Zkušenosti podniků:

Obchodní dohoda podporuje vývoz krbů

Obchodní dohoda podporuje vývoz krbů

Pan Parkanex Vývozní manažer Oliver Bartnik si vzpomíná na cestu na rakousko-polskou hranici a čeká na to, až dovoz společnosti vyřídí celní odbavení. To se samozřejmě stalo v době před přistoupením Polska k EU a od těchto prvních dnů se u ní mnoho změnilo. V roce 1996 založil otec J. Bartnika Parkanex, který se poté zaměřil na dovoz spalin z Rakouska za účelem prodeje v Polsku. Dnes společnost nakupuje a vyrábí řadu krbových a ventilačních příslušenství, jakož i samostatné kamny pro domácí trh – a stále více na vývoz.

Obchodní dohody mají v našem podnikání vliv, neboť není náhodou, že všechny naše vývozní trhy jsou zeměmi s obchodními dohodami EU.
Oliver Bartnik, Parkanex

Dvěma z hlavních trhů společnosti mimo EU jsou Moldavsko a Ukrajina. Dohody o přidružení mezi EU a oběma zeměmi platí od roku 2014. Bez takových dohod by výrobky společnosti Parkanex podléhaly celním sazbám ve výši 8–10 %, což by nepříznivě ovlivnilo jejich konkurenční výhodu.

Rychlé celní odbavení

Vedle velkoobchodníků na Ukrajině prodává Parkanex rovněž maloobchodním prodejnám v Moldavsku, Izraeli a Makedonii a stavební společnosti v Maroku. V současné době představuje vývozní trh společnosti Parkanex 13 % celkového prodeje, což se meziročně zvyšuje.

Když společnost Parkanex obdrží objednávku od Ukrajiny nebo Moldavska, například zákazníci v těchto zemích organizují dopravu. Zboží je naloženo do nákladního automobilu a nákladní vozidlo směřuje k celnímu úřadu. Celní odbavení trvá 1,5–2 hodiny. „Předkládáme osvědčení EUR.1 uvádějící původ produktů,“ říká pan Bartnik. Při vývozu vlastních výrobků společnosti Parkanex je vytvoření EUR.1 velmi jednoduché, neboť společnost je původcem zboží. U produktů, které dále prodává, musí získat prohlášení o původu od svých dodavatelů.

Pohled do budoucnosti

Společnost Parkanex aktualizovala projekt svých krbů tak, aby splňovala environmentální normy, a byla řádně certifikována.

Společnost Parkanex dnes zaměstnává 50 osob na dvou místech v Polsku, z nichž mnozí jsou součástí společnosti od samého počátku. Pan Bartnik v současné době vede rozhovory o rozšíření do Jordánska a Kazachstánu a obchodní dohody EU budou i nadále hrát důležitou úlohu v budoucnosti Parkanexu.

 

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy