СИП — Западна Африка

СИП между ЕС и Западна Африка улеснява хората и предприятията от двата региона да инвестират и търгуват помежду си, както и да стимулират развитието в Западна Африка. Научете как споразуменията на ЕС за икономическо партньорство (СИП) с 16 западноафрикански държави могат да бъдат от полза за вашата търговия.

СИП между ЕС и Западна Африка все още не се прилага в нито една от западноафриканските държави — то ще влезе в временно прилагане, след като всички западноафрикански държави са подписали споразумението и две трети от западноафриканските държави ратифицират споразумението.

С един поглед

ЕС инициира споразумение за икономическо партньорство с 16 западноафрикански държави; икономическата общност на западноафриканските държави (Икономическата общност назападноафриканските държави)и Западноафриканският икономически и валутен съюз (WAEMU). Нигерия е единствената страна в региона, която все още не е подписала СИП, поради което споразумението все още не се прилага.

Споразумението за икономическо партньорство (СИП) със Западна Африка обхваща стоките и сътрудничеството за развитие. СИП включва и възможността за провеждане на по-нататъшни преговори по въпросите на устойчивото развитие, услугите, инвестициите и други свързани с търговията въпроси в бъдеще.

СИП ще:

  • ще помогне на Западна Африка да се интегрира по-добре в световната търговска система и ще подкрепи инвестициите и икономическия растеж в региона.
  • увеличаване на износа на Западна Африка за ЕС
  • стимулиране на инвестициите и допринасяне за развитието на производствения капацитет с положителен ефект върху заетостта.

До приемането на пълното регионално СИП със Западна Африка споразуменията за икономическо партньорство с Кот д’Ивоар и Гана започнаха да се прилагат временно съответно на 3 септември 2016 г. и 15 декември 2016 г.

Асиметрични разпоредби в полза на държавите от Западна Африка

СИП тежи в полза на Западна Африка и отчита настоящите различия в равнището на развитие между двата региона. Разпоредбите за асиметрия в полза на държавите от Западна Африка включват изключването на чувствителните продукти от либерализацията, дългите периоди на либерализация, гъвкавите правила за произход и специалните гаранции и мерки за селското стопанство, продоволствената сигурност и защитата на зараждащата се промишленост.

  • Въпреки че ЕС отваря напълно пазара си от първия ден, Западна Африка ще премахне вносните мита само частично в рамките на 20-годишен преходен период. Освен това производителите на 25 % от най-чувствителните стоки ще се ползват от постоянна защита от конкуренция.

Тарифи

  • С изключение на оръжията и боеприпасите, ЕС предоставя 100 % безмитен и безквотен достъп до целия внос от Гана и Кот д’Ивоар в рамките на временното СИП. Същото ще се отнася и за всички западноафрикански продукти от първия ден на влизане в сила на регионалното СИП за Западна Африка. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички продукти.
  • Страните от Западна Африка ще либерализират вноса от ЕС за период от 20 години. Съгласно категориите, които вече са определени в Общата външна тарифа на Икономическата общност на западноафриканските държави (CET)
    • стоки от група А (основни социални стоки, основни стоки от първа необходимост, основни стоки, дълготрайни активи и специфични суровини), които понастоящем се облагат с 0 или 5 % мита, ще бъдат либерализирани 5 години след прилагането на СИП
    • стоки от група Б (главно суровини и междинни стоки), които понастоящем се облагат с мита от 0, 5 или 10 %, ще бъдат либерализирани в рамките на 10—15 години след прилагането на СИП.
    • стоки от група В (някои стоки за крайно потребление), които понастоящем се облагат с мита от 5, 10 или 20 %, ще бъдат либерализирани в рамките на 10—20 години след прилагането на СИП.
  • Значителна част от тарифните линии (25 %) ще бъдат изцяло изключени от либерализацията и ще продължат да подлежат на обичайно мито. Те включват чувствителни продукти като селскостопански/риболовни продукти и чувствителни стоки за крайно потребление.
  • Ако вносът на някои стоки от ЕС в западноафриканските държави внезапно се увеличи, което застрашава местните пазари, могат да бъдат въведени предпазни мерки, като например квоти за внос и мита.

 

Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата страна на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.

 

Правила за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация за правилата за произход можете да намерите по-долу.

Гъвкавите правила за произход дават възможност на страните по СИП от Западна Африка да изнасят продукти с вложени материали от други държави, особено в ключови сектори — селското стопанство, рибарството, текстила и облеклото. Например даден текстилен продукт може да влезе в ЕС безмитно, ако поне един етап от производството му — като тъкане или плетене — е извършен в държава със СИП.

Търпимост

Толерансите, включени в СИП в Западна Африка, са по-снизходителни от обичайните. Те възлизат на 15 % от цената франко завода на крайния продукт, вместо на 10 %, предвидени в повечето споразумения на ЕС. За текстила и облеклото се прилагат специфични допуски.

Кумулация

Разпоредбите на СИП включват следните видове кумулация:

  • Двустранна кумулация с ЕС
  • Диагонална и пълна кумулация с ОСТ и държавите от АКТБ при определени условия.
  • Кумулация със съседните развиващи се страни, при определени условия.

Директен транспорт

Доказателството за директен превоз трябва да бъде представено на митническите органи на страната вносител.

Възстановяване на мита

Може да бъде поискано възстановяване за платено мито върху материали, които преди това са били внесени за по-нататъшна преработка и след това са били изнесени в държава, подписала СИП с ЕС.

Условия на плавателните съдове

Рибата, уловена в открито море и в изключителните икономически зони на държавите от Западна Африка, страни по СИП, може да се счита за произхождаща от държава със СИП единствено когато е уловена от кораби, които отговарят на определени критерии. Тези критерии се отнасят до мястото на регистрация на кораба, до знамето, под което те „плават“, и до тяхната собственост.

Няма конкретно изискване за националността на екипажа, капитаните или офицерите. Тези изисквания, които бяха включени в първоначалното споразумение от Котону, вече бяха премахнати, за да се улесни предоставянето на произход на рибата, уловена от държавите по СИП.

Специфични за продуктите правила за произход

 

Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите правилата, приложими за вашия конкретен продукт.

Дерогации

По искане на държава със СИП може да се предостави дерогация при определени условия, за да се даде възможност за прилагане на по-облекчени правила за произход за определени продукти с произход от конкретни държави.

Изисквания към продуктите

Технически правила и изисквания

  • Научете за техническите изисквания, правила и процедури, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз.
  • Потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, в базата данни My Trade Assistant.

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд СФС

Документи и процедури за митническо оформяне

 Доказателства за произход

  • За да станете одобрен износител, трябва да сте в състояние да докажете на вашите митнически органи произхода на вашите продукти, както и всички други изисквания, които те могат да наложат.

Митническите органи могат да отнемат статуса на одобрен износител в случай на злоупотреба. За да научите повече за процедурите, свържете се с вашите митнически органи.

  • За да могат да се ползват от преференциални митнически ставки, продуктите с произход от държавите от Западна Африка, страни по СИП, трябва да бъдат придружени от доказателство за произход. Доказателството за произход остава валидно в продължение на 10 месеца. Това може да бъде:
    • сертификат за движение EUR.1 — издаден от митническите органи на страната износител. Износителят (или упълномощеният представител), който подава заявление за сертификат, трябва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти, при поискване и да отговаря на другите изисквания на протокола относно правилата за произход.
    • декларация върху фактура — издадена от всеки износител, за пратки на стойност 6 000 EUR или по-малко, или от одобрени износители за пратки с всякаква стойност. Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти, и да отговаряте на другите изисквания на Протокола относно правилата за произход.

Други документи

  • Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

Интелектуална собственост и географски означения

Търговия с услуги

Обществени поръчки

Инвестиция

Друго

Конкуренция

  • От 2014 г. насам ЕС спря субсидиите за износ на всички продукти, изнасяни за страни по СИП.
  • ЕС сведе до минимум мерките с нарушаване на производството и търговията
  • Ако местната промишленост е застрашена от скокове на вноса от Европа, СИП позволяват да се задействат мерки за защита на промишлените сектори и зараждащата се промишленост.

Устойчиво развитие

СИП за Западна Африка се основава изрично на „съществените и основни“ елементи, определени вСпоразумението от Котону, т.е. правата на човека, демократичните принципи, принципите на правовата държава и доброто управление. По този начин споразумението съдържа някои от най-силните формулировки относно правата и устойчивото развитие, налични в споразуменията на ЕС.

  • „Клаузата за неизпълнение„означава, че „подходящи мерки“ (както са определени в Споразумението от Котону) могат да бъдат предприети, ако някоя от страните не изпълни задълженията си по отношение на съществените елементи. Това може да включва спиране на търговските ползи.
  • На съвместните институции по СИП е възложено да наблюдават и оценяват въздействието на изпълнението на СИП върху устойчивото развитие на страните. В съответствие със Споразумението от Котону има ясна роля за гражданското общество и членовете на парламента.

Регионална интеграция

Споразумението за икономическо партньорство в Западна Африка се отнася толкова до търговията между западноафриканските държави, колкото и до търговията с ЕС. Това е първото икономическо партньорство, което обединява не само 16-те държави от региона, но и техните две регионални организации: икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) и Западноафриканският икономически и валутен съюз (UEMOA).

  • Предложението за достъп до пазара на Западна Африка към ЕС е в пълно съответствие с Общата външна тарифа на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), която поставя основата за митнически съюз на Икономическата общност на западноафриканските държави. Изпълнението на СИП и Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) вървят ръка за ръка и взаимно се подсилват.
  • СИП включва важни разпоредби за улесняване и ефикасност на митническите процедури и предвижда, че страните от Западна Африка ще си предоставят взаимно поне същото третиране, както предоставят на ЕС.

Изграждане на капацитет и техническа помощ

ЕС предоставя техническа помощ за търговията. Това помага на държавите да адаптират митническите си процедури и да намалят документацията. За вас това означава по-малко неприятности, когато се занимавате с митници.

Например ЕС предоставя финансова и техническа подкрепа, за да помогне на западноафриканските земеделски стопани да изпълнят санитарните и фитосанитарните стандарти на ЕС. ЕС също така често изпраща екип от експерти от дирекция „Одити и анализи в областта на здравеопазването и храните“, който да даде препоръки относно начините за решаване на проблемите, свързани с износа.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки