SGP – istočna i južna Afrika
Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i ESA-e građanima i poduzećima iz tih dviju regija olakšava se međusobno ulaganje i trgovina te poticanje razvoja diljem istočne i južne Afrike. Saznajte kako sporazumi o gospodarskom partnerstvu EU-a s pet afričkih država mogu koristiti vašoj trgovini.
Na prvi pogled
Privremeni sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i istočne i južne Afrike (EU-ESA Privremeni sporazum o gospodarskom partnerstvu) potpisali su Mauricijus, Sejšeli, Zimbabve i Madagaskar u kolovozu 2009., a privremeno se primjenjivao u svibnju 2012. U siječnju 2013. Europski parlament dao je suglasnost za sporazum. Komori su sporazum potpisali u srpnju 2017. i počeli ga primjenjivati u veljači 2019.
Privremeni sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i ESA-e uključuje:
- ukidanje svih carina i kvota EU-a za uvoz iz država IJA;
- postupno otvaranje tržišta ESA-e izvozu iz EU-a;
- detaljne odredbe o pravilima o podrijetlu, ribarstvu i trgovinskoj zaštiti;
- suradnju u području tehničkih prepreka trgovini, kao i standarde o zdravlju životinja i biljaka;
- pravila o razvojnoj suradnji;
- mehanizme za rješavanje sporova.
Pet zemalja koje već primjenjuju sporazum izjavile su da su spremne odmaknuti se od trgovine robom i prijeći na sveobuhvatniji sporazum. Pregovori o proširenju područja primjene SGP-a na trgovinu uslugama, ulaganja, održivi razvoj i tržišno natjecanje započeli su 2. listopada 2019. Nadalje, stranke su postigle dogovor o paketu kojim se moderniziraju pravila o podrijetlu za taj SGP.
Zemlje korisnice
- Komori
- Madagaskar
- Mauricijus
- Sejšeli
- Zimbabve
- Sporazum ostaje otvoren i za druge zemlje iz regije.
Asimetrične odredbe u korist zemalja IJA
Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i ESA-e predviđaju se odredbe o asimetrijama u korist zemalja IJA-e, kao što su isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, duga razdoblja liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu te posebne zaštitne mjere i mjere za poljoprivredu, sigurnost opskrbe hranom i zaštitu nove industrije.
- Iako su tržišta EU-a odmah i u potpunosti otvorena, države IJA djelomično otvaraju svoja tržišta uvozu iz EU-a, uzimajući u potpunosti u obzir razlike u razinama razvoja.
Tarife
EU odobrava stopostotni bescarinski i beskvotni pristup cjelokupnom uvozu iz zemalja IJA. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i besplatan za sve proizvode.
Zemlje IJA djelomično ukidaju pristojbe, u skladu sa svojim pojedinačnim rasporedima priloženima privremenom SGP-u, kako slijedi:
- Madagaskar liberalizira 81 % uvoza u EU;
- Mauricijus 96 %;
- Sejšeli 98 %;
- Zimbabve 80 posto.
Osjetljivi proizvodi mogu se u potpunosti isključiti iz liberalizacije. Glavna isključenja iz liberalizacije uključuju:
- Madagaskar: meso, mlijeko i sir, ribarstvo, povrće, žitarice, ulja i masti, jestivi pripravci, šećer, kakao, pića, duhan, kemikalije, proizvodi od plastike i papira, tekstil, metalni proizvodi, namještaj;
- Mauricijus: žive životinje i meso, jestivi proizvodi životinjskog podrijetla, masti, jestivi pripravci i pića, kemikalije, plastika i gumeni proizvodi od kože i krzna, željezo i jam; čelik i elektronički proizvodi za široku potrošnju;
- Sejšeli: meso, ribarstvo, pića, duhan, kožni proizvodi, proizvodi od stakla i keramike te vozila;
- Zimbabve: proizvodi životinjskog podrijetla, žitarice, papir za napitke, plastika i guma, tekstil i odjeća, obuća, staklo i keramika, potrošačka elektronika i vozila.
Upotrijebite opciju pretraživanja My Trade Assistant kako biste pronašli točne informacije o carinama i tarifama za svoj određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredišta. Ako niste sigurni, obratite se svojim carinskim tijelima.
Pravila o podrijetlu
Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.
Zahtjevi za proizvode
Tehnička pravila i zahtjevi
- Saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
- Potražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka My Trade Assistant.
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS
- Saznajte više o općim zdravstvenim, sigurnosnim, sanitarnim i fitosanitarnim standardima koje roba mora ispuniti kako bi se uvezla u Europsku uniju.
- Potražite zdravstvena, sigurnosna i sanitarna i fitosanitarna pravila koja se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka My Trade Assistant.
Dokumenti i postupci za carinjenje robe
Dokazi o podrijetlu
Kako biste postali ovlašteni izvoznik, svojim carinskim tijelima morate moći dokazati da vaši proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom, kao i sve druge zahtjeve koje oni mogu nametnuti.
Carinska tijela mogu povući vaš status ovlaštenog izvoznika u slučaju zlouporabe. Za više informacija o postupcima obratite se svojim carinskim tijelima.
Kako bi ispunili uvjete za povlaštene carinske stope, proizvodi podrijetlom iz zemalja IJA moraju biti popraćeni dokazom o podrijetlu. Dokaz o podrijetlu vrijedi 10 mjeseci. To može biti:
- potvrda o prometu robe EUR.1 koju izdaju carinska tijela zemlje izvoznice. Izvoznik (ili ovlašteni zastupnik) koji podnosi zahtjev za potvrdu mora biti spreman na zahtjev podnijeti isprave kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom te ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
- izjavu na računu – koju izdaje bilo koji izvoznik, za pošiljke čija je vrijednost 6 000 EUR ili manja, ili ovlašteni izvoznici, za pošiljke bilo koje vrijednosti. Pri ispunjavanju izjave na računu trebali biste biti spremni podnijeti dokumente kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom i ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
Ostali dokumenti
Saznajte više o drugim carinskim dokumentima i postupcima potrebnima za uvoz u Europsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
- Pronađite konkretne informacije o zakonodavstvu EU-a o intelektualnom vlasništvu i oznakama zemljopisnog podrijetla, kao i o politici EU-a o pravima intelektualnog vlasništva prema najmanje razvijenim zemljama i zemljama u razvoju
- Pronađite opće informacije o intelektualnom vlasništvu i oznakama zemljopisnog podrijetla
Trgovina uslugama
- Pronađite konkretne informacije o tržištu usluga EU-a
- Pronađite opće informacije o pravilima, propisima i objektima kojima se uređuje trgovina uslugama
Javna nabava
- Pronađite konkretne informacije o tržištu javne nabave EU-a
- Pronađite opće informacije o zakonodavstvu, pravilima i pristupu različitim tržištima javne nabave
Ulaganja
- Pronađite konkretne informacije o ulaganjima iz inozemstva u EU
- Pronađite opće informacije kako biste omogućili svoje ulaganje u inozemstvu
Ostalo (tržišno natjecanje, trgovina i održivi razvoj)
Tržišno natjecanje
- EU je od 2014. obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u zemlje SGP-a.
- EU je sveo na najmanju moguću mjeru mjere kojima se narušava proizvodnja i trgovina
- Ako je lokalna industrija ugrožena zbog naglog porasta uvoza iz Europe, Sporazumom o gospodarskom partnerstvu omogućuje se pokretanje mjera za zaštitu industrijskih sektora i nove industrije.
Održivi razvoj
Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i ESA-e izričito se temelji na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima uSporazumu iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju.
- „Klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako su utvrđene u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
- Zajedničke institucije SGP-a zadužene su za praćenje i procjenu učinka provedbe SGP-a na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua civilno društvo i parlamentarni zastupnici imaju jasnu ulogu.
Regionalna integracija
Sporazumom o gospodarskom partnerstvu unapređuje se spremnost zemalja IJA-e za provedbu kontinentalnog područja slobodne trgovine u Africi (AfCFTA) u okviru Afričke unije, što predstavlja temelj za regionalnu gospodarsku integraciju.
Razvojna suradnja, izgradnja kapaciteta i tehnička pomoć
- EU je spreman pružiti potporu koja će se financirati postojećim instrumentima, uglavnom iz proračuna EU-a za razvoj i Europskog razvojnog fonda (ERF), putem pomoći za trgovinu.
- Na zahtjev pet zemalja IJA Europska unija već je pristala pružiti financijsku pomoć za uspostavu koordinacijskog mehanizma SGP-a. Cilj mu je osigurati odgovarajuću koordinaciju i tehničku potporu za pet zemalja IJA, omogućujući im da se učinkovito uključe u pregovarački proces. Koordinacijski mehanizam već je pridonio pripremi faze utvrđivanja opsega za predstojeće pregovore na strani ESA-e.
Korisni linkovi i dokumenti
- Moj pomoćnik za trgovinu – sve što trebate znati o svojem konkretnom izvozu/uvozu iz EU-a ili u EU
- Vidjeti cjeloviti tekst SGP-a između EU-a i ESA-e.