Ettevõtte lugu:

Kaubandusleping annab kütust kamina ekspordiks

Kaubandusleping annab kütust kamina ekspordiks

Parkanexi ekspordijuht Oliver Bartnik mäletab, et reisib Austria-Poola piirile ja ootab, et ettevõtte import tagastaks tollideklaratsiooni. Muidugi toimus see päev enne Poola ühinemist ELiga ja see on alates esimestest päevadest äriühingu jaoks palju muutunud. 1996. aastal asutas I. Bartniki isa Parkanexi, mis seejärel keskendus Austriast pärit suitsutorude importimisele müügiks Poolas. Praegu ostab ja toodab ettevõte omamaisele turule ja üha enam ekspordiks mitmesuguseid kamina- ja ventilatsioonitarvikuid ning eraldiseisvaid ahjusid.

Kaubanduslepingud on olnud meie äritegevuses mõjukad, kuna ei ole juhuslik, et kõik meie eksporditurud on ELi kaubanduslepingutega ühinenud riigid.
Oliver Bartnik, Parkanex

Äriühingu kaks peamist ELi-välist turgu on Moldova ja Ukraina. ELi assotsieerimislepingud mõlema riigiga on kehtinud alates 2014. aastast. Kui selliseid lepinguid ei sõlmita, kohaldataks Parkanexi toodete suhtes 8–10 % tollitariife, mis kahjustaks nende konkurentsieelist.

Kiire tollivormistus

Lisaks Ukraina hulgimüüjatele müüb Parkanex ka jaekauplustele Moldovas, Iisraelis ja Makedoonias ning ehitusettevõtjat Marokos. Praegu moodustab Parkanexi eksporditurg 13 % kogumüügist ja see kasvab aasta-aastalt.

Näiteks kui Parkanex saab tellimuse Ukrainalt või Moldovalt, korraldavad nende riikide kliendid transporti. Kaup laaditakse veokile ja veok läheb tolliametisse. Tolli tollivormistuseks kulub 1,5–2 tundi. „Esitame sertifikaadi EUR.1 toodete päritolu kohta,“ ütleb Bartnik. Parkanexi enda valmistatud toodete eksportimisel on EUR.1 loomine väga lihtne, sest äriühing on kaupade algataja. Edasimüüdud toodete puhul peab ta hankima oma tarnijatelt päritoludeklaratsioonid.

Tulevikku vaatamine

Parkanex ajakohastas oma kaminate ehitust, et see vastaks keskkonnastandarditele, ja oli nõuetekohaselt sertifitseeritud.

Praegu annab Parkanex tööd 50 inimesele kahes asukohas Poolas, kellest paljud on algusest peale olnud ettevõtte liikmed. Hr Bartnik peab praegu kõnelusi Jordaaniasse ja Kasahstani laienemise üle ning ELi kaubanduslepingutel on Parkanexi tuleviku jaoks jätkuvalt oluline roll.

 

Jagage seda lehte: