Sporazum o gospodarskom partnerstvu – Zapadna Afrika
Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i zapadne Afrike građanima i poduzećima iz tih dviju regija olakšava se međusobno ulaganje i međusobna trgovina te se potiče razvoj diljem zapadne Afrike. Saznajte kako sporazumi o gospodarskom partnerstvu EU-a sa 16 zapadnoafričkih država mogu koristiti vašoj trgovini.
Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i zapadne Afrike još se ne primjenjuje ni u jednoj zapadnoafričkoj zemlji. Sporazum će se početi privremeno primjenjivati nakon što ga potpišu sve zapadnoafričke zemlje i nakon što ga ratificiraju dvije trećine zapadnoafričkih zemalja.
Ukratko
EU je pokrenuo Sporazum o gospodarskom partnerstvu sa 16 zapadnoafričkih država; ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS) i Zapadnoafrička ekonomska i monetarna unija(WAEMU). Nigerija je jedina zemlja u regiji koja još nije potpisala sporazum o gospodarskom partnerstvu, zbog čega se sporazum još ne primjenjuje.
Sporazum o gospodarskom partnerstvu (SGP) sa Zapadnom Afrikom obuhvaća robu i razvojnu suradnju. Sporazum o gospodarskom partnerstvu uključuje i mogućnost daljnjih pregovora o održivom razvoju, uslugama, ulaganjima i drugim pitanjima povezanima s trgovinom u budućnosti.
Sporazumom o gospodarskom partnerstvu:
- pomoći zapadnoj Africi da se bolje integrira u globalni trgovinski sustav i poduprijet će ulaganja i gospodarski rast u regiji.
- povećanje izvoza iz Zapadne Afrike u EU
- poticanje ulaganja i doprinos razvoju proizvodnih kapaciteta, s pozitivnim učinkom na zapošljavanje.
Do donošenja cjelovitog regionalnog sporazuma o gospodarskom partnerstvu sa Zapadnom Afrikom 3. rujna 2016. i 15. prosinca 2016. privremeno su se počeli primjenjivati sporazumi o gospodarskom partnerstvu sa Zapadnom Afrikom s Côte d’Ivoireom i Ganom.
Asimetrične odredbe u korist zapadnoafričkih zemalja
Sporazum o gospodarskom partnerstvu u korist Zapadne Afrike i uzima u obzir trenutačne razlike u stupnju razvijenosti tih dviju regija. Odredbe o asimetriji u korist zapadnoafričkih zemalja uključuju isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, duga razdoblja liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu te posebne zaštitne mjere i mjere za poljoprivredu, sigurnost opskrbe hranom i zaštitu nove industrije.
- Iako EU u potpunosti otvara svoje tržište od prvog dana, Zapadna Afrika samo će djelomično ukinuti uvozne carine tijekom 20-godišnjeg prijelaznog razdoblja. Osim toga, proizvođači koji proizvode 25 % najosjetljivije robe uživat će trajnu zaštitu od tržišnog natjecanja.
Tarife
- Osim oružja i streljiva, EU u okviru privremenog SGP-a odobrava stopostotni bescarinski pristup bez kvota za sav uvoz iz Gane i Côte d’Ivoirea. Isto će se primjenjivati na sve zapadnoafričke proizvode od prvog dana početka primjene regionalnog SGP-a zapadne Afrike. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i slobodan za sve proizvode.
- Zapadnoafričke zemlje liberalizirat će uvoz iz EU-a tijekom razdoblja od 20 godina. Prema kategorijama koje su već utvrđene u Zajedničkoj vanjskoj tarifi ECOWAS-a (SEV)
- roba skupine A (osnovna socijalna dobra, osnovne potrepštine, osnovna roba, osnovna dobra i posebni inputi), koja trenutačno ima carine od 0 ili 5 %, liberalizirat će se pet godina nakon primjene SGP-a.
- roba skupine B (uglavnom input i intermedijarna roba), koja trenutačno ima carine od 0, 5 ili 10 %, liberalizirat će se u roku od 10 do 15 godina nakon primjene SGP-a.
- roba skupine C (neka roba krajnje potrošnje), koja trenutačno ima 5, 10 ili 20 % carine, liberalizirat će se u roku od 10 do 20 godina nakon početka primjene SGP-a.
- Znatan dio tarifnih stavki (25 %) u potpunosti će biti isključen iz liberalizacije i i dalje će podlijegati uobičajenoj pristojbi. To uključuje osjetljive proizvode kao što su poljoprivredni proizvodi/proizvodi ribarstva i osjetljiva roba za krajnju potrošnju.
- Ako se uvoz određene robe iz EU-a u zapadnoafričke zemlje naglo poveća, čime se ugrožavaju lokalna tržišta, mogu se uvesti zaštitne mjere kao što su uvozne kvote i carine.
Upotrijebite opciju za pretraživanje Mojeg asistenta za trgovinu kako biste pronašli točne informacije o carinama i carinama za vaš određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredište. Ako niste sigurni, obratite se svojim carinskim tijelima.
Pravila o podrijetlu
Kako biste ispunili uvjete za povlašteno postupanje, vaš proizvod morat će ispunjavati pravila o podrijetlu u skladu sa sporazumom. Provjerite interaktivni „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moji trgovinski asistent kako biste ocijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i kako pripremiti točne dokumente.
Opće informacije o pravilima o podrijetlu dostupne su u nastavku.
Fleksibilna pravila o podrijetlu omogućuju zemljama SGP-a Zapadna Afrika da izvoze proizvode s inputima iz drugih zemalja, posebno u ključnim sektorima – poljoprivredi, ribarstvu, tekstilu i odjeći. Na primjer, tekstilni proizvod može ući u EU bez plaćanja carine ako se barem jedna faza njegove proizvodnje, kao što je tkanje ili pletenje, odvijala u zemlji SGP-a.
Dopušteno odstupanje
Odstupanja uključena u SGP zapadna Afrika blaža su od uobičajenih. Oni iznose 15 % cijene gotovog proizvoda franko tvornica, umjesto 10 % predviđenih u većini sporazuma EU-a. Za tekstil i odjeću primjenjuju se posebna dopuštena odstupanja.
Kumulacija
Odredbe SGP-a uključuju sljedeće vrste kumulacije:
- Bilateralna kumulacija s EU-om
- Dijagonala i puna kumulacija s PZP-ovima i državama AKP-a, pod određenim uvjetima.
- Kumulacija sa susjednim zemljama u razvoju, pod određenim uvjetima.
Izravni prijevoz
Dokaz o izravnom prijevozu mora se podnijeti carinskim tijelima zemlje uvoznice.
Povrat carine
Subvencija se može zatražiti za plaćenu carinu na materijale koji su prethodno uvezeni radi daljnje prerade i zatim izvezeni u zemlju koja je potpisala SGP s EU-om.
Uvjeti za plovila
Za ribu ulovljenu na otvorenom moru i u isključivim gospodarskim pojasevima zemalja SGP-a zapadne Afrike može se smatrati da potječe iz zemlje SGP-a samo ako je ulovljena plovilima koja ispunjavaju određene kriterije. Ti se kriteriji odnose na mjesto registracije plovila, zastavu pod kojom se plovilo „sreće” i na njihovo vlasništvo.
Ne postoji poseban zahtjev u pogledu državljanstva posade, zapovjednika ili časnika. Ti su zahtjevi, koji su bili sadržani u izvornom Sporazumu iz Cotonoua, sada uklonjeni kako bi se olakšalo dodjeljivanje podrijetla ribi koju su ulovile zemlje SGP-a.
Pravila o podrijetlu za pojedine proizvode
Upotrijebite opciju za pretraživanje Mojeg asistenta za trgovinu kako biste pronašli pravila koja se primjenjuju na vaš određeni proizvod.
Odstupanja
Na zahtjev zemlje SGP-a moglo bi se odobriti odstupanje pod posebnim uvjetima kako bi se omogućila primjena blažih pravila o podrijetlu za određene proizvode podrijetlom iz određenih zemalja.
Zahtjevi u pogledu proizvoda
Tehnička pravila i zahtjevi
- Saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvoziti u Europsku uniju.
- U bazi podataka Moji trgovinski asistenti pretražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla.
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS-a
- Saznajte više o općim zdravstvenim, sigurnosnim, sanitarnim i fitosanitarnim standardima (SPS) koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
- U bazi podataka Moji trgovinski asistenti pretražite posebna pravila o zdravlju, sigurnosti i sanitarnim i fitosanitarnim mjerama koja se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla.
Dokumenti o carinjenju i postupci carinjenja
Dokazi o podrijetlu
- Kako biste postali ovlašteni izvoznik, morate moći dokazati svojim carinskim tijelima status proizvoda s podrijetlom, kao i sve druge zahtjeve koje ona mogu nametnuti.
Carinska tijela mogu povući vaš status ovlaštenog izvoznika u slučaju zlouporabe. Kako biste saznali više o postupcima, obratite se svojim carinskim tijelima.
- Kako bi se ispunili uvjeti za povlaštene carinske stope, uz proizvode podrijetlom iz zemalja SGP-a zapadne Afrike mora se priložiti dokaz o podrijetlu. Dokaz o podrijetlu vrijedi 10 mjeseci. To može biti:
- potvrde o prometu robe EUR.1 – koju izdaju carinska tijela zemlje izvoznice. Izvoznik (ili ovlašteni zastupnik) koji podnosi zahtjev za izdavanje potvrde mora biti spreman na zahtjev podnijeti isprave kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom za predmetne proizvode te ispunjavati ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
- izjavu na računu – koju izdaje bilo koji izvoznik za pošiljke čija je vrijednost 6 000 EUR ili manja, ili ovlašteni izvoznici za pošiljke bilo koje vrijednosti. Pri ispunjavanju izjave na računu trebali biste biti spremni podnijeti dokumente kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom te ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
Ostali dokumenti
- Saznajte više o drugim dokumentima i postupcima carinjenja[poveznica] potrebnima za uvoz u Europsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
- Pronađite konkretne informacije o zakonodavstvu EU-a o intelektualnom vlasništvu i oznakama zemljopisnog podrijetla te o politici EU-a o pravima intelektualnog vlasništva prema najmanje razvijenim zemljama i zemljama u razvoju
- Pronađite opće informacije o intelektualnom vlasništvu i oznakama zemljopisnog podrijetla
Trgovina uslugama
- Pronađite konkretne informacije o tržištu usluga EU-a
- Pronađite opće informacije o pravilima, propisima i objektima kojima se uređuje trgovina uslugama
Javna nabava
- Pronađite posebne informacije o tržištu javne nabave EU-a
- Pronađite opće informacije o zakonodavstvu o javnoj nabavi, pravilima i pristupu različitim tržištima
Ulaganje
- Pronađite konkretne informacije o ulaganjima iz inozemstva u EU
- Pronađite opće informacije koje će vam omogućiti ulaganje u inozemstvu
Ostalo
Tržišno natjecanje
- EU je od 2014. obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u zemlje SGP-a.
- EU je sveo na najmanju moguću mjeru mjere kojima se narušava proizvodnja i trgovina
- Ako je lokalna industrija ugrožena zbog porasta uvoza iz Europe, sporazumi o gospodarskom partnerstvu omogućuju pokretanje mjera za zaštitu industrijskih sektora i nove industrije.
Održivi razvoj
Sporazum o gospodarskom partnerstvu sa Zapadnom Afrikom izričito se temelji na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima uSporazumu iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju. Sporazum stoga sadržava jedan od najjačih jezika o pravima i održivom razvoju koji su dostupni u sporazumima EU-a.
- „Klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako su utvrđene u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
- Zajedničke institucije SGP-a zadužene su za funkciju praćenja i procjene učinka provedbe SGP-ova na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua, civilno društvo i zastupnici u parlamentu imaju jasnu ulogu.
Regionalna integracija
Sporazum o gospodarskom partnerstvu zapadne Afrike odnosi se na trgovinu između zapadnoafričkih zemalja i na trgovinu s EU-om. To je prvo gospodarsko partnerstvo koje okuplja ne samo 16 zemalja regije nego i njihove dvije regionalne organizacije: ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS) i Zapadnoafrička ekonomska i monetarna unija (UEMOA).
- Ponuda zapadnoafričkog pristupa tržištu EU-a u potpunosti je usklađena sa Zajedničkom vanjskom tarifom ECOWAS-a (CET), kojom se postavljaju temelji za carinsku uniju ECOWAS-a. Provedba SGP-a i ECOWAS CET-a usko je povezana i međusobno se jačaju.
- Sporazum o gospodarskom partnerstvu sadržava važne odredbe kako bi se carinski postupci učinili jednostavnijima i učinkovitijima te se njime predviđa da će zapadnoafričke zemlje jedna drugoj dodijeliti barem jednak tretman koji odobravaju EU-u.
Izgradnja kapaciteta i tehnička pomoć
EU pruža tehničku pomoć u okviru pomoći za trgovinu. Time se zemljama pomaže da prilagode svoje carinske postupke i smanje papirologiju. Za vas to znači manje pozornosti pri postupanju s carinom.
Primjerice, EU pruža financijsku i tehničku potporu kako bi pomogao zapadnoafričkim poljoprivrednicima da ispune sanitarne i fitosanitarne standarde EU-a. EU često šalje tim stručnjaka iz Uprave za revizije i analize u području zdravlja i hrane kako bi dali preporuke o tome kako riješiti probleme povezane s izvozom.
Korisne poveznice i dokumenti
- Saznajte više o trgovinskim odnosima EU-a sa Zapadnom Afrikom
- Vidjeti cjeloviti tekst SGP-a između EU-a i Zapadne Afrike
- Tekst prijelaznog SGP-a s Côte d’Ivoireom
- Tekst prijelaznog SGP-a s Ganom
- Tehnički informativni članak o liberalizaciji u SGP-u Zapadne Afrike i EU-a
- Sve što trebate znati za svoj konkretni izvoz/uvoz iz EU-a/u EU-a – Moja pomoćnica za trgovinu