Kumulacja dwustronna

 

Artykuł 40 („Kumulacja pochodzenia”) umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem

Kumulacja dwustronna umożliwia uznanie materiałów (np. części, komponentów) pochodzących z preferencyjnego kraju partnerskiego za pochodzące z UE, jeżeli są one wykorzystywane do wytworzenia innego produktu w UE (i odwrotnie).

  • Jest to podstawowy rodzaj kumulacji i jest wspólny dla wszystkich umów handlowych UE.
  • Do kumulacji dwustronnej można stosować wyłącznie materiały pochodzące.
  • Produkcja musi wykraczać poza niewystarczające operacje w kraju, w którym miał miejsce ostatni etap przetwarzania.

Przykład dwustronnej kumulacji między UE a Chile w ramach układu o stowarzyszeniu UE-Chile

Ścierki do czyszczenia sklasyfikowane w podpozycji HS 6307.10 są wytwarzane w UE z użyciem tkanin pochodzących z Chile oraz niepochodzącej nici do szycia z Chin. Tkanina przywożona z Chile stanowi 45 % wartości ceny ex-works tkaniny, a nici do szycia – 10 %.

Zgodnie z regułą dotyczącą konkretnego produktu zawartą w układzie o stowarzyszeniu UE-Chile wartość materiałów niepochodzących nie może przekraczać 40 % ceny ex-works produktu.

Dzięki kumulacji dwustronnej tkanina przywożona z Chile jest liczona jako pochodząca z UE. Jeżeli odzież czyszcząca jest wywożona do Chile, kwalifikuje się jako pochodząca z UE, ponieważ materiały niepochodzące (nica do szycia) nie przekraczają 40 % ceny ex-works produktu.

Przykład dwustronnej kumulacji między UE a Czarnogórą w ramach konwencji paneurośródziemnomorskiej (PEM)

Instrument muzyczny sklasyfikowany w dziale 92 HS i pochodzący z UE jest wywożony do Czarnogóry, gdzie poddaje się go dalszej obróbce lub przetworzeniu (poprzez lakierowanie). Przetwarzanie wykracza poza „minimalne operacje” określone w konwencji PEM, zatem gdy produkt końcowy jest wywożony z powrotem do UE, kwalifikuje się jako pochodzący z Czarnogóry.