Dvojstranná kumulácia

 

Článok 40 („Kumulácia pôvodu“) dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

Dvojstranná kumulácia umožňuje, aby sa materiály (napr. súčiastky, komponenty) s pôvodom v preferenčnej partnerskej krajine považovali za materiály s pôvodom v EÚ, keď sa používajú na výrobu iného výrobku v EÚ (a naopak).

  • Ide o základný typ kumulácie, ktorý je spoločný pre všetky obchodné dohody EÚ.
  • Na dvojstrannú kumuláciu sa môžu použiť len pôvodné materiály.
  • Výroba musí ísť nad rámec nedostatočných operácií v krajine, v ktorej sa uskutočnil posledný krok spracovania.

Príklad dvojstrannej kumulácie medzi EÚ a Čile podľa dohody o pridružení medzi EÚ a Čile

Čistiace handry zatriedené do podpoložky HS 6307 10 sú vyrobené v EÚ s použitím tkaniny s pôvodom v Čile a nepôvodnej šijacej nite z Číny. Tkanina dovážaná z Čile predstavuje 45 % hodnoty ceny tkaniny zo závodu a šijacej nite 10 %.

V osobitnom pravidle pre výrobky v dohode o pridružení medzi EÚ a Čile sa vyžaduje, aby hodnota nepôvodných materiálov nepresiahla 40 % ceny výrobku zo závodu.

Vďaka dvojstrannej kumulácii sa tkanina dovážaná z Čile považuje za látku s pôvodom v EÚ. Keď sa čistiace odevy vyvážajú do Čile, považujú sa za výrobky s pôvodom v EÚ, keďže nepôvodné materiály (šijacia niť) nepresahujú 40 % ceny výrobku zo závodu.

Príklad dvojstrannej kumulácie medzi EÚ a Čiernou Horou podľa paneuro-stredomorského dohovoru (PEM)

Hudobný nástroj zatriedený do kapitoly 92 HS s pôvodom v EÚ sa vyváža do Čiernej Hory, ak je podrobený ďalšiemu opracovaniu alebo spracovaniu (natieraním). Spracovanie presahuje „minimálne operácie“ stanovené v dohovore PEM, takže keď sa konečný výrobok vyváža späť do EÚ, považuje sa za výrobok s pôvodom v Čiernej Hore.

Rýchle odkazy