Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Górnictwo dla sukcesu w Japonii

Górnictwo dla sukcesu w Japonii

Handel Marin Baturov z Japonią znacznie wzrósł od czasu wejścia w życie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią w lutym 2019 r. Marin Baturov jest rodzinnym dostawcą kamienia naturalnego z siedzibą w Bułgarii. Założony w 1996 r. mają doświadczenie w handlu z Japonią zarówno przed wejściem w życie umowy, jak i po jej wejściu w życie. Dla bułgarskiego przedsiębiorstwa praktyczne korzyści wynikające z umowy handlowej są oczywiste w eksporcie do regionu.

Japonia prowadzi bardzo rygorystyczne kontrole celne, ale umowa o partnerstwie złagodziła tę barierę dla eksporterów z UE. Jedną z największych korzyści dla europejskich przedsiębiorstw jest ograniczenie formalności.
Irina Gueorguieva, kierownik ds. wywozu w Marin Baturov

Wyeksportowanie łatwego sposobu

Przed zawarciem porozumienia Marin Baturov musiał przedstawić świadectwo fitosanitarne, które jest wymagane do przesyłania przesyłek pochodzenia roślinnego, świadectwo pochodzenia, fakturę, wykaz opakowań i świadectwo fumigacji. Dzięki umowie handlowej między UE a Japonią japońskie organy celne nie wymagają już świadectwa fitosanitarnego ani świadectwa pochodzenia od europejskich przedsiębiorstw. Co więcej, unijni eksporterzy do Japonii mogą teraz przeprowadzić ten proces online, co oznacza, że zespół eksportowy Marina Baturova oszczędza teraz dużo czasu na formalnościach. Ten proces online przynosi dodatkową korzyść przedsiębiorstwom – znacznie obniża koszty kurierskie. Wcześniej Marin Baturov musiał przesłać te dokumenty papierowe oddzielnie za pośrednictwem kosztownych międzynarodowych kurierów. Teraz wystarczy kilka kliknięć myszy.

W sumie pani Gueorguieva szacuje, że „w Bułgarii wystąpiło jednodniowe opóźnienie, a kolejne jednodniowe opóźnienie w organach celnych w Japonii w odniesieniu do każdej przesyłki. Dzięki umowie handlowej dwa dni formalności i kontroli zastąpiono bardzo prostą 10-minutową procedurą”.

Zrozumienie rynku japońskiego

Gueorguieva twierdzi, że „rynek japoński bardzo różni się od Europy i płaci przedsiębiorstwom za rzeczywiste zrozumienie tych różnic”. Marin Baturov miał już niektórych klientów w Japonii, gdy uczestniczyli w misji do Japonii finansowanej przez UE (program EU Gateways Business Avenues), aby dowiedzieć się więcej o kulturze biznesowej i nawiązać kontakt z nowymi potencjalnymi klientami. „W Japonii nauczyliśmy się, że mają one bardzo wysokie standardy” – powiedziała pani Gueorguieva. Na przykład rynek japoński ma niską tolerancję na zmiany ziarna lub barwy kamienia naturalnego, dlatego Marin Baturov stale dąży do zapewnienia bardzo spójnego produktu. Gueorguieva twierdzi, że „pracowali ciężko, aby spełnić oczekiwania japońskich importerów, którzy z kolei okazali się bardzo zaangażowani w relacje biznesowe”. To siła tych relacji sprawia, że Japonia staje się „wspaniałym rynkiem”.

Sprzedaż globalna, wygrywana lokalnie

Marin Baturov zwiększył swoją siłę roboczą w ostatnich latach do około 45 osób ze względu na wzrost zamówień z Japonii, która obecnie stanowi 13 % sprzedaży. Lokalni dostawcy opakowań i powiązanych materiałów przedsiębiorstwa również czerpią korzyści ze zwiększonego wywozu do Japonii. Wynika to nie tylko ze zwiększonej ilości, ale również z różnic kulturowych. Konsumenci japońscy oczekują, że ich produkty będą mocno pakowane i kamień pojedynczo pakowane. Marin Baturov eksportuje zatem swój kamień do Japonii w małych, zapakowanych partiach, dostosowując się do faktu, że ogrody japońskie wynoszą średnio zaledwie 5 m², w porównaniu ze średnio 50 m² w Europie. Te mniejsze partie opakowań wymagają większej ilości materiałów opakowaniowych (palety, gwoździe, folia itp.), które Marin Baturov pozyskuje lokalnie.

Wzmożona wymiana handlowa Marina Baturova z Japonią przyniosła nieoczekiwane korzyści europejskim konsumentom. „W Japonii klient jest królem” – powiedziała pani Gueorguieva i Marin Baturov poprawił poziom obsługi klienta, aby spełnić te wysokie standardy, z korzyścią dla swoich europejskich klientów. Pokazuje to, w jaki sposób umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią, a nawet wszystkie umowy handlowe UE, wywołują efekt domina, który przynosi korzyści wszystkim nam.

Linki

Udostępnij tę stronę: