Данък върху добавената стойност

Вашата компания продава ли стоки или услуги? Този раздел ви помага да разберете някои от данъците, които могат да се прилагат в ЕС.

Процент от приходите от данъка върху добавената стойност (ДДС), изчислен на единна основа, е предназначен за финансиране на бюджета на ЕС. ДДС се налага върху добавената стойност на всеки етап от производствената верига на всеки продукт или услуга, начислява се върху крайното потребление и се събира частично

  • за всички търговски дейности, а именно: доставки на стоки и услуги, внос и вътреобщностни сделки (стоки, въведени в държава от ЕС от друга държава от ЕС)
  • на всеки етап от производството и разпространението на стока или услуга, като се начислява процент от цената на всяка сделка. ДДС обаче в крайна сметка се поема от крайния потребител.
  • чрез режим, при който определени данъчно задължени лица (тези регистрирани по ДДС) начисляват ДДС върху своите продажби (данък върху продукцията) и възстановяват ДДС, начислен върху техните покупки на стоки или услуги, използвани в тяхната стопанска дейност (данък върху входящите ресурси). Разликата между данъка по извършени доставки и данъка по получени доставки е окончателно събраният ДДС

Приложимо законодателство

Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември относно общата система на данъка върху добавената стойност е основното европейско законодателство относно общата система на данъка върху добавената стойност (ДДС). ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“ отговаря за прилагането на правилата за ДДС.

Облагаеми сделки

Основните дейности, подлежащи на облагане с ДДС, са:

  • Доставка на стоки за търговски цели на територията на държава от ЕС, извършена от данъчнозадължено лице
  • Доставка на услуги: ДДС е изискуем в държавата от ЕС, в която е установен получателят на услугата
  • Вътреобщностни сделки: покупките между търговци, пребиваващи в различни държави от ЕС, не се считат за внос и износ, а за вътреобщностни сделки. Вътреобщностните придобивания и доставките на стоки, извършени между търговци, регистрирани по ДДС, ще се начисляват в държавата от ЕС, до която се изпращат стоките.
  • Внос: ДДС се начислява върху вноса на стоки и обикновено се начислява, когато се извършват процедурите за митническо оформяне, за да бъдат допуснати за обращение. Когато обаче стоките се внасят в една държава от ЕС, но са предназначени за употреба или потребление в друга, те могат да бъдат поставени под режим с отложено плащане на ДДС. Съгласно този режим ДДС ще се начислява в държавата на местоназначение, а не в държавата на влизане в ЕС.

Плащане на ДДС (внос)

Плащанията на ДДС при внос се третират по същия начин като митата.

Данъчнозадължените лица трябва да попълнят и представят на митническите органи единния административен документ, който трябва да включва стойността на стоките, мястото на произход, получателя, местоназначението, цената, теглото и т.н.

Информацията за ДДС, акцизите и митата трябва да бъде попълнена в клетка 47 от формуляра.

Данъчна основа

Данъчната основа е общата сума, действително платена или подлежаща на плащане от купувача, клиента или трето лице. Като цяло данъчната основа е фактурираната цена, включително:

  • данъци, мита, налози и такси, с изключение на самия ДДС
  • съпътстващи разходи като комисионни, опаковане, транспорт и застрахователни разходи, начислявани от доставчика на купувача или клиента.

При вноса на стоки данъчната основа включва и съпътстващите разходи, направени до местоназначението:

„Облагаема сума = Стойност за митнически цели + мита и всякакви други данъци, дължими във връзка с вноса + допълнителни разходи до местоназначението.“

Минимални ставки на ДДС

Облагаемите сделки са предмет на ставките и разпоредбите, одобрени от държавата от ЕС, на която се доставят стоките или услугите. Всяка държава от ЕС може да определя ставки в съответствие със следните ограничения:

  • стандартната ставка не може да бъде по-малка от 15 %. Държавите отЕС могат също така да прилагат една или две намалени ставки, които не следва да бъдат по-малки от 5 % и се прилагат само за много специфични доставки на стоки.
  • Директивата позволява прилагането на намалена ставка, не по-ниска от 12 % („такса за паркиране“) за някои стоки или услуги.
  • тя също така позволява на някои държави от ЕС да поддържат намалени ставки, по-ниски от минимума от 5 % (супер намалени ставки).

Стоки, за които се прилагат намалени ставки на ДДС

Приложение III към Директивата за ДДС позволява на държавите от ЕС да прилагат намалени ставки за следните категории:

  1. хранителни продукти (включително напитки, но с изключение на алкохол) за консумация от хора и животни. Това включва живи животни, семена, растения, съставки, които обикновено са предназначени за приготвяне на хранителни продукти и продукти, които обикновено са предназначени за допълване или заместване на храни.
  2. водоснабдяване
  3. фармацевтични продукти от видовете, които обикновено се използват за здравеопазване, профилактика на заболявания и лечение за медицински и ветеринарни цели, включително продукти, използвани за контрацепция и санитарна защита
  4. медицинско оборудване, помощни средства и други уреди, които обикновено са предназначени за облекчаване или лечение на инвалидност, изключително за лична употреба от инвалиди. Това включва ремонт на такива стоки, както и детски столчета за кола
  5. превоз на пътници и придружаващия ги багаж
  6. доставка на книги (включително под наем от библиотеки). Това включва брошури, листовки за детски картини, книги за рисуване или оцветяване, музика, отпечатани или ръкописни, карти, хидрографски диаграми, вестници и периодични издания. Не се включват материали, изцяло или съществено предназначени за реклама
  7. достъп до спектакли, театри, циркове, панаири, увеселителни паркове, концерти, музеи, зоологически градини, кина, изложби, подобни културни събития и съоръжения и накрая приемане на радио- и телевизионни услуги
  8. услуги, предоставяни от писатели, композитори и артисти-изпълнители (включват се и роялти)
  9. доставка, строителство, обновяване и промяна на жилища, предоставяни като част от социална политика
  10. доставки на стоки и услуги от вид, обичайно предназначен за използване в селскостопанското производство, но с изключение на дълготрайни активи като машини или сгради
  11. настаняване, предоставено от хотели и подобни обекти, включително предоставяне на ваканционно настаняване и отдаване под наем на къмпинги и каравани паркове
  12. достъп до спортни събития
  13. използване на спортни съоръжения
  14. доставка на стоки и услуги от организации, признати от държавите от ЕС като благотворителни организации и занимаващи се със социални или социалноосигурителни дейности
  15. услуги, предоставяни от погребални и кремационни услуги, заедно с доставката на свързани с тях стоки
  16. предоставяне на медицинска и стоматологична помощ, както и термично лечение
  17. услуги, предоставяни във връзка с почистване на улици, събиране на отпадъци и третиране на отпадъци

Суспензивни режими и свободни зони

Внесените стоки могат да бъдат поставени под един от митническите режими, изброени по-долу:

  • стоки, поставени на временно складиране
  • стоки под режим активно усъвършенстване (система от отложено плащане на мито)
  • стоки, поставени в митническо складиране или свободни зони
  • временен внос
  • транзитни режими
  • Свободни зони, в които стоките са освободени от ДДС, както и вносни мита и такси

ДДС обаче няма да бъде изискуем, докато стоките не влязат на пазара за продажба на обществеността.

Ставки на ДДС в страните от ЕС

Настоящите ставки на ДДС (%) в държавите от ЕС са:

 

(+) Някои държави — членки на ЕС, временно намалиха ставките на ДДС за конкретни стоки в подкрепа на борбата с COVID-19 в съответствие с разпоредбите, предвидени в националното им законодателство.

Специални територии

Някои територии на държавите от ЕС могат да бъдат изключени от приложното поле на ДДС или да прилагат специални ставки.

Територии на държави от ЕС, изключени от прилагането на ДДС
  • Германия: остров Хелголанд и територията на Бюсинген
  • Италия: Ливиньо, Кампионе д’Италия и италианските води на езерото Лугано
  • Франция: Гуадалупе, Гвиана, Мартиника, Реюнион, Майот
  • Испания: Сеута, Мелиля и Канарските острови
  • Гърция: Планината Атон
  • Австрия: Юнгхолц и Мителберг
  • Дания: Гренландия и Фарьорските острови
  • Финландия: островите Оланд
Територии със специални цени
  • Португалия: Азорските острови и Мадейра
  • Гърция: няколко острова в Егейско море
  • Франция: Корсика
Трети територии, които се третират като държави от ЕС

Сделките с произход или предназначени за Княжество Монако се третират като сделки с произход от или предназначени за Франция.

Данни за ДДС по държави

Австрия

 

Белгия

 

България

 

Хърватия

 

Кипър

 

Чешката република

 

Дания

 

Естония

 

Финландия

 

Франция

 

Германия

 

Гърция

 

Унгария

 

Ирландия

 

Италия

 

Латвия

 

Литва

 

Люксембург

 

Малта

 

Нидерландия

 

Полша

 

Португалия

 

Румъния

 

Словашката република

 

Словения

 

Испания

 

Швеция

 

Бързи връзки