История на предприятия:

Минното дело за успех в Япония

Минното дело за успех в Япония

Търговията на Марин Батуров с Япония се е увеличила значително след влизането в сила на Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония през февруари 2019 г. Марин Батуров е семеен доставчик на природен камък със седалище в България. Създадени през 1996 г., те имат опит в търговията с Япония както преди, така и след влизането в сила на споразумението. За българската фирма практическите ползи от търговското споразумение са очевидни за износа им за региона.

Япония има много строг митнически контрол, но споразумението за партньорство облекчи тази пречка за износителите от ЕС. Едно от най-големите подобрения за европейските предприятия е намаляването на административните формалности.
Ирина Георгиева, ръководител износ в Марин Батуров

Експортиране на лесния начин

Преди сключването на договора Marin Baturov е трябвало да представи фитосанитарен сертификат, който се изисква за превоз на пратки с растителен произход, сертификат за произход, фактура, опаковъчен лист и сертификат за фумигация. Благодарение на търговското споразумение между ЕС и Япония японските митници вече не изискват фитосанитарен сертификат и сертификат за произход от европейските предприятия. Нещо повече, износителите от ЕС за Япония вече могат да извършват онлайн процеса, което означава, че екипът за износ на Марин Батуров вече спестява много време с документация. Този онлайн процес има друго предимство за предприятията — той намалява значително разходите за куриерски услуги. Преди това Марин Батуров трябваше да изпрати тези документи на хартиен носител отделно чрез скъпоструващи международни куриери. Сега са необходими само няколко щраквания върху мишката.

Като цяло г-жа Георгиева счита, че „в България е имало еднодневно закъснение и още едно еднодневно закъснение в митниците в Япония за всяка пратка. Два дни документация и проверки вече са заменени с много проста десетминутна процедура благодарение на търговското споразумение.“

Разбиране на японския пазар

Г-жа Gueorguieva заявява, че „японският пазар е много различен от този на Европа и плаща на дружествата, за да разберат тези различия.„Марин Батуров вече имаше някои клиенти в Япония, когато участваха в финансирана от ЕС мисия в Япония (програма на ЕС „Gateways Business Aways“), за да научат повече за бизнес културата и да се свържат с нови потенциални клиенти. „В Япония научихме, че те имат много високи стандарти“, казва г-жа Георгиева. Например японският пазар има ниска толерантност към промените в зърното или цвета на естествения камък, така че Marin Baturov непрекъснато се стреми да осигури силно устойчив продукт. Г-жа Gueorguieva заявява, че „те са работили усилено, за да отговорят на очакванията на японските вносители, които на свой ред са се доказали като силно ангажирани с бизнес отношенията „. То силата на тези отношения превръща Япония в „чудесен пазар“.

Продажби в световен мащаб, печеливши на местно равнище

Марин Батуров увеличи работната си сила през последните години до около 45 души поради увеличение на поръчките от Япония, на която понастоящем се падат 13 % от продажбите. Местните доставчици на опаковки и свързани с тях материали също се възползват от увеличения износ за Япония. Това се дължи не само на увеличения обем, но и на културните различия. Японските потребители очакват техните продукти да бъдат силно и индивидуално опаковани, а камъните не се различават. Следователно Марин Батуров изнася костилката си за Япония в малки, индивидуално опаковани партиди, приспособяващи се към факта, че японските градини са средно едва 5 кв.м. в сравнение със средно 50 кв.м. в Европа. Тези по-малки опаковъчни партиди изискват повече опаковъчни материали (палети, нокти, фолио и др.), които Марин Батуров получава на местно равнище.

Засилената търговия на Марин Батуров с Япония доведе до неочаквана полза за европейските потребители. „В Япония клиентът е крак“, казва г-жа Георгиева и Марин Батуров са подобрили нивото на обслужване на клиентите си, за да отговорят на тези високи стандарти в полза на своите европейски клиенти. Това показва как Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония, както и всички търговски споразумения на ЕС, водят до тромави ефекти, които са от полза за всички нас.

Връзки

Правила за произход

Споразумение за икономическо партньорство ЕС-Япония

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки