Počet výsledků vyhledávání pojmu "%" (5)
Seznam pojmů ve slovníčku:
Výraz používaný k vyloučení produktů ze systému všeobecných celních preferencí (GSP) pocházejících ze zvýhodněné země, pokud dosáhnou úrovně konkurenceschopnosti na trhu EU, na níž již k soutěži v rámci systému GSP nepotřebují. Na rozdíl od předchozího systému GSP, který měl specifické „odvětví“ v rámci systému GSP, je nyní odstupňování založeno na „oddílech“ společného celního sazebníku. Třída (tj. velká skupina produktů v konkrétním odvětví - společný celní sazebník má 21) z jednotlivých zemí je „odstupňována“ (vyloučena) ze systému GSP, pokud tyto produkty překročí příslušnou prahovou hodnotu (57 %, 17,5 % nebo 47,2 % podle typu produktu) dovozu stejných produktů do EU v rámci systému GSP jako roční průměr za poslední tři roky.
Jihoamerický obchodní blok, který byl zřízen Smlouvou společnosti Asunción v roce 1991, a Protokolem z roku 1994.
Jejími řádnými členy jsou
- Argentina
- Brazílie
- Paraguay
- Uruguay
Venezuela je řádným členem, byla však pozastavena od prosince 1, 2016.
Přidružené země jsou
- Bolívie
- Chile
- Kolumbie
- Ekvádor
- Guyana
- Peru
- Surinam
Zeměmi s pozorovatelem jsou Nový Zéland a Mexiko. Unie snížila cla na obchod mezi těmito zeměmi až o 90 %.
Nástroje na ochranu obchodu se používají k obnovení spravedlnosti a rovných podmínek při dovozu určitého produktu ze třetí země do EU za uměle nízké ceny, což poškozuje evropský zpracovatelský průmysl. Umožňují přidat dodatečná cla na dovoz do EU v případě, že dochází k nekalému obchodu.
Nástroje na ochranu obchodu se mohou vypořádat s nízkými dovozními cenami pouze tehdy, jsou-li dumpingové, subvencované nebo pokud vyvolávají prudký a nepředvídaný nárůst dovozu.
Opatření na ochranu obchodu mají dopad pouze na přibližně 1 % celkového objemu dovozu EU.
Právní předpisy EU na ochranu obchodu v souladu s pravidly Světové obchodní organizace obsahují nástroje pro:
• Antidumpingová
• antisubvenční
• ochranná opatření
Ustanovení, které umožňuje použití malého množství nepůvodních materiálů při výrobě zboží, aniž by to ovlivnilo jejich status původu, pokud nepřekročí určitý práh (obvykle činí přibližně 10 % nebo 15 % ceny produktu ze závodu, v závislosti na preferenčním obchodním režimu). Pokud však již předpis specifický pro výrobek umožňuje použití určitého procentního podílu nepůvodních materiálů, nelze přípustnou odchylku použít k překročení této hodnoty. Pravidlo tolerance je také známé jako „de minimis“.
Výrobek je v souladu s pravidlem, pokud hodnota všech nebo konkrétních nepůvodních materiálů nepřesáhne určitý procentní podíl ceny ze závodu konečného produktu.
Vzorec pro výpočet hodnoty nepůvodních materiálů je následující:
Regionální hodnota produktu FOB (%) = ((FOB – Hodnota nepůvodních materiálů)/FOB) x 100
kde
„Hodnota nepůvodních materiálů“ = celní hodnota v okamžiku dovozu všech nepůvodních materiálů použitých při výrobě vašeho výrobku, nebo není-li známa a nelze-li ji určit, první ověřitelná cena zaplacená za nepůvodní materiály v EU nebo v preferenční partnerské zemi.
„celní hodnota“ = hodnota určená v souladu s Dohodou o provádění článku VII Všeobecné dohody o clech a obchodu z roku 1994 (dohoda Světové obchodní organizace o celní hodnotě).
„cenou ze závodu“ cena produktu ze závodu zaplacená nebo splatná výrobci, v jehož podniku došlo k poslednímu opracování nebo zpracování, pokud tato cena zahrnuje hodnotu veškerého použitého materiálu a veškeré další náklady vzniklé při výrobě produktu, po odečtení případných vnitřních daní, které se vracejí nebo mohou být vráceny při vývozu získaného produktu.
Pravidlo je splněno, jestliže tato hodnota nepůvodních materiálů v procentech nepřekročí procentní podíl uvedený ve specifikaci produktu.
Další informace o metodě výpočtu v dohodě mezi EU a Japonskem lze nalézt v poznámce 4 – Výpočet maximální hodnoty nepůvodních materiálů v kapitole o pravidlech původu dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem.
Příklad 1: Plastové klobouky (HS 39.24)
V některých obchodních ujednáních EU vyžaduje pravidlo pro plastové jugs (číslo HS 39.24):
Výroba [produkce], v níž hodnota všech použitých [nepůvodních] materiálů nepřesahuje 50 % ceny produktu ze závodu (MaxNOM 50 % (EXW)) „
Výrobce plastů používá následující nepůvodní materiály dovezené ze zemí mimo EU a partnerskou zemi:
Plastové granule (číslo HS 39.03) (hodnota 2 EUR)
Lid (číslo HS 39.24) (hodnota 0,50 EUR).
Plastová jug (cena ze závodu 6 EUR) splňuje pravidlo původu, protože hodnota použitých nepůvodních materiálů je nižší než 50 % ceny ze závodu.
Příklad 2: Protismykové řetězy (číslo HS 73.15)
V některých preferenčních obchodních režimech EU pravidlo pro protismykové řetězy (číslo HS 73.15) vyžaduje:
Výroba [produkce], v níž hodnota všech použitých nepůvodních materiálů čísla 73.15 nepřesahuje 50 % ceny produktu ze závodu (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Výrobce protismykových řetězců používá následující nepůvodní materiály dovezené ze zemí mimo EU a partnerskou zemi
Řetězec (číslo HS 73.15) (hodnota 150 EUR)
Dráty z nerezavějící oceli (číslo HS 72.23) (hodnota 60 EUR)
Protismykové řetězy (cena ze závodu ve výši 350 EUR) jsou v souladu s pravidlem původu, protože hodnota nepůvodních materiálů čísla HS 73.15 je nižší než 50 % ceny ze závodu protismykového řetězce, i když celková hodnota všech nepůvodních materiálů přesahuje 50 % ceny produktu ze závodu.