Ettevõtte lugu:

Kaubanduslepingutega on kaardile kantud väikesed riigid

Kaubanduslepingutega on kaardile kantud väikesed riigid

ABCON võib olla väikeettevõte väikeses riigis, kuid kaubanduslepingud annavad meile rahvusvahelise ulatuse.
Barry Smithi
direktor, ABCON

Iirimaal asuv ettevõte on alates 2005. aastast valmistanud abrasiivtooteid raskesti ligipääsetavatele aladele või metallipindadele. Nende tooteid kasutatakse muu hulgas täppistehnikas, lennundustööstuses ja autotööstuses. Tänu kaubanduslepingutele on neil nüüd vaid mõned kliendid Lõuna-Koreas, Tšiilis, Singapuris ja Kanadas.

Vähendatud paberitöö eeliste ärakasutamine

„Me valmistame nišitoodet, mida saab pakendada ja tarnida hinnaga, mida turg võib aktsepteerida, ning suurepäraste teenuste ja tehnilise toe kõrval,“ ütleb Smith.

ABCONi eritoodete puhul ei ole kaubanduslepingutel hindadele suurt mõju, sest nende toodete WTO tariif on juba madal (2–3 %). Kui ABCON tunneb tegelikult, et kaubanduslepingutest saadav kasu on tänu tollitöö vähenemisele ja kiiruse vähenemisele.

„Enne ELi-Kanada kaubanduslepingut (CETA) võib meie toodete tolli kaudu toomiseks kuluda 12–15 päeva, kuid tänu laiaulatuslikule majandus- ja kaubanduslepingule jõuavad saadetised nüüd ühe päevaga läbi tolli. Samuti on vähenenud vajalikud dokumendid, mis kergendab survet meie logistikameeskonnale,“ ütleb Smith.

Kui ABCON alustas kauplemist, oli neil üheksa töötajat. Praegu on neil 140 täistööajaga töötajat, mis teeb ettevõttest piirkonna suurima tööandja. Lisaks neile, keda nad otseselt palkavad, teevad nad erinevate teenuste osutamiseks koostööd kohalike tarnijate ja alltöövõtjatega. Sel viisil on kaubanduslepingutel positiivne mõju ELi ettevõtjatele, kes ei pruugi olla isegi ekspordisuunitlusega.

Märkamine Jaapanis

ABCON liigub nüüd Jaapani turule ja see on ELi-Jaapani kaubanduslepingu otsene tulemus. Smithi sõnul: „enne lepingu sõlmimist ei olnud peaaegu võimalik ABCONiga kaubelda, sest Jaapan on väga keeruline turg ja meil ei ole selles riigis veojõudu.“ Esimest korda saavad nad päringuid Jaapani potentsiaalsetelt klientidelt. Hiljuti tõi Euroopa ettevõtlusvõrgustiku liige Enterprise Ireland Jaapani ettevõtjate kontingendi Iirimaale ja külastas ABCONi veebisaiti. Jaapani külastajatel oli Iirimaa kohta vähe teadmisi ning ELi-Jaapani kaubandusleping oli peamine atraktiivsus. 

„Potentsiaalsed kliendid on sageli teadlikud Iirimaa turismist või võib-olla farmaatsiatööstusest, kuid mitte tingimata tööstustarnijana, ning kaubanduslepingud on võimas vahend nende arusaamade muutmiseks. Rohkem kui kunagi varem loovad ELi kaubanduslepingud väikeettevõtjatele suuri võimalusi,“ ütleb Smith.

Jagage seda lehte:

Kiirlingid