Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Umowy handlowe umieszczają małe państwa na mapie

Umowy handlowe umieszczają małe państwa na mapie

ABCON może być małym przedsiębiorstwem w małym kraju, ale umowy handlowe dają nam międzynarodowy zasięg.
Barry
Smith, ABCON

Od 2005 r. przedsiębiorstwo z siedzibą na obszarach wiejskich w Irlandii produkuje specjalistyczne wyroby ścierne dla obszarów trudno dostępnych lub w celu uzyskania określonych wykończeń na powierzchniach metalowych. Ich produkty są wykorzystywane m.in. w inżynierii precyzyjnej, w przemyśle lotniczym i kosmicznym oraz w sektorze motoryzacyjnym. Dzięki umowom handlowym mają oni obecnie klientów w Korei Południowej, Chile, Singapurze i Kanadzie, aby wymienić tylko kilka z nich.

Czerpanie korzyści z ograniczenia formalności

„Produkujemy produkt niszowy, który można pakować i wysyłać po cenie, którą rynek może zaakceptować, obok doskonałej usługi i wsparcia technicznego” – mówi Pan Smith.

W przypadku specjalistycznych produktów ABCON umowy handlowe nie mają dużego wpływu na ustalanie cen, ponieważ taryfa celna WTO na te produkty jest już niska i wynosi 2–3 %. W przypadkach, w których ABCON naprawdę odczuwa korzyści płynące z umów handlowych, zmniejszają się formalności administracyjne i szybko postępują dzięki urzędowi celnemu.

„Przed zawarciem umowy handlowej między UE a Kanadą (CETA) dostarczenie naszych produktów do organów celnych mogłoby zająć 12–15 dni, ale dzięki CETA przesyłki trafiają do organów celnych za jeden dzień. Zmniejszyła się również liczba wymaganych dokumentów, co zmniejsza presję wywieraną na nasz zespół logistyczny” – mówi p. Smith.

Kiedy ABCON rozpoczął działalność, zatrudniał dziewięciu pracowników. Obecnie zatrudniają one 140 pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, co sprawia, że przedsiębiorstwo jest głównym pracodawcą w regionie. Oprócz tych, które bezpośrednio zatrudniają, współpracują one z lokalnymi dostawcami i podwykonawcami w zakresie różnych usług. W ten sposób umowy handlowe mają pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa z UE, które mogą nawet nie być zorientowane na eksport.

Obserwacja w Japonii

ABCON przechodzi obecnie na rynek japoński, co jest bezpośrednim skutkiem umowy handlowej między UE a Japonią. Pan Smith powiedział: „'przed zawarciem umowy prawie nie było możliwości prowadzenia tam transakcji ABCON, ponieważ Japonia jest bardzo trudnym rynkiem i nie mamy w tym kraju żadnego atutu.” Po raz pierwszy otrzymują oni zapytania od potencjalnych klientów w Japonii. Niedawno członek EEN Enterprise Ireland przywiódł do Irlandii kontyngent japońskich przedsiębiorców i odwiedzili stronę ABCON. Japońscy odwiedzający mieli niewielką wiedzę na temat Irlandii, a umowa handlowa między UE a Japonią była kluczową atrakcją. 

„Potencjalni klienci często wiedzą o Irlandii w odniesieniu do turystyki lub być może przemysłu farmaceutycznego, ale niekoniecznie jako dostawca przemysłowy i umowy handlowe są potężnym narzędziem zmiany tego postrzegania. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek umowy handlowe UE stwarzają duże możliwości dla małych przedsiębiorstw” – stwierdził Smith.

Udostępnij tę stronę: