Данъци

Вашето дружество продава ли стоки или услуги? Този раздел ви помага да разберете някои от данъците, които могат да бъдат наложени.

Има два основни вида данъци, които трябва да знаете за

  • Преки данъци — данъци, прилагани от правителствата върху доходите, доходите или печалбата, например корпоративен данък
  • Косвено данъчно облагане — данъци, налагани от правителствата на доставчиците, които впоследствие се събират от клиента, например данък върху добавената стойност (ДДС)

Следващият раздел ще обсъжда изключително само косвените данъци, тъй като това е видът, който оказва конкретно въздействие върху вносителите и износителите.

Непрякото данъчно облагане може да приеме различни форми. Това включва данъци върху продажбите, например ДДС, акцизи и данъци, наред с другото. В този раздел се поставя акцент върху ДДС и акцизите, тъй като те са основните акцизи.

Данък добавена стойност (ДДС)

Данъкът върху добавената стойност (ДДС) е ad valorem данък върху потреблението, който се начислява върху продукти и услуги, когато се добавя стойност в рамките на производствената верига. Той има четири основни характеристики:

  • отнася се за всички търговски дейности. Това включва всички доставки на стоки и услуги, независимо от мястото на произход
  • тя се начислява върху всяка търговска сделка и се получава като процент от продажната цена
  • обикновено се начислява на мястото на продажбата. Като такъв износът или продуктите, продавани за потребление в чужбина, обикновено не се облагат с ДДС на мястото на произход.
  • разходите в крайна сметка се поемат от потребителя

Облагаеми сделки

Основните дейности, подлежащи на облагане с ДДС, са:

  • доставка на стоки за търговски цели
  • предоставяне на услуги с търговска цел
  • внос

Плащане на ДДС

ДДС се събира чрез специална система.

  • някои данъчно задължени лица или организации (регистрирани) начисляват ДДС върху продажбите си (данък по извършени доставки) — те искат възстановяване на ДДС, начислен върху покупките им, използвани за тяхната търговска дейност (ДДС по получени доставки).
  • разликата между данъка върху добавената стойност и данъка върху получените доставки е окончателно събрания ДДС
  • плащанията на ДДС при внос са малко по-различни. Обикновено те се третират по същия начин, както митата
  • данъчно задължените лица трябва да попълнят формуляри, включително стойност на стоките, място на произход, получател, местоназначение, цена, тегло и т.н., преди да може да бъде изчислен общият дължим ДДС.

Акцизи

Акцизи се налагат върху стоки, които вредят на здравето на потребителите или замърсяват околната среда

Законодателството по този въпрос може да бъде категоризирано в структурата (данъчно облагане и събитие), както и в ставките на акцизите

Акцизът е дължим само при освобождаване за потребление. производителят не винаги е отговорен за плащането на акциза.

Ставките на акцизите се различават в отделните държави. За да научите повече за акцизите, които могат да се отнасят до вашия продукт, моля, направете справка с практическото ръководство за извършване на стопанска дейност в Европа.

Обща облагаема сума

Данъчната основа е общата сума, действително платена или подлежаща на плащане от купувача, клиента или трето лице. Като цяло данъчната основа е фактурираната цена.Това включва

  • данъци, мита, налози и такси (с изключение на самия ДДС)
  • съпътстващи разходи като разходи за комисиона, опаковка, транспорт и застраховка, начислявани от доставчика на купувача или клиента

При вноса на стоки данъчната основа включва и непредвидени разходи, направени при пътуването до крайното местоназначение.

 

Облагаема сума

=

Митническа стойност

+

Мита и други данъци, дължими поради внос

+

Допълнителни разходи до местоназначението

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки