EU-Chile társulási megállapodás

Dióhéjban

Az EU és Chile 2002-ben társulási megállapodást kötött, amely magában foglal egy átfogó szabadkereskedelmi megállapodást, amely 2003 februárjában lépett hatályba, és amely kiterjed az EU és Chile közötti kereskedelmi kapcsolatokra.

A megállapodást a 2004. évi csatlakozási jegyzőkönyv módosította.

Továbbiinformációk:

Származási szabályok

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, olvassa el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív „Származási szabályok önértékelési eszközét (ROSA)” menüpontban, hogy felmérje, hogy terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítse el a megfelelő dokumentumokat.

A származásiszabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.

A származás a forgalmazott áruk „gazdasági állampolgársága”. Ha újdonság a témával kapcsolatban, az árukról szóló részben bemutathatja a főbb fogalmakat.

Származási szabályok

Hol találhatom meg a származási szabályokat?

A származási szabályokat a társulási megállapodás III. melléklete tartalmazza (HL L 352., 2002.12.30., 935. o.). A hivatkozás a megállapodáshoz csatolt 2004. évi csatlakozási jegyzőkönyvvel (HL L 38., 2005.2.10., 3. o.) és az EU-Chile Társulási Bizottság 2015. november 30-i 2/2015 határozatával módosított egységes szerkezetbe foglalt változatra utal.

A III. melléklethezfűzött magyarázó megjegyzéseket 2003-ban tették közzé (HL C 321., 2003.12.31., 22. o.) és 2005-ben felülvizsgálták (HL C 56., 2005.3.5., 36. o.).

A termékem az EU-ból vagy Chiléből származik?

Ahhoz, hogy az Ön terméke az EU-Chile társulási megállapodás alapján alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifában részesüljön, az EU-ból vagy Chiléből kell származnia.

A termék az EU-ból vagy Chiléből származik, ha

 

Példák az uniós kereskedelmi megállapodások termékspecifikus szabályaira

  • a hozzáadott érték szabálya – a termékben lévő összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • a tarifális besorolás változása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi – például papír előállítása (a Harmonizált Rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
  • egyedi műveletek – különleges gyártási folyamatra van szükség, például rostok fonása ilyen szabályokká, elsősorban a textil- és ruházati ágazatban, valamint a vegyiparban

Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához

A megállapodás további rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy Ön megfeleljen a termékspecifikus szabályoknak, például a tűréshatárnak vagy a kumulációnak.

Tűréshatár
  • a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának 10%-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt.
  • a tűréshatár nem alkalmazható a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagok maximális értékére vonatkozó küszöbérték túllépésére.
  • egyedi tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50–63. árucsoportjába sorolt textíliákra és ruházati termékekre, amelyek a termékspecifikus származási szabályok I. függelékének „Bevezető megjegyzések” című 5–7. megjegyzésében találhatók.
Kumulációs kumuláció
  • Kétoldalú kumuláció – a Chiléből származó anyagok akkor tekinthetők az EU-ból származónak (és fordítva), ha egy termék előállítása során felhasználják őket

Egyéb követelmények

A terméknek a jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is meg kell felelnie, mint például a nem kielégítő megmunkálás vagy feldolgozás vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabály.

Harmadik országon keresztül történő szállítás: a közvetlen szállításra vonatkozó szabály

A származó termékeket az EU-ból Chilébe kell szállítani (és fordítva), harmadik országban történő további feldolgozás nélkül.

Harmadik országban engedélyezett az átrakodás vagy ideiglenes raktározás, feltéve, hogy az áruk a vámhatóságok felügyelete alatt maradnak, és nem mennek keresztül más műveleteken, mint

  • jelölések, címkék vagy plombák hozzáadása vagy elhelyezése
  • kirakodás
  • újratöltés
  • a szállítmányok felosztása
  • minden olyan művelet, amelynek célja a jó állapotban való megőrzésük

Önnek bizonyítékot kell szolgáltatnia az importáló ország vámhatóságainak a közvetlen szállításról, például:

  • szerződéses fuvarokmányok (például hajóraklevelek)
  • a csomagok jelölésén vagy számozásán alapuló tényszerű vagy konkrét bizonyítékok
  • magával az áruval kapcsolatos bármely bizonyíték
Vámvisszatérítés

Az EU-Chile társulási megállapodás értelmében nem lehet visszatérítést kapni a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok után.

A származásra vonatkozó eljárások

Ha Ön preferenciális vámtarifát kíván igényelni, követnie kell a származási eljárást, és annak az országnak a vámhatóságaival kell ellenőriznie kérelmét, ahová az árut importálja. Az eljárásokat a származási igazolásról szóló V. cím és a közigazgatási együttműködés szabályairól szóló IV. cím határozza meg.

Hogyan lehet kedvezményes díjszabást igényelni?

A preferenciális vámtarifában való részesüléshez az importőröknek származási igazolást kell benyújtaniuk.

A származási igazolás lehet:

A származási igazolások kitöltésével kapcsolatos részletekért lásd a III. melléklet magyarázó megjegyzéseit és azok felülvizsgált változatát.

Nincs szükség származási igazolásra, ha a szállítmány összértéke nem haladja meg

  • Kis csomagok esetében 500 EUR, vagy
  • Személyi poggyász esetén 1 200 EUR

A származási igazolás a kiállítás napjától számított 10 hónapig marad érvényben.

EUR.1 szállítási bizonyítvány

Az EUR.1 szállítási bizonyítványt Chilében a Külügyminisztérium Dirección General de Relaciones Económicas Internacionales (DIRECON) és annak helyi ProChile irodái állítják ki. A DIRECON felelős továbbá a következőkért:

  • engedélyek megadása, ellenőrzése és visszavonása „elfogadott exportőrök” számára
  • utólagos ellenőrzések valamely uniós tagállam vámhatóságának kérésére

A chilei vámhatóság felkérheti az uniós tagállamok vámhatóságait, hogy ellenőrizzék az áruk származó helyzetét vagy a származási igazolás hitelességét. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.

A III. függelék tartalmazza az EUR.1 bizonyítvány mintáját, és jelzi annak kitöltését.

Származási nyilatkozat

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy Chiléből származik. Ezt az alábbi módokon lehet elvégezni:

  • egy elfogadott exportőr, vagy
  • bármely exportőr, feltéve, hogy a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t

Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré váljon, Önnek képesnek kell lennie arra, hogy eleget tegyen az illetékes vámhatóságoknak a termékei származó státusáról, valamint az általuk előírt egyéb követelményekről. Az illetékes hatóságok visszavonhatják a jóváhagyott státuszt, ha bármilyen módon visszaélnek vele. Az eljárásokról további információkért forduljon az illetékes vámhatóságokhoz (Chile részéről DIRECON).

Hogyan kell származási nyilatkozatot tenni?

Az exportőrnek (a megfelelő nyelven) be kell írnia, le kell bélyegeznie vagy ki kell nyomtatnia a következő nyilatkozatot a számlán, a szállítólevélen vagy más kereskedelmi okmányon, amely kellő részletességgel írja le az érintett termékeket azok azonosításához:

„Az ezen okmány (vámengedély száma...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”

A származási nyilatkozat szövege az EU bármely hivatalos nyelvén elkészíthető, és a IV. függelékben található. Tájékozódjon a vámhatóságoknál, ha további követelményekre van szüksége.

Származási nyilatkozatát kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy vámhatóságai írásban kötelezettséget vállalnak arra, hogy teljes felelősséget vállalnak az Önt azonosító nyilatkozatokért.

A származási nyilatkozat kitöltésekor Önnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló okmányokat.

A származási nyilatkozatot az exportőr az érintett termékek kivitelekor vagy a kivitelt követően is megteheti azzal a feltétellel, hogy azt az importáló ország vámhatóságainak a vonatkozó termékek behozatalát követő legfeljebb két éven belül bemutatják.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés a következőkön alapul:

  • igazgatási együttműködés az importáló és az exportáló felek vámhatóságai között
  • a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések – az importáló fél által az exportőrnél tett látogatások nem megengedettek

Az exportáló fél hatóságai határozzák meg a származást, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.

Hasznos linkek és kapcsolatok

Az Európai Unió chilei küldöttsége

AV Ricardo Lyon 222 Torre Paris, 3 piso. Providencia. Santiago

Posta: Code:10093 Correo Central, Santiago

Tel.: (56) (2) 24286800

E-mail: delegation-chile@eeas.europa.eu

Internet: eeas.europa.eu/delegations/chile_en

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások