Dvostrana kumulacija

 

Članak 40. („Kumulacija podrijetla”) Sporazuma o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine

Bilateralna kumulacija omogućuje da se materijali (npr. dijelovi, komponente) podrijetlom iz partnerske zemlje s povlaštenim tretmanom smatraju materijalima podrijetlom iz EU-a kada se upotrebljavaju za izradu drugog proizvoda u EU-u (i obrnuto).

  • To je osnovna vrsta kumulacije i zajednička je svim trgovinskim sporazumima EU-a.
  • Za dvostranu kumulaciju mogu se upotrebljavati samo materijali s podrijetlom.
  • Proizvodnja mora nadilaziti nedovoljne postupke u zemlji u kojoj je obavljen posljednji korak prerade.

Primjer bilateralne kumulacije između EU-a i Čilea u okviru Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Čilea

Tkanine za čišćenje razvrstane u tarifni podbroj HS-a 6307.10 izrađene su u EU-u od tkanine podrijetlom iz Čilea i konca za šivanje bez podrijetla iz Kine. Tkanina uvezena iz Čilea čini 45 % vrijednosti cijene tkanine franko tvornica, a konca za šivanje 10 %.

Pravilom za pojedine proizvode iz Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Čilea zahtijeva se da vrijednost materijala bez podrijetla ne smije premašiti 40 % cijene proizvoda franko tvornica.

Zahvaljujući bilateralnoj kumulaciji tkanine uvezene iz Čilea računaju se kao tkanine podrijetlom iz EU-a. Ako se odjeću za čišćenje izvozi u Čile, ona ispunjava uvjete za robu s podrijetlom iz EU-a kao materijal bez podrijetla (konj za šivanje) ne premašuje 40 % cijene proizvoda franko tvornica.

Primjer bilateralne kumulacije između EU-a i Crne Gore na temelju Paneuromediteranske konvencije (PEM)

Glazbeni instrumenti razvrstani u poglavlje 92 HS-a podrijetlom iz EU-a izvoze se u Crnu Goru gdje se podvrgavaju daljnjoj obradi ili preradi (promjenom lakiranja). Prerada nadilazi „minimalne postupke” utvrđene u Konvenciji PEM pa se, kada se konačni proizvod izvozi natrag u EU, smatra da je podrijetlom iz Crne Gore.

Brze poveznice