Zkušenosti podniků:

Obchodní dohody umísťují malé země na mapu

Obchodní dohody umísťují malé země na mapu

ABCON může být malým podnikem v malé zemi, ale obchodní dohody nám poskytují mezinárodní dosah.
Barry Smith
ředitel, ABCON

Společnost se sídlem ve venkovských oblastech Irska vyrábí od roku 2005 specializované brusné výrobky pro oblasti s obtížným přístupem nebo pro dosažení konkrétních povrchových úprav na kovových površích. Jejich výrobky se používají mimo jiné v oblasti přesného inženýrství, leteckého a kosmického průmyslu a automobilového průmyslu. Díky obchodním dohodám mají nyní zákazníky v Jižní Koreji, Chile, Singapuru a Kanadě.

Využití výhod snížení administrativní zátěže

„Vyrobíme specializovaný produkt, který lze balit a dodávat za cenu, kterou trh může přijmout, spolu s vynikající službou a technickou podporou,“ říká pan Smith.

V případě specializovaných produktů ABCON nepřinášejí obchodní dohody velký rozdíl v tvorbě cen, neboť clo WTO na tyto produkty je již nízké, činí 2–3 %. ABCON se skutečně domnívá, že přínos obchodních dohod spočívá ve snížení administrativní zátěže a rychlosti prostřednictvím cel.

„Před uzavřením obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA) by mohlo trvat 12–15 dní, než se naše výrobky dostanou přes celní orgány, ale díky dohodě CETA nyní zásilky procházejí celnictvím během jednoho dne. Požadované administrativní úkony se rovněž snížily, což ulehčuje tlak na náš logistický tým,“ říká pan Smith.

Když ABCON začala podnikat, měli devět zaměstnanců. Dnes mají 140 zaměstnanců na plný úvazek, což z podniku činí významného zaměstnavatele v regionu. Kromě těch, které přímo zaměstnávají, spolupracují s místními dodavateli a subdodavateli pro různé služby. Obchodní dohody tak mají pozitivní dopad na společnosti v EU, které nemusí být ani zaměřeny na vývoz.

Vnímaní se v Japonsku

ABCON nyní vstupuje na japonský trh, což je přímým důsledkem obchodní dohody mezi EU a Japonskem. Pan Smith říká: „před uzavřením dohody neexistovala téměř žádná možnost obchodování s ABCON, neboť Japonsko je velmi obtížným trhem a nemáme v zemi žádnou trakci.“ Poprvé nyní dostávají dotazy od potenciálních zákazníků v Japonsku. Nedávno přivezl člen EEN Enterprise Ireland do Irska kontingent japonských podnikatelů a navštívil internetové stránky ABCON. Japonští návštěvníci měli v minulosti jen málo informací o Irsku a obchodní dohoda mezi EU a Japonskem byla klíčovou atraktivitou. 

„Potenciální zákazníci často znají Irsko pro svůj cestovní ruch nebo možná jeho farmaceutický průmysl, ne však nutně jako průmyslové dodavatele a obchodní dohody jsou mocným nástrojem pro změnu tohoto vnímání. Obchodní dohody EU nyní více než kdy jindy vytvářejí velké příležitosti pro malé podniky,“ říká pan Smith.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy