Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Mniej biurokracji, więcej czasu na innowacje

Mniej biurokracji, więcej czasu na innowacje

Gdybym mógł podsumować korzyści płynące z umów handlowych, byłby to ograniczony czas.


Współwłaściciel Jana Sova, Workswell

Workswell projektuje i produkuje termiczne kamery obrazowe, systemy i rozwiązania służące zapobieganiu pożarom, rolnictwu, ochronie, badaniom medycznym itp.

Produkty należą do kategorii „towarów podwójnego zastosowania”, co oznacza, że mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, a zatem są wysoce regulowane. Przywóz i wywóz towarów podwójnego zastosowania może być złożony. Na przykład kamery termowizyjne Workswell są bardzo specyficznymi produktami i poza zwykłą dokumentacją eksportową wymagają zezwoleń i pozwoleń na sprzedaż. Wszystko to oznacza jedną rzecz: biurokracja. Zespoły zajmujące się sprzedażą i administracją Workswell stwierdzają, że w przypadku sprzedaży w ramach umowy handlowej istnieje „zmniejszone obciążenie administracyjne”. Cały proces wywozu jest płynniejszy, co ma dalekosiężne skutki dla ich działalności.

Podrabianie zwyczajów

Z klientami na całym świecie pan Sova dostrzega dużą różnicę między prowadzeniem działalności gospodarczej na podstawie umowy handlowej a prowadzeniem działalności gospodarczej bez takiej umowy. Wyjaśnia on efekt domina wynikający z uproszczonych procedur administracyjnych: „Ograniczenie kosztów administracyjnych bezpośrednio wpływa na ceny produktów, tak aby nasze technologie stały się bardziej konkurencyjne”. Klienci korzystają z tej ekonomicznej ceny, a także z szybszej dostawy, ponieważ opóźnienia w cłach są mniejsze. Nie jest zaskakujące, że w przypadku Workswell „sprzedaż z pewnością wzrosła w wyniku umów handlowych” – twierdzi A. Sova.

Ograniczenie formalności administracyjnych sprzyja tworzeniu miejsc pracy

Co więcej, kiedy Workswell osiąga oszczędności w zakresie kosztów administracyjnych, zawsze korzysta z możliwości ponownego zainwestowania we własną technologię. Jest to konieczne, aby utrzymać przedsiębiorstwo w czołówce i przynosi korzyści w postaci tworzenia większej liczby miejsc pracy na szczeblu lokalnym, ponieważ może zatrudniać większej liczby deweloperów. Obecnie Pracswell zatrudnia 24 osoby w Republice Czeskiej. Ponadto wspiera lokalną gospodarkę poprzez pozyskiwanie tam, gdzie to możliwe, lokalnie. Na przykład większość ich elementów mechanicznych nabywana jest w Republice Czeskiej.

Jak wiedzą wszystkie MŚP, procedury administracyjne mogą poświęcać wiele godzin pracy. Zmniejszając to obciążenie, umowy handlowe mają pozytywny wpływ na obsługę klienta, technologię i, ostatecznie, dochody przedsiębiorstwa Workswell.

Stanie się globalnym graczem

W 2010 r. w Pradze powstało przedsiębiorstwo Sova i dwóch współpracowników inżynierów na czeskim uniwersytecie technicznym. Pan Sova twierdzi, że przedsiębiorstwo „od samego początku było zorientowane na wywóz, począwszy od Europy, a następnie na całym świecie”. Przeprowadziło badania internetowe i uczestniczyło w targach handlowych w celu identyfikacji potencjalnych klientów i nawiązywania kontaktów z nimi. W ciągu trzech lat działalności wywóz rzeczywiście się rozpoczął. Do 2020 r. zaledwie 15 % sprzedaży przedsiębiorstwa Workswell na rynek czeski, przy czym 50 % sprzedaży odbywało się poza UE do takich krajów jak Chile, Korea Południowa, Mołdawia, Izrael, Türkiye, Kanada, Japonia i inne.

Ogólnie rzecz biorąc, preferujemy sprzedaż do krajów, które zawarły umowy handlowe.

Jan Sova
Workswell
Udostępnij tę stronę: