Sporazumi o gospodarskom partnerstvu (SGP-ovi)

Saznajte više o sporazumima o gospodarskom partnerstvu EU-a s afričkim, karipskim i pacifičkim (AKP) partnerima.

Na prvi pogled

Sporazumi ogospodarskom partnerstvu sporazumi su o trgovini i razvoju o kojima EU pregovara s afričkim, karipskim i pacifičkim (AKP) zemljama. Oni u potpunosti i odmah otvaraju tržišta EU-a, dok su partneri iz AKP-a samo djelomično otvoreni za uvoz iz EU-a tijekom prijelaznih razdoblja.

Sporazumi o gospodarskom partnerstvu:

  • riječ je o postupku koji datira od potpisivanja Sporazuma iz Cotonoua.
  • su „prilagođene” posebnim regionalnim okolnostima.
  • su sporazumi usklađeni s WTO-om, ali nadilaze konvencionalne sporazume o slobodnoj trgovini, usredotočujući se na razvoj AKP-a, uzimajući u obzir njihove društveno-gospodarske okolnosti i uključujući suradnju i pomoć kako bi se zemljama AKP-a pomoglo da imaju koristi od sporazuma.
  • omogućiti široku trgovinsku suradnju u područjima kao što su sanitarne norme i drugi standardi.
  • stvaranje zajedničkih institucija koje prate provedbu sporazuma i rješavaju trgovinska pitanja na kooperativan način.
  • osmišljenisu tako da budu pokretači promjena koji će pomoći u pokretanju reformi i doprinijeti dobrom gospodarskom upravljanju. To će pomoći partnerima iz AKP-a da privuku ulaganja i potaknu svoj gospodarski rast.

Zemlje korisnice

Ukupno 32 zemlje AKP-a već provode sporazume o gospodarskom partnerstvu u sedam regija:

Dvije regije u Africi – zapadna Afrika i Istočnoafrička zajednica (EAC) – tek trebaju dovršiti svoje postupke potpisivanja, dok su države članice EU-a i 15 od 16 zapadnoafričkih zemalja te dvije od pet zemalja EAC-a potpisale te regionalne sporazume o gospodarskom partnerstvu. 

Vidjeti pregled provedbe sporazuma o gospodarskom partnerstvu u različitim partnerskim zemljama.

Asimetrične odredbe u korist zemalja AKP-a

Sporazumima o gospodarskom partnerstvu predviđaju se odredbe o asimetrijama u korist zemalja AKP-a, kao što su isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, duga razdoblja liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu te posebne zaštitne mjere i mjere za poljoprivredu, sigurnost opskrbe hranom i zaštitu nove industrije.

  • Iako su tržišta EU-a odmah i u potpunosti otvorena, zemlje AKP-a imaju 15 godina da se otvore uvozu EU-a (uz zaštitu osjetljivog uvoza), a u iznimnim slučajevima i do 25 godina. Nadalje, proizvođači 20 % najosjetljivije robe uživat će trajnu zaštitu od tržišnog natjecanja.

Tarife

  • EU odobrava nulte carine i nulte kvote za uvoz iz zemalja AKP-a. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i besplatan za sve proizvode iz SGP-a
  • Zemlje AKP-a postupno ukidaju carine tijekom razdoblja od 15 do 25 godina. Osjetljivi proizvodi kao što su prehrambeni proizvodi mogu se u potpunosti isključiti iz liberalizacije. Ako uvoz neke robe iz EU-a u zemlje AKP-a naglo poraste, primjenjuju se zaštitne mjere kao što su uvozne kvote. Neki sporazumi o gospodarskom partnerstvu omogućuju zemljama AKP-a da uvedu nove carine zbog posebnih razloga povezanih s razvojem.
  • Upotrijebite opciju pretraživanja My Trade Assistant kako biste pronašli točne informacije o carinama i tarifama za svoj određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredišta. Ako niste sigurni, obratite se svojim carinskim tijelima.

Pravila o podrijetlu

 

Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.

Fleksibilna pravila o podrijetlu omogućuju zemljama AKP-a da izvoze proizvode s ulaznim materijalima iz drugih zemalja, posebno u ključnim sektorima – poljoprivredi, ribarstvu te tekstilu i odjeći. Na primjer, tekstilni proizvod može ući u EU bez carine ako je barem jedna faza njegove proizvodnje, kao što je tkanje ili pletenje, provedena u zemlji SGP-a.

Tolerancija

Dopuštena odstupanja uključena u sporazume o gospodarskom partnerstvu blaža su od uobičajenih. Oni iznose 15 % cijene konačnog proizvoda franko tvornica, umjesto 10 % predviđenih u većini sporazuma EU-a. Za tekstil i odjeću primjenjivat će se posebna odstupanja.

Kumulacija

Opće odredbe SGP-ova uključuju sljedeće vrste kumulacije:

  • Bilateralna kumulacija s EU-om
  • Dijagonalna kumulacija i potpuna kumulacija s PZP-ovima i zemljama AKP-a. Mogu postojati razlike u odredbama koje se primjenjuju u različitim SGP-ovima. Provjerite odgovarajuće odredbe za svaki SGP. U većini provedenih SGP-ova kumulacija sa svim zemljama AKP-a (kako je definirano u svakom SGP-u) primjenjivat će se samo ako:
    • zemlje uključene u stjecanje statusa proizvoda s podrijetlom sklopile su sporazume o administrativnoj suradnji;
    • ulazni faktori i konačni proizvodi stekli su status proizvoda s podrijetlom primjenom istih pravila o podrijetlu koja su uključena u SGP.
  • Kumulacija sa susjednim zemljama u razvoju. Materijali podrijetlom iz susjedne zemlje u razvoju (koja pripada koherentnoj zemljopisnoj jedinici) koja nije država AKP-a mogu se smatrati materijalima podrijetlom iz država SGP-a ako su ugrađeni u proizvod koji je ondje dobiven. Imajte na umu sljedeće:
    • Popis onoga što se smatra susjednom zemljom priložen je svakom protokolu.
    • Da bi se ta vrsta kumulacije primjenjivala, moraju je zatražiti zemlje SGP-a.
    • U tom su slučaju pravila o podrijetlu koja se primjenjuju na ulazne materijale koji dolaze iz susjednih zemalja definirana u svakom SGP-u.

Za SADC SGP koji se privremeno primjenjuje od 16. rujna 2016. postoje još dvije vrste kumulacije koje zamjenjuju odredbe koje se odnose na kumulaciju sa susjednim zemljama u razvoju. Riječ je o:

  • Kumulacija s obzirom na materijale na koje se primjenjuje bescarinski tretman najpovlaštenije nacije u Europskoj uniji
  • Kumulacija u pogledu materijala podrijetlom iz drugih zemalja na koje se primjenjuju povlaštene carine i beskvotni pristup Europskoj uniji

U praksi se prethodno navedenim zemljama SADC SGP-a omogućuje kumulacija podrijetla za sve materijale koji se mogu uvoziti u EU po nultoj stopi carine (to se provodi u okviru povlaštenog dogovora s EU-om, uključujući OSP, ili na temelju načela najpovlaštenije države). Stoga se za zemlje potpisnice SGP-a uspostavlja „globalna kumulacija” za materijale s nultom stopom carine bez obzira na njihovo podrijetlo.

Izravni prijevoz

Dokazi o izravnom prijevozu moraju se dostaviti carinskim tijelima zemlje uvoznice.

Primjenjuje se izravni prijevoz između istočnoafričke i južnoafričke države (ESA) i EU-a (ili preko državnog područja drugih zemalja navedenih u člancima o kumulaciji). Proizvodi s podrijetlom mogu se cjevovodima prevoziti preko državnog područja koje nije državno područje države IJA ili EU-a.

Primjenjuje se izravni prijevoz između pacifičke države i EU-a (ili preko državnog područja drugih zemalja navedenih u člancima o kumulaciji). Isto se načelo primjenjuje na prijevoz robe između država Cariforuma i EU-a.

Za SADC SGP stroži uvjeti odredbe o „izravnom prijevozu” zamjenjuju se novim sustavom pod nazivom „neizmjena”. Pravilom o neizmijenjenosti omogućuje se pretovar, skladištenje i razdvajanje pošiljaka na državnom području trećih zemalja.

Duty defback (nedostatak carine)

To znači da se povrat može zatražiti za carinu plaćenu na materijale koji su prethodno uvezeni za daljnju preradu, a zatim izvezeni u zemlju koja je potpisala Sporazum o gospodarskom partnerstvu s EU-om.

Uvjeti za plovila

Riba ulovljena na otvorenom moru i u isključivim gospodarskim pojasevima zemalja SGP-a može se smatrati ribom podrijetlom iz zemlje SGP-a samo ako je ulovljena plovilima koja ispunjavaju određene kriterije. Ti se kriteriji odnose na mjesto registracije plovila, zastavu pod kojom "plovi" i njihovo vlasništvo.

Napominjemo da u skladu s pravilima SGP-a o podrijetlu ne postoji poseban zahtjev u pogledu državljanstva posade, zapovjednika ili časnika. Ti su zahtjevi, koji su bili dio izvornog Sporazuma iz Cotonoua, sada uklonjeni kako bi se olakšalo dodjeljivanje podrijetla ribi ulovljenoj u zemljama SGP-a.

Zbog odredaba o kumulaciji te uvjete mogu ispuniti različite države SGP-a.

Pravila o podrijetlu za određene proizvode

Posebna pravila za određene proizvode uključena su u Prilog II. svakom protokolu. Međutim, za neke SGP-ove u Prilogu 2.A navedena su blaža pravila.

Upotrijebite opciju pretraživanja Moj asistent za trgovinu kako biste pronašli pravila koja se primjenjuju na vaš određeni proizvod na temelju njegove zemlje podrijetla i zemlje odredišta.

Odstupanja

Nastavno na te odredbe, odstupanja od posebnog pravila za proizvod odobrena su na temelju različitih SGP-ova. Na primjer, SGP-om s Cariforumom odobreno je odstupanje Dominikanskoj Republici (vidjeti SGP s Cariforumom za posebno pravilo za odjeću),SGP-om s ESA-om i SGP-om s Pacifikom odobreno je odstupanje za konzerviranu tunu (vidjeti SGP s ESA-om za posebno pravilo za konzerviranu tunu)te su naposljetku zemljama SGP-a s SADC-om odobrena odstupanja u nekoliko područja, među ostalim za tunu i hlapa. (vidjeti posebno pravilo za Namibiju za tunja dugokrilca i za Mozambik kao posebno pravilo za škampe, kozice i jastoge).

Dokazi o podrijetlu

  • Kako biste postali ovlašteni izvoznik, svojim carinskim tijelima morate moći dokazati da vaši proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom, kao i sve druge zahtjeve koje oni mogu nametnuti.

Carinska tijela mogu povući vaš status ovlaštenog izvoznika u slučaju zlouporabe. Za više informacija o postupcima obratite se svojim carinskim tijelima.

  • Kako bi ispunili uvjete za povlaštene carinske stope, proizvodi podrijetlom iz zemalja SGP-a moraju biti popraćeni dokazom o podrijetlu. Dokaz o podrijetlu vrijedi 10 mjeseci. To može biti bilo
    • potvrda o prometu robe EUR.1 koju izdaju carinska tijela zemlje izvoznice. Izvoznik (ili ovlašteni zastupnik) koji podnosi zahtjev za potvrdu mora biti spreman na zahtjev podnijeti isprave kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom te ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.
    • izjavu na računu – koju izdaje bilo koji izvoznik za pošiljke čija je vrijednost 6 000 EUR ili manja ili ovlašteni izvoznici za pošiljke bilo koje vrijednosti
  • Pri ispunjavanju izjave na računu trebali biste biti spremni podnijeti dokumente kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom i ispuniti ostale zahtjeve Protokola o pravilima o podrijetlu.

 

Odgovarajući ogledni primjerci potvrde o prometu robe EUR.1 i izjave na računu mogu se pronaći u svakom sporazumu o SGP-u kao prilozi protokolu o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje.

Zahtjevi za proizvode

Tehnička pravila i zahtjevi

  • Saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
  • Potražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka trgovinskog pomoćnika. Da biste vidjeli zahtjeve za svoj proizvod, prvo ćete morati utvrditi njegovu carinsku oznaku. Ako ne znate carinski broj, možete ga potražiti s imenom proizvoda u ugrađenoj tražilici.

Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS

  • Saznajte više o zdravstvenim, sigurnosnim, sanitarnim i fitosanitarnim standardima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
  • Potražite zdravstvena, sigurnosna i sanitarna i fitosanitarna pravila koja se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u bazi podataka trgovinskog pomoćnika. Da biste vidjeli zahtjeve za svoj proizvod, prvo ćete morati utvrditi njegovu carinsku oznaku. Ako ne znate carinski broj, možete ga potražiti s imenom proizvoda pomoću ugrađene tražilice.

Dokumenti i postupci za carinjenje robe

Postupci za dokazivanje i provjeru podrijetla

Opis načina dokazivanja podrijetla vaših proizvoda kako biste zatražili povlaštenu tarifu i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela potražite u prethodnom odjeljku o pravilima o podrijetlu.  

Ostali dokumenti

Saznajte više o drugim carinskim dokumentima i postupcima potrebnima za uvoz u Europsku uniju.

Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla

Trgovina uslugama

Javna nabava

Ulaganja

Ostalo (tržišno natjecanje, trgovina i održivi razvoj)

Tržišno natjecanje

  • EU je od 2014. obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u zemlje SGP-a.
  • EU je sveo na najmanju moguću mjeru mjere kojima se narušava proizvodnja i trgovina
  • Ako je lokalna industrija ugrožena zbog porasta uvoza iz Europe, sporazumi o gospodarskom partnerstvu omogućuju pokretanje mjera za zaštitu industrijskih sektora i nove industrije.

Održivi razvoj

Sporazumi o gospodarskom partnerstvu izričito se temelje na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima uSporazumu  iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju. Sporazumi o gospodarskom partnerstvu stoga sadržavaju jedan od najjačih jezika o pravima i održivom razvoju koji je dostupan u sporazumima EU-a.

  • „Klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako su utvrđene u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
  • Zajedničke institucije SGP-a zadužene su za funkciju praćenja i procjene učinka provedbe SGP-ova na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua civilno društvo i parlamentarni zastupnici imaju jasnu ulogu.

Regionalna integracija

Sporazumima o gospodarskom partnerstvu nastoji se doprinijeti regionalnoj gospodarskoj integraciji. U klauzulama o regionalnim povlasticama u sporazumima o gospodarskom partnerstvu utvrđeno je da zemlje u istoj regiji jedna drugoj pružaju barem iste prednosti kao i EU-u.

Sporazumi o gospodarskom partnerstvu stoga se jednako odnose na trgovinu među zemljama obuhvaćenima sporazumom o gospodarskom partnerstvu kao i na trgovinu s EU-om.

  • EU pruža razvojnu pomoć i mjere za izgradnju trgovinskih kapaciteta kako bi se poljoprivrednicima iz AKP-a pružila potpora u usklađivanju sa sanitarnim, fitosanitarnim i drugim poljoprivrednim standardima.

Izgradnja kapaciteta i tehnička pomoć

Uz svaki sporazum o gospodarskom partnerstvu EU pruža tehničku pomoć u okviru pomoći za trgovinu. To pomaže zemljama da prilagode svoje carinske postupke i smanje papirologiju. Za vas to znači manje muke kada je riječ o carini.

Korisni linkovi i dokumenti

Pogledajte brošuru Putting Partnership in Practice (Uvođenje partnerstva u praksu). Sporazumi o gospodarskom partnerstvu između EU-a i afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja (AKP)

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice