Ekonomisko partnerattiecību nolīgumi (EPN)

Uzziniet vairāk par ES ekonomisko partnerattiecību nolīgumiem (EPN) ar Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) partneriem.

Īsumā

Ekonomisko partnerattiecību nolīgumi (EPN) ir tirdzniecības un attīstības nolīgumi, par kuriem notiek sarunas starp ES un Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) valstīm. Tās pilnībā un nekavējoties atver ES tirgus, savukārt ĀKK partneri pārejas periodā tikai daļēji atver ES importu.

 

EPN nolīgumi:

  • sarunas tika risinātas pēc tam, kad 2000. gadā tika parakstīts Kotonū partnerattiecību nolīgums, kas 2024. gada 1. janvārī tika aizstāts ar Samoa nolīgumu;
  • ir pielāgoti konkrētiem valsts un reģionālajiem apstākļiem;
  • ir saderīgi ar PTO, bet pārsniedz parastos brīvās tirdzniecības nolīgumus, koncentrējoties uz ĀKK attīstību, ņemot vērā to sociālekonomiskos apstākļus un ietverot sadarbību un palīdzību, lai palīdzētu ĀKK valstīm gūt labumu no nolīgumiem;
  • nodrošināt plašas tirdzniecības sadarbības iespējas tādās jomās kā sanitārās normas un citi standarti;
  • tām ir kopīgas iestādes, kas uzrauga nolīgumu īstenošanu un sadarbībā risina tirdzniecības jautājumus; un
  • ir izstrādāti tā, lai tie būtu pārmaiņu virzītājspēki, kas veicinās reformas un labu ekonomikas pārvaldību, tādējādi palīdzot ĀKK partneriem piesaistīt ieguldījumus un veicināt to ekonomikas izaugsmi.

Saņēmējvalstis

Kopumā EPN jau īsteno 33 ĀKK valstis 7 reģionos:

Divi reģionālie EPN Āfrikā — ar Rietumāfriku un Austrumāfrikas kopienu (EAC) — vēl nav īstenoti reģionālā līmenī. Atbildot uz dažu Āfrikas partneru lūgumu turpināt šo EPN īstenošanu, ES noslēdza pagaidu EPN ar Ganu un Kotdivuāru. Attiecībā uz ES un EAC EPN 2021. gada EAC samits ļāva atsevišķām EAC valstīm divpusēji īstenot sākotnējo reģionālo nolīgumu saskaņā ar “mainīgās ģeometrijas” principu. Tāpēc ES un Kenija noslēdza EPN, kura mērķis ir divpusēji īstenot ES un EAC EPN, un pievienoties var arī citas EAC dalībvalstis.

Sk. pārskatu par EPN īstenošanu dažādās partnervalstīs.

Asimetriski noteikumi par labu ĀKK valstīm

EPN paredz asimetriskus noteikumus par labu ĀKK valstīm, piemēram, sensitīvu produktu izslēgšanu no liberalizācijas, ilgus liberalizācijas periodus, elastīgus izcelsmes noteikumus un īpašus aizsardzības pasākumus un pasākumus lauksaimniecībai, pārtikas nodrošinājumam un jauno nozaru aizsardzībai.

  • Lai gan ES tirgi tiek nekavējoties un pilnībā atvērti, ĀKK valstīm ir 15 gadi, lai atvērtu ES importu (ar aizsardzību paaugstināta riska importam), un izņēmuma gadījumos līdz 25 gadiem. Turklāt 20 % visjutīgāko preču ražotāji būs pastāvīgi aizsargāti pret konkurenci.

Tarifi

  • ES piešķir nulles nodokļus un nulles kvotas importam no ĀKK valstīm. Piekļuve ES tirgum ir pastāvīga, pilnīga un bez maksas visiem EPN partneru ražojumiem.
  • ĀKK valstis 15–25 gadu laikā pakāpeniski atceļ nodokļus. No liberalizācijas var pilnībā izslēgt jutīgus produktus, piemēram, pārtikas produktus. Ja pēkšņi palielinās dažu ES preču imports ĀKK valstīs, piemēro tādus aizsardzības pasākumus kā importa kvotas. Daži EPN ļauj ĀKK valstīm noteikt jaunus nodokļus īpašu ar attīstību saistītu iemeslu dēļ.
  • Izmantojiet My Trade Assistant meklēšanas opciju, lai atrastu precīzu informāciju par nodokļiem un tarifiem jūsu konkrētajam produktam, ņemot vērā tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti. Šaubu gadījumā sazinieties ar muitas dienestiem.

Izcelsmes noteikumi

Lai varētu pretendēt uz preferenciālu režīmu, jūsu produktam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Pārbaudiet interaktīvo“Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)”sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Elastīgi izcelsmes noteikumi ļauj ĀKK valstīm eksportēt produktus ar resursiem no citām valstīm, jo īpaši galvenajās nozarēs - lauksaimniecībā, zivsaimniecībā, tekstilizstrādājumos un apģērbā. Piemēram, tekstilizstrādājumu var ievest ES bez muitas nodokļa, ja vismaz viens tā ražošanas posms, piemēram, aušana vai adīšana, ir noticis EPN valstī.

Iecietība

EPN iekļautās pielaides ir iecietīgākas nekā parastās. Tie veido 15 % no galaprodukta ražotāja cenas, nevis 10 %, kā paredzēts lielākajā daļā ES nolīgumu. Tekstilizstrādājumiem un apģērbiem piemēro īpašas pielaides.

Kumulācija

EPN vispārīgie noteikumi ietver šādus kumulācijas veidus:

  • Divpusējā kumulācija ar ES
  • Diagonālā kumulācija un pilnīga kumulācija ar AZT un ĀKK valstīm. Dažādā EPN piemērojamie noteikumi var atšķirties. Lūdzu, pārbaudiet attiecīgos noteikumus par katru EPN. Lielākajā daļā īstenoto EPN kumulāciju ar visām ĀKK valstīm (kā noteikts katrā EPN) piemēros tikai tad, ja:
    • izcelsmes statusa iegūšanā iesaistītās valstis ir noslēgušas administratīvās sadarbības nolīgumus;
    • izejvielas un galaprodukti ir ieguvuši noteiktas izcelsmes statusu, piemērojot tos pašus izcelsmes noteikumus, kas iekļauti EPN.
  • Kumulācija ar kaimiņos esošajām jaunattīstības valstīm. Materiālus, kuru izcelsme ir kaimiņos esošā jaunattīstības valstī (kas pieder saskaņotai ģeogrāfiskai vienībai), kas nav ĀKK valsts, var uzskatīt par EPN valstu izcelsmes materiāliem, ja tie iekļauti tur iegūtā izstrādājumā. Lūdzu, ņemiet vērā, ka:
    • Saraksts ar to, kas uzskatāms par kaimiņvalsti, ir pievienots katram protokolam.
    • Lai varētu piemērot šāda veida kumulāciju, EPN valstīm tā jāpieprasa.
    • Šajā gadījumā izcelsmes noteikumi, kas piemērojami izejvielām no kaimiņvalstīm, ir noteikti katrā EPN.

Attiecībā uz ES un DAK EPN, ko provizoriski piemēro no 2016. gada 16. septembra, ir vēl divi citi kumulācijas veidi, kas aizstāj noteikumus par kumulāciju ar kaimiņos esošajām jaunattīstības valstīm. Tie ir šādi:

  • Kumulācija attiecībā uz materiāliem, kuriem Eiropas Savienībā piemēro vislielākās labvēlības (MFN) beznodokļu režīmu.
  • Kumulācija attiecībā uz materiāliem, kuru izcelsme ir citās valstīs, kas gūst labumu no preferenciāla nodokļa un bezkvotu piekļuves Eiropas Savienībai.

Praksē iepriekš minētais ļauj DAK EPN valstīm veikt izcelsmes kumulāciju attiecībā uz visiem materiāliem, kurus var importēt ES ar nulles nodokli (izmantojot vai nu preferenciālo režīmu ar ES, tostarp VPS, vai vislielākās labvēlības režīmu). Tādējādi EPN parakstītājvalstīm ir noteikta “globālā kumulācija” nulles nodokļa materiāliem neatkarīgi no to izcelsmes.

Tiešais transports

Pierādījumi par tiešo transportēšanu jāiesniedz importētājvalsts muitas dienestiem.

Piemēro tiešos pārvadājumus starp Austrumāfrikas un Dienvidāfrikas valsti (ESA) un ES (vai caur citu kumulācijas pantos minēto valstu teritoriju). Noteiktas izcelsmes ražojumus var transportēt pa cauruļvadiem caur teritoriju, kas nav ADĀ valsts vai ES teritorija.

Piemēro tiešos pārvadājumus starp EPN Klusā okeāna valsti un ES (vai caur citu kumulācijas pantos minēto valstu teritoriju). Tas pats princips attiecas uz preču pārvadājumiem starp EPN CARIFORUM valstīm un ES.

Attiecībā uz ES un DAK EPN “tiešā transporta” noteikuma stingrākos nosacījumus aizstāj ar jaunu sistēmu, ko sauc par “nemainīšanu”. Nemainīšanas noteikums ļauj pārkraut, uzglabāt un sadalīt sūtījumus trešo valstu teritorijā.

Nodokļu atmaksa

Tas nozīmē, ka var pieprasīt atmaksāt nodokli, kas samaksāts par materiāliem, kuri iepriekš importēti turpmākai pārstrādei un pēc tam eksportēti uz valsti, kas parakstījusi ekonomisko partnerattiecību nolīgumu ar ES.

Kuģu stāvoklis

Zivis, kas nozvejotas atklātā jūrā un EPN valstu ekskluzīvajās ekonomikas zonās, var uzskatīt par EPN valsts izcelsmes zivīm tikai tad, ja tās nozvejojuši kuģi, kas atbilst konkrētiem kritērijiem. Šie kritēriji attiecas uz kuģa reģistrācijas vietu, karogu, zem kura tas "peld", un tā īpašumtiesībām.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka saskaņā ar EPN izcelsmes noteikumiem nav īpašu prasību par apkalpes, kapteiņu vai virsnieku valstspiederību. Šīs prasības, kas bija iekļautas sākotnējā Kotonū nolīgumā, tagad ir atceltas, lai atvieglotu izcelsmes piešķiršanu EPN valstu nozvejotajām zivīm.

Kumulācijas noteikumu dēļ šos nosacījumus var izpildīt dažādas EPN valstis.

Konkrētiem ražojumiem piemērojamie izcelsmes noteikumi

Konkrētiem ražojumiem piemērojamie noteikumi ir iekļauti katra protokola II pielikumā. Tomēr attiecībā uz dažiem EPN 2.A pielikumā ir iekļauti daži atviegloti noteikumi.

 

Izmantojiet opciju Mans tirdzniecības asistents, lai atrastu noteikumus, kas piemērojami jūsu konkrētajam produktam, pamatojoties uz tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti.

 

Atkāpes

Papildus šiem noteikumiem saskaņā ar dažādiem EPN ir piešķirtas atkāpes no ražojuma īpašā noteikuma. Piemēram, ar ES Cariforum EPN Dominikānas Republikai tika piešķirta atkāpe (sk. ES Cariforum EPN par īpašiem noteikumiem attiecībā uz apģērbiem),ar ES un EKA un ES un Klusā okeāna valstu EPN attiecīgi tika piešķirta atkāpe attiecībā uz tunzivju konserviem (sk. ES un EKA EPN par īpašiem noteikumiem attiecībā uz tunzivju konserviem)un, visbeidzot, DAK EPN valstīm tika piešķirtas atkāpes vairākās jomās, tostarp attiecībā uz tunzivīm un omāriem. (Sk. attiecībā uz Namībiju īpašu noteikumu par garspuru tunzivi un Mozambiku kā īpašu noteikumu par garnelēm, ziemeļgarnelēm un omāriem.)

Izcelsmes apliecinājumi

  • Lai kļūtu par atzītu eksportētāju, jums jāspēj pierādīt saviem muitas dienestiem savu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu, kā arī visas citas prasības, ko tie var noteikt.

Muitas dienesti var anulēt jūsu atzītā eksportētāja statusu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā. Lai uzzinātu vairāk par procedūrām, sazinieties ar muitas dienestiem.

  • Lai pretendētu uz preferenciālām nodokļu likmēm, ražojumiem, kuru izcelsme ir EPN valstīs, jāpievieno izcelsmes apliecinājums. Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus. Tas var būt vai nu
    • pārvadājumu sertifikāts EUR.1, ko izdevušas eksportētājvalsts muitas iestādes. Eksportētājam (vai pilnvarotajam pārstāvim), kurš iesniedz sertifikāta pieteikumu, jābūt gatavam pēc pieprasījuma iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu, un jāatbilst pārējām izcelsmes noteikumu protokola prasībām; vai
    • faktūras deklarācija, ko izdevis jebkurš eksportētājs par sūtījumiem, kuru vērtība nepārsniedz EUR 6000, vai ko izdevis atzīts eksportētājs par jebkuras vērtības sūtījumiem.
  • Aizpildot rēķindeklarāciju, jums jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina jūsu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu un atbilst pārējām Protokola par izcelsmes noteikumiem prasībām.

 

Attiecīgie pārvadājumu sertifikāta EUR.1 un faktūras deklarācijas paraugi ir atrodami katrā EPN nolīgumā kā pielikumi protokolā par jēdziena “noteiktas izcelsmes ražojumi” definīciju un administratīvās sadarbības metodēm.

Produktam izvirzītās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

Veselības aizsardzības un drošības prasības SPS

Muitošanas dokumenti un procedūras

Izcelsmes pierādīšanas un pārbaudes procedūras

Aprakstu par to, kā pierādīt jūsu ražojumu izcelsmi, lai pieprasītu preferenciālu tarifu, un noteikumus par izcelsmes pārbaudi, ko veic muitas dienesti, skatīt iepriekš iedaļā par izcelsmes noteikumiem.  

Citi dokumenti

Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām, kas nepieciešamas importam Eiropas Savienībā.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Pakalpojumu tirdzniecība

Publiskais iepirkums

Investīcijas

Citi (konkurence, RDD)

Konkurence

  • Kopš 2014. gada ES ir pārtraukusi eksporta subsīdijas visiem ražojumiem, ko eksportē uz EPN valstīm.
  • ES ir samazinājusi pasākumus, kas kropļo ražošanu un tirdzniecību
  • Ja vietējā rūpniecība ir apdraudēta importa pieauguma no Eiropas dēļ, EPN ļauj uzsākt pasākumus, lai aizsargātu rūpniecības nozares un jauno rūpniecību.

Ilgtspējīga attīstība

Dažos EPN, piemēram, ES un DAK EPN un ES un CARIFORUM EPN, ir īpaši noteikumi par tirdzniecību un ilgtspējīgu attīstību. ES un Kenijas EPN jo īpaši ietver stingras tirdzniecības un ilgtspējas saistības, tostarp saistošus noteikumus par darba jautājumiem, dzimumu līdztiesību, vidi un cīņu pret klimata pārmaiņām.

Pilsoniskā sabiedrība vietējo konsultantu grupu (VKG) ietvaros uzrauga un konsultē par ES un Kenijas EPN īstenošanu, tostarp par tā ilgtspējas noteikumiem. To sastāvā ir abu pušu reprezentatīvas uzņēmēju organizācijas, arodbiedrības un NVO.

EPN pamatā nepārprotami ir Samoa nolīgumā izklāstītie “būtiskie un pamatelementi”, t. i., cilvēktiesības, demokrātijas principi, tiesiskums un laba pārvaldība.

  • “Neizpildīšanas klauzula” nozīmē, ka “attiecīgus pasākumus” (kā noteikts Samoa nolīgumā) var veikt, ja kāda no pusēm nepilda savas saistības attiecībā uz būtiskajiem elementiem. Tas var ietvert tirdzniecības priekšrocību apturēšanu.
  • EPN apvienoto iestāžu uzdevums ir uzraudzīt un novērtēt EPN īstenošanas ietekmi uz Pušu ilgtspējīgu attīstību. Saskaņā ar Samoa nolīgumu pilsoniskajai sabiedrībai un parlamenta deputātiem ir skaidra loma.

Reģionālā integrācija

EPN mērķis ir veicināt reģionālo ekonomisko integrāciju. EPN reģionālo preferenču klauzulās ir noteikts, ka viena reģiona valstis cita citai sniedz vismaz tādas pašas priekšrocības kā ES.

Tāpēc EPN attiecas gan uz tirdzniecību starp EPN valstīm, gan uz tirdzniecību ar ES.

  • ES nodrošina attīstības palīdzību un tirdzniecības spēju veidošanas pasākumus, lai atbalstītu ĀKK lauksaimniekus sanitāro, fitosanitāro un citu lauksaimniecības standartu ievērošanā.

Spēju veidošana un tehniskā palīdzība

Kopā ar katru EPN ES sniedz tehnisko palīdzību tirdzniecības atbalstam. Tas palīdz valstīm pielāgot savas muitas procedūras un samazināt birokrātiju. Jums tas nozīmē mazāk problēmu, strādājot ar muitu.

Noderīgas saites un dokumenti

Sk. bukletu “Partnerības īstenošana praksē”. Ekonomisko partnerattiecību nolīgumi (EPN) starp ES un Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna (ĀKK) valstīm

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites