakse reeglit „valmistamine teatavatest toodetest“, ei ole vaja kontrollida, kas teise lepinguosalise territooriumilt pärit materjalid on seotud hilisema tootmisetapiga.
B) Diagonaalne kumulatsioon
Diagonaalne kumulatsioon sarnaneb kahepoolse kumulatsiooniga, kuid seda kasutatakse lepingutes, mis on seotud rohkem kui kahe riigiga. See võimaldab kasutada päritolustaatusega materjalidena materjale, mis on pärit määratletud riigist (nagu on nimetatud asjaomases kumulatsioonisättes), mis ei ole partnerriik. Diagonaalset kumulatsiooni saab kohaldada üksnes toodete suhtes, mis on pärit kindlaksmääratud riigist ja mida seejärel täiendavalt töödeldakse.
Diagonaalset kumulatsiooni kohaldatakse kolme põhireegli suhtes, mida on kirjeldatud piisavalt muundatud kaupade jaotises järgmiselt:
- Kui kohaldatakse lisandväärtuse reeglit, võimaldab diagonaalne kumulatsioon jätta päritolustaatuseta materjalide maksimaalsest protsendimäärast välja määratletud riigist pärit materjalide väärtuse.
- Kui kasutatakse tariifse klassifikatsiooni muutmise reeglit, ei pea te kontrollima, kas määratletud riigist pärit materjalide tariifne klassifikatsioon on muutunud.
- Kui kohaldatakse reeglit „valmistamine teatavatest toodetest“, ei ole vaja kontrollida, kas määratletud riigist pärit materjalid viitavad hilisemale tootmisetapile.
C) Täielik kumulatsioon
Täieliku kumulatsiooni puhul ei võeta arvesse mitte ainult EList või kindlaksmääratud riigist pärit materjale (nagu on nimetatud asjaomases kumulatsioonisättes), vaid see võimaldab päritolustaatuseta sisendeid arvestada ka päritolustaatusega materjalidena.
Täielikku kumulatsiooni kohaldatakse kolme põhireegli suhtes, mida on kirjeldatud piisavalt töödeldud kaupade jaotises järgmiselt:
- Kui kohaldatakse lisandväärtuse reeglit, võimaldab täielik kumulatsioon arvata päritolustaatuseta materjalide maksimaalse protsendimäära künnisest välja teise poole tootmisetapis kasutatud päritolustaatuseta materjalide väärtuse.
- Kui kohaldatakse tariifse klassifikatsiooni muutmise reeglit, ei pea te kontrollima, kas teise poole tootmisetapis kasutatud materjalide tariifne klassifikatsioon on muutunud.
- Kui kasutatakse reeglit „valmistamine teatavatest toodetest“, ei ole vaja kontrollida, kas teise poole tootmisetapis kasutatud materjalid viitavad hilisemale tootmisetapile.
Pidage meeles, et kui teie partnerriigis toimuv töötlemine kuulub üksnes minimaalsete toimingute loetellu, ei saa kumulatsiooni kohaldada.