Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus
2023. október 1-jétől az (EU) 2023/956 rendelet bevezette az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó uniós mechanizmust (CBAM) azzal a céllal, hogy csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást, méltányos árat szabjon az EU-ba importált karbonintenzív áruk előállítása során kibocsátott szén-dioxidra, és a Párizsi Megállapodás és az „Irány az 55%!” intézkedéscsomag szerinti beágyazott kibocsátások kiszámítására szolgáló módszertan révén ösztönözze a tisztább ipari termelést.
Ezt a mechanizmust szakaszokban hajtják végre, és összhangban van az ingyenes kibocsátási egységek kiosztásának az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerében (ETS) meghatározott fokozatos megszüntetésével.
Az átmeneti időszak célja:
- kísérleti és tanulási szakaszként szolgál az importőrök, a gyártók és az érintett hatóságok számára.
- információgyűjtés a kibocsátásokról a beágyazott kibocsátások kiszámítására szolgáló módszertan finomítása érdekében.
- hozza összhangba az EU-ban előállított szén árát az EU-ba importált, karbonintenzív áruk árával.
Az uniós vállalkozások kötelezettségei ebben az átmeneti időszakban
Az átmeneti időszak alatt a CBAM hatálya alá tartozó áruk behozatalából eredő kötelezettségek a következőkre korlátozódnak:
- A CBAM-jelentések negyedévente történő benyújtása: Az áruk importőreinek (vagy közvetett vámjogi képviselőjüknek) pénzügyi kifizetések vagy kiigazítások nélkül be kell számolniuk a behozatalukba beágyazott üvegházhatásúgáz-kibocsátásról (közvetlen és közvetett kibocsátás).
A jelentést legkésőbb az adott negyedév végét követő egy hónapon belül kell benyújtani.
A CBAM-jelentés negyedévente történő benyújtására vonatkozó kötelezettség a 2023. október 1-jétől 2025. december 31-ig tartó teljes átmeneti időszakra vonatkozik. - Regisztráció a CBAM átmeneti nyilvántartásában: Ez a jegyzék, amelyet az Európai Bizottság dolgoz ki azzal a céllal, hogy segítse a kereskedőket a CBAM-jelentés elkészítésében és benyújtásában, lehetővé teszi a Bizottság, az illetékes hatóságok, a nemzeti vámhatóságok és a kereskedők közötti kommunikációt is.
A kibocsátásiegység-forgalmi jegyzékhez való hozzáférést és az ahhoz való regisztrációt a CBAM-portálon (TAXUD) keresztül kell kérelmezni.
Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó uniós mechanizmus (CBAM) 2026-tól várhatóan teljes mértékben életbe lép, de kezdetben csak bizonyos, a kibocsátásáthelyezés magas kockázatával járó termékekre lesz alkalmazandó, például:
- vas/acél
- cement
- műtrágyák
- alumínium
- hidrogén
- elektromosság
Az (EU) 2023/956 rendelettel összhangban az (EU) 2023/1773 végrehajtási rendelet szabályokat állapít meg az importált áruk mennyiségére, a beágyazott közvetlen és közvetett kibocsátásokra, valamint az e kibocsátásokért fizetendő szén-dioxid-árra vonatkozó jelentéstételi kötelezettségekre vonatkozóan.
Annak érdekében, hogy segítsen a gazdasági szereplőknek felkészülni ezekre az új kötelezettségekre, az Európai Bizottság számos írásos útmutató dokumentumot készített.
További információ: