Ettevõtte lugu:

Vähem bürokraatiat, rohkem aega innovatsiooniks

Vähem bürokraatiat, rohkem aega innovatsiooniks

Kui ma saaksin kokku võtta kaubanduslepingutest saadava kasu, oleks see lühendatud ajakoormus.

Jan
Sova kaasomanik, Workswell

Workswell projekteerib ja toodab soojuskaameraid, -süsteeme ja -lahendusi, mida kasutatakse tulekahjude ennetamisel, põllumajanduses, julgeolekus, meditsiinilises läbivaatuses jne.

Tooted kuuluvad kahesuguse kasutusega kaupade kategooriasse, mis tähendab, et neid on võimalik kasutada nii tsiviil- kui ka sõjalisel otstarbel ning seega on need rangelt reguleeritud. Kahesuguse kasutusega kaupade import ja eksport võib olla keeruline. Näiteks on Workswelli soojuskaamerad väga spetsiifilised tooted, mis vajavad lisaks tavapärastele ekspordidokumentidele müügilubasid ja -litsentse. Kõik see tähendab ühte asja: paberitööd. Workswelli müügi- ja haldusmeeskonnad leiavad, et kaubanduslepingu alusel müümisel on „vähendatud halduskoormus“. Kogu ekspordiprotsess on sujuvam, millel on ulatuslik mõju nende äritegevusele.

Tolli vallutamine

Kogu maailma klientidega näeb hr Sova suurt erinevust kaubanduslepingu alusel toimuva äritegevuse ja ilma selleta tegutsemise vahel. Ta selgitab lihtsustatud haldusmenetluste järelmõju: „Halduskulude vähendamine mõjutab otseselt tootehindu, et meie tehnoloogiad muutuksid konkurentsivõimelisemaks“. Tarbijad saavad kasu sellisest majanduslikust hinnakujundusest ja ka kiiremast kättetoimetamisest, kuna tollis esineb vähem viivitusi. Ei ole üllatav, et W. Sova sõnul on Workswelli jaoks „müük kaubanduslepingute tulemusel kindlasti suurenenud“.

Paberitöö vähendamine hoogustab töökohtade loomist

Veelgi enam, kui Workswell hoiab kokku halduskulusid, kasutatakse alati võimalust reinvesteerida oma tehnoloogiasse. See on vajalik, et hoida ettevõtet esirinnas ja luua rohkem töökohti kohalikul tasandil, kuna ta saab palgata rohkem arendajaid. Praegu töötab Tšehhi Vabariigis 24 inimest. Lisaks toetab see kohalikku majandust, hankides võimaluse korral kohalikke hankeid. Näiteks ostetakse enamik nende mehaanilisi komponente Tšehhi Vabariigist.

Nagu kõik VKEd teavad, võivad haldusmenetlused kulutada palju töötunde. Selle koormuse vähendamisega avaldavad kaubanduslepingud positiivset mõju Workswelli klienditeenindusele, tehnoloogiale ja lõppkokkuvõttes nende tuludele.

Ülemaailmseks osalejaks saamine

2010. aastal asutasid M. Sova ja kaks tema Tšehhi Tehnikaülikoolis tegutsevat tehnikaüliõpilast selle idufirma Prahas. Hr Sova ütleb, et äriühing „oli algusest peale orienteeritud ekspordile, alustades Euroopast ja hiljem kogu maailmast“. Nad tegid internetiuuringuid ja osalesid messidel, et tuvastada potentsiaalseid kliente ja nendega ühendust võtta. Kolme tegevusaasta jooksul on eksport tegelikult alanud. 2020. aastaks oli ainult 15 % Workswelli müügist Tšehhi turule, 50 % müügist väljapoole ELi sellistesse riikidesse nagu Tšiili, Lõuna-Korea, Moldova, Iisrael, Türkiye, Kanada, Jaapan jne.

Üldiselt eelistame müüa kaubanduslepingutega riikidele.

Jan Sova
Workswell
Jagage seda lehte:

Kiirlingid