Üldiste tariifsete soodustuste kava (GSP)

Kas teie ettevõte impordib tooteid arenguriikidest või vähim arenenud riikidest? See jaotis aitab teil mõista ELi üldiste tariifsete soodustuste kava.

Üldiste tariifsete soodustuste kava kohta

ELi praegust üldiste tariifsete soodustuste kava (määrus(EL) nr 978/2012)on kohaldatud alates 1. jaanuarist 2014.2023. aasta novembris pikendati selle üldiste tariifsete soodustuste kava määruse kohaldamist kuni 2027. aasta detsembrini, kuni Euroopa Parlament ja ELi nõukogu kiidavad läbivaadatud üldiste tariifsete soodustuste kava määruse heaks.

Kava kolme korda – üldist GSP kava, GSP+ stimuleerimiskava ja kava „Kõik peale relvade” – tugevdatakse, kohandades soodustusi ja tagades nende suurema mõju.

GSP tingimustele vastavad riigid on loetletud GSP määruse I lisas. Riigid, kes saavad kasu uutest üldiste tariifsete soodustuste kava soodustustest, on loetletud II lisas. Kõike peale relvade kasusaajad on loetletud IV lisas.

Kuidas taotleda säästvat arengut ja head valitsemistava stimuleeriva erikorra (GSP+) kohaldamist, on sätestatud määruses (EL) nr 978/2012 ja komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 155/2013.

Päritolureeglid

 

Sooduskohtlemisesaamiseks peab teie toode vastama lepingus sätestatud päritolureeglitele. Palun kontrollige minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente.

Selles jaotises on esitatud üldine teave päritolureeglite ja päritolumenetluste kohta.

Päritolu on kaubeldavate kaupade "majanduslik riikkondsus". Kui te ei ole teemaga varem kokku puutunud, leiate põhimõistete tutvustuse kaupade jaotisest.

Päritolureeglid

Kust ma leian reeglid?

Päritolureeglid on sätestatud järgmistes õigusdokumentides:

Pange tähele, et need on põhjalikud eeskirjad, mis ei puuduta ainult päritolu. Komisjoni juhend üldiste tariifsete soodustuste kava päritolureeglite kohta (EuroopaLiidu päritolureeglid üldiste tariifsete soodustuste kava jaoks: Juhend kasutajatele) sisaldab GSP päritolureegleid käsitleva õigusakti mitteametlikku konsolideeritud versiooni.

Kas minu toode on pärit GSP raames soodustatud riigist?

Selleks et teie toote suhtes saaks kohaldada GSP alusel madalamat soodustariifi või nulltariifi, peab see olema pärit GSP raames soodustatud riigist. Toodet käsitatakse GSP raames soodustatud riigist pärinevana, kui see on

  • täielikult saadud või toodetud soodustatud riigis või
  • mis on saadud soodustatud riigis ja milles on kasutatud materjale, mis ei ole täielikult saadud või toodetud, kuid on läbinud piisava töö või töötluse, nagu on määratletud komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2015/2446 lisas 22-03
    esitatud tootepõhistes eeskirjades. Lisas 22-03 on esitatud kaks eeskirjade kogumit: üks, mida kohaldatakse vähim arenenud GSP raames soodustatud riikide suhtes, ja teine, mida kohaldatakse kõigi teiste GSP raames soodustatud riikide suhtes.

Näited peamistesttootepõhistesteeskirjadestELi kaubanduslepingutes

  • lisandväärtuse reegel – tootes sisalduvate päritolustaatuseta materjalide koguväärtus ei tohi ületada teatavat protsenti toote tehasehinnast
  • tariifse klassifikatsiooni muutmine – tootmisprotsessi tulemusena muutub päritolustaatuseta materjalide ja lõpptoote tariifne klassifikatsioon – näiteks paberi tootmine (harmoneeritud süsteemi grupp 48) päritolustaatuseta paberimassist (harmoneeritud süsteemi grupp 47)
  • eritoimingud – nõutav on konkreetne tootmisprotsess, näiteks kiudude ketramine lõngaks – selliseid eeskirju kasutatakse peamiselt tekstiili-, rõiva- ja keemiatööstuses;

Näpunäiteid, mis aitavad teil järgida tootepõhiseid eeskirju

Nähakse ette täiendav paindlikkus, et aidata teil järgida tootepõhiseid eeskirju, nagu lubatud hälve või kumulatsioon.

Tolerants

GSP puhul võimaldab lubatud hälbe reegel tootjal kasutada päritolustaatuseta materjale, mis on tavaliselt tootepõhise reegliga keelatud, kui nende netomass või -väärtus ei ületa

  • 15 % toote massist harmoneeritud süsteemi gruppidesse 2 ja 4–24 kuuluvate põllumajandustoodete ja töödeldud põllumajandustoodete puhul, v.a gruppi 16 kuuluvad töödeldud kalandustooted
  • 15 % toote tehasehinnast muude tööstustoodete puhul kui tekstiil ja rõivad

Erihälbeid kohaldatakse harmoneeritud süsteemi gruppidesse 50–63 klassifitseeritud tekstiil- ja rõivatoodete suhtes, mis on esitatud lisa 22–03 A märkuse 6 ja märkuse 7 sissejuhatavates märkustes.

Seda hälvet ei tohi kasutada tootepõhistes reeglites loetletud päritolustaatuseta materjalide maksimaalse väärtuse piirmäära ületamiseks.

Kumulatsioon

GSPga nähakse ette järgmised päritolu kumuleerimise viisid:

  • Kahepoolne kumulatsioon, mis võimaldab toote valmistamisel kasutatud EList pärit materjale käsitada GSP raames soodustatud riigist pärit materjalidena
  • piirkondlik kumulatsioon, mis võimaldab kumulatsiooni konkreetsetes piirkondlikes riikide rühmades. Praegu kehtib see

I rühm

  • Kambodža
  • Indoneesia
  • Laos
  • Myanmar/Birma
  • Filipiinidel
  • Vietnam*

*Vietnam ei ole alates 1. jaanuarist2023 enam GSP raames soodustatud riik

III rühm

  • Bangladesh
  • Bhutan
  • India
  • Nepal
  • Pakistan
  • Sri Lanka

Selline kumulatsioon võimaldab käsitada samasse rühma kuuluvatest riikidest imporditud materjale päritolustaatusega materjalidena, kui neid kasutatakse toote valmistamiseks. Lisas 22-05 on teatavad eritingimused tekstiiltoodetele ja lisas 22-04 loetletud teatavatele toodetele, mis on piirkondlikust kumulatsioonist välja jäetud.

  • Piirkondadevaheline kumulatsioon, mis võimaldab I ja III rühma soodustatud riikidel kasutada teise riigi materjali päritolustaatusega materjalina. Selle kumulatsiooni kohta esitatakse taotlus, mida ei rahuldata automaatselt. Praegu kehtib üks selline kumulatsioon.
  • Laiendatud kumulatsioon, mis võimaldab soodustatud riigil taotleda kumulatsiooni riigiga, kellega Euroopa Liidul on vabakaubandusleping. Praegu seda kumulatsiooni ei kohaldata.
  • Kumulatsioon Norra, Šveitsi ja Türgiga võimaldab käsitada nendest kolmest riigist pärit materjale soodustatud riigist pärit materjalidena, kui neid kasutatakse toote valmistamiseks. Sellist kumulatsiooni ei kohaldata harmoneeritud süsteemi gruppidesse 1–24 kuuluvate põllumajandustoodete suhtes.

Erandid

Teatavatel tingimustel võib teha konkreetse erandi, et võimaldada leebemaid päritolureegleid, mida kohaldatakse teatavatest riikidest pärit konkreetsete toodete suhtes. Selline erand on tehtud Cabo Verdele ja kehtib praegu Cabo Verde suhtes.

Muud nõuded

Teie toode peab vastama ka kõigile muudele protokolli kohaldatavatele nõuetele (nt ebapiisav töö või töötlemine või mittemuutmise reegel).

Mittemuutmise reegel

Päritolustaatusega tooted tuleb vedada GSP raames soodustatud riigist ELi, ilma et neid kolmandas riigis täiendavalt töödeldaks.

Teatavaid toiminguid võib teha kolmandas riigis, kui tooted jäävad tollijärelevalve alla, näiteks:

  • märkide, etikettide, pitserite või muude dokumentide lisamine või kinnitamine, et tagada importiva riigi konkreetsete siseriiklike nõuete täitmine
  • Toodete säilitamine heades tingimustes
  • hoidla
  • saadetiste osadeks jagamine

Toll võib nõuda tõendeid eeskirja täitmise kohta, näiteks:

  • lepingulised veodokumendid, näiteks konossemendid;
  • pakendite märgistamisel või nummerdamisel põhinevad faktilised või konkreetsed tõendid
  • mis tahes tõendid, mis on seotud kauba endaga;

Tollimaksu tagastamine

GSP kava raames on lubatud soodustariifi alusel eksporditava toote valmistamiseks kasutatud päritolustaatuseta materjalidelt varem makstud tollimaksude tagasimaksmine.

Päritolumenetlused

Kuidas taotleda soodustariifi

Eksportijad ja importijad peavad järgima päritolumenetlusi. Soodustariifi taotlusega seotud päritolumenetlused ja tolliasutuste tehtav kontroll on sätestatud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/2447 artiklites 60 ja 70–112. Neis selgitatakse näiteks seda, kuidas deklareerida toote päritolu, kuidas taotleda soodustusi või kuidas tolliasutused saavad toote päritolu kontrollida.

Päritoludeklaratsioon

  • Päritolutõendit ei nõuta ELi importimisel, kui saadetise koguväärtus ei ületa väikepakendite puhul 500 eurot ja isikliku pagasi puhul 1200 eurot.

Päritolutõendid

Soodustatud riikide eksportijad võivad ise deklareerida, et nende toode on päritolustaatusega, esitades päritolukinnituse, mille võib koostada

Päritolukinnitus on päritoludeklaratsioon, mille registreeritud eksportija esitab kaubaarvel, saatelehel, pakkelehel või muus äridokumendis, mis võimaldab kaupa ja eksportijat identifitseerida. Päritolukinnituse tekst on sätestatud määruse (EL) 2015/2447 lisas 22-07. Päritolukinnitust käsitlevad eeskirjad on esitatud peamiselt kõnealuse määruse artiklites 92 ja 93.

Pärast 30. juunit 2020 on päritolutõend tariifse sooduskohtlemise taotlemiseks üldiste tariifsete soodustuste kava raames päritolukinnitus, mille on välja andnud eksportijad, kes on soodustatud riigis registreeritud registreeritud eksportijate süsteemis (REX). Pärast seda kuupäeva ei aktsepteerita enam vormi A sertifikaate.

Võttes aga arvesse COVID-19 pandeemia põhjustatud häireid, on võimalik taotleda pikemat üleminekuperioodi. Riikidele, kus REX-süsteemi ei saanud pandeemia tõttu kasutusele võtta või kasutada, võidakse määrusega (EL) 2020/750 kehtestatud üleminekuperioodi veel kord pikendada kuni 31. detsembrini 2020. Regulaarse teabe saamiseks külastage REXi veebisaiti.

Päritolukinnitus kehtib 12 kuud alates selle koostamise kuupäevast.

Päritolu kontrollimine

Toll võib kontrollida, kas imporditud toode on tõepoolest päritolustaatusega või vastab muudele päritolunõuetele. GSP põhineb järgmistel põhimõtetel:

  • kontrollimine põhineb soodustatud riigi ja ELi tolliasutuste vahelisel halduskoostööl
  • toodete päritolu kontrollivad soodustatud riigi tolliasutused, kuid vajaduse korral võivad sellistes uurimistes osaleda komisjon või ELi liikmesriikide ametiasutused;
  • kui kontroll on lõpule viidud, edastavad soodustatud riigi ametiasutused tulemused selle ELi liikmesriigi taotluse esitanud asutustele, kes teeb päritolu kohta lõpliku otsuse;

Tootenõuded

Tehnilised eeskirjad ja nõuded

Tootenõuded ja kaubandusrežiimid, millele kaubad peavad Euroopa Liitu importimiseks vastama.

Otsige konkreetseid eeskirju ja määrusi, mida kohaldatakse teie toote ja selle päritoluriigi suhtes, kasutades Minu kaubandusassistenti.

Oma tootele esitatavate nõuete vaatamiseks peate kõigepealt tuvastama selle tollikoodi. Kui te ei tea tollikoodi, saate seda otsida oma toote nimega sisseehitatud otsingumootoris.

Tervishoiu- ja ohutusnõuded, sanitaar- ja fütosanitaarstandardid

Tutvuge tervishoiu-, ohutus-, sanitaar- ja fütosanitaarstandarditega, millele kaubad peavad Euroopa Liitu importimiseks vastama.

Otsige minu kaubandusassistendilt teie toote ja selle päritoluriigi suhtes kohaldatavaid tervishoiu-, ohutus- ning sanitaar- ja fütosanitaareeskirju.

Tollivormistusdokumendid ja -protseduurid

Päritolutõend

Soodustatud riikide eksportijad võivad ise deklareerida, et nende toode on päritolustaatusega, esitades päritolukinnituse, mille võib koostada

Päritolukinnitus on päritoludeklaratsioon, mille registreeritud eksportija esitab kaubaarvel, saatelehel, pakkelehel või muus äridokumendis, mis võimaldab kaupa ja eksportijat identifitseerida. Päritolukinnituse tekst on sätestatud määruse (EL) 2015/2447 lisas 22-07. Päritolukinnitust käsitlevad eeskirjad on esitatud peamiselt kõnealuse määruse artiklites 92 ja 93.

Pärast 30. juunit 2020 on päritolutõend tariifse sooduskohtlemise taotlemiseks üldiste tariifsete soodustuste kava raames päritolukinnitus, mille on välja andnud eksportijad, kes on soodustatud riigis registreeritud registreeritud eksportijate süsteemis (REX). Pärast seda kuupäeva ei aktsepteerita enam vormi A sertifikaate.

Võttes aga arvesse COVID-19 pandeemia põhjustatud häireid, on võimalik taotleda pikemat üleminekuperioodi. Riikidele, kus REX-süsteemi ei saanud pandeemia tõttu kasutusele võtta või kasutada, võidakse määrusega (EL) 2020/750 kehtestatud üleminekuperioodi veel kord pikendada kuni 31. detsembrini 2020. Regulaarse teabe saamiseks külastage REXi veebisaiti.

Päritolukinnitus kehtib 12 kuud alates selle koostamise kuupäevast.

Muud dokumendid

Impordi ja ekspordi tolliprotseduurid.

Intellektuaalomand ja geograafilised tähised

  • ELi õigusnormid
    • Intellektuaalomand ja geograafilised tähised
    • ELi intellektuaalomandi poliitika ja arengumaad

Teenustekaubandus

Riigihanked

Investeeringud

Kasulikud lingid ja dokumendid

Kontrollige minu kaubandusassistendilt konkreetseid eeskirju ja tariife, mida kohaldatakse kauba suhtes, mida soovite importida/eksportida.

Määrus (EL) nr 978/2012 üldiste tariifsete soodustuste kohta.

Jagage seda lehte: