Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Górnictwo dla sukcesu w Japonii

Górnictwo dla sukcesu w Japonii

Wymiana handlowa Marina Baturova z Japonią znacznie wzrosła od czasu wejścia w życie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią w lutym 2019 r. Marin Baturov jest rodzinnym dostawcą kamienia naturalnego z siedzibą w Bułgarii. Założone w 1996 r. mają doświadczenie w handlu z Japonią zarówno przed wejściem w życie umowy, jak i po jej wejściu w życie. Dla bułgarskiej firmy praktyczne korzyści płynące z umowy handlowej są oczywiste dla eksportu do tego regionu.

Japonia podlega bardzo rygorystycznym kontrolom celnym, ale umowa o partnerstwie złagodziła tę barierę dla eksporterów z UE. Jedną z największych udoskonaleń dla europejskich przedsiębiorstw jest ograniczenie formalności administracyjnych.
Irina Gueorguieva, kierownik ds. eksportu Marin Baturov

Wyeksportowanie łatwego sposobu

Przed zawarciem umowy Marin Baturov musiał przedstawić świadectwo fitosanitarne, które jest wymagane do wysyłania przesyłek pochodzenia roślinnego, świadectwa pochodzenia, faktury, wykazu opakowań oraz świadectwa fumigacji. Dzięki umowie handlowej między UE a Japonią japońskie organy celne nie wymagają już świadectwa fitosanitarnego i świadectwa pochodzenia od europejskich przedsiębiorstw. Co więcej, unijni eksporterzy do Japonii mogą teraz przeprowadzić ten proces online, co oznacza, że zespół ds. eksportu Marina Baturova zaoszczędzi teraz dużo czasu na formalnościach. Ten internetowy proces ma kolejną zaletę dla przedsiębiorstw – znacznie obniża koszty kurierskie. Wcześniej Marin Baturov musiał przesłać te papierowe dokumenty oddzielnie za pośrednictwem kosztownych międzynarodowych kurierów. Teraz wystarczy kilka kliknięć myszką.

Ogólnie rzecz biorąc, pani Gueorguieva szacuje, że „w Bułgarii miało miejsce jednodniowe opóźnienie, a kolejne jednodniowe opóźnienie w zakresie ceł w Japonii w odniesieniu do każdej przesyłki. Dzięki umowie handlowej dwa dni formalności i kontroli zostały zastąpione bardzo prostym 10-minutowym procesem”.

Zrozumienie rynku japońskiego

Pani Gueorguieva twierdzi, że „rynek japoński bardzo różni się od Europy, a przedsiębiorstwa faktycznie rozumieją te różnice”. Marin Baturov miał już niektórych klientów w Japonii, kiedy uczestniczył w finansowanej przez UE misji w Japonii (program EU Gateways Business Avenues), aby dowiedzieć się więcej o kulturze biznesowej i nawiązać kontakt z nowymi potencjalnymi klientami. „W Japonii dowiedzieliśmy się, że mają one bardzo wysokie standardy” – powiedziała Gueorguieva. Na przykład rynek japoński ma niską tolerancję w odniesieniu do zmian w ziarnach lub barwie kamienia naturalnego, w związku z czym Marin Baturov stale dąży do zapewnienia wysokiej spójności produktu. Pani Gueorguieva twierdzi, że „ciężko pracowała, aby spełnić oczekiwania japońskich importerów, którzy z kolei okazali się bardzo zaangażowani w stosunki gospodarcze”. To siła tych stosunków sprawia, że Japonia staje się „wspaniałym rynkiem”.

Sprzedaż globalna, wygrywająca lokalnie

W ostatnich latach Marin Baturov zwiększył zatrudnienie do około 45 osób ze względu na wzrost liczby zamówień z Japonii, która obecnie stanowi 13 % sprzedaży. Lokalni dostawcy opakowań i powiązanych materiałów dla przedsiębiorstwa również korzystają ze zwiększonego wywozu do Japonii. Wynika to nie tylko ze wzrostu wolumenu, ale również z różnic kulturowych. Konsumenci japońscy oczekują, że ich produkty będą w dużym stopniu i indywidualnie pakowane, a kamienie nie różnią się od siebie. W związku z tym Marin Baturov eksportuje swoje kamienie do Japonii w małych, indywidualnie pakowanych partiach, dostosowując się do faktu, że ogrody japońskie wynoszą średnio zaledwie 5 m², podczas gdy w Europie średnio 50 m². Te mniejsze partie opakowaniowe wymagają większej ilości materiałów opakowaniowych (palet, paznokci, folii itp.), które pochodzą ze źródeł lokalnych Marin Baturov.

Wzrost wymiany handlowej Marina Baturova z Japonią doprowadził do nieoczekiwanych korzyści dla europejskich konsumentów. „W Japonii klient jest królem” – powiedziała pani Gueorguieva, a Marin Baturov poprawił poziom obsługi klienta, aby spełnić te wysokie standardy, z korzyścią dla swoich europejskich klientów. Pokazuje to, w jaki sposób umowa o partnerstwie gospodarczym UE-Japonia – a nawet wszystkie umowy handlowe UE – przynoszą pozytywne efekty, które przynoszą nam wszystkim korzyści.

Linki

Reguły pochodzenia

Umowa o partnerstwie gospodarczym UE-Japonia

Udostępnij tę stronę: