Ettevõtte lugu:

Jaapanis edukaks kaevandamine

Jaapanis edukaks kaevandamine

Marin Baturovi kaubandus Jaapaniga on pärast ELi-Jaapani majanduspartnerluslepingu jõustumist 2019. aasta veebruaris märkimisväärselt suurenenud. Marin Baturov on Bulgaarias asuv pereomandis olev looduslike kivide tarnija. 1996. aastal asutatud neil on Jaapaniga kauplemise kogemus nii enne kui ka pärast lepingu jõustumist. Bulgaaria ettevõtte jaoks on kaubanduslepingust saadav praktiline kasu lihtne näha nende ekspordis piirkonda.

Jaapanil on väga range tollikontroll, kuid partnerlusleping on seda takistust ELi eksportijate jaoks leevendanud. Üks suurimaid edusamme Euroopa ettevõtjate jaoks on paberitöö vähendamine.
Irina Gueorguieva, Marin Baturovi ekspordijuht

Eksportimine lihtsal viisil

Enne kokkuleppe sõlmimist pidi Marin Baturov esitama fütosanitaarsertifikaadi, mis on vajalik taimset päritolu saadetiste saatmiseks, päritolusertifikaadi, arve, pakkelehe ja fumigatsioonisertifikaadi. Tänu ELi ja Jaapani vahelisele kaubanduslepingule ei nõua Jaapani toll enam Euroopa ettevõtjatelt fütosanitaarsertifikaati ega päritolusertifikaati. Lisaks saavad ELi Jaapanisse eksportijad nüüd protsessi veebis läbi viia, mis tähendab, et Marin Baturovi ekspordimeeskond säästab nüüd palju aega paberitööks. Sellel veebipõhisel protsessil on ettevõtjatele veel üks eelis – see vähendab märkimisväärselt kullerikulusid. Varem pidi Marin Baturov saatma need paberdokumendid eraldi kulukate rahvusvaheliste kullerite kaudu. Nüüd kulub hiirest vaid mõne hiire klõpsu.

Kokku leiab pr Gueorguieva, et „Bulgaarias esines ühepäevast viivitust ja Jaapani tollis iga saadetise puhul veel ühepäevast viivitust. Kaks päeva paberitööd ja kontrolle on nüüd tänu kaubanduskokkuleppele asendatud väga lihtsa kümneminutilise protsessiga.“

Jaapani turu mõistmine

Pr Gueorguieva ütleb, et „Jaapani turg on Euroopast väga erinev ja maksab, et ettevõtted mõistaksid neid erinevusi. Marin Baturovil oli juba mõned kliendid Jaapanis, kui nad osalesid ELi rahastatud missioonil Jaapanisse (programm EU Gateways Business Avenues), et saada rohkem teavet ärikultuuri kohta ja suhelda uute potentsiaalsete klientidega. „Jaapanis saime teada, et neil on väga kõrged standardid,“ ütleb pr Gueorguieva. Näiteks Jaapani turul on terade või loodusliku kivi värvuse muutuste suhtes vähe tolerantsi, mistõttu Marin Baturov püüab pidevalt tagada väga ühtlast toodet. Pr Gueorguieva ütleb, et „nad tegid kõvasti tööd, et vastata Jaapani importijate ootustele, kes on omakorda tõestanud, et nad on ärisuhtele väga pühendunud.“ Nende suhete tugevus muudab Jaapani „heaks turuks“.

Müük ülemaailmselt, võitnud kohalikul tasandil

Marin Baturov on viimastel aastatel suurendanud oma tööjõudu ligikaudu 45 inimeseni Jaapani tellimuste suurenemise tõttu, mis moodustab nüüd 13 % müügist. Ka äriühingu kohalikud pakendite ja nendega seotud materjalide tarnijad saavad kasu suurenenud ekspordist Jaapanisse. See on tingitud mitte ainult suuremast mahust, vaid ka kultuurilistest erinevustest. Jaapani tarbijad eeldavad, et nende tooted on tugevalt ja individuaalselt pakendatud ning kivi ei ole erinev. Seetõttu ekspordib Marin Baturov oma kivi Jaapanisse väikestes individuaalselt pakendatud partiides, mis on kohanenud asjaoluga, et Jaapani aiad on keskmiselt vaid 5 m², samas kui Euroopas on see keskmiselt 50 m². Need väiksemad pakendipartiid vajavad rohkem pakkematerjali (pakendid, naelad, foolium jne), mida Marin Baturov hangib kohapeal.

Marin Baturovi suurenenud kaubandus Jaapaniga on toonud Euroopa tarbijatele ootamatut kasu. „Jaapanis on klient kuningas,“ ütleb pr Gueorguieva ja Marin Baturov on parandanud oma klienditeeninduse taset, et täita neid kõrgeid standardeid ja tuua kasu oma Euroopa klientidele. See näitab, kuidas ELi-Jaapani majanduspartnerlusleping – ja tegelikult kõik ELi kaubanduslepingud – avaldavad hüppelist mõju, mis toob kasu meile kõigile.

Lingid

Päritolureeglid

ELi ja Jaapani majanduspartnerlusleping

Jagage seda lehte:

Kiirlingid