Споразумения за икономическо партньорство (СИП)

Научете повече за споразуменията за икономическо партньорство (СИП) на ЕС с партньорите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ).

Накратко

Споразуменията заикономическо партньорство (СИП) са споразумения за търговия и развитие, договорени между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). Те отварят напълно и незабавно пазарите на ЕС, докато партньорите от АКТБ само частично отварят вноса от ЕС през преходните периоди.

Споразумения за икономическо партньорство:

  • това е процес, който датира от подписването на Споразумението от Котону.
  • са „съобразени с конкретните регионални обстоятелства“.
  • са съвместими със СТО споразумения, но излизат извън рамките на конвенционалните споразумения за свободна търговия, съсредоточавайки се върху развитието на АКТБ, вземайки предвид техните социално-икономически условия и включвайки сътрудничество и помощ за подпомагане на страните от АКТБ да се възползват от споразуменията.
  • предоставяне на възможности за широкообхватно търговско сътрудничество в области като санитарните норми и други стандарти.
  • създаване на съвместни институции, които наблюдават изпълнението на споразуменията и разглеждат търговски въпроси в дух на сътрудничество.
  • имат за цел да бъдат движещи сили на промяната, които ще спомогнат да се даде тласък на реформата и да допринесат за доброто икономическо управление. Това ще помогне на партньорите от АКТБ да привлекат инвестиции и да стимулират икономическия си растеж.

Държави бенефициери

Като цяло 32 държави от АКТБ вече прилагат СИП в 7 региона:

Два региона в Африка — Западна Африка и Източноафриканската общност (ИАО) — все още не са приключили своите процеси на подписване, докато държавите — членки на ЕС, и 15 от 16 западноафрикански държави и 2 от 5 държави от ИАО са подписали тези регионални СИП.

Вж. преглед на изпълнението на СИП в различни държави партньори.

Асиметрични разпоредби в полза на държавите от АКТБ

СИП предвиждат разпоредби за асиметрии в полза на държавите от АКТБ, като например изключване на чувствителни продукти от либерализацията, дълги периоди на либерализация, гъвкави правила за произход и специални гаранции и мерки за селското стопанство, продоволствената сигурност и защитата на зараждащата се промишленост.

  • Въпреки че пазарите на ЕС са незабавно и напълно отворени, АКТБ разполагат с 15 години, за да бъдат отворени за внос в ЕС (със защита за чувствителния внос) и до 25 години в изключителни случаи. Освен това производителите на 20 % от най-чувствителните стоки ще се ползват от постоянна защита от конкуренция.

Тарифи

  • ЕС предоставя нулеви мита и нулеви квоти за вноса от държавите от АКТБ. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички продукти от СИП
  • Държавите от АКТБ постепенно премахват митата в продължение на 15—25 години. Чувствителните продукти, като например храните, могат да бъдат напълно изключени от либерализацията. Ако вносът на някои стоки от ЕС в държавите от АКТБ внезапно се увеличи, се прилагат защитни мерки, като например квоти за внос. Някои СИП позволяват на държавите от АКТБ да налагат нови мита по специфични причини, свързани с развитието.
  • Използвайте опцията за търсене на моя търговски асистент, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата държава на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.

Правилата за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивнияинструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Гъвкавите правила за произход дават възможност на държавите от АКТБ да изнасят продукти с суровини от други държави, особено в ключови сектори — селско стопанство, рибарство, текстил и облекло. Например даден текстилен продукт може да влезе в ЕС безмитно, ако поне един етап от неговото производство — например тъкане или плетене — е осъществен в държава със СИП.

Толеранс

Допустимите отклонения, включени в СИП, са по-леки от обичайните. Те възлизат на 15 % от цената на крайния продукт франко завода, вместо на 10 %, предвидени в повечето споразумения на ЕС. За текстил и облекло се прилагат специфични допустими отклонения.

Кумулация

Общите разпоредби на СИП включват следните видове кумулация:

  • Двустранна кумулация с ЕС
  • Диагонална кумулация и пълна кумулация с ОСТ и държавите от АКТБ. Възможно е да има различия в разпоредбите, приложими в различните СИП. Моля, проверете съответните разпоредби за всяко СИП. В повечето от прилаганите СИП „Кумулация“ с всички държави от АКТБ (както е определено във всяко СИП) ще се прилага само ако:
    • държавите, участващи в придобиването на статут на произход, са сключили споразумения за административно сътрудничество;
    • материалите за влагане и крайните продукти са придобили статут на продукти с произход чрез прилагане на същите правила за произход като включените в СИП.
  • Кумулация със съседни развиващи се страни. Материалите с произход от съседна развиваща се държава (принадлежаща към съгласувана географска единица), различна от държава от АКТБ, могат да се считат за материали с произход от държавите по СИП, когато са вложени в продукт, получен там. Моля, имайте предвид:
    • Списъкът на това, което се счита за съседна държава, е приложен към всеки протокол.
    • За да се прилага този вид кумулация, тя трябва да бъде поискана от държавите със СИП.
    • В този случай правилата за произход, приложими за суровините, идващи от съседните държави, са определени във всяко СИП.

За СИП ЮАОР, което се прилага временно от 16/9/2016 г., съществуват два други вида кумулация, които заменят разпоредбите, свързани с кумулацията със съседни развиващи се държави. Те са:

  • Кумулация по отношение на материали, които подлежат на безмитно третиране в Европейския съюз като най-облагодетелствана нация (НОН)
  • Кумулация по отношение на материали с произход от други държави, които се ползват от преференциален достъп до Европейския съюз, освободен от мита и квоти

На практика горепосоченото позволява на държавите от ЮАОР, страни по СИП, кумулация на произход за всички материали, които могат да бъдат внасяни в ЕС при нулева ставка на митото (това става или чрез рамката на преференциално споразумение с ЕС — включително ОСП — или въз основа на НОН). По този начин за държавите, подписали СИП, се установява „глобална кумулация“ за материали с нулево мито, независимо от техния произход.

Директно транспортиране

На митническите органи на държавата вносител трябва да бъдат представени доказателства за директен транспорт.

Прилага се директен транспорт между държава от Източна и Южна Африка (ИЮА) и ЕС (или през територията на другите държави, посочени в членовете относно кумулацията). Продуктите с произход могат да бъдат транспортирани по тръбопровод през територия, различна от тази на държава от ИЮА или на ЕС.

Прилага се директен транспорт между държава от Тихоокеанския басейн и ЕС (или през територията на другите държави, посочени в членовете относно кумулацията). Същият принцип се прилага и за превоза на стоки между държавите от КАРИФОРУМ и ЕС.

За СИП ЮАОР по-строгите условия на разпоредбата за „директен транспорт „се заменят с нова система, наречена „непромяна“. Правилото за непромяна позволява претоварване, съхранение и разделяне на пратки на територията на трети държави.

Възстановяване на мита

Това означава, че може да бъде поискано възстановяване на платените мита за материали, които преди това са били внесени за по-нататъшна преработка и след това изнесени в държава, която е подписала споразумение за икономическо партньорство с ЕС.

Условия на плавателните съдове

Рибата, уловена в открито море и в изключителните икономически зони на държавите със СИП, може да се счита за риба с произход от държава със СИП само когато е уловена от кораби, които отговарят на определени критерии. Тези критерии се отнасят до мястото на регистрация на кораба, знамето, под което той „плава“, и тяхната собственост.

Моля, имайте предвид, че съгласно правилата на EPA за произход няма конкретно изискване относно националността на екипажа, капитаните или лицата от командния състав. Тези изисквания, които бяха включени в първоначалното Споразумение от Котону, вече са премахнати, за да се улесни предоставянето на произход на рибата, уловена от държавите със СИП.

Поради разпоредбите относно кумулацията тези условия могат да бъдат изпълнени от различни държави със СИП.

Специфични за продуктите правила за произход

Специфичните правила за продуктите са включени в приложение II към всеки протокол. Въпреки това за някои СИП в приложение 2А са включени някои по-облекчени правила.

Използвайте опцията за търсене на моя търговски асистент, за да намерите правилата, приложими за вашия конкретен продукт, въз основа на неговата държава на произход и държавата на местоназначение.

Дерогации

В допълнение към тези разпоредби, в рамките на различни СИП са предоставени дерогации от специфичното правило за даден продукт. Например СИП с Карифорум предостави дерогация на Доминиканската република (вж. СИП Cariforum за специално правило за облекла), СИП с държавите от Южноафриканската общност заразвитие (СИП) и СИП с Тихоокеанския басейн — съответно за консервираната риба тон (вж. СИП с ИЮА за специфично правило за консервираната риба тон), и накрая, на държавите от ЮАОР, страни по СИП, бяха предоставени дерогации в няколко области, включително за риба тон и омар. (за Намибия вж. специално правило за бял тон и за Мозамбик като специално правило за скариди, скариди и омар).

Доказателства за произход

  • За да станете одобрен износител, трябва да можете да докажете пред митническите органи във Вашата държава статута на продукти с произход на вашите продукти, както и всички други изисквания, които те могат да наложат.

Митническите органи могат да отнемат статута на одобрен износител в случай на злоупотреба. За да научите повече за процедурите, свържете се с Вашите митнически органи.

  • За да могат да се ползват от преференциални митнически ставки, продуктите с произход от държавите със СИП трябва да бъдат придружени от доказателство за произход. Доказателството за произход остава валидно за срок от 10 месеца. Това може да бъде:
    • сертификат за движение EUR.1 — издаден от митническите органи на държавата износител. Износителят (или упълномощеният представител), който подава заявление за сертификат, трябва да бъде подготвен да представи документи, доказващи статута на продукти с произход на съответните продукти, при поискване и да изпълни другите изисквания на Протокола относно правилата за произход.
    • декларация върху фактура — издадена от всеки износител, за пратки на стойност 6 000 EUR или по-малко, или от одобрени износители за пратки с всякаква стойност
  • Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи статута на продукти с произход на вашите продукти, и да отговаряте на другите изисквания на Протокола относно правилата за произход.

 

Съответните образци на сертификата за движение EUR.1 и декларацията върху фактура могат да бъдат намерени във всяко споразумение за СИП като приложения към протокола относно определението на понятието „продукти с произход“ и методите на административно сътрудничество.

Изискванията към продуктите

Технически правила и изисквания

  • Научете повече за техническите изисквания, правила и процедури, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз.
  • Потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата държава на произход, в базата данни за търговски асистенти. За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да знаете неговия митнически код. Ако не знаете митническия код, можете да го търсите с името на вашия продукт в вградената търсачка.

Изисквания за здраве и безопасност СФС

  • Научете повече за стандартите в областта на здравето, безопасността, санитарните и фитосанитарните (СФС) мерки, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз.
  • Потърсете правилата в областта на здравето, безопасността и санитарните и фитосанитарните мерки, приложими за вашия продукт и неговата държава на произход, в базата данни за търговски асистенти. За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да знаете неговия митнически код. Ако не знаете митническия код, можете да го потърсите чрез вградената търсачка с наименованието на продукта.

Документи и процедури за митническо оформяне

Процедури за доказване и проверка на произхода

За описание на начина на доказване на произхода на вашите продукти, за да поискате преференциална тарифа, и на правилата, свързани с проверката на произхода от страна на митническите органи, моля, направете справка с раздела относно правилата за произход по-горе.  

Други документи

Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

Интелектуална собственост и географски указания

Търговия с услуги

Обществени поръчки

За колективно

Други (конкуренция, ТУР)

Конкуренцията

  • От 2014 г. насам ЕС спира експортните субсидии за всички продукти, изнасяни за държави със СИП.
  • ЕС е свел до минимум мерките, водещи до изкривяване на производството и търговията
  • Ако местната промишленост е застрашена поради рязкото увеличаване на вноса от Европа, СИП позволяват да се предприемат мерки за защита на промишлените сектори и зараждащата се промишленост.

Устойчивото развитие

СИП се основават изрично на „съществените и основни“ елементи, определени вСпоразумението от Котону, т.е. правата на човека, демократичните принципи, принципите на правовата държава и доброто управление. По този начин СИП съдържат някои от най-силните формулировки относно правата и устойчивото развитие, налични в споразуменията на ЕС.

  • „Клаузата за неизпълнение „означава, че „подходящи мерки“ (както е предвидено в Споразумението от Котону) могат да бъдат предприети, ако някоя от страните не изпълни задълженията си по отношение на съществените елементи. Това може да включва преустановяване на търговските ползи.
  • Съвместните институции по СИП са натоварени с функцията да наблюдават и оценяват въздействието на изпълнението на СИП върху устойчивото развитие на страните. В съответствие със Споразумението от Котону гражданското общество и членовете на парламента играят ясна роля.

Регионалната интеграция

СИП имат за цел да допринесат за регионалната икономическа интеграция. В клаузите за регионални преференции в СИП се посочва, че държавите в един и същ регион си предоставят поне същите предимства като тези на ЕС.

Следователно СИП се отнасят както до търговията между държавите, участващи в СИП, така и до търговията с ЕС.

  • ЕС предоставя помощ за развитие и мерки за изграждане на търговски капацитет в подкрепа на земеделските стопани от АКТБ при спазването на санитарните, фитосанитарните и други селскостопански стандарти.

Укрепване на капацитета и техническа помощ

Заедно с всяко СИП ЕС предоставя техническа помощ за търговията. Това помага на държавите да адаптират своите митнически процедури и да намалят документацията. За вас това означава по-малко неудобства при работата с митниците.

Полезни връзки и документи

Вж. брошурата „Извеждане на партньорството в практика“. Споразумения за икономическо партньорство (СИП) между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ)

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки