SGP – Srednja Afrika

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i srednje Afrike građanima i poduzećima iz EU-a i Kameruna olakšava se međusobno ulaganje i trgovina te poticanje razvoja u cijeloj srednjoj Africi. Saznajte kako sporazum EU-a o gospodarskom partnerstvu s Kamerunom može koristiti vašoj trgovini.

Na prvi pogled

Pregovori o sveobuhvatnom sporazumu o gospodarskom partnerstvu s cijelom regijom Srednje Afrike započeli su 2003. Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Kameruna dosad je stupio na snagu, što je korak prema postizanju potpunog regionalnog sporazuma.

Sporazumom je Kamerunu omogućen dosad nezabilježen slobodan pristup tržištu EU-a za sve njegove proizvode. To uključuje banane, aluminij, prerađene proizvode od kakaa, šperploče i druge svježe i prerađene poljoprivredne proizvode. EU je od 4. kolovoza 2016. ostvario korist od postupne liberalizacije svojih proizvoda na kamerunskom tržištu.

Zemlje korisnice

  • Kamerun je trenutačno jedina zemlja u središnjoj Africi koja provodi Sporazum o gospodarskom partnerstvu.
  • Gabon i Kongo (Brazzaville) još nisu potpisali Sporazum o gospodarskom partnerstvu. Kongo s EU-om trguje u okviru OSP-a EU-a, dok Gabon, kao zemlja s višim srednjim dohotkom prema klasifikaciji Svjetske banke, od 1. siječnja 2014. ne ispunjava uvjete za OSP.
  • Čad, Srednjoafrička Republika, Demokratska Republika Kongo, Sveti Toma i Prinsipe te Ekvatorska Gvineja najslabije su razvijene zemlje pa im je u okviru EU-ova programa „Sve osim oružja” odobren bescarinski i beskvotni pristup EU-a.
  • EU i regionalne organizacije Srednjoafričke Republike (CEMAC i ECCAS) proučavaju mogućnost postizanja sveobuhvatnog sporazuma o gospodarskom partnerstvu putem prijelaznog sporazuma kojim se Kamerun već koristi.

Asimetrične odredbe u korist središnje Afrike

Uzimajući u potpunosti u obzir razlike u stupnju razvoja između stranaka, SGP-om se predviđaju odredbe o asimetrijama u korist Kameruna, kao što su isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, duga razdoblja liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu te posebne zaštitne mjere i mjere za određena osjetljiva poljoprivredna tržišta i industrije.

  • Iako su tržišta EU-a odmah i u potpunosti otvorena, Kamerun ima 15 godina da se otvori za uvoz u EU. Nadalje, proizvođači 20 % najosjetljivije robe uživat će trajnu zaštitu od tržišnog natjecanja.

Tarife

  • EU odobrava nulte carine i nulte kvote za uvoz iz Kameruna. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i besplatan za sve proizvode.
  • Kamerun postupno ukida carine na 80 % robe tijekom 15 godina. Osjetljivi proizvodi, uključujući većinu vrsta mesa, vina i jakih alkoholnih pića, slada, mliječnih proizvoda, brašna, određenog povrća, drva i proizvoda od drva, rabljene odjeće i tekstila, slika i rabljenih guma u potpunosti su isključeni iz liberalizacije.
  • Upotrijebite opciju pretraživanja My Trade Assistant kako biste pronašli točne informacije o carinama i tarifama za svoj određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredišta. Ako niste sigurni, obratite se svojim carinskim tijelima.

Pravila o podrijetlu

 

Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)”u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.

Opće informacije o pravilima o podrijetlu dostupne su u nastavku.

Trenutačno se pregovara o novim, poboljšanim pravilima o podrijetlu koja će biti priložena SGP-u što je prije moguće.

Kamerun u međuvremenu ima koristi od općeg SGP-a s poboljšanim pravilima o podrijetlu, koja su uključena u Uredbu Vijeća 2016/1076 (ex 1528/2007) o pristupu tržištu EU-a.

Tolerancija

Tolerancije uključene u Sporazum o gospodarskom partnerstvu blaže su od uobičajenih. Oni iznose 15 % cijene konačnog proizvoda franko tvornica, umjesto 10 % predviđenih u većini sporazuma EU-a. Za tekstil i odjeću primjenjuju se posebna odstupanja.

Kumulacija

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Srednje Afrike uključuje sljedeće vrste kumulacije:

  • Bilateralna kumulacija s EU-om.
  • Dijagonalna kumulacija i potpuna kumulacija s PZP-ovima i zemljama AKP-a, pod određenim uvjetima.
  • Kumulacija sa susjednim zemljama u razvoju, pod određenim uvjetima.

Izravni prijevoz

Dokazi o izravnom prijevozu moraju se dostaviti carinskim tijelima zemlje uvoznice.

Duty defback (nedostatak carine)

Povrat se može zatražiti za plaćenu carinu na materijale koji su prethodno uvezeni radi daljnje prerade, a zatim izvezeni u zemlju koja je potpisala SGP s EU-om.

Uvjeti za plovila

Riba ulovljena na otvorenom moru i u isključivim gospodarskim pojasevima Kameruna može se smatrati ribom podrijetlom iz Kameruna samo ako je ulovljena plovilima koja ispunjavaju određene kriterije. Ti se kriteriji odnose na mjesto registracije plovila, zastavu pod kojom "plovi" i njihovo vlasništvo.

Ne postoji poseban zahtjev u pogledu državljanstva posade, zapovjednika ili časnika. Ti su zahtjevi, koji su bili dio izvornog Sporazuma iz Cotonoua, sada uklonjeni kako bi se olakšalo dodjeljivanje podrijetla ribi ulovljenoj u zemljama SGP-a.

Pravila o podrijetlu za određene proizvode

  • Provjerite pravila o podrijetlu za određene proizvode za svoj proizvod putem My Trade Assistanta

Zahtjevi za proizvode

Tehnička pravila i zahtjevi

  • Saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima[poveznica] koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
  • Potražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka My Trade Assistant.

Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS

Dokumenti i postupci za carinjenje robe

 Dokazi o podrijetlu

  • Kako biste postali ovlašteni izvoznik, svojim carinskim tijelima morate moći dokazati da vaši proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom, kao i sve druge zahtjeve koje oni mogu nametnuti.

Carinska tijela mogu povući vaš status ovlaštenog izvoznika u slučaju zlouporabe. Za više informacija o postupcima obratite se svojim carinskim tijelima.

  • Kako bi ispunili uvjete za povlaštene carinske stope, proizvodi podrijetlom iz Kameruna moraju biti popraćeni dokazom o podrijetlu. Dokaz o podrijetlu vrijedi 10 mjeseci. To može biti:
    • Potvrda o prometu robe EUR.1 – koju izdaju carinska tijela zemlje izvoznice. Izvoznik (ili ovlašteni zastupnik) koji podnosi zahtjev za potvrdu mora biti spreman na zahtjev podnijeti isprave kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom te ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
    • izjavu na računu – koju izdaje bilo koji izvoznik, za pošiljke čija je vrijednost 6 000 EUR ili manja, ili ovlašteni izvoznici, za pošiljke bilo koje vrijednosti. Pri ispunjavanju izjave na računu trebali biste biti spremni podnijeti dokumente kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom.

Ostali dokumenti

  • Saznajte više o drugim carinskim dokumentima i postupcima[poveznica] potrebnima za uvoz u Europsku uniju.

Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla

Trgovina uslugama

Javna nabava

Ulaganja

Ostalo (tržišno natjecanje, trgovina i održivi razvoj)

Posredovanje i arbitraža

Poslovnik o mirenju i arbitraži te kodeks ponašanja za arbitre nedavno su doneseni Odlukom Vijeća 2019/1954.

Tržišno natjecanje

  • EU je od 2014. obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u sve zemlje SGP-a.
  • EU je sveo na najmanju moguću mjeru mjere kojima se narušava proizvodnja i trgovina
  • Ako je lokalna industrija ugrožena zbog naglog porasta uvoza iz Europe, Sporazumom o gospodarskom partnerstvu Kamerunu se omogućuje da pokrene mjere za zaštitu osjetljivih sektora.

Razvojna suradnja

Kako bi se u potpunosti iskoristile trgovinske povlastice SGP-a, sporazum ima i komponentu suradnje. Glavna prioritetna područja razvojne suradnje koja su utvrdili EU i Kamerun su:

  • razvoj osnovne regionalne infrastrukture;
  • Poljoprivreda i sigurnost opskrbe hranom;
  • Industrija, diversifikacija i konkurentnost gospodarstava;
  • jačanje regionalne integracije;
  • poboljšanje poslovnog okruženja;
  • Potpora provedbi pravila povezanih s trgovinom.

Održivi razvoj

Sporazumi o gospodarskom partnerstvu izričito se temelje na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima uSporazumu  iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju. Sporazumi o gospodarskom partnerstvu stoga sadržavaju jedan od najjačih jezika o pravima i održivom razvoju koji je dostupan u sporazumima EU-a.

  • „Klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako su utvrđene u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
  • Zajednički odbor za SGP zadužen je za praćenje i procjenu učinka provedbe na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua civilno društvo i parlamentarni zastupnici imaju jasnu ulogu.

Korisni linkovi i dokumenti

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice