Często zadawane pytania
Często zadawane pytania można wyszukiwać, korzystając z funkcji wyszukiwania lub przeglądając wykaz terminów
Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji jest dostępny w języku angielskim. Zapewnia się również tłumaczenie maszynowe na wszystkie języki UE.
Nie, korzystanie z usług Mójego asystenta ds. handlu usługami i inwestycjami jest bezpłatne.
Niektóre informacje sąjednak chronione prawem autorskim. Informacje dostępne na temat mojego asystenta ds. handlu usługami i inwestycjami nie mogą być wykorzystywane do odsprzedaży lub świadczenia usług doradczych, redystrybucji, tworzenia baz danych, przechowywania ani do celów innych niż wykorzystanie referencyjne w celu wsparcia własnych międzynarodowych procesów biznesowych użytkownika. Wszelkie inne sposoby wykorzystywania danych są zabronione, chyba że właściciel danych wyraźnie wyrazi na to zgodę na piśmie.
Ogólne informacje i wytyczne dotyczące handlu usługami są dostępne tutaj.
Można skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na górze strony.
Z przyjemnością otrzymamy Państwa uwagi!
Międzynarodowy handel usługami ma zwykle miejsce w ramach któregokolwiek z tych czterech sposobów świadczenia usług.
- Transgraniczne świadczenie usług: jest to świadczenie usługi z terytorium jednego kraju na terytorium innego państwa.
- Konsumpcja za granicą: jest to świadczenie usług na terytorium jednego kraju na rzecz konsumenta z innego państwa.
- Obecność handlowa: jest to świadczenie usługi przez usługodawcę z jednego państwa poprzez obecność handlową na terytorium innego państwa.
- Obecność/przemieszczanie się osób fizycznych/profesjonalnych: jest to świadczenie usługi przez usługodawcę z jednego państwa poprzez obecność osób fizycznych danego państwa na terytorium innego państwa.
Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji nie obejmuje drugiego sposobu świadczenia usług, o którym mowa powyżej, „konsumpcji za granicą”, ponieważ ten sposób świadczenia koncentruje się na przemieszczaniu się konsumentów do państw trzecich.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji jest dostępny w Kanadzie, Chinach, Hongkongu, Japonii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Lista krajów objętych programem będzie się stopniowo rozszerzać.
Informacje dostępne dla tych krajów obejmują około 100 sektorów usług.
Możesz znaleźć informacje dla około 100 sektorów, takich jak usługi biznesowe i profesjonalne, usługi transportowe, usługi finansowe lub telekomunikacja. Dostępne są również informacje na temat produkcji.
W przypadku eksportu usług do krajów, których nie obejmuje mój asystent handlowy ds. usług, możesz skontaktować się z właściwym organem krajowym w Twoim państwie członkowskim lub odpowiednią izbą handlową lub poszukać informacji na stronie internetowej właściwego organu kraju, do którego chcesz eksportować.
Mój Asystent Handlowy ds. Usług i Inwestycji udziela informacji, w podziale na sposoby świadczenia usług, na temat następujących warunków dostępu do rynku.
- Transgraniczne świadczenie usług
- ograniczenia transferu danych i wymogi dotyczące lokalizacji danych
- wymogi dotyczące licencjonowania, autoryzacji, kwalifikacji i rejestracji
- Wymogi dotyczące obecności lokalnej
- ograniczenia ilościowe
- podatki i inne środki finansowe
- Obecność handlowa
- dostęp do gruntów
- ograniczenia transferu danych i wymogi dotyczące lokalizacji danych
- limity kapitału zagranicznego i monitorowanie inwestycji
- wymogi dotyczące formy prawnej
- wymogi w zakresie licencjonowania i udzielania zezwoleń
- Wymogi dotyczące obywatelstwa i wymogi dotyczące kadry kierowniczej wyższego szczebla i zarządów
- ograniczenia ilościowe
- podatki i inne środki finansowe
- transfer technologii i wymogi dotyczące transferu danych
- zawartość lokalna i wymogi eksportowe
- Tymczasowe przemieszczanie się osób fizycznych
- testy rynku pracy
- wymogi dotyczące licencjonowania i kwalifikacji zawodowych
- Wymogi dotyczące obywatelstwa i miejsca zamieszkania
- Wymagania dotyczące pozwolenia na pracę
„Warunek dostępu do rynku” odnosi się do wymogów, które państwo stosuje w celu umożliwienia usługodawcom z innego kraju świadczenia usług na jego terytorium.
My Trade Assistant for Services and Investment to najnowsze rozszerzenie Access2Markets. Oferuje on przedsiębiorstwom z UE bezpłatne informacje na temat warunków, jakie muszą spełnić przy eksporcie usług na rynki poza UE.
Informacje na temat wymogów, które przedsiębiorstwo z UE powinno spełnić, aby eksportować usługi i uzyskać dostęp do rynków poza UE, można znaleźć w trzech sposobach świadczenia usług, a także informacje na temat organów odpowiedzialnych w państwach trzecich. Informacje te są obecnie dostępne dla około 100 sektorów usług w 8 krajach. Lista krajów objętych programem będzie stopniowo rozszerzana.
Informacje dostępne na temat mojego asystenta handlowego ds. usług i inwestycji nie są prawnie wiążące.
Dostępne informacje są aktualizowane raz w roku.
Usługi lub dobra niematerialne, takie jak oprogramowanie, są przywożone do UE bezcłowo. Jeżeli jednak oprogramowanie opracowane w UE zostanie włączone do towaru w państwie trzecim, np. samochód w Japonii, a samochód jest importowany do UE, importer mógłby uniknąć płacenia ceł od wartości unijnego oprogramowania, gdyby skorzystał z procedury uszlachetniania biernego. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Produkt, który wyprodukowano poza UE na podstawie projektu inżynieryjnego lub jakiegokolwiek projektu (np. odzieży zaprojektowanej w UE, ale wyprodukowanej w państwie trzecim) opracowanej w UE, nie jest obciążony cłem za wartość usług świadczonych w UE. Jest to pod warunkiem, że taki projekt projektowy, inżynieryjny lub projekt rozwojowy był niezbędny do wytworzenia produktu. Cło jest naliczane na podstawie wartości celnej przywożonego produktu, z wyłączeniem wartości usługi wyprodukowanej w UE. Jeżeli takie usługi byłyby świadczone poza UE, wartość celna towarów musiałaby zawierać wartość tych usług (zob. art. 71 ust. 1 lit. b) ppkt (iv) unijnego kodeksu celnego).
Aby uzyskać więcej informacji na temat obliczania wartości celnej w takich przypadkach, prosimy o kontakt z urzędem celnym w Państwa kraju lub w europejskim kompendium wartości celnej.
Zwykle produkt przywożony z państw trzecich, niezależnie od pochodzenia komponentów takich produktów, jest obciążony cłem zgodnie z Nomenklaturą Scaloną UE, chyba że produkt taki został w pełni zliberalizowany na mocy umowy o wolnym handlu między UE a państwem wywozu. Importer może jednak skorzystać z dostępnych procedur celnych w UE, aby uniknąć płacenia cła od komponentu wyprodukowanego w UE, ale przetwarzanego w państwie trzecim.
Dostępną procedurą w przedmiotowej sytuacji jest uszlachetnianie bierne. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które opracowało lub nabyło oprogramowanie w UE (właściciel oprogramowania), musi uzyskać pozwolenie na uszlachetnianie bierne przed zainstalowaniem oprogramowania w samochodzie lub jego części. Przedsiębiorstwo musi zwrócić się do właściwego organu celnego znajdującego się w miejscu, w którym prowadzona jest ewidencja i dokumentacja właściciela oprogramowania umożliwiająca organowi celnemu podjęcie decyzji (główna księgowość do celów celnych) (w jednym z 27 państw członkowskich).
Szczegółowe informacje, które należy wypełnić w pozwoleniu, obejmują wskazanie wartości oprogramowania (wartość handlowa), którą następnie odejmuje się od wartości przywożonego samochodu/części samochodu przy przywozie. Wartością oprogramowania będą jego koszty produkcji lub cena zakupu. Podatek będzie naliczany od różnicy w tej wartości (wartość dodana). Organy celne określą termin zakończenia procedury uszlachetniania biernego, tj. termin, w którym ma nastąpić przywóz produktu końcowego.
Unijny importer musi odnieść się do odpowiedniego pozwolenia na uszlachetnianie bierne w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do swobodnego obrotu.