Всеобхватно икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада

ВИТС е търговско споразумение между ЕС и Канада. С него се намаляват митата и се улеснява износът на стоки и услуги, което е от полза за хората и предприятията както в ЕС, така и в Канада.

ВИТС влезе в сила временно на 21 септември 2017 г., което означава, че по-голямата част от споразумението вече се прилага. Националните парламенти в държавите от ЕС, а в някои случаи и регионалните, ще трябва да одобрят ВИТС, преди то да може да влезе в сила.

Покана за участие в проучванията относно последващата оценка на ВИТС.

Каним гражданското общество, НПО, бизнеса, МСП и всички други, които желаят да направят това, да споделят с нас своя опит във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между ЕС и Канада.

Моля, участвайте в едно или повече от следните проучвания:

Повече информация относно последващата оценка на ВИТС и начините за участие може да бъде намерена в последващата оценка на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между ЕС и Канада.

Споразумението накратко

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между ЕС и Канада влезе в сила временно на 21 септември 2017 г.

Областите, които все още не са влезли в сила, са:

  • защита на инвестициите и инвестиционна съдебна система (ИСС)
  • достъп до пазара на портфейлни инвестиции
  • разпоредби относно воденето на видеокамера
  • две разпоредби, свързани с прозрачността на административните производства, преразглеждането и обжалването на равнището на държавите членки

Споразумението ще влезе изцяло в сила, след като бъде официално ратифицирано от парламентите на всички държави членки.

Какви са ползите за вашия бизнес?

Споразумението

  • премахва или намалява пречките пред търговията, тарифите и разходите, свързани с износа
  • опростява работата на хартиен носител, техническите регламенти, митническите процедури и правилата за произход, изискванията за изпитване на продуктите, информацията за обществените поръчки, въпросите, свързани с интелектуалната собственост, и т.н.
  • стимулира търговията с храни, животински и растителни продукти, като същевременно поддържа високи нива на здраве и безопасност на хората, животните и растенията
  • позволява на Вашето дружество да участва в търгове на всички равнища на канадското правителство
  • създава допълнителен достъп до пазара в някои сектори, като предлага по-добра мобилност за служителите и улеснява взаимното признаване на квалификациите за специалистите
  • защитава голямо разнообразие от географски указания за висококачествени европейски хранителни продукти на канадския пазар
  • насърчава висококачествените инвестиции между ЕС и Канада

Обхванатите области включват правила за достъп до пазара на стоки, технически пречки пред търговията, санитарни и фитосанитарни мерки, инвестиции, услуги, електронна търговия, политика в областта на конкуренцията, държавни поръчки, интелектуална собственост, регулаторно сътрудничество или уреждане на спорове. Приложенията включват графици за премахване на митата, квоти, процедури, правила за произход, взаимно приемане на оценките на съответствието и др.

 

Главите на споразумението са обяснени накратко тук и свързаният с тях текст може да бъде изтеглен.

Тарифи

На 21 септември 2017 г. Канада и ЕС вече премахнаха 98 % от тарифните си линии и се споразумяха постепенно да премахнат почти всички останали тарифни линии. До 2024 г. 99 % от всички тарифни линии ще бъдат премахнати.

Канадските продукти, които подлежат на преходно постепенно премахване на митата, включват:

  • моторни превозни средства
  • кораби
  • ечемик и малц
  • рафинирана захар
  • картофено нишесте
  • цветя

Европейските продукти, които подлежат на преходно постепенно премахване на тарифите, включват:

  • моторни превозни средства
  • някои рибни и морски продукти
  • сурова и рафинирана захар
  • някои зърна

Постепенното премахване на митата следва график за премахване на митата. Намаленията са изразени в поетапни категории в приложение 2А към споразумението.

  • А: мито при нулева ставка на 21 септември 2017 г.
  • Б: задължение, което трябва да бъде намалено до нула при равни съкращения за период от 3 години
  • В: задължение, което трябва да бъде намалено до нула при равни съкращения за период от 5 години
  • Г: задължение, което трябва да бъде намалено до нула при равни съкращения за период от 7 години
  • Д: митото е освободено от премахване на митата
  • S: митото остава същото в продължение на 5 години, след което те се премахват на три равни етапа на 1 януари от година 8
  • AV0 + ЕП: адвалорното мито е равно на нула при влизането в сила; специфичното мито, произтичащо от системата на входните цени, приложима за тези стоки с произход, се запазва.

 

My Trade Assistant показва графиците за премахване на митата за съответните тарифни линии.

Промишлени стоки

Двете страни се споразумяха да премахнат 100 % от тарифните линии за промишлени продукти, от които 99,6 % при влизането в сила за Канада и 99,4 % при влизането в сила за ЕС. Сред малкото продукти, които не са либерализирани при влизането в сила, са ограничен брой автомобилни продукти, които ще бъдат либерализирани на реципрочна основа в продължение на 3, 5 или 7 години (17 продукта в канадското тарифно предложение и съответните продукти в предложението на ЕС). Канада ще либерализира оставащите си мита върху корабите в продължение на 7 години (т.е. до 2024 г.).

Селскостопански стоки

При влизането в сила Канада премахна митата за 90,9 % от всички свои тарифни линии за селскостопански продукти. До 2023 г. този дял ще нарасне до 91,7 %.

За чувствителни селскостопански продукти ще има специално третиране:

Тарифни квоти

Двете страни прилагат тарифни квоти (ТК) за някои продукти, включително канадско говеждо месо, свинско месо и сладка царевица, както и европейско сирене. Това са специфични обеми стоки, които ще имат право на преференциално тарифно третиране в определен срок.

Внос от Канада

Разпределянето на тарифните квоти се изчислява въз основа на наличните количества в рамките на тарифната квота и количеството, за което се кандидатства, както е съобщено на Европейската комисия от националните органи.

След като разпределенията бъдат изчислени от Комисията на ЕС и оповестени публично, държавите — членки на ЕС, трябва да издадат лицензии за внос или износ за заявените количества в рамките на съответните тарифни квоти.

Основните правила за едновременна проверка са определени в Регламент (ЕО) No 1301/2006 на Комисията за определяне на общи правила за управление на тарифните квоти за внос на земеделски продукти, които се управляват чрез система на лицензии за внос.

Ставките на разпределение на тарифните квоти на ЕС по отношение на издадените лицензии за внос се публикуват всеки месец и са достъпни чрез Обсерваторията на пазара на месо.

В следните регламенти се определя как ЕС управлява различните си тарифни квоти за ВИТС

Износ за Канада
  • Канада прилага годишен модел за разпределяне на квотите за млечни продукти
  • заявлението за квоти се подава през първата половина на ноември, а връщането и преразпределението на неизползваните квоти се извършва на 1 август
  • за да отговаряте на условията за получаване на квота, трябва да пребивавате в Канада и да работите в сектора на сиренето

Повече информация относно разпределението на тарифните квоти за млечни продукти, изнасяни от ЕС за Канада в рамките на ВИТС, може да бъде намерена в раздел „Известия“ на уебсайта Global Affairs Canada.

В известията до вносителите се определят критериите за допустимост за получаване на разпределение по всяка съответна тарифна квота. В известията също така се предоставя информация за управлението на тарифните квоти като цяло и за процеса на подаване на заявление. Формулярите за кандидатстване и свързаните с тях приложения са приложени към всяко обявление.

Списък на притежателите на сирена по ВИТС за 2020 г.

Списък на притежателите на квоти за промишлени сирена по ВИТС за 2020 г.

2019 г. — Таблица за използването на тарифната квота по ВИТС за сирене

Освен това следва да се отбележи, че

  • плодовете и зеленчуците продължават да подлежат на системата на ЕС за входни цени
  • митата върху домашните птици и яйцата ще бъдат запазени

Вина и спиртни напитки

Специфичните мита върху вината и спиртните напитки от ЕС, влизащи в Канада, бяха премахнати при влизането в сила на ВИТС.

За спиртни напитки като джин, водка и уиски ВИТС разглежда нетарифните бариери, които значително възпрепятстваха способността на ЕС да навлезе на канадския пазар, по-специално чрез

  • прилагане на диференцираната такса за разходите за услуги (наложена от Канада на вносните вина и спиртни напитки) въз основа на обема, а не на стойността, и изчисляването ѝ по по-прозрачен начин, като се намаляват разходите на производителите от ЕС за продажба на техните продукти в Канада
  • замразяване на броя на частните търговски обекти в Канада, които са отворени само за канадски производители и които са алтернатива на монопола на провинциалните съвети по алкохола
  • предотвратяване на извънпровинциалните дейности на някои съвети по алкохола, които са довели до нелоялна конкуренция на канадска територия и в трети държави
  • премахване на канадските изисквания за смесване на вносни насипни спиртни напитки с местни спиртни напитки преди бутилиране (това изискване не позволява вносните насипни спиртни напитки да бъдат етикетирани като географски указания при бутилиране в Канада)

ВИТС включва както Споразумението между ЕС и Канада за алкохолните напитки от 1989 г., така и Споразумението между ЕС и Канада за вината и спиртните напитки от 2004 г., което предлага силни правни гаранции за европейските и канадските търговци на вино и спиртни напитки. Незначителните изменения на Споразумението от 2004 г. са посочени в приложение 30-Б към ВИТС. 

Рибарство

Канада напълно премахна всички мита върху рибните продукти при влизането в сила.

ЕС премахна 95,5 % от своите мита при влизането им в сила и се съгласи да премахне допълнително останалите 4,5 % от митата в рамките на 3, 5 или 7 години.

Успоредно с премахването на митата ЕС и Канада ще развиват устойчиво рибарство чрез използване на мерки за наблюдение, контрол и надзор, както и чрез борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов.

 

Намерете приложимата тарифна ставка за вашия продукт в My Trade Assistant.

Правила за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструментза самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация относноправилата за произходи процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е "икономическата националност" на търгуваните стоки. Ако сте нови в темата, намерете въведение в основните понятия в раздела за стоки.

Правила за произход

Правилата за произход са определени в Протокола относно правилата за произход и процедурите, свързани с произхода, към Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между ЕС и Канада (ОВ L 11, 14.1.2017 г., стр. 465). Моля, направете справка и с подробните насоки относно правилата за произход.

Моят продукт „с произход“ ли е съгласно ВИТС между ЕС и Канада?

За да отговаря вашият продукт на изискванията за по-ниска или нулева преференциална тарифа съгласно ВИТС, той трябва да е с произход от ЕС или Канада.

Продукт „с произход“ от ЕС или Канада, ако отговаря на едно от следните изисквания:

  • е изцяло получен в ЕС или Канада
  • е произведен изключително от материали с произход от ЕС или Канада
  • е преминало през достатъчно производство в ЕС или Канада в съответствие със специфичните за отделните продукти правила, определени в приложение 5;

Вж. също уводните бележки към приложение 5.

Освен това в приложение 5а се предвиждат квоти за произход и алтернативни специфични за отделните продукти правила за някои продукти.

 

Примери за специфични за отделните продукти правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавената стойност — стойността на всички използвани материали без произход не може да надвишава определен процент от цената на продукта франко завода
  • промяната в тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт (например производство на хартия (Хармонизирана система, глава 48) от целулоза без произход (Хармонизирана система, глава 47)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например предене на влакна за прежди. Такива правила се използват най-вече в текстилната и шивашката промишленост, както и в химическата промишленост.

Възможно е комбиниране на тези различни правила, като различните правила се изпълняват алтернативно или в комбинация.

Съвети и трикове, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Споразумението предоставя допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продукта правила, като например допустими отклонения или кумулация.

Толерантност
  • правилото за допустимо отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило, до 10 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на който и да е праг на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните за отделните продукти правила.
  • прилагат се специфични допустими отклонения за текстилни изделия и облекла, класирани в глави 50—63 от ХС, които са включени в приложение 1
Кумулация

ВИТС предвижда три начина за кумулиране на произхода

  • двустранна кумулация — материалите с произход от Канада могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват в производството на даден продукт
  • пълна кумулация — позволява да се вземе предвид обработката или преработката, извършена върху материали без произход в ЕС или Канада, за да се спомогне за спазването на специфичното за продукта правило
  • благоприятстваща клауза за разширена кумулация — материалите с произход от общ партньор по споразумение за свободна търговия могат да се считат за материали с произход от ЕС или от Канада, когато се използват за производството на даден продукт. Тази разпоредба зависи от съгласието на страните относно приложимите условия.

Други изисквания

Вашият продукт трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в Протокола относно правилата за произход, като например недостатъчна обработка или преработка или правилото за непромяна.

Правило за непромяна

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до Канада (и обратно), без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор

  • разтоварване
  • презареждане
  • всяка друга операция, необходима за запазване на продуктите в добро състояние или за транспортирането им до територията на ЕС или Канада
  • съхранение
  • разделяне на пратки

Митническият орган може да изиска от вносителя да докаже, че даден продукт, за който вносителят иска преференциално тарифно третиране, е бил изпратен в съответствие с правилата за транспортиране.

Недостатък на митото

Възстановяването на митата, платени преди това за материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, се разрешава само през първите 3 години след влизането в сила на ВИТС, т.е. до 21 септември 2020 г.

Процедури във връзка с произхода

Ако искате да поискате преференциална тарифа, ще трябва да следвате процедурите за произход и искането ви да бъде проверено от митническите органи на държавата, в която внасяте стоките си. Процедурите са определени в раздел В от Протокола относно правилата за произход на споразумението.

Как да поискате преференциално тарифно третиране?

Вносителите могат да поискат преференциално тарифно третиране въз основа на декларация за произход, предоставена от износителя.

Декларация за произход

В ЕС не се изисква доказателство за произход, когато общата стойност на продуктите не надвишава

  • 500 EUR в случай на малки опаковки или
  • 1200 евро в случай на продукти, които са част от личния багаж на пътниците.
Лична декларация от износителя

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или Канада, като представят декларация за произход.

В ЕС тя може да бъде завършена или

Същият номер в REX може да се използва и за някои други преференциални търговски споразумения на ЕС (например търговското споразумение на ЕС с Япония).

  • текстът на декларацията за произход може да бъде изготвен на всеки от официалните езици на ЕС и може да бъде намерен в приложение 2 към Протокола относно правилата за произход.
  • декларацията за произход следва да фигурира върху фактура или във всеки търговски документ, в който продуктът с произход е описан достатъчно подробно, за да може да бъде идентифициран;
  • декларацията за произход остава валидна за срок от 12 месеца от датата, на която е попълнена от износителя
  • обикновено изявлението за произход ще бъде за една пратка, но в Канада то може да обхваща и многократни пратки с идентични продукти за период, не по-дълъг от 1 година
Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасяният продукт действително е с произход или отговаря на други изисквания за произход.

В случай на съмнение митническият орган може да изиска от вносителя да докаже, че даден продукт, за който вносителят иска преференциално тарифно третиране, е бил изпратен в съответствие с правилата за транспортиране.

Проверката се основава на следните принципи:

  • административно сътрудничество между митническите органи на държавата вносител и държавата износител
  • проверки на произхода на продуктите, извършвани от местните митници. Не се разрешават посещения на износителя в държавата вносител.

След приключване на проверката органите на държавата вносител извършват окончателното определяне на произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Практическо ръководство относно разпоредбите на ВИТС относно правилата за произход

Изисквания към продуктите

Техническите правила определят специфичните характеристики, които даден продукт следва да притежава, като например дизайн, етикетиране, маркиране, опаковка, функционалност или експлоатационни характеристики, и са предназначени например за защита на човешкото здраве, безопасността или околната среда. Въпреки това за търговците може да бъде скъпо да спазват различни изисквания на различните пазари.

Техническите правила и разпоредби на ЕС и Канада станаха по-съвместими, така че предприятията да могат да продават един и същ продукт или един и същ продукт с по-малко изменения и на двата пазара. Това позволява на малките предприятия, по-специално на микропредприятията, да се конкурират с по-големите дружества и да участват в международните вериги на доставки и електронната търговия.

ВИТС съдържа и разпоредби за гарантиране на прозрачност — например, че заинтересованите лица от всяка от страните могат да коментират предложените технически регламенти, които Канада или ЕС могат да разработят).

Освен това ЕС и Канада се споразумяха да укрепят връзките и сътрудничеството между своите органи за определяне на стандарти, както и техните организации за изпитване, сертифициране и акредитация.

Улесняване на сертифицирането на регулирани продукти

ЕС и Канада се споразумяха да укрепят връзките и сътрудничеството между своите органи за определяне на стандарти, както и своите организации за изпитване, сертифициране и акредитация.

ВИТС съдържа разпоредби, които спомагат да се избегнат ненужни смущения и да се гарантира прозрачност (например заинтересованите лица от всяка от страните да могат да коментират предложените технически регламенти, които Канада или ЕС могат да разработят).

Оценяване на съответствието — взаимно приемане

Канада и ЕС се споразумяха да приемат задължителни сертификати за оценяване на съответствието, издадени от признати органи за оценяване на съответствието, намиращи се в ЕС, и обратно за секторите, обхванати от Протокола към ВИТС, за да докажат съответствие с канадските изисквания или изискванията на ЕС.

Протоколът относно взаимното приемане на резултатите от оценяването на съответствието заменя съществуващото споразумение за взаимно признаване (СВП) и разширява продуктовия обхват с възможност за по-нататъшно разширяване.

Продуктите, обхванати от протокола, са:

  • електрическо и електронно оборудване, включително електрически инсталации и уреди, и свързаните с тях компоненти
  • радио- и телекомуникационно крайно оборудване
  • електромагнитна съвместимост (ЕМС)
  • играчки
  • строителни продукти
  • машини, включително части, компоненти, включително защитни елементи, сменяемо оборудване и сглобки на машини
  • измервателни уреди
  • бойлери за топла вода, включително свързаните с тях уреди
  • оборудване, машини, апарати, устройства, контролни компоненти, защитни системи, предпазни устройства, контролни устройства и регулиращи устройства и свързаните с тях контролно-измервателни уреди и системи за предотвратяване и откриване, предназначени за използване в потенциално експлозивна атмосфера (оборудване ATEX)
  • оборудване за употреба извън сградите, тъй като то е свързано с шумовите емисии в околната среда
  • плавателни съдове за отдих, включително техните компоненти

Как да намерите одобрените ООС?

  • органите, признати съгласно съществуващото СВП, ще продължат да бъдат такива съгласно ВИТС
  • за да бъде признат нов орган за оценяване на съответствието, определящата страна трябва да предостави на другата страна информацията, посочена в приложение 3 към протокола

Базата данни NANDO съдържа нотифицирани и определени организации и друга информация от значение за оценката на съответствието.

Одобрени ООС

Хранителни продукти

ВИТС допълнително рационализира процесите на одобрение, намалява разходите и подобрява предвидимостта на търговията с животински и растителни продукти

  • всички продукти, внасяни в ЕС, трябва да отговарят на приложимите санитарни и фитосанитарни стандарти и обратно
  • намерите информация и изисквания за износ на хранителни продукти за Канада
  • изисквания за внос на хранителни продукти в ЕС

Канадската агенция за инспекция на храните (CFIA)определя политиките и разпоредбите за вноса на храни, селскостопански суровини и селскостопански продукти.

Агенцията на канадските гранични служби (CBSA) отговаря за първоначалната инспекция на вноса на храни, селскостопански суровини и селскостопански продукти.

Примери за изисквания за етикетиране на хранителни продукти в Канада

  • езикови изисквания
  • общоприето наименование
  • нетно количество
  • съставки и алергени
  • таблица с факти за храненето
  • идентичност на търговеца 
  • „Най-добър до“, „Опакован на“ и дати на изтичане на срока на валидност
  • инструкции за съхранение
  • страна на произход
  • Стандарт за идентичност

Намерете повече изисквания за етикетиране в инструмента за етикетиране на промишлеността на Канадската агенция за инспекция на храните.

Това е списък с правила, които може да ви бъдат полезни, когато изнасяте хранителните си продукти за Канада.

Животни и животински продукти

ВИТС потвърждава съществуващото сътрудничество между ЕС и Канада във ветеринарната област, основано на високо равнище на взаимно доверие, и включва допълнително опростяване на процеса на одобрение за износителите.

  • Канада отвори отново своя пазар на говеждо месо за деветнадесет държави — членки на ЕС
  • в случай на огнище на болест (т.нар. регионализация) страните се споразумяха да сведат до минимум търговските ограничения и търговията от незасегнатите райони може да продължи без прекъсване или продължителни процеси на повторно одобрение

Изисквания за износа на животни и животински продукти за Канада

Растения, плодове и зеленчуци

ВИТС установява нови процедури за опростяване и ускоряване на процеса на одобрение на растения, плодове и зеленчуци от Канада.

ВИТС позволява на Канада да замени настоящия подход по държави и по продукти с общоевропейски процедури за оценка и одобрение на плодове и зеленчуци.

Целта е да се създаде по-предвидима регулаторна среда за износителите.

За всички категории продукти страните се споразумяха да установят ускорени процедури за изделията, определени като приоритетни.

Информация и изисквания относно износа на растения и растителни продукти за Канада

Фармацевтични продукти

ВИТС се основава на взаимното признаване на добрите производствени практики и инспекциите на фармацевтичните фабрики, които вече са въведени между ЕС и Канада, и намалява дублиращите се инспекции.

Това означава, че като производител на фармацевтични продукти ще бъдете изправени пред значително по-малка административна тежест и разходи и регулаторните органи на ЕС и Канада могат да използват по-добре своите ресурси, като намалят дублиращите се инспекции и вместо това се съсредоточат върху пазари, където има по-високи рискове. Конкретно

  • инспекциите, извършвани на територията на ЕС от орган на държава — членка на ЕС, се приемат от Канада и обратно
  • инспекциите, извършвани в трети държави, също могат да бъдат признати

 

В днешната световна икономика 40 % от готовите лекарства, предлагани на пазара в ЕС, идват от чужбина, както и 80 % от активните фармацевтични съставки, използвани за предоставяне на лекарства в ЕС.

Повече информация: Протокол относно взаимното признаване на програмата за съответствие и прилагане по отношение на добрите производствени практики за фармацевтични продукти.           

 

Намерете конкретните правила и изисквания за вашия продукт в My Trade Assistant.

Технически пречки пред търговията

Въпреки че техническите правила са важни, понякога те могат да действат като пречка за международната търговия и по този начин могат да представляват значителна тежест за вас като износител.

  • Ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя бизнеса ви или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
  • докладвайте какво спира износа ви за Канада, като използвате онлайн формуляра, и ЕС ще анализира положението ви и ще предприеме подходящи действия.

Свържете се с нас

Документи и процедури за митническо оформяне

Споразумението гарантира по-прозрачни и опростени митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.

Документи

Ръководствата стъпка по стъпка описват различните видове документи, които трябва да подготвите за митническото оформяне на вашите продукти.

В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу

  • търговска фактура (намерете специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в My Trade Assistant)
  • опаковъчен лист
  • лицензии за внос на някои стоки
  • сертификати, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изисквания за здраве и безопасност, етикетиране и опаковане
  • доказателство за произход — декларация за произход

За по-голяма сигурност може да поискате да подадете предварително заявление за обвързваща тарифна информация и/или обвързваща информация за произход.

 

За подробна информация относно документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на My Trade Assistant (Моят търговски помощник).

Процедури за доказване и проверка на произхода

За описание на това как да докажете произхода на вашите продукти, за да поискате преференциална тарифа, и на правилата, свързани с проверката на произхода от митническите органи, моля, направете справка в раздела относно правилата за произход по-горе.

За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски означения

ВИТС предлага по-добра защита на правата върху интелектуалната собственост за европейските дружества, изнасящи иновативни, художествени, отличителни и висококачествени продукти за Канада, и предлага защита на фармацевтичните продукти и географските указания.

Канада засили граничните си мерки срещу фалшифицирани търговски марки, стоки, чието авторско право е било обект на пиратство, и стоки с фалшифицирани географски означения, като въведе възможност митниците да задържат стоки, за които има подозрения, че са фалшиви.

Интелектуална собственост

Търговското споразумение предвижда и модерни правила за защита и прилагане на правата върху интелектуалната собственост.

Авторското право в дигиталната ера

С ВИТС Канада се съгласи да приведе своя режим за защита на авторското право в съответствие със следните „договори за интернет“ на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС)

  • Договора на СОИС за авторското право
  • Договора на СОИС изпълненията и звукозаписите

Договорите за интернет определят норми за предотвратяване на неразрешения достъп и използване на творчески произведения онлайн или в цифрова форма, които са важни за нашите творчески индустрии.

Споразумението съдържа важни разпоредби относно ограниченията на отговорността на доставчиците на интернет услуги за нарушаващо съдържание, когато те отговарят на редица условия, като например система за ефективно уведомяване за такова съдържание.

Канада също така се съгласи да гарантира, че притежателите на права могат ефективно да използват технологията, за да защитават правата си и да лицензират произведенията си онлайн.

  • например се осигуряват защита и ефективни средства за правна защита срещу заобикалянето на технологични мерки (като криптиране), използвани от носителите на права за защита на техните права
  • освен това е забранено умишлено да се променя или заличава електронна „информация за управлението на правата“ — т.е. информация, придружаваща всеки защитен материал, и да се идентифицират произведението, неговите създатели, изпълнител или собственик, както и редът и условията за неговото използване.
Права за излъчване

Канада също така се съгласи да защити по-добре правата на европейските творци, като предостави на изпълнителите изключителното право да разрешават или забраняват излъчването по безжичен път и публичното съобщаване на техните изпълнения.

Тези права ще гарантират, че творците, както европейски, така и канадски, ще бъдат възнаградени за творчеството си и ще имат стимули да продължат да създават нови художествени произведения.

  • Европейските творци могат да получават лицензионни възнаграждения например от кафенета и обекти за търговия на дребно, които пускат музика, за да привличат потребители.
  • Канада ще гарантира, че ще бъде заплатено еднократно справедливо възнаграждение за излъчване по безжичен път или за каквото и да е публично съобщаване, като това възнаграждение ще бъде поделено между съответните изпълнители и продуценти на звукозаписи.
Защита на сортовете растения

Канада също така се съгласи да засили защитата на сортовете растения въз основа на Акта от 1991 г. на Международната конвенция за закрила на новите сортове растения (UPOV).

Това означава, че иновативните сортове растения, които могат да доведат например до по-добри добиви, ще бъдат защитени и следователно е вероятно да бъдат въведени по-бързо на канадския пазар в полза на земеделските стопани и потребителите.

ЕС е основен доставчик на нови сортове растения. Тази важна научноизследователска и иновационна дейност е защитена от тип интелектуална собственост sui generis, наречена правна закрила на Общността на сортовете растения. Това не е свързано с използването на генетично модифицирани организми.

Действия срещу фалшификатите

Канада също така се съгласи да засили граничните си мерки срещу фалшифицирани търговски марки, стоки, чието авторско право е било обект на пиратство, и стоки с фалшифицирани географски означения, а именно чрез въвеждане на възможност за митническите органи да задържат фалшиви стоки ex officio.

  • Компетентните органи на Канада могат да действат по собствена инициатива за временно задържане на стоки, за които се подозира, че нарушават право върху интелектуална собственост.
  • марките не трябва да бъдат индивидуално регистрирани в канадските митници, за да се ползват от защита

Канада ще приеме или ще запази в сила процедури, съгласно които притежателят на права може да поиска от своите компетентни органи да отложат вдигането или да задържат стоки, за които се подозира, че нарушават право върху интелектуална собственост.

Канада също така въведе възможността съдебните органи да предприемат необходимите временни мерки и да издават заповеди за преустановяване и прекратяване пряко срещу посредници, които биха пуснали фалшифицирани стоки на пазара.

Фармацевтични продукти

ВИТС подобрява правата върху интелектуалната собственост за иновативни фармацевтични продукти по три начина

  • новаторите, притежаващи фармацевтичен патент, получават правото да обжалват решенията за разрешение за търговия в Канада по същия начин, по който други производители вече биха могли
  • Канада се ангажира с настоящия си режим на защита на данните (6 + 2 години), като по този начин осигурява правна сигурност в област, в която дългосрочните инвестиции са от съществено значение
  • Канада ще въведе система за възстановяване на патентните срокове по подобие на системата на ЕС, за да компенсира неоправданите забавяния в процеса на одобрение за пускане на пазара, включително максимален срок на допълнителна закрила (2 години) — страните се споразумяха относно възможността за изключения за целите на износа за трети държави

Научете повече за защитата на интелектуалната собственост в ЕС.

 

Европейското бюро за помощ в областта на ПИС предлага услуга на гореща линия за пряка подкрепа в областта на интелектуалната собственост. За съвети и подкрепа по въпроси, свързани с ПИС, извън пазара на ЕС.

Географски указания

Географските указания на вина и спиртни напитки, защитени в Канада и ЕС, са изброени съответно в приложение III, буква а) и приложение IV, буква а) към Споразумението от 2004 г. относно търговията с вина и спиртни напитки.

В допълнение към географските указания (ГУ), защитени по силата на споразумението между ЕС и Канада за вината и спиртните напитки, включено във ВИТС, Канада се съгласи да защити 143 географски указания — отличителни хранителни продукти и напитки от конкретни градове или региони в ЕС.

Канада ще защитава тези традиционни европейски продукти от имитации по същия начин, по който го прави ЕС. Ще бъде незаконно да се въвеждат в заблуждение потребителите относно истинския произход на даден продукт, например като се използват флагове, които погрешно се позовават на защитено географско означение на ЕС, или държавата, от която идва този продукт с географско означение. Притежателите на права от ЕС ще могат да използват административен процес за защита на правата върху ГО в Канада, вместо да разчитат само на по-продължителни и по-сложни производства в националната съдебна система.

Списък на географските указания, защитени в Канада

В бъдеще списъкът може да бъде разширен, така че да обхване и други продукти, ако ЕС и Канада се споразумеят за това.

Повече информация за защитата на ГО в Канада благодарение на ВИТС може да бъде намерена в настоящото практическо ръководство.

По отношение на географските означения, изброени в Споразумението от 2004 г. относно търговията с вина и спиртни напитки, за да бъдат защитени в Канада, притежателите на права върху тези географски означения трябва да регистрират своите географски означения в Канадската служба за интелектуална собственост.

Процедурата за регистрация е обяснена тук.

Електронна търговия

В главата относно електронната търговия се посочва в общите разпоредби, че страните признават значението на улесняването на използването на електронната търговия от МСП.

Услуги

ВИТС гарантира правна сигурност за доставчиците на услуги от ЕС и Канада чрез обвързване на висока степен на либерализация в Канада и ЕС.

ЕС получава по-голям достъп до канадския пазар, по-специално за морски услуги.

Прогресивна либерализация и прозрачност

Канада не може да въвежда нови квоти или нови дискриминационни мерки срещу доставчиците на услуги от ЕС, освен в ограничен набор от чувствителни сектори. Споразумението също така гарантира, че доставчиците на услуги от ЕС могат да се възползват от

  • по-високо равнище на достъп до пазара, надхвърлящо ангажиментите на Канада в рамките на СТО
  • по-голямата част от бъдещата либерализация, която Канада може да предприеме

Канада премахна редица ограничения по отношение на условията за гражданство и пребиваване за редица специалисти, които да практикуват в Канада, включително

  • юристи
  • счетоводители
  • архитекти
  • инженери

В областта на далекосъобщенията, пощенските и куриерските услуги Канада за първи път заложи на бъдеща либерализация.

Морски услуги

Ново отваряне на канадския пазар на морския транспорт ще улесни морските оператори от ЕС и техните по-големи плавателни съдове да извършват дейност в Канада за захранване по важния маршрут между Монреал и Халифакс.

И двете пристанища са важни на източното крайбрежие на Канада. Монреал е голямо пристанище, което обработва 1,4 милиона стандартни контейнера (общо контейнери за внос и износ през 2015 г.), докато Halifax обработва 0,4 милиона двадесетфутови еквивалентни единици (TEU) (2015 г.).

ЕС е безспорен световен лидер в услугите по драгиране. С ВИТС Канада също така отваря своя пазар за драгажни дейности за оператори от ЕС — пазар, който се оценява на стойност между 150 милиона и 400 милиона канадски долара годишно (приблизително 104 милиона и 278 милиона евро годишно).

Регулаторни правила

В допълнение към поетите амбициозни ангажименти за достъп до пазара ВИТС включва и иновативни и силни регулаторни правила, които допълват и засилват ангажиментите за достъп до пазара, поети от двете страни.

Тези регулаторни правила включват един от най-обширните и всеобхватни набори от взаимно обвързващи правила относно вътрешното регулиране, които се отнасят до лицензионните или лицензионните режими за почти всички услуги и инвестиционни дейности. Текстът гарантира справедливи и прозрачни режими за всички заявители и прави процеса на издаване на разрешения възможно най-гладък.

Движение на професионалистите

Договореният пакет относно временното влизане на специалисти включва следните ползи:

  • Дружествата от ЕС могат да командироват своите служители по вътрешнокорпоративни трансфери в Канада за срок до 3 години — въз основа на предишни споразумения тази полза се прилага като цяло за всички сектори
  • удължен престой за специалисти — доставчици на услуги по договор или независими специалисти (определени в споразумението) ще могат да останат на територията на другата страна за период от 12 месеца (двойно на това, което е било възможно преди)

Доставчиците на услуги по договор се ползват от по-добри условия за влизане и престой (като например недискриминационно третиране по отношение на канадските доставчици) в допълнителни сектори. Те включват:

  1. Съветнически и консултантски услуги, свързани с
    • добив
    • далекосъобщителни услуги
    • пощенски и куриерски услуги
    • застрахователни и свързани със застраховането услуги
    • други финансови услуги
    • превоз
    • производство
  2. Поддръжка и ремонт на оборудване, като
    • плавателни съдове, оборудване за железопътен транспорт
    • моторни превозни средства, мотоциклети, снегомобили и пътнотранспортно оборудване
    • въздухоплавателни средства и техните части
    • метални изделия, неофис машини и други видове оборудване и стоки за бита
  3. Свързани научни и технически консултантски услуги
  4. Услуги, свързани с околната среда

Нови профили: преференциалният достъп до пазара на Канада и недискриминационното третиране в Канада ще се прилагат и за нови категории доставчици от ЕС, както е определено в споразумението: инвеститори, краткосрочни бизнес посетители и технолози.

Канада ще предостави на съпрузите на лица, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер от ЕС, третиране, равностойно на това, което се предоставя на съпрузите на лица, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер от Канада в ЕС.

Взаимно признаване на квалификациите

За да се улесни мобилността на висококвалифицирани специалисти между ЕС и Канада, ВИТС създава рамка за взаимно признаване на професионалните квалификации и определя общите условия и насоки за договарянето на споразумения, специфични за дадена професия.

ВИТС предоставя подробна рамка за договарянето и сключването на споразумения за взаимно признаване на професионалните квалификации.

Споразумението оставя на сдруженията на регулираните професии на двете страни да започнат процеса на договаряне на СВП, като предоставят препоръки на съответния комитет по ВИТС, и да се споразумеят за конкретните условия. След като сдруженията постигнат съгласие относно принципите и следват процедурите, определени в рамката, СВП става правно обвързващо, като се гарантира, че квалификациите на европейските специалисти могат да бъдат признати от компетентните органи в Канада и обратно.

Обществени поръчки

С ВИТС дружествата от ЕС вече могат да участват в търгове на канадското правителство и на трите равнища на държавните поръчки: федерални, провинциални и общински.

В Канада провинциите и териториите имат юрисдикция върху обществените блага, като например:

  • здравеопазване
  • обучение
  • благосъстояние
  • вътрешнопровинциален транспорт.

Общините управляват

  • местен транспорт
  • училищни настоятелства
  • комунални услуги и др.

Възложителите, обхванати от ВИТС, се намират в приложения 19-1—19-8.

ВИТС също така осигурява правна сигурност, че канадските публични агенции и органи няма да могат да дискриминират европейските дружества, т.е. да ограничават достъпа на дружествата до публичен търг.

Доставчиците могат да оспорват решения за възлагане на обществени поръчки, които според тях противоречат на задълженията по споразумението. В Канада тази роля се изпълнява от Канадския трибунал за международна търговия (CITT).

Канада направи тръжната процедура по-прозрачна, като публикува всички свои публични търгове на единен уебсайт за обществени поръчки, наречен CanadaBuys. Моля, имайте предвид, че трябва да се регистрирате на тази страница, за да можете да участвате в търг на канадския пазар.

 

За да разберете дали имате право да участвате в дадена процедура за възлагане на обществена поръчка извън ЕС, използвайте My Trade Assistant for Procurement (Моят търговски помощник за обществените поръчки).

Инвестиции

След като ВИТС влезе в сила окончателно, то ще предложи на инвеститорите от ЕС и Канада по-голяма предвидимост, прозрачност и защита на техните инвестиции съответно в Канада и в ЕС.

Разпоредбите на ВИТС относно защитата на инвестициите и новата инвестиционна съдебна система (ИСС) ще гарантират високо равнище на защита на инвеститорите, като същевременно напълно запазват правото на правителствата да регулират и преследват целите на обществената политика, като например защитата на здравето, безопасността или околната среда.

ICS представлява ясно отклонение от стария подход за уреждане на спорове между инвеститор и държава (УСИД) и показва споделената решимост на ЕС и Канада да създадат по-справедлива, по-прозрачна и институционализирана система за разрешаване на инвестиционни спорове.

Инвестиционните разпоредби във ВИТС ще заменят и осемте съществуващи двустранни инвестиционни споразумения между някои държави — членки на ЕС, и Канада.

Прагът за преглед на придобиванията на канадски дружества съгласно Investment Canada Act е значително увеличен от сегашните 354 милиона канадски долара на 1,5 милиарда канадски долара. Това се отнася за всички инвеститори от ЕС, различни от тези, които са държавни предприятия.

Ако планирате да инвестирате в Канада, можете да научите повече тук.

NB: Защитата на инвестициите и инвестиционната съдебна система, както и достъпът до пазара на портфейлни инвестиции няма да се прилагат временно в съответствие с Решение (ЕС) 2017/38 на Съвета от 28 октомври 2016 г. за временно прилагане на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна (ОВ L 11, 14.1.2017 г., стр. 1080—1081 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2017.011.01.1080.01.ENG).

Връзки и контакти

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Делегация на Европейския съюз в Канада

Адрес:

150 Metcalfe Street, Suite 1900, Отава, Онтарио, K2P 1P1

Тел.: +1 6132386464

Електронна поща: Delegation-Canada@eeas.europa.eu

АВСТРИЯ

Австрийска федерална икономическа камара (Wirtschaftskammer Österreich, WKÖ)

В КАНАДА

Предимство Австрия Торонто

Генерално консулство на Австрия — Търговско отделение Предимство Австрия

Адрес:

30 St Clair Avenue West, Suite 1402, Торонто, Онтарио, M4V 3A1

Тел.: +1 4169673348

Електронна поща: toronto@advantageaustria.org 

Тел.: +1 5148493708

Електронна поща: montreal@advantageaustria.org 

 

Посолство в Отава

Адрес:

445 Wilbrod Street, Отава, Онтарио, K1N 6M7

Тел. +1 6137891444, 

Електронна поща: ottawa-ob@bmeia.gv.at

БЕЛГИЯ

Агенция за външна търговия и инвестиции на Валония Agence 
wallonne à l'Exportation et aux Investissements Etrangers (AWEX)

Bruxelles Invest & Износ

Фландрия търговия

В КАНАДА

Фландрия/Валония/Брюксел

Търговски представител за Онтарио, Манитоба

Адрес:

2 Bloor Street West — Suite 2508, Торонто, Онтарио, M4W 3E2

Тел. +1 416515-7777

Електронна поща: toronto@awex-wallonia.com

 

 

Flanders
Trade rep. for Québec, Newfoundland and Labrador, Nunavut, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island (Търговски представител на Фландрия за Квебек, Нюфаундленд и Лабрадор, Нунавут, Ню Брънзуик, Нова Скотия, остров Принц Едуард)

Адрес:

999 Boulevard de Maisonneuve West — Suite 1600,Montreal (Québec) H3A 3L4

Тел.: +1 514289-9955

Електронна поща: montreal@fitagency.com

 

Търговски
представител на Валония за Квебек, Нюфаундленд и Лабрадор, Нунавут, Ню Брънзуик, Нова Скотия, остров Принц Едуард

Адрес:

1250 René-Lévesque West — Suite 4115, Монреал, Квебек, H3B 4W8

Тел.: +1 514939-4049

 

Търговски
представител в Брюксел за Квебек, Нюфаундленд и Лабрадор, Нунавут, Ню Брънзуик, Нова Скотия, остров Принц Едуард

Адрес: 1010 Sherbrooke West — Suite 2404, Montreal, Québec, H3A 2R7

Тел.: +1 514286-1581

Електронна поща: info@bruxelles-canada.com

 

Посолство в Отава

Адрес:

360 Albert Street, 8-ми етаж, Suite 820, Отава, Онтарио, K1R 7X7

Тел.: +1 6132367267

Електронна поща: ottawa@diplobel.fed.be

БЪЛГАРИЯ

Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия
за насърчаване на малките и средните предприятия

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

325 Stewart Street, Отава, Онтарио, K1N 6K5

Тел.: +1 613893215

Електронна поща: Embassy.Ottawa@mfa.bg

ХЪРВАТИЯ

Портал за износ
Извозни портал

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

Параклис 229 St, Отава, Онтарио, K1N 7Y6

Тел.: +1 6135627820

Електронна поща: croemb.ottawa@mvep.hr

 

Генерално консулство

Адрес:

918 Dundas Street East, Suite 302, Mississauga, Ontario, L4Y 2B8

Тел.: +1 9052779051

Електронна поща: genmiss@mvep.hr
Електронна поща: croconsulate.miss@mvep.hr

КИПЪР

Търговска услуга
Υπηρεσία Εμπορίου

В КАНАДА

Висша комисия

Адрес:

150 Metcalfe Street, Suite 1002, Отава, Онтарио, K2P 1P1

Тел.: +1 6135630727

Електронна поща: ottawahighcom@mfa.gov.cy

 

Почетно консулство

Адрес:

435 Donald Street, Кокитлам, Британска Колумбия, V3K 3Z9

Тел.: +1 6049362268

Електронна поща: tberggre@sfu.ca

 

Секция „Търговия“

Адрес:

13 East 40th Street, Ню Йорк, Ню Йорк 10016

Тел.: +1 2122139100

Електронна поща: ctncy@cyprustradeny.org

ЧЕШКА РЕПУБЛИКА

Национална агенция за насърчаване на търговията към Министерството на промишлеността и търговията на Чешката република
CzechTrade — Česká agentura na podporu obchodu

В КАНАДА

CzechTrade Канада

Адрес:

6707 Elbow Drive SW, T2V0E5 Калгари, Алберта, T2H 0S7

Тел.: +1 4032694924

Електронна поща: calgary@czechtrade.cz
Електронна поща: jaroslav.jelinek@czechtrade.cz

Посолство в Отава

Адрес:

251 Cooper Street, Отава, Онтарио, K2P 0G2

Тел. +1 6135623875

Уебстраница: http://www.mzv.cz/ottawa/en/

Електронна поща: ottawa@embassy.mzv.cz

Електронна поща: commerce_ottawa@mzv.cz

 

Генерално консулство на Чешката република

Адрес:

2 Bloor Street West, Suite 1500, Торонто, Онтарио, M4W 3E2

Уебстраница: www.mzv.cz/toronto

Електронна поща: toronto@embassy.mzv.cz

Електронна поща: commerce_toronto@mzv.cz

ДАНИЯ

Министерство на външните работи на Дания Udenrigsministeriet Eksportrådet

В КАНАДА

Съвет по търговията на Дания

Адрес:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Торонто, Онтарио, M4W 3E2

Тел.: +1 416962-5661

Електронна поща: yyzhkt@um.dk

Посолство в Отава

Адрес:

47 Clarence Street, Suite 450, Отава, Онтарио, K1N 9K1

Тел.: +1 6135621811

Електронна поща: ottamb@um.dk 

ЕСТОНИЯ

Предприятие Естония (EAS)
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS)

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

260 Dalhousie Street, Suite 210, Отава, Онтарио K1N 7E4

Тел.: +1 6137894222

Електронна поща: embassy.ottawa@mfa.ee

ФИНЛАНДИЯ

Финпро

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

55 Metcalfe Street, Suite 850, Отава, Онтарио, K1P 6L5

Тел.: +1 6132882233

Електронна поща: embassy@finland.ca

Електронна поща: sanomat.ott@formin.fi

ФРАНЦИЯ

Бизнес Франция

В КАНАДА

Търговски представител в Канада: Бизнес Франция

Торонто

Адрес:

154 University Avenue Suite 400, Торонто, M5H 3Y9

Тел.: +1 4169771257

 

Монреал: Bureau Business France (Бюро „Бизнес Франция“),

Адрес:

1501 McGill College, Бюро 1120, Монреал, QC H3A 3M8

Тел.: +1 5146704000

 

Ванкувър:

Адрес:

1111 Melville Street, Suite 320 Ванкувър, Британска Колумбия V6E 3V6

Тел.: +1 6046390923

Електронна поща: canada@businessfrance.fr

 

Посолство в Отава

Адрес:

42 Съсекс Драйв, Отава, Онтарио, K1M 2C9

Тел.: + 1 6137891795

Електронна поща: politique@ambafrance-ca.org

ГЕРМАНИЯ

Германия търговия и инвестиции (GTAI)

В КАНАДА

Канадско-германска търговска камара

Адрес:

480 University Avenue, Suite 1500, Торонто, Онтарио, M5G 1V2

Тел.: +1 416598-3355

Електронна поща: info@germanchamber.ca

 

Посолство в Отава

Адрес:

1 Waverley Street, Отава, Онтарио, K2P 0T8, Канада

Тел.: +1 613 232 1101

Електронна поща: info@ottawa.diplo.de

ГЪРЦИЯ

Enterprise Гърция Инвестиране и търговия
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

80 MacLaren Street Отава, Онтарио, K2P 0K6

Тел.: +1 6132386271

Електронна поща: ecocom-ottawa@mfa.gr

 

Генерално консулство

Адрес:

1075 Bay Street, Suite 600, Торонто, Онтарио, M5S 2B1

Тел.: +1 4165150133

Електронна поща: ecocom-toronto@mfa.gr

УНГАРИЯ

Унгарска национална търговска къща

Унгарската агенция за насърчаване на инвестициите
http://www.hipa.hu/

В КАНАДА

Генерално консулство в Торонто

Адрес:

175 Bloor Street East, Suite 1109, Южна кула, Торонто

Тел.: +1 6473492550

Електронна поща: mission.tor@mfa.gov.hu

 

Посолство в Отава

Адрес:

299 Waverley St., Отава, K2P 0V9

Тел.: +1 6132307560

Електронна поща: mission.ott@mfa.gov.hu

ИРЛАНДИЯ

Enterprise Ireland (предприятие Ирландия)

В КАНАДА

Търговски представител в Канада: Enterprise Ireland (предприятие Ирландия)

Адрес:

2 Bloor St. W, Suite 1501, Торонто, Онтарио, M4W 3E2

Тел.: +1 4169345033

Електронна поща: client.service@enterprise-ireland.com

Електронна поща: neil.cooney@Enterprise-Ireland.com

 

Посолство в Отава

Адрес:

Varette Building, 130 Albert St, Отава, Онтарио, K1P 5G4

Тел.: +1 6132336281

Електронна поща: embassyofireland@rogers.com

ИТАЛИЯ

Италианска търговска агенция
ICE —Agenzia per la promozione all'estero e l'internazionalizzazione delle imprese italiane

В КАНАДА

Италианска агенция за насърчаване на търговията към Генералното консулство на Италия

Адрес:

365 Bloor Street East, Suite 1802, Торонто, Онтарио, M4W 3L4

Електронна поща: toronto@ice.it

Тел.: +1 4165981566

 

Адрес:

1000 rue Sherbrooke ouest, Бюро 1720, Монреал, Квебек, H3A 3G4

Тел.: +1 5142840265

Електронна поща: montreal@ice.it

 

Посолство в Отава

Адрес:

275 Slater St, Отава, Онтарио, K1P 5H9

Тел.: +1 6132322401

Електронна поща: ambasciata.ottawa@esteri.it 

ЛАТВИЯ

Агенция за инвестиции и развитие на Латвия
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra


liaa@liaa.gov.lv

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

350 Sparks St, Отава, Онтарио, K1R 7S8

Тел.: +1 6132386014

Електронна поща: embassy.canada@mfa.gov.lv

ЛИТВА

Enterprise Lithuania (Предприятие Литва)

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

ул. „Меткалф“ No 150 1600, Отава, Онтарио, K2P 1P1

Тел. +1 61356754 58

Електронна поща: amb.ca@urm.lt

ЛЮКСЕМБУРГ

Люксембург за бизнеса

В КАНАДА

Почетно консулство в Отава

Адрес:

World Exchange Plaza, 45 O’Connor Street, Suite 1150, Отава, Онтарио, K1P 1A4

Тел.: +1 6137554091

Електронна поща: luxconsulottawa@gmail.com

 

Посолство във Вашингтон

Адрес:

2200 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC. 20008

Тел. +1 2022654171

Електронна поща: luxembassy.was@mae.etat.lu

МАЛТА

Малта Ентърпрайз

В КАНАДА

Генерално консулство на Канада в Торонто

Адрес:

3300 Bloor St W, Etobicoke, Онтарио, M8X 2X3

Тел.: +1 4162070922

Електронна поща: maltaconsulate.toronto@gov.mt

НИДЕРЛАНДИЯ

Нидерландска агенция за предприятията
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
 

Ondernemersplein — онлайн портал за чуждестранни и нидерландски стартиращи предприятия

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

350 Albert Street, Suite 2020 Отава, Онтарио, K1R, 1A4

Тел.: +1 613 237 503

Електронна поща: ott@minbuza.nl

 

Генерално консулство в Торонто

Адрес:

1 Dundas Street West, Suite 2106, Торонто, Онтарио, M5G 1Z3

Тел.: +1 416 595 2402

Уебстраница: www.hollandtradeandinvest.com
Електронна поща: tor-ea@minbuza.nl

ПОЛША

Полска агенция за инвестиции и търговия (бивша Полска агенция за информация и чуждестранни инвестиции)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu


E-mail: invest@paih.gov.pl

Секретариат на председателя:

Тел.:+48 223349871

Отдел "Чуждестранни инвестиции":

Тел.:+48 223349875

Департамент за икономическо развитие:

Тел.:+48 223349820

Отдел „Икономическо насърчаване“:

Тел.:+48 223349926

Отдел „Информация и комуникация“:

Тел.:+48 223349994

 

В КАНАДА

Полска агенция за инвестиции и търговия в Торонто

Адрес:

438 University Avenue, Suite 1810, Торонто, Онтарио, M5G 2K8

Електронна поща: zack.labieniec@paih.gov.pl 

 

Посолство на Република Полша в Отава

Адрес:

443 Daly Ave, Отава, Онтарио, K1N 6H3

Тел. +1 6137890468

Електронна поща: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

 

Генерално консулство на Република Полша в Торонто

Адрес:

бул. "Езерото Шор" 2603 Запад, Торонто, Онтарио, M8V 1G5

Тел.: +1 4162525471

Тел.: +1 4164645405

Електронна поща: toronto.info@msz.gov.pl 

 

Генерално консулство на Република Полша във Ванкувър

Адрес:

1177 West Hastings Street, Suite 1600, Ванкувър, Британска Колумбия, V6E 2K3

Тел. +1 6046883458

Електронна поща: vancouver.info@msz.gov.pl 

 

Консулство на Република Полша в Монреал

Адрес:

3501 Avenue du Musée, Монреал, Квебек, QC H3G 2C8

Тел. +1 6137890468 

Електронна поща: michal.falenczyk@msz.gov.pl

ПОРТУГАЛИЯ

aicep Portugal Global — Агенция за търговия и инвестиции

В КАНАДА

Агенция затърговия и инвестиции: айцепт Торонто

Адрес:

438 University Avenue, Suite 1400, Торонто, Онтарио, M5G 2K8

Тел.: +1 4169214925

Електронна поща: aicep.toronto@portugalglobal.pt

 

Посолство в Отава

Адрес:

645 Island Park Dr, Отава, Онтарио, K1Y 0B8

Тел.: +1 6137290883

Електронна поща: ottawa@mne.pt

РУМЪНИЯ

Министерство на бизнес средата, търговията и предприемачеството

InvestРумъния

Търговско-промишлена палата на Румъния

В КАНАДА

Румънско бюро за насърчаване на икономиката и търговията

Адрес:

1010, rue Sherbrooke Ouest, Bureau 610, етаж 6, Монреал, Квебек, H3A 2R7

Тел.: +1 5145048235

Електронна поща: romtrade.mtl@videotron.ca

 

Посолство в Отава

Адрес:

655 Rideau St, Отава, Онтарио, K1N 6A3

Тел.: +1 6137893709

Електронна поща: ottawa@mae.ro

СЛОВАКИЯ

Sario — Словашка агенция за развитие на инвестициите и търговията
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

50 Rideau Terrace, Отава, Онтарио, K1M 2A2

Тел.: +1 6137494442

Електронна поща: emb.ottawa@mzv.sk

СЛОВЕНИЯ

SPIRIT Slovenia — Публична агенция за предприемачество, интернационализация, чуждестранни инвестиции и технологии
SPIRIT Slovenija

В КАНАДА

Посолство в Отава

Адрес:

150 Metcalfe Street Suite 2200, Отава, Онтарио, K2P 1P1

Тел.: +1 6135655781

Електронна поща: sloembassy.ottawa@gov.si

ИСПАНИЯ

ICEX — Испански институт за външна търговия
ICEX España Exportación e Inversiones

В КАНАДА

Икономическа и търговска служба

Адрес:

151 Slater Street, Suite 801, Отава, Онтарио, K1P 5H3

Тел.: +1 6132360409

Електронна поща: ottawa@comercio.mineco.es

 

Служба за насърчаване на търговията в Торонто

Адрес:

170 University Ave #602, Торонто, Онтарио, M5H 3B3

Тел.: +1 4169670488

Електронна поща:toronto@comercio.mineco.es

 

Посолство в Отава

Адрес:

74 Stanley Ave, Отава, Онтарио, K1M 1P4

Тел.: +1 6137472252

Електронна поща: emb.ottawa@mae.es 

ШВЕЦИЯ

Business Sweden — Съвет по търговия и инвестиции на Швеция

В КАНАДА

Търговски представител в Канада: Бизнес Швеция

Адрес:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Торонто Онтарио M4W 3E2

Тел.: +1 4169228152

Електронна поща: toronto@business-sweden.se

 

Посолство в Отава

Адрес:

377 Dalhousie Street, Отава Онтарио, K1N 9N8

Тел.: +1 6132448200

Електронна поща: sweden.ottawa@gov.se

Търговски камари и бизнес асоциации

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Търговска камара на Европейския съюз в Канада (EUCCAN)

Адрес:

480 University Avenue, Suite 1500, Торонто, Онтарио, M5G 1V2

Тел.:  +1 4165987087

Електронна поща: info@euccan.com 

 

Търговска камара на Европейския съюз в Канада Запад

Електронна поща: info@eu-canada.com

Списък на местните и двустранните търговски камари и бизнес асоциации на ЕС в Канада може да бъде намерен на уебсайта на Търговската камара на Европейския съюз в Канада (http://www.euccan.com). EUCCAN е представителна организация за тези много разнообразни структури и организации.

Информационни инструменти

В тези седем информационни документа се обяснява какво представлява ВИТС и какви са ползите от него

Научете как да участвате в процедурите за възлагане на обществени поръчки в Канада

Научете повече за бизнес възможностите, предлагани от Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада

Допълнителни връзки

Брошура за предприятията — описва ползите, глава по глава, и дава практически съвети за предприятията

Инфографиките илюстрират ползите от ВИТС по държави — членки на ЕС

Ръководство стъпка по стъпка за износителите за Канада

Фирмени истории и препоръки

Препоръка за МСП

През септември 2018 г. Съвместният комитет по ВИТС постигна съгласие по конкретна препоръка за МСП всяка от страните да предоставя онлайн информация на МСП от другата страна относно ВИТС и ЕС и Канада да работят заедно, така че търговското споразумение да е от полза за МСП.

Канадски уебсайт в подкрепа на МСП от ЕС, които изнасят за Канада

Уебсайт на ЕС за МСП от Канада

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки