Časté dotazy
Chcete-li vyhledat dotaz v Častých otázkách, můžete použít funkci vyhledávání nebo procházet seznam pojmů.
Můj obchodní asistent pro služby a investice je k dispozici v angličtině. Rovněž je zajištěn strojový překlad do všech jazyků EU.
Ne, využití mého obchodního asistenta pro služby a investice je bezplatné.
Některé informace jsouvšak chráněny autorským právem. Informace, které jsou k dispozici o mém obchodním asistentovi pro služby a investice, nesmějí být použity k dalšímu prodeji nebo k poskytování poradenských služeb, přerozdělování, budování databází, ukládání ani k jinému účelu, než je referenční použití na podporu vlastních mezinárodních obchodních procesů uživatele. Jakékoli jiné použití je zakázáno, pokud to majitel údajů výslovně písemně neschválí.
Obecné informace a pokyny o obchodu službami jsou k dispozici zde.
Můžete nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře, který je k dispozici v horní části stránky.
Byli bychom rádi, kdybyste nám zaslali zpětnou vazbu!
K mezinárodnímu obchodu se službami obvykle dochází v kterémkoli z těchto čtyř způsobů poskytování služeb.
- Přeshraniční poskytování služeb: jedná se o poskytnutí služby z území jedné země na území jiného státu.
- Spotřeba v zahraničí: jedná se o poskytnutí služby na území jedné země spotřebiteli z jiné země.
- Obchodní přítomnost: jedná se o poskytování služby poskytovatelem služby z jedné země prostřednictvím obchodní přítomnosti na území jiné země.
- Přítomnost/pohyb fyzických osob/profesionálů: jedná se o poskytování služby poskytovatelem služby z jedné země prostřednictvím přítomnosti fyzických osob určité země na území jiné země.
Můj obchodní asistent pro služby a investice nezahrnuje druhý výše uvedený způsob poskytování „spotřeby v zahraničí“, neboť tento způsob poskytování se zaměřuje na pohyb spotřebitelů do třetích zemí.
Více informací naleznete zde.
Můj obchodní asistent pro služby a investice je k dispozici pro Kanadu, Čínu, Hongkong, Japonsko, Norsko, Švýcarsko, Velkou Británii a Spojené státy. Seznam zahrnutých zemí se bude postupně rozšiřovat.
Informace, které jsou pro tyto země k dispozici, zahrnují přibližně 100 odvětví služeb.
Najdete zde informace pro přibližně 100 odvětví, jako jsou obchodní a odborné služby, dopravní služby, finanční služby nebo telekomunikace. K dispozici jsou také informace o výrobě.
Při vývozu služeb do zemí, na které se nevztahuje Můj obchodní asistent pro služby, se můžete obrátit na příslušný vnitrostátní orgán ve vašem členském státě nebo příslušnou obchodní komoru nebo vyhledat informace na internetových stránkách příslušného orgánu země, do které chcete vyvážet.
Můj obchodní asistent pro služby a investice poskytuje informace podle způsobu dodávky o následujících podmínkách přístupu na trh.
- Přeshraniční poskytování služeb
- omezení přenosu dat a požadavky na lokalizaci dat
- licenční, povolovací, kvalifikační a registrační požadavky
- požadavky na místní přítomnost
- množstevní omezení
- daňová a jiná finanční opatření
- Obchodní přítomnost
- přístup k půdě
- omezení přenosu dat a požadavky na lokalizaci dat
- horní hranice zahraničního kapitálu a prověřování investic
- požadavky na právní formu
- licenční a povolovací požadavky
- požadavky na státní příslušnost a požadavky na vrcholné vedení a správní rady
- množstevní omezení
- daňová a jiná finanční opatření
- přenos technologií a přenos požadavků na údaje
- místní obsah a požadavky na vývoz
- Dočasný pohyb fyzických osob
- testy trhu práce
- požadavky na udělování licencí a odbornou kvalifikaci
- požadavky na státní příslušnost a pobyt
- požadavky na pracovní povolení
„Podmínkou přístupu na trh“ se rozumí požadavky, které země uplatňuje s cílem umožnit poskytovatelům služeb z jiné země poskytovat služby na svém území.
My Trade Assistant for Services and Investment je nejnovější expanzí Access2Markets. Společnostem z EU nabízí bezplatné informace o podmínkách, které musí splnit při vývozu služeb na trhy mimo EU.
Najdete zde informace o požadavcích, které by společnost z EU měla splňovat, aby mohla vyvážet služby a přistupovat na trhy mimo EU, a to ve třech způsobech dodávek, jakož i informace o příslušných orgánech ve třetích zemích. Informace jsou v současné době k dispozici pro přibližně 100 odvětví služeb v 8 zemích. Seznam zahrnutých zemí bude postupně rozšiřován.
Informace dostupné na mém obchodním asistentovi pro služby a investice nejsou právně závazné.
Dostupné informace se aktualizují jednou ročně.
Služby nebo nehmotné zboží, jako je programové vybavení, se do EU dovážejí bezcelně. Pokud je však software vyvinutý v EU začleněn do zboží ve třetí zemi, např. automobil v Japonsku a tento automobil je dovážen do EU, mohl by se dovozce vyhnout placení cla z hodnoty softwaru EU, pokud by využil režimu pasivního zušlechťovacího styku. Další informace naleznete zde.
Výrobek, který byl vyroben mimo EU na základě inženýrského projektu nebo jakéhokoliv druhu designu (např. oděvy navržené v EU, ale vyrobené ve třetí zemi) vyvinutý v EU, není zatížen daní z hodnoty služeb poskytovaných v EU. Je tomu tak za podmínky, že takový projekt designu, inženýrství nebo vývoje byl nezbytný pro výrobu výrobku. Clo se vybírá na základě celní hodnoty dováženého výrobku bez hodnoty služby vyrobené v EU. Pokud by takové služby byly poskytnuty mimo EU, musela by celní hodnota zboží zahrnovat hodnotu těchto služeb (viz čl. 71 odst. 1 písm. b) bod iv) celního kodexu Unie).
Pro další podrobnosti o výpočtu celní hodnoty v takových případech se prosím obraťte na svůj celní úřad nebo na adresu European Customs Valuation Compendium.
Obvykle se na výrobek dovážený ze třetích zemí bez ohledu na původ součástí těchto výrobků vztahuje clo podle kombinované nomenklatury EU, pokud tento výrobek nebyl plně liberalizován na základě dohody o volném obchodu mezi EU a vyvážející zemí. Dovozce však může využít dostupných celních režimů v EU, aby se vyhnul placení cla ze součásti, která je vyrobena v EU, ale zpracována ve třetí zemi.
Dostupným postupem pro danou situaci je pasivní zušlechťovací styk. To znamená, že společnost, která vyvinula nebo zakoupila software v EU (vlastník softwaru), musí získat povolení k pasivnímu zušlechťovacímu styku předtím, než je software instalován v automobilu nebo jeho části. Společnost se musí obrátit na příslušný celní orgán, který se nachází v místě, kde jsou vedeny záznamy a dokumentace držitele softwaru umožňující celnímu orgánu přijmout rozhodnutí (hlavní účetnictví pro celní účely) (v jednom z 27 členských států).
Údaje, které je třeba v povolení vyplnit, zahrnují údaj o hodnotě softwaru (obchodní hodnota), která se pak odečte od hodnoty dovezeného automobilu/vozidla při dovozu. Hodnotou softwaru budou jeho výrobní náklady nebo kupní cena. Clo bude vybíráno z rozdílu v této hodnotě (přidané hodnotě). Celní orgány stanoví lhůtu, v níž bude režim pasivního zušlechťovacího styku vyřízen, tj. dobu, do které by měl být uskutečněn dovoz konečného produktu.
Dovozce z EU musí v celním prohlášení s návrhem na propuštění zboží do volného oběhu uvést odkaz na příslušné povolení pasivního zušlechťovacího styku.