Резултати от търсенето в речника за "M" (20)
Списък на термините в речника:
Мито, налагано като процент от стойността на услугите или стоките, които се внасят, а не като процент от теглото или броя на единиците.
Кодекс алиментариус, или „Кодекс за храните“ е набор от стандарти, насоки и кодекси на поведение, приети от Комисията за Codex Alimentarius, свързани с храните, производството на храни и безопасността на храните. Тя има за цел да защитава здравето на потребителите и да насърчава лоялните практики в търговията с храни. САС е създаден от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Световната здравна организация (СЗО) на Организацията на обединените нации.
Референтна база данни на Евростат за търговията със стоки. COMEXT съдържа цялата статистика за търговията със стоки в рамките на ЕС между държавите членки и между ЕС и неговите търговски партньори в световен мащаб.
По принцип закон, решение или решение, което засяга всички страни, а не само пряко засегнатите.
Европейската комисия е изпълнителната власт на Европейския съюз, която отговаря за предлагането на законодателство, изпълнението на решения, утвърждаването на договорите на ЕС и управлението на ежедневната дейност на ЕС. Седалището на Европейската комисия е в Брюксел, Белгия, както и някои служби в Люксембург. Комисията има представителства във всички държави от ЕС и 139 делегации в целия свят.
Целта на Конвенцията за правилата за произход е да се установят общи правила за произход и кумулация между 25 договарящи страни (ЕС, ЕАСТ, балканските страни, партньорите по ССТ от Южното и Източното съседство) и ЕС с цел улесняване на търговията и интегриране на веригите на доставки в рамките на зоната.
Даден продукт е в съответствие с правилото, когато стойността на всички или на конкретните материали без произход не надхвърля определен процент от цената франко завода на крайния продукт.
Формулата за изчисляване на стойността на материалите без произход е следната:
Регионално съдържание на даден продукт в FOB (%) = ((FOB — стойност на материалите без произход)/FOB) x 100
където
„Стойност на материалите без произход“ = митническата стойност в момента на вноса на всички материали без произход, използвани в производството на вашия продукт, или, ако това не е известно и не може да бъде установено, първата установима цена, заплатена за материалите без произход в ЕС или в преференциалната държава партньор.
„митническа стойност“ = стойността, определена в съответствие със Споразумението от 1994 г. за прилагане на член VII от Общото споразумение за митата и търговията (Споразумение на СТО за митническата стойност).
„Цена на производител“ = цената франко завода на стоката, платена или платима на производителя, в чието предприятие е извършена последната обработка или преработка, при условие че цената включва стойността на всички използвани материали и всички други разходи, направени при производството на даден продукт, от които се приспадат всички вътрешни данъци, които са или могат да бъдат възстановени, когато полученият продукт бъде изнесен.
Правилото е изпълнено, ако тази стойност на материалите без произход в проценти не превишава процента, посочен в специфичното правило за продукта.
Допълнителна информация относно метода на изчисление в споразумението между ЕС и Япония може да бъде намерена в бележка 4 — Изчисляване на максималната стойност на материалите без произход в главата относно правилата за произход на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония.
Пример 1: Ютии от пластмаси (позиция 39.24 по ХС)
В някои търговски режими на ЕС правилото за пластмасовите кана (позиция по ХС 39.24) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали [без произход] не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW))“
Производителят на пластмасови кана използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор:
— Пластмасови гранули (позиция 39.03 по ХС) (стойност 2 EUR)
(позиция по ХС 39.24) (стойност 0,50 EUR).
Една пластмасова кана (цена от 6 EUR франко завода) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на използваните материали без произход е под 50 % от цената франко завода.
Пример 2: Вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС)
В някои преференциални търговски режими на ЕС правилото за вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали без произход от позиция 73.15 не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Производителят на веригите за сняг използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор.
Верига (позиция по ХС 73.15) (стойност 150 EUR)
— телове от неръждаеми стомани (позиция 72.23 по ХС) (стойност 60 EUR)
Верига за сняг (цена франко завода 350 EUR) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на материалите без произход от позиция 73.15 по ХС е по-малка от 50 % от цената франко завода на веригата за сняг, въпреки че общата стойност на всички материали без произход надвишава 50 % от цената на продукта франко завода.
Онлайн база данни на ЕС за митническите тарифи
https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en&SimDate=20200303
Допълнителните мита са данъците върху търгуваните стоки. Възможните допълнителни мита са:
- EA (ОВ): Селскостопански компонент
- ADSZ: Допълнителни мита върху съдържанието на захар
- ADFM: допълнително мито върху съдържанието на брашно
- УШИ: намален селскостопански компонент
- ADSZR: намалено допълнително мито върху съдържанието на захар
- ADFMR: намалено допълнително мито върху съдържанието на брашно
АКТБ — групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) е организация, съставена от 79 държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, създадена със Споразумението от Джорджтаун през 1975 г. Всички те, с изключение на Куба, са страни по Споразумението от Котону, известно също като „Споразумение за партньорство АКТБ-ЕО“. Споразумението регламентира преференциалните търговски условия, както и отношенията с ЕС в областта на политиката, търговията и развитието.
През декември 2019 г. Съветът на министрите на АКТБ одобри преразглеждане на Споразумението от Джорджтаун, което ще превърне настоящата група държави от АКТБ в Организацията на африканските държави от Карибския басейн (OACPS).
Свързано съдържание:
EPA — Източноафриканска общност