ES ir Čilės asociacijos susitarimas

Glaustai

2002 m. ES ir Čilė sudarė asociacijos susitarimą, į kurį įtrauktas išsamus laisvosios prekybos susitarimas, įsigaliojęs 2003 m. vasario mėn. ir apimantis ES ir Čilės prekybos santykius.

Susitarimas buvo iš dalies pakeistas 2004 m. Stojimo protokolu.

Daugiau

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinka kilmėstaisykles, ir išsiaiškinti, kaip parengti teisingus dokumentus, patikrinkite interaktyvią „Kilmės taisyklių įsivertinimo priemonę (ROSA)“ mano prekybos asistente.

Šiame skirsnyje pateikiamabendrainformacija apie kilmės taisykles irkilmės procedūras.

Kilmė yra prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė pilietybė“. Jei tema yra nauja, galite rasti pagrindinių sąvokų įvadą skiltyje „Prekės“.

Kilmės taisyklės

Kur rasti kilmės taisykles?

Kilmės taisyklės nustatytos Asociacijos susitarimo III priede (OL L 352, 2002 12 30, p. 935). Nuoroda susijusi su konsoliduota redakcija su pakeitimais, padarytais 2004 m. Prisijungimo prie Susitarimo protokolu (OL L 38, 2005 2 10, p. 3) ir 2015 m. lapkričio 30 d. ES ir Čilės asociacijos komiteto sprendimu Nr. 2/2015.

III priedoaiškinamosios pastabos buvo paskelbtos 2003 m. (OL C 321, 2003 12 31, p. 22) ir peržiūrėtos 2005 m. (OL C 56, 2005 3 5, p. 36).

Ar mano produkto kilmės šalis yra ES ar Čilė?

Kad jūsų produktui pagal ES ir Čilės asociacijos susitarimą būtų taikomas mažesnis arba nulinis lengvatinis tarifas, jo kilmės šalis turi būti ES arba Čilė.

Produktas yra ES arba Čilės kilmės, jei jis yra:

  • visiškai gauti ES arba Čilėje, arba
  • pagaminti ES arba Čilėje naudojant kilmės statuso neturinčias medžiagas, jei tokios medžiagos buvo pakankamai apdorotos arba perdirbtos laikantis II priedėlyjenustatytų konkretiems produktams taikomų taisyklių
    . Taip pat žr. I priedėlį „Įvadinės pastabos“ prie konkretiems produktams taikomų kilmės taisyklių.        
    Tam tikriems produktams taikomos kelios alternatyvios konkretiems produktams taikomos taisyklės – žr. IIa priedėlį.

 

Konkretiems produktams taikomų ES prekybos susitarimų taisyklių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produkte esančių kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pakeitimas – gamybos procesas lemia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinį klasifikavimą, pavyzdžiui, popieriaus (Suderintos sistemos 48 skirsnis) gamyba iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis).
  • konkrečios operacijos. Reikalingas specialus gamybos procesas, pvz., skaidulų verpimas į tokias taisykles pirmiausia taikomos tekstilės ir drabužių bei chemijos sektoriuose.

Patarimai, kaip jums padėti laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Susitarimu suteikiama daugiau lankstumo, kad jums būtų lengviau laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistino nuokrypio ar kumuliacijos.

Leistinasis nuokrypis
  • leistino nuokrypio taisyklė leidžia gamintojui naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, ne daugiau kaip 10 % produkto gamintojo kainos
  • leistinasis nuokrypis negali būti taikomas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.
  • tam tikri leistini nuokrypiai taikomi Suderintos sistemos 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, įtrauktiems į I priedėlio „Įvadinės pastabos“ dėl konkretiems produktams taikomų kilmės taisyklių 5–7pastabas
Sumavimas
  • Dvišalė kumuliacija – Čilės kilmės medžiagos gali būti laikomos ES (ir atvirkščiai) kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti

Kiti reikalavimai

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus Protokole nustatytus reikalavimus, pvz., nepakankamo apdorojimo ar perdirbimo arba tiesioginio transportavimo taisyklę.

Vežimas per trečiąją šalį: tiesioginio vežimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į Čilę (ir atvirkščiai) toliau neperdirbti trečiojoje šalyje.

Trečiojoje šalyje leidžiama perkrauti arba laikinai sandėliuoti, jeigu prekes prižiūri muitinė ir su jomis neatliekamos jokios kitos operacijos, išskyrus:

  • ženklų, etikečių ar plombų pridėjimas arba tvirtinimas
  • iškrovimas
  • pakartotinis įkrovimas
  • siuntų padalijimas
  • bet kuri operacija, skirta gerai jų būklei išsaugoti

Importuojančios šalies muitinei turėsite pateikti tiesioginio vežimo įrodymus, pavyzdžiui:

  • sutartiniai vežimo dokumentai (pavyzdžiui, konosamentai)
  • faktiniai arba konkretūs įrodymai, pagrįsti pakuočių ženklinimu arba numeracija
  • bet kokie įrodymai, susiję su pačiomis prekėmis
Muito grąžinimas

Pagal ES ir Čilės asociacijos susitarimą negalima grąžinti muitų, anksčiau sumokėtų už kilmės statuso neturinčias medžiagas, panaudotas produktui, eksportuojamam taikant lengvatinį tarifą, pagaminti.

Kilmės procedūros

Jei norite prašyti taikyti lengvatinį tarifą, turėsite laikytis kilmės procedūrų, o šalies, į kurią importuojate savo prekes, muitinė turės patikrinti jūsų prašymą. Procedūros nustatytos V antraštinėje dalyje „Kilmės įrodymas“ ir IV antraštinėje dalyje „Administracinio bendradarbiavimo tvarka“.

Kaip prašyti taikyti lengvatinį tarifą

Kad galėtų pasinaudoti lengvatiniu tarifu, importuotojai turi pateikti kilmės įrodymą.

Kilmės įrodymas gali būti:

Daugiau informacijos apie kilmės įrodymų užpildymą rasite III priedo paaiškinimuose ir jų pataisytoje versijoje.

Kilmės įrodymo nereikalaujama, jei bendra siuntos vertė neviršija

  • 500 EUR mažų pakuočių atveju arba
  • 1 200 EUR už asmeninį bagažą

Kilmės įrodymas galioja 10 mėnesių nuo išdavimo dienos.

EUR.1 judėjimo sertifikatas

EUR.1 judėjimo sertifikatus Čilėje išduoda Užsienio reikalų ministerijos Dirección General de Relaciones Económicas Internacionales (DIRECON) ir jos vietos „ProChile“ biurai. DIRECON taip pat yra atsakinga už

  • leidimų „patvirtintiems eksportuotojams“ suteikimas, kontrolė ir panaikinimas
  • patikrinimai po patikrinimo gavus ES valstybės narės muitinės prašymą

Čilės muitinė gali prašyti ES valstybių narių muitinių patikrinti prekių kilmės statusą arba kilmės įrodymo autentiškumą. Sertifikato prašantis eksportuotojas turėtų būti pasirengęs pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą.

III priedėlyje pateikiamas EUR.1 sertifikato pavyzdys ir nurodoma, kaip jį pildyti.

Kilmės deklaracija

Eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas yra ES arba Čilės kilmės, pateikdami kilmės deklaraciją. Jį gali atlikti:

  • patvirtintas eksportuotojas arba
  • bet kuris eksportuotojas, jei bendra siuntos vertė neviršija 6 000 EUR

Kad galėtumėte tapti patvirtintu eksportuotoju, turite gebėti kompetentingai muitinei įrodyti savo produktų kilmės statusą ir visus kitus reikalavimus, kuriuos jos gali nustatyti. Kompetentingos institucijos gali panaikinti jūsų patvirtintą statusą, jei juo kokiu nors būdu piktnaudžiaujate. Norėdami sužinoti daugiau apie procedūras, kreipkitės į kompetentingas muitines (Čilės vardu – DIRECON).

Kaip pateikti kilmės deklaraciją?

Eksportuotojas sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime ar kitame komerciniame dokumente turėtų įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šią deklaraciją (atitinkama kalba), kurioje atitinkami produktai apibūdinami pakankamai išsamiai, kad juos būtų galima identifikuoti:

„Šiame dokumente (muitinės leidimo Nr....) nurodytų produktų eksportuotojas pareiškia, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra preferencinės kilmės.“

Kilmės deklaracijos tekstas gali būti surašytas bet kuria oficialiąja ES kalba ir pateiktas IV priedėlyje. Pasiteiraukite savo muitinės įstaigų dėl bet kokių papildomų reikalavimų, kurių ji gali turėti.

Kilmės deklaraciją turite pasirašyti ranka. Jei esate patvirtintas eksportuotojas, šis reikalavimas netaikomas, jei pateikiate savo muitinei raštišką įsipareigojimą prisiimti visą atsakomybę už bet kokią jūsų tapatybės deklaraciją.

Pildydami kilmės deklaraciją turėtumėte būti pasirengę pateikti dokumentus, įrodančius jūsų produktų kilmės statusą.

Kilmės deklaraciją eksportuotojas gali surašyti, kai joje nurodyti produktai yra eksportuojami arba jau eksportuoti, su sąlyga, kad ji pateikiama importuojančios šalies muitinei ne vėliau kaip per dvejus metus nuo joje nurodytų produktų importo.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas tikrai turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. Tikrinimas grindžiamas:

  • importuojančių ir eksportuojančių šalių muitinių administracinis bendradarbiavimas
  • vietos muitinės atliekami patikrinimai – importuojančios šalies vizitai pas eksportuotoją neleidžiami

Eksportuojančios šalies valdžios institucijos nustato kilmę ir praneša importuojančios šalies valdžios institucijoms apie rezultatus.

Naudingos nuorodos ir kontaktai

Europos Sąjungos delegacija Čilėje

AV Ricardo Lyon 222 Torre Paris, 3er piso. Providencia. Santjagas

Pašto kodas:10093 Correo Central, Santjagas

Tel.: (56) (2) 24286800

El. paštas (*): delegation-chile@eeas.europa.eu

Svetainė eeas.europa.eu/delegations/chile_en

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos