EPA SADC - Južnoafrička razvojna zajednica

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a osobama i poduzećima iz tih dviju regija olakšava se međusobno ulaganje i trgovina te poticanje razvoja diljem Južne Afrike. Saznajte kako Sporazum o gospodarskom partnerstvu EU-a s pet država SADC-a može koristiti vašoj trgovini.

Ukratko o dogovoru

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Južnoafričke razvojne zajednice (SADC) koji čine Bocvana, Lesoto, Mozambik, Namibija, Južna Afrika i Esvatini (bivši Svazi) potpisan je 10. lipnja 2016. Sporazum o gospodarskom partnerstvu privremeno je stupio na snagu 10. listopada 2016., a Mozambik ga privremeno primjenjuje od 4. veljače 2018.

SADC SGP trgovinski je sporazum usmjeren na razvoj kojim se partnerima iz skupine SADC SGP omogućuje asimetričan pristup. Mogu zaštititi osjetljive proizvode od potpune liberalizacije i uvesti zaštitne mjere kada uvoz iz EU-a prebrzo raste. U poglavlju o suradnji utvrđena su područja povezana s trgovinom koja mogu imati koristi od financiranja. Sporazum sadržava i poglavlje o održivom razvoju, koje obuhvaća socijalna i okolišna pitanja.

Kad je riječ o trgovini robom, novi pristup tržištu uključuje bolje trgovinske uvjete uglavnom u poljoprivredi i ribarstvu, među ostalim za vino, šećer, proizvode ribarstva, cvijeće i konzervirano voće. S druge strane, EU će dobiti značajan novi pristup tržištu Južnoafričke carinske unije (proizvodi uključuju pšenicu, ječam, sir, mesne proizvode i maslac).

Zemlje korisnice

  • Bocvana
  • Lesoto
  • Mozambik
  • Namibija
  • Južna Afrika
  • Eswatini (Svazi)

Ostalih šest članica regije Južnoafričke razvojne zajednice – Demokratska Republika Kongo, Madagaskar, Malavi, Mauricijus, Zambija i Zimbabve – dio su sporazuma o gospodarskom partnerstvu ili pregovaraju s EU-om kao dio drugih regionalnih skupina, odnosno središnje Afrike ili istočne i južne Afrike.

Asimetrične odredbe u korist država SADC-a

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu predviđaju se asimetrične odredbe u korist zemalja SADC SGP-a, kao što su isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu, uz posebne zaštitne mjere i mjere za poljoprivredu, prehrambene proizvode i nove industrije.

  • Zemlje SADC SGP-a mogu aktivirati pet bilateralnih zaštitnih mjera i povećati uvozne carine u slučaju da se uvoz iz EU-a toliko ili toliko brzo poveća da bi mogao narušiti domaću proizvodnju
  • ako EU primijeni zaštitnu mjeru u skladu s pravilima WTO-a, EU svojim partnerima iz SADC SGP-a nudi obnovljivo petogodišnje izuzeće od njezine primjene, čime se zemljama SADC SGP-a omogućuje nastavak izvoza

Tarife

  • EU odobrava stopostotni bescarinski i beskvotni pristup cjelokupnom uvozu iz Bocvane, Lesota, Mozambika, Namibije i Svazija. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i besplatan za sve proizvode. EU ukida carine na 98,7 % uvoza iz Južne Afrike u okviru posebnih količinskih kvota.
  • zemlje koje su dio Južnoafričke carinske unije (Bocvana, Lesoto, Namibija, Južna Afrika i Esvatini) ukidaju carine na oko 86 % uvoza iz EU-a. Mozambik ukida carine na 74 % uvoza iz EU-a
  • sve carine nalaze se u prilozima I., II. i III. SGP-u između EU-a i SADC-a

 

Upotrijebite opciju pretraživanja My Trade Assistant kako biste pronašli točne informacije o carinama i tarifama za svoj određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredišta. Ako ste u nedoumici, obratite se svojim carinskim tijelima

Pravila o podrijetlu

Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti točne dokumente.

Opće informacije o pravilima o podrijetlu i postupcima u vezi s podrijetlom mogu se pronaći u ovom odjeljku.

Podrijetlo je "gospodarsko državljanstvo" robe kojom se trguje. Ako ste novi u temi, možete pronaći uvod u glavne pojmove u odjeljku o robi.

Pravila o podrijetlu

 

Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.

Opće informacije o pravilima o podrijetlu dostupne su u nastavku.

Gdje mogu pronaći pravila o podrijetlu?

Pravila o podrijetlu utvrđena su u Protokolu I. o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje (SL L 250, 16.9.2016., str. 1924.) Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a. Pogledajte i Vodič o primjeni Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između SADC-a i EU-a.

Je li moj proizvod podrijetlom iz EU-a ili države SADC SGP-a?

Kako bi vaš proizvod ispunjavao uvjete za nižu ili nultu povlaštenu carinu na temelju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC SGP-a, proizvod mora biti podrijetlom iz EU-a ili države SADC SGP-a.

Smatra se da je proizvod podrijetlom iz EU-a ili države SADC SGP-a ako je

Proizvod mora ispunjavati i sve druge primjenjive zahtjeve navedene u poglavlju (na primjer nedovoljna obrada ili prerada, pravilo o neizmijenjenosti). Postoje i neke dodatne fleksibilnosti koje će vam pomoći da se pridržavate pravila za određene proizvode (na primjer, tolerancija ili kumulacija).

 

Primjeri pravila za pojedine proizvode u trgovinskim sporazumima EU-a

  • Pravilo o dodanoj vrijednosti – vrijednost svih upotrijebljenih materijala bez podrijetla ne smije premašiti određeni postotak cijene proizvoda franko tvornica
  • Promjena razvrstavanja u carinsku tarifu – proizvodni postupak dovodi do promjene razvrstavanja u carinsku tarifu materijala bez podrijetla i konačnog proizvoda, na primjer, proizvodnje papira (poglavlje 48. Harmoniziranog sustava) od celuloze bez podrijetla (poglavlje 47. Harmoniziranog sustava)
  • Posebni postupci – potreban je poseban proizvodni postupak, na primjer predenje vlakana za pređu, takva se pravila uglavnom upotrebljavaju u tekstilnom i odjevnom sektoru te kemijskom sektoru
  • Kombinacija tih različitih pravila moguća je ako se različita pravila poštuju alternativno ili u kombinaciji.

Savjeti koji će vam pomoći da se pridržavate pravila za određene proizvode

Sporazumom se pruža dodatna fleksibilnost koja vam pomaže u usklađivanju s pravilima za određene proizvode, kao što su tolerancija ili kumulacija.

Tolerancija
  • u Sporazumu o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a pravilom o dopuštenom odstupanju proizvođaču se omogućuje upotreba materijala bez podrijetla koji su obično zabranjeni pravilom za određeni proizvod u iznosu do 15 % cijene proizvoda franko tvornica
  • to se odstupanje ne može upotrijebiti za premašivanje bilo kojeg praga maksimalnih materijala bez podrijetla izraženih u vrijednosti navedenoj u pravilima za pojedine proizvode.
  • posebna odstupanja primjenjuju se na tekstil i odjeću razvrstane u poglavlja od 50. do 63. Harmoniziranog sustava, koji su uključeni u napomene od 5. do 6. Priloga 1. „Uvodne napomene”
Kumulacija

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a predviđa se

  • bilateralna kumulacija, kojom se omogućuje da se materijali podrijetlom iz države SADC SGP-a računaju kao materijali podrijetlom iz EU-a (i obrnuto) ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda.
  • potpuna kumulacija, kojom se omogućuje da se obrada ili prerada obavljena na materijalima bez podrijetla u EU-u uzme u obzir u državi SADC SGP-a (i obrnuto) pri procjeni usklađenosti s pravilom za određeni proizvod.
  • dijagonalna kumulacija , kojom se omogućuje i. da se materijali s podrijetlom iz bilo koje države SADC SGP-a,  druge afričke, karipske i pacifičke države SGP-a ili prekomorske zemlje ili područja EU-a i ii. postupci ili prerada provedeni u tim zemljama smatraju materijalima s podrijetlom ili materijalima koji su provedeni u državi SADC SGP-a ili EU-u ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda pod uvjetom da su ispunjeni određeni uvjeti, uključujući sklapanje sporazuma o administrativnoj suradnji između tih dviju zemalja iz kojih se kumulira podrijetlo. Ta se kumulacija ne primjenjuje na i. materijale HS 1604 do 1605 podrijetlom iz Pacifika i ii. materijale podrijetlom iz Južne Afrike koji se ne mogu uvesti u EU bez carina i kvota.   
  • kumulacija u odnosu na materijale koji podliježu oslobođenju od carine premanačelu najpovlaštenijenacije u EU-u, kojom se izvoznicima u državi SADC SGP-a omogućuje da uračunaju materijale bez podrijetla na koje bi se pri uvozu u EU primjenjivalo bescarinsko i beskvotno postupanje u skladu s carinama najpovlaštenije nacije EU-a, kao da su podrijetlom iz te države SADC SGP-a, ako su uključeni u proizvod koji se ondje proizvodi, pod uvjetom da za taj materijal iz zemlje podrijetla nisu na snazi antidampinške pristojbe ili pristojbe za sprečavanje izbjegavanja mjera
  • cumulation with respect to materials originating in other countries benefiting from preferential duty-free quota-free access to the EU, which allows materials originating in countries benefitting from duty-free and quota-free access to the EU for that material to be counted as originating in an SADC EPA State if used in the manufacturing of a product provided that certain conditions are met. Ta kumulacija trenutačno nije primjenjiva.
Odstupanja

Na zahtjev države SADCSGP-a  pod posebnim bi se uvjetima moglo odobriti posebno odstupanje kako bi se omogućila primjena blažih pravila o podrijetlu za određene proizvode podrijetlom iz određenih zemalja. Trenutačno se ne primjenjuju posebna odstupanja.

Ostali zahtjevi

Proizvod mora ispunjavati i sve druge primjenjive zahtjeve navedene u Protokolu, kao što su nedostatna obrada ili prerada ili pravilo o izravnom prijevozu:

Prijevoz kroz treću zemlju: Pravilo o izravnom prijevozu

U Sporazumu o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a proizvodi s podrijetlom moraju se prevoziti iz EU-a u državu SADC SGP-a (i obrnuto) bez daljnje prerade u trećoj zemlji.

Neki postupci mogu se provoditi u trećoj zemlji ako proizvodi ostanu pod carinskim nadzorom, kao što su:

  • dodavanje ili stavljanje oznaka, etiketa, plombi ili bilo kakve dokumentacije kako bi se osigurala sukladnost s posebnim domaćim zahtjevima zemlje uvoznice
  • konzerviranje proizvoda u dobrim uvjetima
  • skladištenje
  • razdvajanje pošiljaka

U slučaju dvojbe carinska tijela mogu zatražiti od deklaranta da dostavi dokaz o sukladnosti, koji se može pružiti na bilo koji način, uključujući ugovorne prijevozne isprave kao što su teretnice ili činjenične ili konkretne dokaze koji se temelje na označivanju ili numeriranju paketa ili bilo koji dokaz povezan sa samom robom.

Duty defback (nedostatak carine)

Povrat prethodno plaćenih carina na materijale bez podrijetla upotrijebljene za proizvodnju proizvoda koji se izvozi po povlaštenoj tarifi dopušten je na temelju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a.

Postupci u vezi s podrijetlom

Postupci u vezi s podrijetlom koji se odnose na traženje povlaštene tarife i provjeru koju provode carinska tijela utvrđeni su u glavi IV. o dokazu o podrijetlu i glavi V. o dogovorima o administrativnoj suradnji.

Kako zatražiti povlaštenu tarifu?

Kako biste ostvarili pravo na povlašteno postupanje, morate dostaviti dokaz o podrijetlu.

  • Trebat će vam također
  • dokaz o podrijetlu vrijedi 10 mjeseci od datuma izdavanja
  • dokaz o podrijetlu nije potreban ako
    • ukupna vrijednost proizvoda ne prelazi 500 EUR u slučaju malih pakiranja, ili
    • 1200 EUR za proizvode koji čine dio osobne prtljage putnika
Potvrda o prometu robe EUR.1
  • primjerak potvrde EUR.1 uključen je u Prilog III. i daje upute za njegovo ispunjavanje
  • Potvrde o prometu robe EUR.1 izdaju carinska tijela zemlje izvoznice
  • izvoznik koji podnosi zahtjev za potvrdu trebao bi biti spreman podnijeti dokumente kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom
Izjava o podrijetlu (vlastita izjava izvoznika)

Izvoznici mogu sami izjaviti da je njihov proizvod podrijetlom iz EU-a ili države SADC SGP-a dostavljanjem izjave o podrijetlu. To može biti izrađen od strane

  • ovlašteni izvoznik, ili
  • bilo koji izvoznik pod uvjetom da ukupna vrijednost pošiljke ne premašuje 6 000 EUR

 

Ovlašteni izvoznici

Carinska tijela zemlje izvoznice mogu ovlastiti bilo kojeg izvoznika koji često šalje pošiljke proizvoda na temelju ovog Sporazuma za sastavljanje izjava o podrijetlu bez obzira na vrijednost predmetnih proizvoda.

Izvoznik koji traži takvo ovlaštenje mora carinskim tijelima pružiti sva jamstva potrebna za provjeru statusa proizvoda s podrijetlom te ispunjavanja ostalih zahtjeva ovog Protokola.

Carinska tijela mogu povući status ovlaštenog izvoznika u slučaju bilo kakve zlouporabe.

 

Što bi trebala sadržavati izjava o podrijetlu?

  • za sastavljanje izjave o podrijetlu izvoznik bi trebao upisati, ovjeriti pečatom ili ispisati sljedeću izjavu (na odgovarajućem jeziku) na računu, dostavnici ili drugoj komercijalnoj ispravi: „Izvoznik proizvoda obuhvaćenih ovom ispravom (carinsko odobrenje br. ... izjavljuje da su, osim ako je drukčije jasno navedeno, ti proizvodi ... povlaštenog podrijetla.”
  • tekst izjave o podrijetlu može se sastaviti na bilo kojem službenom jeziku EU-a i nalazi se u Prilogu IV. Provjerite kod svojih carinskih tijela eventualne dodatne zahtjeve.
  • morate vlastoručno potpisati izjavu o podrijetlu. Ako ste ovlašteni izvoznik, izuzeti ste od ovog zahtjeva pod uvjetom da se svojim carinskim tijelima u pisanom obliku obvežete da prihvaćate punu odgovornost za svaku izjavu kojom vas se identificira.

Podnošenje

  • izjavu o podrijetlu može sastaviti izvoznik u trenutku izvoza proizvoda na koje se odnosi ili nakon izvoza pod uvjetom da se u zemlji uvoznici podnese najkasnije dvije godine nakon uvoza proizvoda na koje se odnosi
  • pri ispunjavanju izjave o podrijetlu trebali biste biti spremni podnijeti isprave kojima se dokazuje da vaši proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom

Provjera podrijetla

Carinska tijela mogu provjeriti ima li uvezeni proizvod doista podrijetlo ili ispunjava li druge zahtjeve u pogledu podrijetla. Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i SADC-a temelji se na sljedećim načelima:

  • provjera se temelji na administrativnoj suradnji između carinskih tijela stranke uvoznice i stranke izvoznice
  • provjere podrijetla proizvoda obavljaju lokalne carine – posjeti stranke uvoznice izvozniku nisu dopušteni

Tijela stranke izvoznice utvrđuju podrijetlo i o rezultatima obavješćuju tijela stranke uvoznice.

Zahtjevi za proizvode

Tehnička pravila i zahtjevi

  • saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju
  • pretražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka My Trade Assistant

Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS

Dokumenti i postupci za carinjenje robe

Opis načina na koji možete dokazati podrijetlo svojih proizvoda kako biste zatražili povlaštene carine i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela potražite u prethodnom odjeljku o pravilima o podrijetlu.

Saznajte više o drugim dokumentima o carinjenju i postupcima potrebnima za uvoz u Europsku uniju.

Informacije o carinskim postupcima za uvoz i izvoz općenito potražite na internetskim stranicama Glavne uprave za oporezivanje i carinsku uniju .

Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla

Sporazum o gospodarskom partnerstvu uključuje bilateralni protokol između EU-a i Južne Afrike o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i trgovini vinima i jakim alkoholnim pićima.

  • EU štiti više od 100 južnoafričkih imena kao što su Rooibos, poznata infuzija iz Južne Afrike i brojna imena vina kao što su Stellenbosch i Paarl
  • Južna Afrika štiti više od 250 naziva EU-a u kategorijama hrane, vina i jakih alkoholnih pića

To znači, na primjer, da proizvođač u zemlji koja nije Južna Afrika ne može stavljati na tržište čaj prerađen iz biljke s vlastitog državnog područja pod simbolički važnim nazivom Rooibos. Isto vrijedi i za tradicionalne nazive proizvoda EU-a.

Trgovina uslugama

Javna nabava

Ulaganja

Ostala područja

Tržišno natjecanje

  • EU je obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u zemlje SADC SGP-a
  • EU je sveo mjere s učincima narušavanja proizvodnje i trgovine na najmanju moguću mjeru
  • ako je lokalna industrija ugrožena zbog porasta uvoza iz Europe, sporazumima o gospodarskom partnerstvu omogućuje se pokretanje mjera za zaštitu industrijskih sektora i nove industrije

Rješavanje sporova

Na temelju SADC SGP-a sporovi se rješavaju savjetovanjem ili posredovanjem te u konačnici arbitražom. Nakon arbitražnog postupka stranka protiv koje je podnesena pritužba poduzima sve potrebne korake kako bi postupila u skladu s odlukom. U slučaju neusklađenosti druga stranka ima pravo na naknadu štete ili joj je dopušteno poduzeti sve odgovarajuće mjere, kao što je povećanje pristojbi.

Održivi razvoj

SADC SGP izričito se temelji na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima u Sporazumu iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju. Sporazum stoga sadržava jedan od najjačih jezika o pravima i održivom razvoju koji je dostupan u sporazumima EU-a.

  • „klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako je utvrđeno u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
  • zajedničke institucije SGP-a zadužene su za funkciju praćenja i procjene učinka provedbe SGP-ova na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua civilno društvo i parlamentarni zastupnici imaju jasnu ulogu.

Regionalna integracija

Sporazum o gospodarskom partnerstvu sa SADC-om jednako se odnosi na trgovinu među zemljama SADC SGP-a kao i na trgovinu s EU-om.

  • pravilima SADC SGP-a o podrijetlu podupire se razvoj novih lanaca vrijednosti u regiji. Odredbama o kumulaciji omogućuje se primjena diskontnih carina na granici EU-a za voće ubrano u jednoj zemlji regije, a zatim konzervirano i konzervirano u drugoj. Ta vrsta fleksibilnih pravila o podrijetlu koristi poduzećima u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, sektoru ribarstva i industrijskom sektoru.
  • SADC SGP-om usklađuju se carine Južnoafričke carinske unije uvedene na uvoz podrijetlom iz EU-a i time poboljšava funkcioniranje carinske unije. Na taj način SADC SGP jača regionalnu integraciju
  • svaka država SADC SGP-a pristala je da se svaka prednost koju je dodijelila EU-u proširi i na druge države SADC SGP-a.

Izgradnja kapaciteta i tehnička pomoć

EU pruža tehničku pomoć u okviru pomoći za trgovinu. To pomaže zemljama da prilagode svoje carinske postupke i smanje papirologiju. Za vas to znači manje muke kada je riječ o carini.

Korisni linkovi i dokumenti

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice